buty dla dzieci, nauka chodzenia
Zakupy

Kupujemy buty dla dziecka

Buty dla dzieci są różne, a dzieci nie są specjalnie chętne, by przymierzać parę za parą. Jak zatem kupić dziecku dobre buty? Oto nasza praktyczna ściągawka.

Pewnie nieraz widziałaś w sklepie zdenerwowanych, spoconych, rodziców i uciekające lub wyrywające się z krzykiem dzieci, które za nic w świecie nie chcą przymierzyć bucika. Tak wcale nie musi być, jeśli tylko dobrze przygotujecie się do tej niełatwej i niezbędnej operacji. Inaczej bowiem będzie wyglądać wyprawa do sklepu po trzewiki, kiedy dziecko zaczyna chodzić, a inaczej dla idącego do przedszkola dwu-, czy trzylatka.

Miękkie kapciuszki – dla niemowlaka

Dziecko, które nie chodzi, nie potrzebuje, a nawet nie powinno nosić prawdziwych bucików. Jego stópka i paluszki nie mogą być krępowane. Dla niego najlepsze będą miękkie, obszerne kapciuszki (bez twardej podeszwy) z materiału (sztruksu, weluru, polaru), który ochroni małe stópki przed chłodem. Choć w sklepach są też słodkie adidaski, nie ulegaj pokusie – zdążysz je kupić, gdy dziecko będzie już dobrze biegać.

Praktyczne rady:

 • Zmierz centymetrem stópkę dziecka – miękkie „buciki” dostępne są w rozmiarach podawanych zwykle w centymetrach. Rzadziej oznaczone są wiekiem dziecka – to zawodne, bo mali rówieśnicy mogą mieć różne stópki.
 • Nie musisz zabierać dziecka do sklepu. Kapciuszki kup mu sama i przymierz w domu. Spytaj o warunki zwrotu lub wymiany.

 

Wysokie trzewiki – buty dla dziecka, które umie chodzić

Gdy tylko maluch zaczyna sam chodzić, do biegania po dworze musi mieć porządne trzewiki z wysoką cholewką. I to aż do trzeciego roku życia. W takich butkach pięta małego dziecka jest dobrze stabilizowana, a stopa ma prawidłowe ułożenie i kształt (więc w przyszłości nie grożą dziecku płaskie stopy). Maluchowi łatwiej jest też chodzić czy biegać.

 


W domu tylko przez pierwsze 2–3 miesiące samodzielnego chodzenia dziecko może nosić jedynie skarpetki z antypoślizgowym spodem. Potem powinno mieć już kapcie lub butki, koniecznie ze sztywnym zapiętkiem! Boso może biegać tylko po miękkim podłożu, np. trawie, piasku lub puszystym dywanie. Dzięki temu ma zdecydowanie większe szanse na uniknięcie wady postawy.

Praktyczne rady:

 

 • Idź do sklepu. Pierwszych butów dla dziecka nie można kupować na oko, na nic zda się też patyk o długości stópki. Buty dla dziecka muszą być też dopasowane w szerokości, żeby nie były ani zbyt luźne, ani za ciasne. Najlepiej jeśli będzie ci towarzyszyć druga dorosła osoba. Zajmie się dzieckiem, gdy ty będziesz wybierać odpowiednie fasony.
 • Poproś sprzedawcę, by zmierzył stopę dziecka. W niektórych sklepach są miarki. Sprzedawca pomoże ci ustalić rozmiar, mierząc stópkę dziecka – od czubka dużego palca do końca pięty – a także jej szerokość. Bucik powinien być o 1–1,5 centymetra większy niż długość stópki. Poproś też o wyjęcie wkładki – gdy dziecko na niej stanie, sprawdzisz, czy rozmiar jest dobry.
 • Przymierz dziecku but. To bywa niełatwe, bo dziecko może wcale nie mieć ochoty. Teraz przyda się pomoc drugiej osoby, która zajmie uwagę dziecka, by się nie wyrywało.
 • Pozwól dziecku przejść się w nowych butach. Obserwuj, czy dobrze mu się chodzi. Jeśli masz wątpliwości co do rozmiaru, przymierzcie buty większe lub mniejsze – to pomoże podjąć decyzję.
 • Zakupy w internecie – można zamówić buty w 2-3 rozmiarach i niepasującą parę lub pary odesłać.
   

Sprawdź także, jak przetrwać zakupy z dzieckiem.

Wygodne buty dla dziecka kilkuletniego

Dla kilkulatka wybór bucików jest znacznie większy. Na jesienne słoty przydadzą się kaloszki, w których można chodzić po kałużach. Niezbędne będą też trzewiki, a dla małych elegantek kozaczki na zimę. Do chodzenia po domu i do przedszkola warto kupić stabilne kapcie ze sztywnym zapiętkiem (nie klapki!). Sprawdź także 5 najlepszych par butów na lato dla przedszkolaka.

 


Praktyczne rady:

 

 • Przygotuj dziecko na wspólne zakupy. Powiedz, po co idziecie i co będziecie robić w sklepie. Także to, że dziecko będzie mogło wybrać buty – to zachęci je do zakupów.
 • Idźcie do sklepu, najlepiej przyjaznego dzieciom (są tam stoliki z kredkami lub klockami). Poszukajcie bucików, które spodobają się dziecku, a ty uznasz je za praktyczne. Wybierzcie dwie pary. Możesz delikatnie kierować wyborem dziecka.
 • Poproś sprzedawcę o pomoc w zmierzeniu stópki dziecka, jeśli nie jesteś pewna rozmiaru.
 • Przymierzcie buty. Dziecko powinno przejść się po sklepie i ocenić, czy jest mu wygodnie. Jeśli widzisz, że dziwnie chodzi, wypróbujcie dwa różne rozmiary.
 • Pozwól dziecku wybrać – tę spośród dwóch par, która najbardziej przypadła mu do gustu. Jeśli nawet wybierze nie ten fason, który tobie podoba się najbardziej, uszanuj decyzję dziecka.  

Jak wyglądają dobre buty dla dziecka

Nóżka dziecka dopiero się kształtuje, a kości stopy są miękkie, dlatego w niewłaściwych butach łatwo może się zdeformować. Dobre zapewnią prawidłowy rozwój stópki i wygodę. Pamiętaj, że dziecięce stópki rosną szybko. Mniej więcej co trzy miesiące sprawdź, czy but nie jest za mały.

 • Materiał wierzchni. Obuwie dla małego dziecka powinno być wykonane ze skóry lub wysokiej jakości materiału tekstylnego. Gwarantuje to, że buciki będą przewiewne i dopasują się do anatomicznego kształtu stopy.
 • Wnętrze buta. Ważna jest przede wszystkim miękka wkładka, która nie tylko zapewni wygodę chodzenia, ale także będzie wchłaniać wilgoć, która powstaje, gdy nóżka dziecka się poci. Cholewki niektórych bucików są nad kostkami wyłożone miękką pianką, która zapewnia większą stabilność w stawie i zapobiega otarciom małych nóżek. Inne są wyposażone w specjalne masujące wkładki, które na trwale nie odkształcają się pod naciskiem stopy, zapewniając większą stabilność. Są już nawet modele z maleńkimi wypustkami delikatnie masującymi stopy podczas chodzenia.
 • Podeszwa. Powinna być elastyczna, by but łatwo się zginał, zwłaszcza tam, gdzie podczas chodzenia zgina się stópka dziecka. Sztywny but powoduje większe zmęczenie podczas chodzenia, może też być przyczyną nieprawidłowego rozwoju stopy. Spód buta ma być lekki i antypoślizgowy.
 • Zapięcie. Buciki dla najmłodszych powinny być sznurowane – i to niemal od samego czubka. Dzięki temu łatwo je włożyć na stópkę. Wygodne są też rzepy, bo dzięki nim dziecko samo poradzi sobie z wkładaniem obuwia, ale trochę później nauczy się trudnej sztuki sznurowania.
 • Czubek. Nie może ściskać stopy – dziecko musi móc swobodnie poruszać paluszkami, dlatego but powinien być szeroki. Nosek buta musi być wzmocniony, aby w razie potknięcia dziecko nie obiło sobie paluszków.
 • Zapiętek. Musi być sztywny i odpowiednio wysoki, by utrzymać piętę w prawidłowym położeniu.

Jedzenie dla dziecka w 3 krokach wg Katarzyny Bosackiej [WIDEO]

buty dla dziecka
Fotolia
Zakupy
Buty dla dziecka – jak je kupić?
Buty dla dziecka muszą być nie tylko dobrze dopasowane i wygodne, ale także perfekcyjnie wykonane. Tylko takie sprawią bowiem, że stopy dziecka będą zdrowe i nie nabawią się płaskostopia czy innych zniekształceń. Jak zatem kupić dziecku dobre buty?

1. Obejrzyj zapiętek butów Musi być usztywniony i nie za niski (ale wcale nie musi sięgać za kostkę!), bo tylko wtedy będzie spełniał swoją funkcję, czyli zapobiegał przekrzywianiu się pięty na boki podczas chodzenia. Po wewnętrznej stronie musi być gładki (nie możesz wyczuwać nierówności, zszyć, sklejeń) – inaczej dziecko będzie chodziło z obtartymi piętami. 2. Sprawdź noski butów Muszą być nie tylko odpowiednio szerokie, ale także wysokie, by nie ugniatały palców (dziecko powinno w butach swobodnie poruszać palcami). 3. Wygnij podeszwę buta W dobrych butach podeszwa powinna się uginać, co nie znaczy, że buta możesz zwinąć w rulon. Elastyczność podeszwy ułatwia smykowi chodzenie czy bieganie, nie obciąża dodatkowo nóżek, a więc sprawia, że buty są wygodne. Pamiętaj też, że dobra podeszwa nie może się ślizgać. Sprawdź też, czy buty nie mają zbyt wysokich obcasów – nie powinny one przekraczać jednego centymetra. 4. Zajrzyj do środka buta Po to, by sprawdzić, jak podeszwa buta została wyprofilowana w środku. Powinna być w środkowej części lekko podwyższona – taka budowa gwarantuje komfort stopie dziecka. Musi być wyłożona delikatnym materiałem – najlepiej w tej roli sprawdza się miękka skórka. Koniecznie też sprawdź, czy nie ma w niej nierówności pozostałych po złym zszyciu czy sklejeniu (bo dziecku w bucikach nie będzie wygodnie). 5. Przymierz buty na dziecięce stópki   Kiedy dziecko założy buty, sprawdź, czy dobrze leżą i czy obuwie ma dobry rozmiar . Powinny być większe od stopy maksymalnie o centymetr, w innym wypadku będą źle trzymały nóżkę – a to w konsekwencji może doprowadzić do różnych wad stóp ! Dziecku czasem trudno stwierdzić, czy buciki rzeczywiście idealnie pasują. Dlatego poproś je, by dosunęło stopę do samego przodu, a ty pomiędzy jego piętę a zapiętek...

jak, kupić, dobre, buty
Zakupy
Jak kupić dobre buty?
Jedynie dobre buty dają gwarancję, że stópki Twojego malucha będą rosły naprawdę zdrowo. Zobacz jak kupować obuwie.

Dziecięce buciki muszą być nie tylko dobrze dopasowane i wygodne, ale również perfekcyjnie wykonane. Bo jedynie takie dają gwarancję, że stópki Twojego malucha będą rosły naprawdę zdrowo. Teoretycznie przymierzasz smykowi w sklepie którąś z par bucików i jeśli tylko pasują, po prostu je kupujesz. W praktyce to już nie takie proste. Butów co prawda jest dużo, ale niestety nie każde są dobre dla dzieci, choć mają dziecięce rozmiary. Dlaczego? No cóż, nie wszystko to, co chcemy kupić, jest dobrej jakości. Sprawdź zatem, jak szukać dobrych trzewików. Obejrzyj zapiętek Powinien być dobrze usztywniony i nie za niski (ale nie musi sięgać za kostkę!). Tylko wtedy bowiem będzie spełniał swoją funkcję, czyli zapobiegał przekrzywianiu się pięty na boki podczas chodzenia. Po wewnętrznej stronie musi być gładki (nie powinno być nierówności, zszyć, sklejeń) – inaczej Twój maluch notorycznie będzie chodził z obtartymi piętami. Sprawdź noski Niektóre buciki zbytnio zwężają się na czubkach. Tymczasem małe paluszki powinny mieć z przodu na tyle dużo miejsca, by mogły się swobodnie poruszać. Czubki muszą być nie tylko odpowiednio szerokie, ale także wysokie, by nie ugniatały palców. Najlepiej po prostu włóż rękę do dziecięcego bucika i sprawdź jego przód, a kiedy maluch sam będzie przymierzał dany model, poproś, żeby powiedział Ci, czy może bez problemów ruszać paluszkami. Wygnij podeszwę W dobrych bucikach podeszwa powinna się bez problemów uginać, co nie oznacza jednak, że but możesz zwinąć w rulon. Elastyczność podeszwy ułatwia smykowi chodzenie, nie obciąża dodatkowo nóżek, a więc sprawia, że buty są wyjątkowo wygodne. Pamiętaj również, że dobra podeszwa nie powinna się ślizgać. Sprawdź też, czy buty nie mają zbyt wysokich obcasów – nie powinny one przekraczać 1 centymetra. Co prawda, małe księżniczki uwielbiają...

buty na wiosnę dla dzieci
Adobe Stock
Zakupy
Buty na wiosnę dla dzieci: dla rocznego dziecka i dla dwulatka (na spacer i po domu)
Dobre buty na wiosnę dla dzieci są wygodne i nie wykoślawiają stopy. Najlepiej kupić solidne buty sportowe albo trzewiki, a na cieplejsze dni lekkie trampki. Takie buty na wiosnę sprawdzą się i dla dwulatka, i dla rocznego dziecka. Uwaga, rozważnie dobieraj markę i rozmiar − to ważne w przypadku butów na wiosenne spacery i po domu.

Buty na wiosnę dla dziecka muszą być wygodne i tak uszyte, by nie wykoślawiły nóżki. Wybierając buty na wiosnę dla dwulatka, zwróć uwagę na ich solidność, łatwość zakładania i jakość materiałów. A dla rocznego dziecka kup wiosenne buty na rzepy. Nie oszczędzaj na butach dla dziecka i zmieniaj je co 4-6 miesięcy! Źle dobrane buty mogą spowodować płaskostopie, wady kolan, bioder, a nawet kręgosłupa. Koniecznie zapewnij dziecku nowe, dobre buty na wiosnę do przedszkola, na deszcz i po domu! Spis treści: Jakie buty na wiosnę wybrać na spacery? Buty dla dzieci na wiosnę: na cieplejsze dni Jakie buty dla dzieci kupić na deszcz? Jak wybrać buty na wiosnę do przedszkola? Jakie buty sportowe kupić na wiosnę dla dziecka? Buty dla dzieci na wiosnę: po domu Eleganckie buty na wiosnę dla dzieci Jak buty na wiosnę wybrać na spacery? Na wiosenny spacer najlepsze dla dwulatka i starszego dziecka będą półbuty lub trzewiki, oczywiście już nieocieplane. Powinny być z naturalnej skóry: w takich bucikach dziecko na pewno się nie spoci. Muszą być odrobinę większe niż stopa , ale maksymalnie o centymetr. Nie powinny być większe, gdyż obuwie dla dzieci jest odpowiednio wyprofilowane, ma podparcie pod tzw. łuk podłużny stopy (by zapobiec płaskostopiu). Buty na wiosnę na spacery powinny mieć: sztywny zapiętek , dzięki któremu pięta nie będzie się przekrzywiać na boki szerokie i wygodne noski, by paluszki nie miały za ciasno elastyczną podeszwę, by ułatwić ruch stopy w czasie chodzenia     Ważne: dziecku, które ma płaskostopie lub inną wadę stóp, lekarz może zalecić obuwie profilaktyczne . Zwykle jest ono nieco wyższe, za kostkę, by usztywnić staw skokowy. Niektóre modele mają też tzw. obcas Thomasa zapobiegający płaskostopiu. Buty na wiosnę dla dzieci: na cieplejsze dni...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj