urlop ojcowski wniosek
Adobe Stock
Zakupy

Jak dziecko uczy się mówić i które zabawki mogą mu w tym pomóc? [ROZWÓJ MOWY Z TINY LOVE]

Zanim dziecko zacznie swobodnie rozmawiać na najróżniejsze tematy i zasypywać cię setkami pytań, musi nauczyć się podstaw ojczystego języka. Jak to robi? Czy i które zabawki mogą mu w tym pomóc? Podpowiadamy!

Większość dzieci zaczyna wypowiadać pierwsze słowa mając mniej więcej rok, jednak przygotowania do tego wielkiego wydarzenia rozpoczynają dużo wcześniej:

  • Noworodek porozumiewa się jedynie płaczem, jednak potrafi także uważnie słuchać, dzięki czemu zapoznaje się z melodią i rytmem ojczystego języka
  • W wieku 2-3 miesięcy dziecko zaczyna gruchać (głużyć), czyli mówić „aaa”, „eee”, „ehhhr” itd. Testuje w ten sposób swoje narządy mowy: krtań, gardło, język itd.dzięki temu będą gotowe do pracy, gdy nadejdzie odpowiednia pora.
  • 6-miesięczne dziecko zaczyna gaworzyć, czyli świadomie (a nie odruchowo, jak wcześniej) naśladować ludzką mowę wraz z jej intonacją. Możesz się zdziwić, jak doskonale potrafi cię przedrzeźniać!
  • Pod koniec 1. roku malec dokonuje wielkiego kroku naprzód: uświadamia sobie, że rzeczy, czynności itd. mają swoje nazwy
  • Krótko potem, w okolicy pierwszych urodzin, zaczyna używać pierwszych słów, najczęściej „mama”, „tata” albo „baba”, ale niekoniecznie. Tu także zdarzają się niespodzianki i pierwsze słowo może dotyczyć np. psa. 
  • W 2. roku życia słownik maluszka błyskawicznie się poszerza, a dwulatek zaczyna budować pierwsze zdania. Na początku są one bardzo proste, np. „mama da”, ale szybko stają się coraz bardziej rozbudowane. Potem wszystko odbywa się już błyskawicznie: dziecko mówi coraz więcej i coraz lepiej, choć przez jakiś czas rozumieją go głównie najbliżsi. 

Czego potrzebuje maluch, by zacząć mówić?

By dziecko nauczyło się mówić, potrzebuje przede wszystkim... rozmówcy, bo nie da się nauczyć mówić w całkiem samodzielnie. Dlatego mów do niego przy każdej okazji: podczas zabawy, spaceru, zwykłych, codziennych czynności. Staraj się robić to w taki sposób, jakbyś prowadziła z nim rozmowę, a więc zostawiając mu miejsce na odpowiedź. Nie potrafi jeszcze mówić? Nie szkodzi! Odpowie ci tak, jak na danym etapie rozwoju potrafi, np. uśmiechem, machaniem rączkami albo gaworzeniem. 
Baw się z nim także w naśladowanie, np. powtarzaj odgłosy, które wydaje i zawsze odpowiadaj na jego zaczepki. Wygłupiajcie się: naśladujcie dźwięki wydawane przez zwierzęta, pojazdy, instrumenty. Dostarcz także maluszkowi kilka zabawek, które pomogą mu w rozwoju mowy. Jakie to? Przede wszystkim takie, które rozwijają umiejętność rozróżniania dźwięków, rytmów i słów oraz zachęcają do rozmów i wspólnego spędzania czasu!

Oto nasze propozycje zabawek wspomagających naukę mowy:

Mali Odkrywcy: Myszka Coco, Lew Leonardo, i Królik Thomas to bardzo wyjątkowe zabawki. Dzięki inteligentnym czujnikom każda z nich jest interaktywna (ma aż 7 funkcji!) i reaguje na to, co robi z nią dziecko. 
Można się nimi bawić na wiele sposobów, np. karmić je, kłaść spać, prowokować do kichania, skakać z nimi itd., a one na to reagują. Co więcej, Mali Odkrywcy dostosowują się do zmieniających się z czasem potrzeb malucha, wszechstronnie go rozwijając. Dzięki nim dziecko doskonali najróżniejsze umiejętności, poszerza słownictwo i zdobywa wiedzę o codziennych czynnościach. A wszystko to robi bez najmniejszego wysiłku, spędzając czas tak, jak lubi! 
Do każdej z zabawek dołączono 7 bezpłatnych kart rozwojowych ze wskazówkami dotyczącymi nauki i zabawy, które nie tylko pozwalają opiekunom w pełni zrozumieć wartość rozwojową poszczególnych zabaw, ale także są inspiracją do wielu kolejnych. Karmienie zwierzątka, łaskotanie go, skakanie wraz z nim i pozostałe zabawy mogą być na przykład punktem wyjścia do snucia najróżniejszych historii, których bohaterem jest malec i jego ulubiony Mały Odkrywca.

Mali Odkrywcy
materiały prasowe

Wymyślanie bajek wcale nie jest trudne! Trzeba po prostu spróbować! Książeczka edukacyjna dla dziecka Moje Podróże – Zabawa na łące, mięciutka i kolorowa, wspiera wiele obszarów rozwoju. Wśród nich jest również rozwój mowy. Kolorowe, przykuwające uwagę malca obrazki przedstawiające liska i inne zwierzęta, a także drzewa, domek, i miejsca, do których można podróżować, zachęcają do poznawania nazw zaprezentowanych obiektów, a także uczą rozumienia mowy. Z czasem dziecko zaczyna rozumieć, gdy mówisz np. „Gdzie lisek ma oczko””, „A kto jest w lusterku?” „Poszukajmy na obrazku drzewa”, „To jest wieloryb” itd. 
Dzięki efektom dźwiękowym (elementy, które szeleszczą i klakson) zabawka uczy także rozróżniania dźwięków i uważnego słuchania. Książeczka ma także wiele ciekawych elementów, m.in. zabawkę A kuku, satynowe wstążeczki i gryzaczek, będący jednocześnie uniwersalnym zapięciem, którym można przymocować ją np. do wózka.  

Dzień Dziecka Tiny Love książeczka
materiały prasowe


Wielofunkcyjny Leżaczek-bujaczek-krzesełko 3w1 nie jest w zasadzie zabawką, a jednak bardzo przydaje się do zabaw, które służą rozwojowi mowy. Można go ustawić w 3 pozycjach: siedzącej, półleżącej i leżącej. Do rozwijania umiejętności językowych najbardziej przydatna jest funkcja krzesełka, dzięki której maluch może bez przeszkód komunikować się rodzicem twarzą w twarz, a przecież to właśnie rozmowa jest najlepszym sposobem nauki. 
Tematów do rozmów dostarczają urocze, kolorowe zawieszki na muzycznej karuzeli. Są przyczepione do niej przy pomocy pasków z rzepami, co umożliwia ich zdjęcie i wymianę na inne, urozmaicające zabawę maskotki.
Gdy maluszek się zmęczy rozmową, jednym kliknięciem przeobrazisz krzesełko w leżaczek, w którym może się bujać albo bezpieczne, wyposażone w daszek i podniesione brzegi łóżeczko – idealne miejsce na drzemkę.
Sprzęt można ustawić w pozycji stabilnej, ale może także delikatnie kołysać maluszka lub kojąco wibrować. Wyposażono go także we wspomnianą już świetlno-muzyczną karuzelę z 9 melodiami i 2 stopniami głośności, którą można ustawić pod różnym kątem i obracać o 180 stopni.
 
Tiny Love leżaczek
materiały prasowe

Gotowi na naukę przez zabawę?

Materiał powstał we współpracy z: Marko

Marko motoryka duża
materiały prasowe
Rozwój
Uczą, bawią i wspierają rozwój ruchowy. Poznaj te zabawki!
Zanim dziecko nauczy się chodzić, a później biegać, skakać i jeździć na rowerze, musi sprawić, by jego mięśnie były silne, a ciało posłuszne jego woli. Pracuje nad tym podczas zabawy. Jakie zabawki najlepiej stymulują jego rozwój ruchowy?

Zabawki, które zachęcają dziecko do leżenia na brzuchu, obracania się na boki, wyciągania ręki, pełzania i raczkowania są ważniejsze, niż może się zdawać na pierwszy rzut oka.  Dzięki nim malec rozwija tzw. dużą motorykę , a więc – nie zdając sobie z tego sprawy i świetnie się bawiąc – intensywnie trenuje mięśnie odpowiedzialne za ruchy ramion, nóg, stóp, grzbietu, brzucha i całego ciała.  Uczy się także koordynować ich pracę, bo przecież nie przychodzi na świat z tą umiejętnością.   Rozwój od pierwszych dni życia Tuż po narodzinach sterujący ciałem mózg maleństwa jest niczym niedoświadczony lalkarz, który bez ładu i składu pociąga to tym, to tamtym sznurkiem. Dziecko np. zgina i prostuje nóżki, ale jego ruchy są jeszcze bezładne i nie zależą od jego woli.   Mózg przejmuje kontrolę nad ciałem maluszka etapami, w kierunku od głowy ku stopom ( najpierw dziecko uczy się unosić i obracać głowę, potem panować nad tułowiem, biodrami i kolanami, a na końcu nad stopami) oraz od środka ciała ku palcom (najpierw maluszek zaczyna kontrolować barki, potem ramiona, na końcu palce).   Wszystko to odbywa się krok po kroku i niczego nie da się tu zrobić na skróty.  Codzienny trening całego ciała podczas zabawy jest kluczowy dla sprawności fizycznej malucha – obecnej i przyszłej. Nie chodzi tylko o siłę mięśni i kondycję, ale także o świadomość własnego ciała i koordynację.   Beztrosko się bawiąc, dziecko pracuje nad tym, by kiedyś nie potykać się o własne nogi, nie męczyć z byle powodu, z łatwością uczyć się bardziej złożonych czynności (takich jak np. jazda na rowerze) i dobrze się czuć zarówno na lodowisku,  jak i w sali fitness czy na basenie.   Zdrowemu dziecku nie trzeba pokazywać jak pokonywać kolejne etapy rozwoju . To, jak obracać się z brzucha na plecy i odwrotnie, jak...

04_str_2.jpg
Rozwój
Od urodzin do pierwszych kroków - rozwój ruchowy dziecka
Prawidłowy rozwój ruchowy jest bardzo ważny w całym procesie dojrzewania dziecka. Motoryka wzmacnia mięśnie, reguluje ich napięcie i siłę oraz wpływa na kształtowanie się organizmu w różnych fazach rozwojowych.

Harmonijny rozwój ruchowy dziecka jest dla każdego rodzica priorytetową sprawą. Jakiekolwiek zaburzenia w tej dziedzinie powinny być jak najszybciej wychwytywane i leczone. U noworodka motoryka to nieskoordynowane ruchy ciała, najczęściej w reakcji na dźwięk. Niemowlę potrafi już zwracać głowę w stronę dobiegających odgłosów, uczy się także ruchów cyklicznych jak przy potrząsaniu grzechotką, a później trójfazowych – przy sięganiu i chwytaniu. I chociaż u każdego dziecka rozwój psychofizyczny przebiega indywidualnie, to jednak są pewne przedziały wiekowe, w których maluch powinien nabyć nowe umiejętności w zakresie ruchu. Rozwój ruchowy dziecka I tak: w 3. miesiącu dziecko uniesione do pionu, prosto trzyma główkę i potrafi przewrócić się w pozycji leżącej z pleców na bok. Około 6. miesiąca posadzone lub podciągnięte siedzi, obraca się też z brzucha na plecy i odwrotnie. W 8. miesiącu umie już samo usiąść i zaczyna pełzać. W 10– 11. miesiącu maluch samodzielnie stoi oraz raczkuje. W pierwszym roku życia dziecko zaczyna chodzić. Dokładniej wygląda to tak: Do 6 tygodnia w pozycji leżącej na plecach obrót głowy z policzka na policzek odbywa się wraz z chaotycznymi ruchami rączek i nóżek. Można zaobserwować gwałtowny wyrzut rączek i nóg z objawami niepokoju, które powodują zmiana położenia ciała lub zadziałanie silniejszego bodźca słuchowego, dotykowego czy świetlnego (to tzw. odruch Moro ). U noworodka występuje też prymitywne kopanie, kiedy dziecko jedną nóżkę zgina w kierunku brzucha we wszystkich stawach, a drugą w tym samym czasie prostuje. Leżąc na brzuchu noworodek opiera ciało na jednym policzku, nadgarstkach, mostku i zgiętych kolanach. Łokcie ma cofnięte do tyłu, a miednicę uniesioną nad podłożem. Już teraz maluch próbuje unosić główkę i obrócić ją na drugi policzek. Od 6 tygodnia do 3 miesiąca w pozycji...

Rozwój mowy u dzieci
Adobe Stock
Rozwój dziecka
Opóźniony rozwój mowy - przyczyny [WYWIAD Z EKSPERTEM]
Zaburzony rozwój mowy wzbudza niepokój u wielu rodziców. Logopeda Joanna Wędrychowska tłumaczy jednak, że mowa dziecka może rozwijać się nawet do 6. roku życia.

Czy opóźniony rozwój mowy u 2-, 3- czy 4-latka to powód do zmartwień? Niekoniecznie! Każde dziecko rozwija się w swoim własnym tempie, a zdaniem ekspertów, zdolność mówienia może rozwinąć się dopiero u 6-latków. Poniżej znajdziesz wywiad z logopedą Joanną Wędrychowską, która tłumaczy, jakie mogą być przyczyny opóźnionego rozwoju mowy. Spis treści:   opóźniony rozwój mowy u 2-latka opóźniony rozwój mowy u 3-latka zaburzony rozwój mowy przyczyny opóźnienia rozwoju mowy: wady słuchu dwujęzyczność żłobek emocje Opóźniony rozwój mowy u 2-latka W którym momencie rodzice powinni zacząć się martwić, że ich dziecko jeszcze nie mówi? Joanna Wędrychowska:  -  Rozwój mowy dziecka trwa do 6. roku życia. Malutkie dzieci – 2-3-latki mówią pojedynczymi słowami. Jeżeli dziecko w tym wieku nie mówi jeszcze tych pojedynczych słów, jest to dla rodzica sygnał, że coś się dzieje.   Opóźniony rozwój mowy u 3-latka Czyli do 3. roku życia można to dziecko spokojnie obserwować? JW: Tak. Zanim dziecko pójdzie do przedszkola, porozumiewa się prostymi słowami, które zna „z życia”, np. mama, tata, baba, daj, spać. Są one łatwe do zauważenia i wiadomo, jakie powinny one być. Dziecko, które kończy 3 latka, zaczyna te słowa łączyć w proste zdania, 2-3-wyrazowe. Niepokojące może być, jeżeli mowa się nie rozwija w stronę łączenia wyrazów, a zostaje na poziomie 2-latka i pojedynczych słów mówionych w niezrozumiały sposób.    Często proszę rodziców, żeby zaobserwowali, czy jest jakaś zmiana. Tak naprawdę nie bardzo mnie interesuje, czy 2-latek nie mówi albo 3-latek mówi bardzo mało. Interesuje mnie, czy na przestrzeni 3-6 miesięcy pojawiają się jakieś nowe słowa albo sposób wymowy . To znaczy, że ten rozwój idzie we własnym tempie i musimy...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj