urlop ojcowski wniosek
Adobe Stock
Zakupy

Jak dziecko uczy się mówić i które zabawki mogą mu w tym pomóc? [ROZWÓJ MOWY Z TINY LOVE]

Zanim dziecko zacznie swobodnie rozmawiać na najróżniejsze tematy i zasypywać cię setkami pytań, musi nauczyć się podstaw ojczystego języka. Jak to robi? Czy i które zabawki mogą mu w tym pomóc? Podpowiadamy!

Większość dzieci zaczyna wypowiadać pierwsze słowa mając mniej więcej rok, jednak przygotowania do tego wielkiego wydarzenia rozpoczynają dużo wcześniej:

  • Noworodek porozumiewa się jedynie płaczem, jednak potrafi także uważnie słuchać, dzięki czemu zapoznaje się z melodią i rytmem ojczystego języka
  • W wieku 2-3 miesięcy dziecko zaczyna gruchać (głużyć), czyli mówić „aaa”, „eee”, „ehhhr” itd. Testuje w ten sposób swoje narządy mowy: krtań, gardło, język itd.dzięki temu będą gotowe do pracy, gdy nadejdzie odpowiednia pora.
  • 6-miesięczne dziecko zaczyna gaworzyć, czyli świadomie (a nie odruchowo, jak wcześniej) naśladować ludzką mowę wraz z jej intonacją. Możesz się zdziwić, jak doskonale potrafi cię przedrzeźniać!
  • Pod koniec 1. roku malec dokonuje wielkiego kroku naprzód: uświadamia sobie, że rzeczy, czynności itd. mają swoje nazwy
  • Krótko potem, w okolicy pierwszych urodzin, zaczyna używać pierwszych słów, najczęściej „mama”, „tata” albo „baba”, ale niekoniecznie. Tu także zdarzają się niespodzianki i pierwsze słowo może dotyczyć np. psa. 
  • W 2. roku życia słownik maluszka błyskawicznie się poszerza, a dwulatek zaczyna budować pierwsze zdania. Na początku są one bardzo proste, np. „mama da”, ale szybko stają się coraz bardziej rozbudowane. Potem wszystko odbywa się już błyskawicznie: dziecko mówi coraz więcej i coraz lepiej, choć przez jakiś czas rozumieją go głównie najbliżsi. 

Czego potrzebuje maluch, by zacząć mówić?

By dziecko nauczyło się mówić, potrzebuje przede wszystkim... rozmówcy, bo nie da się nauczyć mówić w całkiem samodzielnie. Dlatego mów do niego przy każdej okazji: podczas zabawy, spaceru, zwykłych, codziennych czynności. Staraj się robić to w taki sposób, jakbyś prowadziła z nim rozmowę, a więc zostawiając mu miejsce na odpowiedź. Nie potrafi jeszcze mówić? Nie szkodzi! Odpowie ci tak, jak na danym etapie rozwoju potrafi, np. uśmiechem, machaniem rączkami albo gaworzeniem. 
Baw się z nim także w naśladowanie, np. powtarzaj odgłosy, które wydaje i zawsze odpowiadaj na jego zaczepki. Wygłupiajcie się: naśladujcie dźwięki wydawane przez zwierzęta, pojazdy, instrumenty. Dostarcz także maluszkowi kilka zabawek, które pomogą mu w rozwoju mowy. Jakie to? Przede wszystkim takie, które rozwijają umiejętność rozróżniania dźwięków, rytmów i słów oraz zachęcają do rozmów i wspólnego spędzania czasu!

Oto nasze propozycje zabawek wspomagających naukę mowy:

Mali Odkrywcy: Myszka Coco, Lew Leonardo, i Królik Thomas to bardzo wyjątkowe zabawki. Dzięki inteligentnym czujnikom każda z nich jest interaktywna (ma aż 7 funkcji!) i reaguje na to, co robi z nią dziecko. 
Można się nimi bawić na wiele sposobów, np. karmić je, kłaść spać, prowokować do kichania, skakać z nimi itd., a one na to reagują. Co więcej, Mali Odkrywcy dostosowują się do zmieniających się z czasem potrzeb malucha, wszechstronnie go rozwijając. Dzięki nim dziecko doskonali najróżniejsze umiejętności, poszerza słownictwo i zdobywa wiedzę o codziennych czynnościach. A wszystko to robi bez najmniejszego wysiłku, spędzając czas tak, jak lubi! 
Do każdej z zabawek dołączono 7 bezpłatnych kart rozwojowych ze wskazówkami dotyczącymi nauki i zabawy, które nie tylko pozwalają opiekunom w pełni zrozumieć wartość rozwojową poszczególnych zabaw, ale także są inspiracją do wielu kolejnych. Karmienie zwierzątka, łaskotanie go, skakanie wraz z nim i pozostałe zabawy mogą być na przykład punktem wyjścia do snucia najróżniejszych historii, których bohaterem jest malec i jego ulubiony Mały Odkrywca.

Mali Odkrywcy
materiały prasowe

Wymyślanie bajek wcale nie jest trudne! Trzeba po prostu spróbować! Książeczka edukacyjna dla dziecka Moje Podróże – Zabawa na łące, mięciutka i kolorowa, wspiera wiele obszarów rozwoju. Wśród nich jest również rozwój mowy. Kolorowe, przykuwające uwagę malca obrazki przedstawiające liska i inne zwierzęta, a także drzewa, domek, i miejsca, do których można podróżować, zachęcają do poznawania nazw zaprezentowanych obiektów, a także uczą rozumienia mowy. Z czasem dziecko zaczyna rozumieć, gdy mówisz np. „Gdzie lisek ma oczko””, „A kto jest w lusterku?” „Poszukajmy na obrazku drzewa”, „To jest wieloryb” itd. 
Dzięki efektom dźwiękowym (elementy, które szeleszczą i klakson) zabawka uczy także rozróżniania dźwięków i uważnego słuchania. Książeczka ma także wiele ciekawych elementów, m.in. zabawkę A kuku, satynowe wstążeczki i gryzaczek, będący jednocześnie uniwersalnym zapięciem, którym można przymocować ją np. do wózka.  

Dzień Dziecka Tiny Love książeczka
materiały prasowe


Wielofunkcyjny Leżaczek-bujaczek-krzesełko 3w1 nie jest w zasadzie zabawką, a jednak bardzo przydaje się do zabaw, które służą rozwojowi mowy. Można go ustawić w 3 pozycjach: siedzącej, półleżącej i leżącej. Do rozwijania umiejętności językowych najbardziej przydatna jest funkcja krzesełka, dzięki której maluch może bez przeszkód komunikować się rodzicem twarzą w twarz, a przecież to właśnie rozmowa jest najlepszym sposobem nauki. 
Tematów do rozmów dostarczają urocze, kolorowe zawieszki na muzycznej karuzeli. Są przyczepione do niej przy pomocy pasków z rzepami, co umożliwia ich zdjęcie i wymianę na inne, urozmaicające zabawę maskotki.
Gdy maluszek się zmęczy rozmową, jednym kliknięciem przeobrazisz krzesełko w leżaczek, w którym może się bujać albo bezpieczne, wyposażone w daszek i podniesione brzegi łóżeczko – idealne miejsce na drzemkę.
Sprzęt można ustawić w pozycji stabilnej, ale może także delikatnie kołysać maluszka lub kojąco wibrować. Wyposażono go także we wspomnianą już świetlno-muzyczną karuzelę z 9 melodiami i 2 stopniami głośności, którą można ustawić pod różnym kątem i obracać o 180 stopni.
 
Tiny Love leżaczek
materiały prasowe

Gotowi na naukę przez zabawę?

Materiał powstał we współpracy z: Marko

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA
Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
życzenia na andrzejki
Święta i uroczystości
Życzenia na andrzejki i wierszyki andrzejkowe – 21 propozycji
Joanna Biegaj
lektury klasa 6
Edukacja
Lektury do 6 klasy szkoły podstawowej – lista lektur szkolnych po zmianach 
Joanna Biegaj
obcięte dofinansowanie dla szkoły w chmurze
Edukacja
Szkoła w Chmurze – cena może wzrosnąć?
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
życzenia urodzinowe dla córki
Święta i uroczystości
Życzenia urodzinowe dla córki: piękne, wzruszające, mądre, od mamy i od taty
Joanna Biegaj
Przysłowia o nauce
Cytaty i przysłowia
Mądre przysłowia o nauce i wiedzy – 40 motywujących sentencji
Joanna Lechowicz
zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły
Uczeń
Zgoda na samodzielny powrót dziecka ze szkoły [WZÓR]
Joanna Biegaj
wpływ telewizji na rozwój dziecka
Wychowanie
Wpływ telewizji na rozwój dziecka – negatywne i pozytywne skutki oglądania telewizji
Aneta Grinberg
Alimenty z funduszu
Prawo i finanse
Alimenty z funduszu: co trzeba zrobić, żeby otrzymać pieniądze? Nowe przepisy
Agnieszka Majchrzak
dziecko ciągle choruje
Zdrowie
Dziecko ciągle choruje: nawracające zapalenie oskrzeli i infekcje gardła [CO ROBIĆ?]
Magdalena Drab
Przedszkolaki powinny się bawić, a nie ciągle uczyć
Edukacja
Przedszkolaki coraz częściej potrafią czytać i pisać, ale mają zaburzenia sensoryczne. Gdzie tkwi błąd?
Milena Oszczepalińska
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
Pełne szpitale RSV
Aktualności
Lekarz mówi wprost: dziecko z RSV i z dusznością umrze, jeśli nie trafi do szpitala
Ewa Janczak-Cwil
morfologia u dzieci
Zdrowie
Morfologia u dzieci – jak czytać wyniki krwi [NORMY]
Ewa Janczak-Cwil
jak odpieluchować dziecko
Pielęgnacja
Odpieluchowanie dziecka: kiedy i jak to zrobić? Sprawdzone sposoby
Małgorzata Wódz
znieczulenie podpajęczynówkowe
Poród naturalny
Znieczulenie podpajęczynówkowe najczęściej stosowane podczas cesarskiego cięcia [zalety i wady]
Agnieszka Majchrzak

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA