Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zabawki, niemowlę, karuela
Zakupy

Gadżety, które warto mieć

Poduszki do karmienia, baldachimy, dziesiątki rodzajów butelek, smoczków. Wybór jest tak ogromny, że można dostać oczopląsu. Czy naprawdę trzeba to wszystko mieć?

Dobra wiadomość: nie ma na świecie malucha, który potrzebowałby choćby jednej setnej tego, co można dla niego kupić. Niektóre rzeczy, np. chodziki czy baldachimy, są po prostu zbędne. Inne, np. sterylizatory czy podgrzewacze, nie przydają się wszystkim. Nie musisz ich kupować, jeśli zamierzasz karmić piersią. Chusty zaś są szalenie praktyczne, ale nie każda mama jest do nich przekonana. Oto lista przedmiotów, które – poza tymi najbardziej oczywistymi, jak łóżeczko, wanienka czy pieluszki – naprawdę warto mieć.

Leżaczek
Dzięki niemu ciekawy świata malec może zawsze towarzyszyć ci w różnych codziennych zajęciach. Korzystacie oboje: twój smyk nie tkwi godzinami w łóżeczku i może obserwować, co robisz (to dla niego ciekawsze niż najbardziej ekscytujący film przygodowy!), ty natomiast nie miotasz się między kuchnią czy dużym pokojem a jego sypialnią. Pamiętaj jednak, by ustawiać go w bezpiecznym miejscu.
Jaki wybrać? Leżaczek dla szkraba musi być bardzo solidny, stabilny, z regulowanym, niezbyt miękkim oparciem i – to absolutnie konieczne – z szelkami. Warto wybrać model ze zdejmowanym pałąkiem, na którym można zawiesić zabawki. Maluszek zajmie się nimi, gdy mu się znudzi obserwowanie, jak obierasz marchewkę. Niektóre leżaczki da się szybko jednym ruchem przeobrazić w kołyskę. To dodatkowa i przydatna funkcja, kiedy maleństwo jest niespokojne lub płacze. Leżaczków można używać od trzeciego miesiąca życia dziecka.

Przewijak
W zasadzie można się bez niego obyć – przecież wystarczy rozłożyć na łóżku kawałek ceraty, na niej ręcznik... A od biedy można także przewinąć malca na własnych kolanach. Dlaczego zatem uważamy, że warto go jednak mieć? Bo chce tego nasz kręgosłup! Umieszczony na odpowiedniej wysokości przewijak (nakładany na łóżeczko, położony na komodzie albo na stelażu z wanienką i półkami na kosmetyki) pozwala ci zajmować się malcem bez piekielnego bólu pleców. A że na początku maleństwo siusia i robi kupę naprawdę bardzo często (nawet co godzinę), warto zapewnić sobie odrobinę luksusu.
Jaki wybrać? Solidny, z podwyższonymi bokami (chronią przed upadkiem, ale i tak pamiętaj, że malca nie wolno zostawić samego nawet na chwilę!), pokryty miękkim, zmywalnym tworzywem. Od kiedy się przydaje? Już od pierwszego dnia w domu!

Termometr elektroniczny
Niemowlęta nie cierpią mierzenia temperatury. Trudno im się dziwić. Nikt nie lubi być unieruchomiony przez kilka minut. Dzięki termometrom elektronicznym można skrócić ten zabieg do kilku sekund. Są różne rodzaje. Jednymi można mierzyć temperaturę podobnie jak tradycyjnym, czyli pod pachą, w pupie albo w pachwinie, innymi w uchu, jeszcze innymi w ustach (mają kształt smoczka). Są także paski do przyklejania na czole (mało precyzyjne) oraz nowoczesne termometry skanujące – do czoła. Ostatnio pojawiły się także termometry uniwersalne, którymi można mierzyć nie tylko gorączkę na czole i w uchu, ale także temperaturę otoczenia i cieczy (np. wody w wanience maluszka).
Jaki wybrać? Trudno powiedzieć, bo każdy z nich ma swoich zwolenników, dużo też zależy od zasobności portfela. Uważamy, że niezależnie od rodzaju termometru lepiej wydać pieniądze raz a dobrze i kupić dobry, sprawdzony sprzęt. Termometr trzeba mieć od momentu, gdy przyjedziecie ze szpitala do domu.

Jasiek w kształcie klina
Dzięki niemu dziecko śpi wygodnie, nie leży zupełnie płasko (wówczas buzia mu się sama nie otwiera i zgryz ma szansę prawidłowo się rozwijać), a jego kręgosłup nie jest narażony na deformację. Ty także jesteś spokojniejsza, bo nie musisz się bać, że zaspany malec wtuli usta i nosek w puchatą poduchę (a przez to mógłby mieć kłopoty z oddychaniem).
Uwaga! Poduszka w kształcie klina przydaje się też wtedy, gdy malec ma katar albo wiotkość krtani.

„Wszystko jest na mojej głowie, mąż mnie nie wspiera” – pisze mama [WIDEO]

Pielęgnacja
W pokoiku niemowlęcym
Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć?

Urządzanie kącika dla maleństwa to sama przyjemność, zwłaszcza jeśli możesz przeznaczyć dla niego osobny pokoik. Czy wiesz, co powinno się w nim znaleźć? Sypialnia dla niemowlęcia musi być też wygodna dla ciebie. Młodej mamie wszystko wydaje się niezbędne. Zastanów się, co naprawdę jest Ci potrzebne i nie daj się ponieść pokusie urządzenia „najsłodszego pokoiku na świecie”. Sprzęty dla malucha muszą być praktyczne, łatwe do utrzymania w czystości i bezpieczne. Najlepiej na początek wybierz tylko te niezbędne. Z czasem dokupisz kolejne, odpowiednie do potrzeb rosnącego dziecka. Podpowiemy, co na pewno Ci się przyda. Łóżeczko Jest konieczne – to w nim będzie się koncentrować życie dziecka przez pierwszych kilka miesięcy. Łóżeczka produkowane są w dwóch wymiarach: 120x60 oraz 140x70 cm. W większym malec będzie spał do trzecich urodzin. Są modele, które rosną wraz z właścicielem – po rozmontowaniu boków zrobisz z nich tapczanik, powiększając nawet długość spania. Wybierz łóżeczko z szufladami lub pojemnikiem na pościel i trzystopniową regulacją wysokości materaca – w miarę rozwoju malucha dno będziesz opuszczać. Przydadzą się wyjmowane szczebelki lub opuszczana boczna ścianka – kiedy pociecha zacznie chodzić, sama wydostanie się z łóżeczka. Dobra rada: zastanów się, czy warto kupować kołyskę (to ok. 200 zł). Łatwo ululać w niej maleństwo, ale szybko będzie mu ciasno i niebezpiecznie, gdy zacznie się przekręcać na boki. Może poszukasz łóżeczka z biegunami (które można rozmontować)? To model bez szuflad. Materac i pościel Materacyk powinien być dość twardy. Może mieć wypełnienie naturalne (z trawy morskiej lub włókna kokosowego), lecz mniej alergizująca jest pianka poliuretanowa. Najważniejsze, by był nowy. W używanym są roztocza i kurz. Jeśli nie ma zdejmowanego pokrowca, który...

M&M
Noworodek
20 supergadżetów dla noworodka
Zobacz, ile musicie wydać na „wynalazki", które ułatwią rodzicom dbanie o maluszka.

Dania w słoiczkach, jednorazowe pieluchy, nawilżane chusteczki – bez nich dzisiaj trudno nawet sobie wyobrazić wychowanie dziecka. Ale to nie jedyne wynalazki, które ułatwiają mamie dbanie o maluszka. Oto lista najciekawszych. Sklepy z akcesoriami dla niemowląt pękają w szwach, a na półkach wciąż pojawia się coś nowego. Wiele z tych rzeczy można sobie darować, jednak są wśród nich i takie, które świetnie sprawdzają się w praktyce. 1. Pieluszki dla wcześniaków Jeszcze nie tak dawno maleństwa, które przyszły na świat przed czasem, były skazane na pieluchy w typowych rozmiarach. „Tonęły” w nich, a co gorsza, moczyły się i brudziły niemal po pachy. Dziś jest inaczej: odpowiedniej wielkości jednorazowe pieluszki może nosić nawet kruszynka ważąca niewiele ponad kilogram. 2. Poduszka w kształcie klina Na niej dziecko śpi wygodnie i wszyscy są zadowoleni: ortopedzi, bo kręgosłup maluszka nie jest narażony na deformację, ortodonci, bo dziecko nie leży zupełnie płasko (a zatem jego zgryz ma szansę prawidłowo się rozwijać), i mam, bo nie musi się bać, że malec wtuli usta i nosek w puchatą poduszkę ( a przez to będzie miał kłopoty z oddychaniem ). Bardzo przydaje się zwłaszcza wtedy, gdy smyk ma katar albo wiotkość krtani. 3. Elektroniczny termometr Nie ma na świecie niemowlęcia, które lubi mierzenie temperatury. Dzięki nowoczesnym termometrom skrócisz ten zabieg do minimum. Można je kupić już za kilka złotych, jednak nie zawsze są godne zaufania. Lepiej wydać więcej pieniędzy i kupić sprzęt sprawdzonej firmy, np. Canpol babies (ok. 28 zł). 4. Aspirator do noska Tradycyjną gruszką nie zawsze da się usunąć wydzielinę zatykającą mały nosek. Nowoczesne aspiratory radzą sobie z tym lepiej. No i są znacznie bardziej bezpieczne: nie uszkadzają śluzówki, bo nie wkłada się ich do nozdrza, tylko przykłada do dziurki. 5. Torebki na...

Wychowanie
Jazda bez wywrotek!
Rower, rolki, wrotki. Co robić, żeby jazda nie skończyła się wizytą na urazówce? Przeczytaj wskazówki.

Rower, rolki, wrotki. Co robić, żeby jazda na rowerze czy rolkach nie skończyła się wizytą na urazówce? Przeczytaj wskazówki. – Wybierz bezpieczne miejsce Z przedszkolakiem wolno jeździć jedynie po parkowych i osiedlowych alejkach, boiskach itd. – Pamiętaj o kasku Dziecko musi wiedzieć, że bez niego nie ma mowy o jeździe na rowerze czy rolkach! Kask powinien dobrze „siedzieć” na głowie – nie może tkwić na jej czubku jak beret ani się zsuwać na oczy. Można kupić kaski w różnych rozmiarach (z dodatkową regulacją). Najlepsze są te z daszkiem, wentylacją i oczywiście z atestem. – Kup ochraniacze Są w sklepach takie na kolana, łokcie i nadgarstki – te ostatnie przydają się zwłaszcza podczas jazdy na rolkach. Powinny być na tyle elastyczne, by „pracowały” razem ze stawami. – Ucz malca zasad bezpieczeństwa Dziecko musi wiedzieć, że nie wolno wyjeżdżać na ulicę, trzeba uważać na samochody (także te zaparkowane, bo w każdej chwili mogą ruszyć), przechodniów, psy, drzewa, dziury w asfalcie oraz nie wolno brać zbyt ostrych zakrętów ani zjeżdżać ze stromych górek.          

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak