aspirator do noska w użyciu - niemowlę się śmieje
AdobeStock
Zakupy

Aspiratory do noska dla dzieci - który najlepszy?

Aspirator to urządzenie do usuwania wydzieliny z nosa. Jaki będzie najlepszy dla twojego dziecka? Frida czy Sopelek? Gruszka czy elektryczny? Z ustnikiem czy podłączany do odkurzacza? Sprawdź koniecznie!

Do czego służy aspirator i dlaczego jest taki przydatny? To urządzenie odsysa wydzielinę zalegającą w drogach oddechowych i udrażnia nos. Dzięki temu, niemowlę i małe dziecko może swobodniej oddychać i szybciej przejdzie infekcję, bez niepotrzebnych powikłań, np. zapalenia ucha. Niemowlęta oddychają przez nos i nie umieją jeszcze wydmuchać zalegającej wydzieliny, więc każda niedrożność powoduje poważne problemy, zaburza także sen czy przyjmowanie pokarmu.

Czyszczenie noska

Drogi oddechowe u niemowląt są jeszcze mało rozwinięte i łatwo o rozprzestrzenienie się infekcji. U małych dzieci powyżej 1. roku jest bardzo podobnie. Maluch może już trochę wydmuchiwać nosek, ale nadal nie wszystko może znaleźć się na chusteczce. Czasami dzieci po prostu trudno nakłonić do regularnego oczyszczania nosa. Warto więc je przyzwyczajać już od niemowlęctwa do takiej rutyny! Dłubanie czasami może skończyć się krwotokiem, więc nigdy nie jest zalecanym wyjściem. Poza tym u takich maluchów niewskazane są leki obkurczające śluzówkę i wpływające na jej prawidłowe funkcjonowanie. Dlatego trzeba naszym dzieciom pomóc i działać zawczasu. To łatwe przy pomocy aspiratora. Prawidłowo używany jest nieinwazyjny i bezpieczny.

Typy aspiratorów do nosa

Na rynku mamy dostępnych kilka typów urządzeń odsysających wydzielinę z nosa.
Możemy je podzielić na:

  • aspiratory z ustnikami - siłą ssącą jest siła płuc (wdechu) rodzica,
  • aspiratory podłączane do odkurzacza - siłą ssącą jest moc odkurzacza,
  • aspiratory elektryczne - siła ssąca jest napędzana prądem,
  • aspiratory tzw. gruszki - siła ssącą ssącą jest napędzana ściśnięciem gumowego pojemniczka.


Odsysacze z ustnikami to dość proste urządzenia. Mają zazwyczaj wężyk i dwie końcówki. Jedną przykłada się do noska, drugą do ust i przy pomocy wdechu wyciąga zalegającą wydzielinę w nosku. Czy to higieniczne? Dzięki filtrom powinno być bezpieczne. Minusem jest stosunkowo mała siła ssąca, co powoduje, że nie zawsze udaje się wszystko usunąć. Inni uważają, że to plus - nie można przesadzić, a użycie zbyt dużej mocy może być zwyczajnie niebezpieczne dla dziecka. Druga rzecz - trzeba taki aspirator utrzymywać w sterylnej czystości, a to bywa trudne.


Aspiratory podłączane do odkurzacza na pierwszy rzut oka napawają przerażeniem. Jednak zwykle nie wiemy jak działają. Mają komorę redukującą, która powoduje, że ssanie odkurzacza domowego jest odpowiednie. Słabsze. Wydzielina zbiera się w zbiorniczku, a podczas aspiracji nie czujemy nic nieprzyjemnego. Minusem jest hałas (może budzić dziecko) i to, że nie zawsze można korzystać z niego w podróży.

Trzeci rodzaj to urządzenia elektryczne. Są droższe. Są ciche i o większej mocy (jednak jeśli zasilane bateriami to nie zawsze skutecznej). Wyglądają trochę jak elektroniczne termometry. Czasami wymagają kupowania wkładów wymiennych, co generuje dodatkowe koszty. Najlepiej, żeby były znanej, godnej zaufania firmy i miały odpowiednie rekomendacje.

Uwaga najważniejsze!
Aspirator musi mieć atesty, które dają pewność, że nie zawiera toksycznych substancji.
Powinien być zarejestrowanym wyrobem medycznym (wiarygodność!)
I powinny go zalecać znane placówki medyczne, np. Centrum Zdrowia Dziecka.

Który aspirator jest w takim razie najlepszy? Może zwykła gumowa gruszka znana już za czasów naszych babć? Gruszka to gumowy pojemniczek z plastikową końcówką do noska. Naciskamy wkładając i puszczamy jak już przyłożymy do dziurki. Powiem tak, wypróbowałam wszystkie. U najmłodszych maluszków - niemowląt, warto najpierw spróbować takiej gruszki. Jeśli na tyle skutecznie oczyści nosek, że maluch zaśnie i szybko pozbędzie się kataru. Tak trzymać. Jeśli nie, dopiero wtedy spróbować czegoś o większej mocy ssącej. Te z ustnikami, które przykładamy do ust i odkurzacza, też się sprawdzają, ale rzeczywiście trudno je się dobrze czyści. Elektryczne to kwestia wydania większej kwoty, choć chyba bywają najbardziej praktyczne. Idealny aspirator powinien być łatwy w czyszczeniu, cichy i jego moc powinna być dostosowana do wieku dziecka. Oczywiście jednocześnie uczymy malucha prawidłowej higieny i samodzielnego oczyszczania noska!


Który aspirator jest twoim zdaniem najlepszy? Który wybierzesz dla własnego dziecka?

5 sprawdzonych sposobów na rozwój przez zabawę

katarek, katar u dziecka, aspirator do noska
materiały prasowe
Zdrowie
Najlepszy na katarek jest ... Katarek!
Można go stosować już od pierwszego dnia życia! To aspirator podłączany do domowego odkurzacza.

Ulepszony KATAREK PLUS – pokochany przez Mamy i Dzieci!     Katar – to najczęstsza dolegliwość występująca u dzieci. Może nawracać nawet kilkanaście razy w roku.  Choć jest zwykłą dolegliwością, może przerodzić się w poważną chorobę. Katar jest szczególnie uciążliwy dla niemowląt, które oddychają  wyłącznie przez nos, a dodatkowo nie posiadają  odruchu siąkania. Nawet niewielka wydzielina w nosku uniemożliwia im swobodne ssanie piersi lub picie z butelki. Zakatarzony malec  jest niespokojny, marudny, nie ma apetytu i źle sypia.  Dlatego tak ważne jest oczyszczanie noska z zalegającej wydzieliny.      Na rynku oczywiście dostępne są wszystkim znane gruszki, a także urządzenia, przez które wysysa się katar ustami używając własnych płuc (aspiratory ustne). Jednak gruszki są mało skuteczne, zaś wciąganie powietrza ustami razem z katarem dziecka może spowodować przeniesienie się choroby na nas. Dodatkowo odciąganie kataru przy użyciu aspiratorów ustnych jest niejednostajne, uzależnione od umiejętności i predyspozycji osoby dokonującej czynności odciągania. Im większe dziecko, im cięższa dolegliwość, tym problem staje się poważniejszy. Wszystko to decyduje o nieskuteczności w/w urządzeń.      Na szczęście jest Katarek plus. Można go stosować już od pierwszego dnia życia. To aspirator podłączany do domowego odkurzacza. Redukuje siłę ssącą odkurzacza zapewniając  bardzo delikatne, jednostajne i wyjątkowo skuteczne usunięcie zalegającej wydzieliny z noska. Odciąganie trwa zaledwie kilka sekund, jest całkowicie bezpieczne i bezbolesne.  Przeźroczysta budowa pozwala w łatwy sposób ocenić charakter i ilość wydzieliny. Sposób użycia:     Odciąganie powinno trwać kilka sekund w sposób przerywany, aż do całkowitego usunięcia wydzieliny z obu dziurek...

niemowlę, nosek
Zdrowie
Praktyczne sposoby na katar u niemowlaka
Taka niegroźna choroba i tyle zachodu – myślisz podczas pierwszego katarku. Jeszcze nie wiesz, że jeśli nie będziesz walczyć z wydzieliną, malec będzie budził się w nocy co godzinę, płakał i nie dawał się uspokoić.

Katar u niemowląt jest męczący nie tylko dla dziecka, ale również dla rodziców. Przezroczysta na początku wydzielina po kilku dniach może zmienić kolor, zgęstnieć, a gdy do tego dojdzie jeszcze gorączka  u niemowlaka konieczne może być podanie antybiotyku. Diagnoza lekarza: zapalenie ucha albo zapalenie oskrzeli. Zatkany nos u niemowlaka będzie przeszkadzał mu w jedzeniu, więc straci ochotę nawet na ulubione mleko. W dodatku po antybiotyku dostanie biegunki i będziesz myślała tylko o tym, aby malec się nie odwodnił. Stop! Dość tego czarnego scenariusza – na szczęście wcale nie musi być tak źle. Jak postępować, gdy dziecko ma katar? Wystarczy, że w porę zauważysz katar i pomożesz dziecku się z nim uporać. Zadbaj o to, aby oddychało świeżym powietrzem – katar nie jest przeciwwskazaniem do spaceru . Wprost przeciwnie. Chłodne powietrze obkurczy nieco śluzówkę, dzięki czemu maluchowi będzie trochę łatwiej oddychać. Podawaj mu też dużo picia, aby rozrzedzić wydzielinę i ułatwić jej odkrztuszenie. Pod nogi łóżeczka podłóż kilka książek, tak aby główka dziecka była wyżej niż klatka piersiowa. W pobliżu łóżeczka rozwieś mokre pieluchy tetrowe – to nawilży powietrze. No i najważniejsze: regularnie oczyszczaj nosek. Zalegająca wydzielina to pożywka dla bakterii. Gdy wycieka na zewnątrz, możesz ją wykatartrzeć gazikiem nasączonym solą fizjologiczną . Nie wkładaj do środka patyczków! Oczyszczanie noska to nie jest łatwy ani przyjemny zabieg. Ale jeśli podejdziesz do tego zadania ze spokojem, na pewno ci się uda. Powodzenia! Zobacz także: Najlepsze sposoby na katar u niemowlaka Noś malca w pionowej pozycji Dzięki temu wydzielina nie będzie spływała do uszu, ale wypłynie z noska. Taki sam skutek przyniesie układanie malca na brzuszku (na krótko). Podczas karmienia staraj się, aby malec nie leżał płasko na...

Czyszczenie noska u niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Czyszczenie noska u niemowlaka: 3 bezpieczne sposoby [PRZETESTOWANE]
Czyszczenie noska niemowlakowi to bardzo ważna czynność, bo tylko drożny nos spełnia swoje zadanie. Gdy nosek u niemowlaka jest zatkany, trzeba go często i dokładnie oczyszczać. Można to zrobić skutecznie, sprawnie i bez stresu, warto jednak wybrać odpowiednią metodę czyszczenia. Rodzice szczególnie chwalą czyszczenie nosa odkurzaczem i płukanie solą fizjologiczną.

Czyszczenie noska u niemowlaka trzeba przeprowadzać delikatnie, ale dokładnie. Tylko czysty nosek sprawia, że powietrze, które wdycha dziecko, jest czyste, ciepłe i nawilżone. Jeśli nos niemowlaka jest zatkany, na przykład z powodu kataru, łatwo może dojść do zapalenia gardła, a nawet oskrzeli czy uszu. Wszystko przez to, że do gardła trafia zimne i zanieczyszczone powietrze. W dodatku zalegająca w nosku wydzielina jest świetną pożywką dla wirusów i bakterii. Instrukcja bezpiecznego czyszczenia noska niemowlaka bez wątpienia przyda się każdemu rodzicowi. Czyszczenie noska niemowlaka: Płukanie nosa niemowlakowi solą fizjologiczną Czyszczenie nosa aspiratorem lub odkurzaczem Czyszczenie noska chusteczkami higienicznymi Do oczyszczania nosa niemowlaka i starszego dziecka przyda się kilka gadżetów – na wszelki wypadek powinny zawsze znajdować się w domowej apteczce. Oto sposoby na bezpieczne i skuteczne czyszczenie nosa dziecka: 1. Płukanie noska niemowlaka solą fizjologiczną     Nos niemowlaka można płukać izotonicznym roztworem wody morskiej w spreju lub solą fizjologiczną. Ten pierwszy jest znacznie wygodniejszy w użyciu – wystarczy rozpylić po jednej dawce do każdej dziurki nosa kilka razy dziennie. Preparat (np. Marimer, Sterimar, spray Nivea Baby) rozrzedzi wydzielinę znajdującą się w nosku. To samo zadanie spełni również zwykła sól fizjologiczna, która świetnie nadaje się do czyszczenia nosa niemowlaka. Można ją aplikować w trakcie porannej toalety dziecka, a w czasie infekcji kilka razy dziennie po kilka kropel do każdego otworu nosowego, pamiętając przy tym, by odczekać chwilę i pozwolić jej spłynąć w głąb nosa.  Uwaga: nigdy nie oczyszczaj wnętrza dziecięcego noska patyczkami higienicznymi. Bardzo łatwo uszkodzić w ten sposób delikatną śluzówkę, która je wyściela.  2. Czyszczenie nosa...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj