Książki dla niemowlaka i roczniaka - fajne propozycje na prezent
Dzieci w 1. i 2. roku życia to dość wybredni czytelnicy. Oto propozycje książek, które mogą zaspokoić ich spore oczekiwania.
1 z 17
Książki, które mają trafić w ręce niemowląt i roczniaków, powinny być starannie wybrane. I to nie tylko pod względem tematu czy ilustracji. Oczywiście powinny wzbudzać zachwyt najmłodszych czytelników, ale nie tylko. Tak jak wszystko co trafia do najmniejszych dzieci, muszą być bezpieczne. Zobacz, na co zwracać uwagę przy wyborze pierwszych lektur.
Format i sztywne kartki
Książki dla niemowląt powinny mieć sztywne, kartonowe strony – bo mali czytelnicy próbują rozsmakować się w lekturze wszystkimi zmysłami – nie tylko słuchają treści czytanej historii i oglądają ilustracje, ale również – i to wcale nie rzadko – obwąchują egzemplarze, a nawet próbują przeżuć.
Zero ozdóbek
W książkach dla niemowląt nie może być cekinów, drobnych koralików, pomponików, kokardek lub baterii (miewają je książki z pozytywką lub imitujące np. dźwięki zwierząt). Z bezpieczną książką zostawisz malucha bez obaw, że coś urwie i nie daj Boże się tym zadławi.
Rogi mają znaczenie
Dobra książka dla kilkumiesięcznego dziecka nie może mieć ostrych brzegów. Rogi powinny być odpowiednio zaokrąglone, żeby maluch nie dziubnął się nimi w oczko.
Oto propozycje bezpiecznych i przede wszystkim pięknych książek, dla niemowlaków i dzieci, które skończyły rok. Warto uzupełnić o nie dziecięcą biblioteczkę.
Zobacz też inne galerie:
- Książki od choinkę dla niemowlaka
- Top 20 prezentów dla niemowlaka
- Lalki-szmacianki dla rocznego dziecka
- Klocki dla dziewczynki: Lego, Playmobil, Wader i inne!
- Klocki dla chłopca – najlepsze zestawy
- Prezenty dla dziecka od 29 zł – poleca red. naczelna „Mamo, To Ja”
- Prezenty dla mamy – lista marzeń red. prowadzącej Babyonline.pl!
- Prezenty dla kobiety w ciąży: poleca red. prowadząca „Będę mamą”
- Prezenty dla dziecka do 100 zł – poleca red. prowadząca „Twojego Maluszka”
2 z 17
Książka wchodzi w skład trzyczęściowej serii, która pomaga maluchom nie tylko poznawać kolory, ale również liczby i przeciwieństwa. Dodatkowo dzieci mogą również utrwalać słówka w 5 językach. Brawa dla autorki za oryginalne folkowe ujęcie tematu.
Marianna Oklejak, Kolory, wyd. Egmont Art
3 z 17
Joanna Gębal, Monika Zborowska, Popatrz w niebo, wyd. Muchomor
Pierwszy z serii trzech kartonowych picture booków, czyli książek obrazkowych, które rosną razem z dzieckiem. Część pierwsza jest adresowana do niemowląt (możesz zrobić z niej również układankę lub dekorację do zabawy w niebo), druga do dzieci w wieku 1-2 lata, trzecia do 2-3-latków. Całość nagrodzono w konkursie Instytutu Książki Trzy/Mam/Książki.
4 z 17
Ola Woldańska-Płocińska, Prosiaczek i pojazdy, wyd. Czerwony Konik
Idealna książka dla małych fanów motoryzacji. Prosiaczek wybiera się do sklepu, by wybrać sobie prezent na urodziny. Jaki pojazd wybierze? Przekonajcie się sami.
5 z 17
Michael Rosen, Helen Oxenbury, „Idziemy na niedźwiedzia”, wyd. Dwie Siostry
Książka ukazała się po raz pierwszy w języku polskim, ale na Wyspach Brytyjskich jest znana i uwielbiana od lat przez całe rodziny. A wszystko to za sprawą wierszowanej historyjki, będącej jednocześnie doskonałym scenariuszem do zabawy z dziećmi. Zapewniam, że kto tylko podchwyci tytułowe hasło i zechce ruszyć na niedźwiedzia, nie pożałuje – wyprawa gwarantuje wspaniałe przygody podczas pokonywania różnych przeszkód, wielkie emocje i mnóstwo śmiechu.
Od 2. roku
6 z 17
Ola Woldańska-Płocińska, Rekordziści, wyd. Czerwony Konik
Ile waży największa cebula? Ile mierzy najwyższy człowiek? Książka dla maluchów, które lubią zadawać dużo trudnych pytań. Oparta na osiągnięciach z Księgi rekordów Guinnessa zaspokoi dziecięcą ciekawość.
7 z 17
Julian Tuwim „Lokomotywa”, wyd. Muza
Okładka wygląda znajomo? Tak właśnie miało być. W słynnej już serii „Muzeum Książki Dziecięcej poleca” ukazał się reprint pierwszego wydania trzech najpopularniejszych wierszy dla dzieci Juliana Tuwima – „Lokomotywa”, „Rzepka” i „Ptasie Radio” ze znakomitymi ilustracjami Jana Lenicy, twórcy polskiej szkoły plakatu. Jeśli zgubiliście stary egzemplarz jest okazja, by wzbogacić domową biblioteczkę o nowy.
Od 1. roku
8 z 17
Hervé Tullet, „Supertata”, wyd. Widnokrąg
Tę książeczkę można nazwać „schodkową”, ponieważ jak schodki właśnie układają się jej kartonowe strony. Samo ich przeglądanie to dla malucha niezła zabawa. Dodatkiem do niej jest zabawna opowiastka o muskularnym i umiejącym zadbać o szczęście całej rodziny tatusiu. Sprawdźcie sami, w jaki sposób to robi. Od 1. roku
9 z 17
Eric Carle, Konik morski, wyd. Tatarak
Hit amerykańskiego pisarza i ilustratora książek dla dzieci. Opowieśc o tym, jak tatusiowie mieszkający w morzu, do których należy również pan Konik Morski, troszczą się o swoje dzieci.
10 z 17
Fiep Westendorp , „Wdomu, w dziczy, na ulicy”, wyd. Dwie Siostry
Lepszy słownik obrazkowy dla dzieci trudno sobie wymarzyć. Na kartonowych 50 (sic!) stronach bogactwo słówek i obrazujących je ilustracji, których tematem jest to, co możemy spotkać w parku, w kuchni, w lesie, a także pory roku, zabawy, zwierzęta, zawody. Wszystko – co otacza i dotyczy małego człowieka. Jest na co patrzeć (przepiękne ilustracje holenderki Sophii Marii „Fiep” Westendorp) i o czym opowiadać. Zasób słownictwa najmłodszego czytelnika wystrzeli w górę niczym fontanna.
Od 2. roku
11 z 17
Michalina Rolnik, „Zakątki, czyli kto tu mieszka” wyd. Dwie Siostry
Kartonowa książka, która pokazuje dzieciom, jak ciekawy i różnorodny jest świat. Autorka zabiera małych czytelników w podróż po 20 krajach leżących na różnych kontynentach, ukazując ich mieszkańców, tradycyjne stroje i domy. Proste i barwne ilustracje sprawiają, że „Zakątki” można „czytać" nawet z niemowlakiem. Kilkulatkom pozwoli oswoić się z nazwami krajów i brzmieniem imion, które noszą mieszkające w nich dzieci. Lekcja etnografii od kołyski.
Od 1. roku
12 z 17
Zofia Stanecka, Basia i przyjaciele, Titi, wyd. Literacki Egmont
Ulubienica najmłodszych czytelników, Basia, przeżywa kolejne przygody – tym razem na placu zabaw, gdzie spotyka kolegę z Haiti i... trudny problem, jakim jest dyskryminacja.
13 z 17
Joanna Bartosik „Raz dwa trzy słyszymy”, wyd. Widnokrąg
Szukacie czegoś dla najmłodszych czytelników? Sięgnijcie po książki Joanny Bartosik. Wydane na sztywnym kartonie, w poręcznym formacie w sam raz dla dziecięcych rąk poruszają tematy bliskie maluchom – uwielbiane przez nich zabawy dźwiękonaśladowcze i zabawne rymowanki, które zachęcają do mówienia, a jednocześnie są pierwszym żartobliwym poradnikiem savoir-vivre. W serii ukazały się 3 książeczki „Słyszymy”, „Mówimy”, „Patrzymy”.
Od 1. roku
14 z 17
Sven Nordqvist „Poznaj Pettsona i Findusa”, wyd. Media Rodzina
Stary dom, spokojna wieś, stadko kur, ciekawski kot i gderliwy staruszek to zwykły–niezwykły świat, za którym przepadają mali skandynawscy i niemieccy czytelnicy. Wykreowany przez pisarza i ilustratora Svena Nordqvista, który z wykształcenia jest architektem.
od 1. roku
15 z 17
Canizales, „Mniam”, wyd. Tatarak
Książkowy debiut kolumbijskiego malarza i rzeźbiarza, który w brawurowy sposób przedstawia maluchom łańcuch pokarmowy od gąsienicy do kotka. Efektowne, proste, a jednocześnie wysycone kolorami ilustracje uzupełniają różnej wielkości dziurki, które w miarę lektury zamieniają się w otwory gębowe i paszcze. Kto się odważy i włoży do środka paluszek?
Od 2. roku
16 z 17
Germano Zullo, Albertine, „Nad morzem”, wyd. Babaryba
Cudowna książka obrazkowa oparta na prostym schemacie – odszukiwania znanych nam postaci. Na pierwszej rozkładówce poznajemy bohaterów, na kolejnych próbujemy odnaleźć ich w wakacyjno nadmorskich okolicznościach – w tłumie wczasowiczów kąpiących się w morzu, wypoczywających na plaży lub spędzających czas na kempingu. Miła rozrywka, która pozwoli oderwać się od zimowej szarości i pomarzyć o letnim wypoczynku nad morzem.
Od 2. roku
17 z 17
Julian Tuwim „Słoń Trąbalski”, wyd. Muza
Kolejna gratka dla miłośników dziecięcej klasyki. Po kultowej „Lokomotywie” Muzeum Książki Dziecięcej przypomniał również inne wiersze dla dzieci Juliana Tuwima. W tomiku poza okładkowym „Słoniem Trąbalskim” 15 innych utworów z dobrze znanymi rodzicom i dziadkom ilustracjami Ignacego Witza. Same hity, które powinno znać każde dziecko.
Od 1. roku