
Z roku na rok zwiększa się liczba zachorowań na różnego rodzaju alergie oraz przewlekłe choroby skóry. Do ich intensyfikacji dochodzi z powodu coraz większego zanieczyszczania środowiska (przenikanie spalin do atmosfery, niszczenie warstwy ozonowej, wzrost promieniowania jonizującego itd.). Lawinowo wzrasta też liczba zachorowań na różne odmiany dermatoz u dzieci i to już w okresie niemowlęcym.
Do najczęstszych jednostek chorobowych w grupie dermatoz należą: atopowe, kontaktowe, pieluszkowe i łojotokowe zapalenie skóry. Głównymi objawami chorób skóry są, niezwykle dokuczliwe: świąd, zaczerwienienie, suchość, łuszczenie się i pieczenie. Najczęstszą praktyką lekarską jest zastosowanie na zaawansowane zmiany chorobowe leków kortykosteroidowych, a potem zalecenie stosowania emolientów, dla podtrzymania odpowiedniego nawilżenia skóry. Zdarza się jednak, że u niektórych pacjentów kuracja przepisana przez lekarza (steryd + emolient dla pielęgnacji i natłuszczenia skóry) okazuje się skuteczna, lecz krótkotrwała. Po odstawieniu leków, pomimo intensywnego nawilżania i natłuszczania skóry, dochodzi bowiem bardzo często do nawrotu objawów choroby.
Aby zapewnić pacjentom kompleksową terapię podczas leczenia atopowego, kontaktowego, pieluszkowego oraz łojotokowego zapalenia skóry firma farmaceutyczna Jelfa S.A, która już od przeszło 60 lat wspiera polską dermatologię – wprowadza na polski rynek nowe dermoterapeutyki - wyroby medyczne do stosowania na skórę w postaci kremów, emulsji i szamponu.
Wprowadzane dermoterapeutyki skupiają się przede wszystkim na leczeniu objawów AZS i ŁZS (świąd, zaczerwienienie, łuszczenie, pieczenie i suchość skóry), co w połączeniu z lekami przepisanymi przez specjalistę daje kompletną, długofalową i skuteczną terapię chorób skóry. Ta nowa kategoria preparatów jest więc naturalnym przedłużeniem kuracji lekami na receptę, a z racji wysokiego profilu bezpieczeństwa może być stosowania dłużej, niż dwa tygodnie. Podczas badań klinicznych nad dermoterapeutykami, które przeprowadzano zarówno na pacjentach dorosłych, jak i 6-miesięcznych dzieciach, nie wykazano istotnych przeciwwskazań w ich stosowaniu. Ponieważ preparaty te nie zawierają potencjalnie alergizujących substancji takich jak: substancje pochodzenia zwierzęcego (lanolina, wosk pszczeli, tłuszcz zwierzęcy), pochodnych mleka, substancji roślinnych (drożdże, gluten, soja, lecytyna) oraz substancji zapachowych, które są w dużej mierze odpowiedzialne za występowanie różnego rodzaju reakcji alergicznych przy stosowaniu na skórę, mogą być długotrwale stosowane. Ich działanie polega nie tylko na leczeniu objawów chorobowych o średnim bądź słabym natężeniu, ale również na podtrzymaniu efektów terapii przepisanej przez lekarza oraz na całkowitej ochronie skóry przed możliwymi nawrotami choroby.
Dermoterapia wychodzi więc naprzeciw oczekiwaniom zarówno lekarzy, jak i pacjentów. Przejście przez kolejne etapy leczenia, z włączeniem dermoterapeutyków (sterydy – dermoterapeutyki – emolienty), gwarantuje długotrwałe podtrzymanie efektów terapii. Leczenie zaczyna się w gabinecie lekarskim, po czym pacjent może kontynuować je samodzielnie w domu. Nowe dermoterapeutyki są bowiem preparatami dostępnymi bez recepty.

