Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapytajnik3.jpg
Zakupy

Czy huśtawka-skoczek jest bezpieczna?

 

Moja dziesięciomiesięczna córeczka ogromnie cieszy się, gdy wsadzę ją na chwilę do huśtawki-skoczka. Czy przebywanie w takiej huśtawce może być szkodliwe?
Huśtawka-skoczek jest w moim mniemaniu wspaniałym wynalazkiem, gdyż służy zabawie oraz przysparza niemowlętom i małym dzieciom wiele radości. W drugim półroczu życia, gdy maluch potrafi już samodzielnie siedzieć bez podparcia, można umieścić go na chwilę w huśtawce-skoczku. Po ukończeniu przez dziecko szóstego miesiąca życia jego kręgosłup jest już wystarczająco stabilny, a zarazem elastyczny, by znieść „podskoki”. Przypomina mi się humorystyczna sytuacja, gdy zmęczony skakaniem w huśtawce maluszek po prostu usnął w niej ze zwieszoną na bok główką. Przypominał śpiącego spadochroniarza.
Oczywiście dziecko nie powinno przebywać w takiej huśtawce zbyt długo. Nie widzę jednak nic niewłaściwego w umiarkowanym korzystaniu z tego urządzenia.


Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

Pielęgnacja
Praktyczne rady na łagodne pożegnanie
Czy można uniknąć łez podczas rozstania? Można próbować!

Smutku a nawet łez trudno uniknąć, ale poniższe wskazówki mogą pomóc Twojemu dziecku poradzić sobie z tymi trudnymi uczuciami. To najtrudniejszy moment. Odwrócić się i zamknąć za sobą drzwi. Zwłaszcza, gdy dziecko rozpacza. Przygotuj się wcześniej Do wyjścia przygotuj się wcześniej i ostatnie pół godziny przed wyjściem poświęć dziecku. Pobawcie się razem, poczytajcie bajkę, zjedzcie razem śniadanie. Twoje nerwowe przygotowania i pośpiech wytrącą malca z równowagi i utrudnią mu rozstanie. Poczuje się pominięty i porzucony. Zostaw coś swojego Zostaw dziecku coś, co będzie mu Ciebie przypominało, np. Twoją ulubioną apaszkę, zdjęcie, sweter itp. Niektóre dzieci czują się pewniej i bezpieczniej mając przy sobie „kawałek mamy”. Ale nie wszystkie. Są takie, które wydają się wytrącone gdy przypominają sobie o mamie. W takiej sytuacji daruj sobie ten sposób. Wprowadź rytuał Zastanów się nad jakimś ciekawym rytuałem związanym z wyjściem. Niech to będzie coś przyjemnego dla dziecka, co osłodzi mu chwilę rozstania. Rytuały dają poczucie bezpieczeństwa i kontroli nad tym co się wydarzy. Możesz też wymyślić jakiś śmieszny wierszyk, którym zawsze będziecie się żegnać, „przybijać piątki” itp. Obiecaj coś przyjemnego po powrocie Powiedz, że teraz musisz wyjść, ale „po obiadku” (lub w innym czasie) wrócisz i skieruj uwagę dziecka właśnie na ten czas. Obiecaj, że pobawicie się w jego ulubioną zabawę, pójdziecie na plac zabaw, na lody, zrobicie coś dobrego do jedzenia. Taka miła perspektywa pomoże dziecku oderwać się od myśli o Twojej nieobecności, a skupi uwagę na Twoim powrocie. Niech opiekunka przyjdzie wcześniej Dla dziecko to szok, jeśli Ty stoisz już w drzwiach i przekazujesz je od razu wchodzącej do domu opiekunkę. Poproś ją, by przyszła około pół godziny przed Twoim wyjściem....

Edipresse
Noworodek
Tak rodzi się wielka miłość
Nawet nie spodziewałaś się, że ten mały człowieczek tak szybko zagarnie twoje uczucia. Ma tylko kilka czy kilkanaście tygodni, a ty nie wyobrażasz sobie świata bez niego.

  Jak to się dzieje, że dziecko w tak krótkim czasie rozkochuje cię w sobie i staje się dla ciebie najważniejsze na świecie. I czy rzeczywiście staje się to tak szybko. Nie do końca. Tak naprawdę zaczynasz kochać dziecko na długo przedtem, zanim go zobaczysz i przytulisz. Zdradzamy sekrety tej jedynej, niepowtarzalnej miłości najmocniejszego i najtrwalszego związku, jaki znamy. Jak się zaczyna miłość między tobą a noworodkiem Większość mam wyraźnie uświadamia sobie miłość do dziecka ok. 20–22. tygodnia ciąży, kiedy po raz pierwszy poczują ruchy maleństwa. Tego się nie zapomina! Ale to wielkie uczucie może rozpocząć się jeszcze wcześniej. W przygotowaniu do matczynej miłości pomaga ci twoje ciało. Chodzi nie tylko o fizyczną bliskość z nienarodzonym maleństwem i więzy krwi.  Badania przeprowadzone przez profesor psychologii Ruth Feldman z Uniwersytetu Bar-Ilan w Izraelu wykazały, że kluczową rolę w powstawaniu więzi między mamą a dzieckiem może odgrywać oksytocyna – nie bez powodu nazywana „hormonem miłości i więzi”. Jest wytwarzana podczas ciąży, począwszy od pierwszego trymestru, i kilka miesięcy po porodzie – gdy karmisz piersią, tulisz swoje maleństwo. Im wyższy poziom oksytocyny, tym lepsza więź z dzieckiem. Kto kocha noworodka Gdy dziecko pojawia się na świecie, niemal błyskawicznie rozkochuje w sobie wszystkich, ale oczywiście związek z ma-mą już od początku jest szczególny. Nowo narodzony noworodek robi wiele, by cię ze sobą związać. Położony na twoim brzuchu, nieporadnie podpełznie w poszukiwaniu piersi, z wysiłkiem uniesie główkę i spojrzy ci w twarz nieprzytomnymi oczkami, wtuli się w ciebie całym sobą. To wyjątkowa nagroda za trud porodu! Nic dziwnego, że większość kobiet za najszczęśliwszą chwilę uznaje tę, w której po raz pierwszy widzi swoje dziecko. Małymi stópkami i rączkami, delikatnym...

mama, niemowlę, katar, krople do nosa, zdrowie
Zdrowie
Operacja krople
Gdy infekcja dotknie malutkiego noska, uszek lub oczek, najlepiej sięgnąć po leki w kroplach. Są idealne, bo precyzyjnie trafiają tam, gdzie powinny. I wystarczy ich niewielka ilość.

  Wszystkie krople: do oczu, do nosa czy też ucha najłatwiej podać, gdy dziecko leży na plecach. To jedna wspólna zasada, a poza tym – zdradzamy inne szczegóły. KROPLE DO NOSA Zanim zaczniesz wpuszczać krople, najpierw oczyść nos z zalegającej w nim wydzieliny – śluzówka lepiej „przyjmie” lek. Możesz to zrobić, aplikując do środka odrobinę wody morskiej. Odczekaj chwilę i użyj gruszki z grubym końcem (ściśnij ją, przytknij do dziurki, zatkaj palcem drugą i powoli puść gruszkę, pozwalając na zassanie wydzieliny). Możesz użyć też specjalnego aspiratora, np. NoseFrida, Marimer, Sopelek. Nigdy nie wkładaj końcówki gruszki dziecku do noska! Aplikując krople, uważaj, aby nie dotknąć kroplomierzem zabrudzonego noska. Jeśli nie uda się tego uniknąć, musisz opłukać pipetkę, zanim ponownie włożysz ją do buteleczki. Rada: Przed wpuszczeniem kropli odchyl główkę dziecka lekko do tyłu, najlepiej – podkładając mu dłoń pod szyję. Gdy chcesz wpuścić sól fizjologiczną lub lek na katar np. do lewej dziurki, główka malucha powinna być przechylona lekko w prawo. Kiedy czyścimy? Nie tylko wtedy, gdy maluch ma katar. Przyczyną zatkanego noska może być suche powietrze lub alergia. Wtedy warto sięgnąć po wodę morską (Marimer, Sterimar, Disnemar) lub sól fizjologiczną.Umożliwią rozpuszczenie lub rozrzedzenie zalegającej wydzieliny oraz wypłukanie alergenów i zanieczyszczeń. Aby oczyścić nos niemowlęciu, wpuść do każdej dziurki po dwie krople preparatu. Potem połóż dziecko na brzuszku i usuń wydzielinę. Nie używaj patyczków! Kiedy leczymy? Jeśli katar jest silny, zastosuj krople zmniejszające obrzęk śluzówki i przynoszące ulgę zakatarzonemu dziecku np. Nasivin, Otrivin (dla niemowlęcia Nasivin soft 0,01%), 1–2 krople do każdej dziurki, 2–3 razy na dobę przez 2–3 dni. Uwaga: Niemowlętom krople do nosa...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak