Zmiana wózka z głębokiego na spacerowy zaczyna się wtedy, gdy maluch już nie chce tylko leżeć, a zaczyna rozglądać się dookoła i siada. Który wózek wybrać? Możesz najpierw kupić tzw. wózek głęboki - gondolę, a potem razem z dzieckiem wózek spacerowy. Najłatwiej razem z dzieckiem, bo można malucha usadzić w wózku, zapiąć i wszystko sprawdzić od razu. Tylko czy to ma być taki spacerowy model wielofunkcyjny na stelażu od gondoli, a może od razu składany typu parasolka? Zanim kupisz, sprawdź jednak, jakie cechy powinna mieć idealna spacerówka!

Reklama

Na co zwrócić uwagę?

  1. Amortyzatory
  2. Barierka
  3. Bezpieczeństwo
  4. Daszek
  5. Dostawka
  6. Hamulce
  7. Koła
  8. Moskitiera
  9. Oparcie
  10. Podnóżek
  11. Parasol
  12. Rączki
  13. Siedzisko
  14. Tapicerka
  15. Waga

Spacerówka a parasolka? Czy się wykluczają?

Wszystkie typy wózków służą do spacerowania z dzieckiem i we wszystkich maluch drzemie. Do 6. miesiąca życia tych drzemek jest dużo więcej, a dziecko jeszcze nie jest na tyle rozwinięte, by dawało radę uczestniczyć aktywnie w spacerze czy wytrzymywać trudy długich wędrówek. Gdy maluch zaczyna siadać, chce się rozglądać i ciekawi go świat wszystko się zmienia. Gdy nasz szkrabek zamienia się w chodzącego i biegającego malucha, także wózek zwykle zmienia swoją praktyczną funkcję.

Często słyszymy pojęcie wózek typu parasolka. O co chodzi? To oczywiście tak naprawdę wózek spacerowy dla dziecka, ale często dopiero używany, gdy maluch już dużo czasu spędza chodząc i biegając na spacerze. Traktowany jako trzeci wózek, wózek dodatkowy lub na czas podróży. Jego zaletą jest lekkość, mały rozmiar, szybkie składanie podobne do tego zastosowanego w parasolu, no i możliwość usadzenia zmęczonego dziecka. Są również lekkie wózki spacerowe składane w systemie na pół. Raczej nie nadają się na długie trasy o trudnym podłożu. I nie dla malucha, który dopiero co wyrósł z gondoli i ledwo co siedzi.

  • Wózek typu parasolka ma zwykle znacznie lżejszą konstrukcję, a więc i przyjmującą więcej wstrząsów. Zwykle znacznie mniejsze kółka, ale łatwo się go składa (właśnie w takim systemie jak parasol) i zajmuje mniej miejsca. Niektóre parasolki mają mnóstwo udogodnień i atrakcyjnych dodatków. Jednak ich podstawową zaletą jest właśnie mała waga i szybkość oraz prostota składania.

Zobacz także
  • Tzw. wózek spacerowy w standardowym rozmiarze zwykle ma solidniejszą ramę, jest cięższy i może mieć np. duże, gumowe koła. Zwłaszcza jeśli jest osadzony na tym samym stelażu, co bezpieczna gondola (w przypadku wózków wielofunkcyjnych). Może się składać, ale nie musi, np. w systemie na pół. Amortyzacja jest wtedy lepsza, a komfort jazdy znacznie wyższy. Choć zdarzają się i lekkie spacerówki składane na pół, które nie spełniają tych cech.

Zobacz też: Wózki dziecięce - jak wybrać odpowiedni? [PORADNIK]

Wózek 3 w 1 czy zwykły?

Wózek 3 w 1 to zestaw kilku budek do wózka na jednym stelażu. Zazwyczaj masz wtedy trzy wózki w jednym czyli wózek głęboki - gondolę, w której maluch pojeździ do mniej więcej 6. miesiąca życia, spacerówkę na spacery dla siedzącego już dziecka oraz nosidełko-fotelik. Jeśli chcemy używać go do samochodu, warto najpierw sprawdzać jednak jaką otrzymał ocenę w testach bezpieczeństwa fotelików samochodowych ADAC. Im wyższa, tym lepiej i bezpieczniej dla dziecka.

Pojedynczo kupowane wózki (najpierw gondola) to często praktyczniejsze rozwiązanie, które wielu rodziców sobie chwali. Właśnie ze względu na to, że dopiero gdy dziecko podrośnie wiemy zwykle więcej na temat jego i naszych rodzicielskich potrzeb związanych ze spacerami. To już kwestia indywidualnego podejścia i budżetu jaki chcemy przeznaczyć na zakup.

Wypytaj w sklepie o funkcje wózka. Sprawdź, czy oparcie daje się rozłożyć na tyle, by dziecko mogło wygodnie zasnąć na spacerze, czy też wózek będzie mu służył tylko do jazdy w pozycji siedzącej. I czy to jest płynna czy stopniowana regulacja. Płynna nie obudzi maluszka w czasie snu! Jeśli masz bliźniaki, poszukaj wózka z dwoma siedzeniami. Najlepsze są montowane w różnych kierunkach – jedno za drugim lub naprzeciw siebie.

Sprawdź od A do Z wózek przed zakupem

Jeśli wiesz już jakiego typu wózka spacerowego potrzebujesz dla dziecka, koniecznie sprawdź jakie są najważniejsze cechy spacerówek. Wszystkich składanych na pół i jak parasolka.

Oto wózkowe informacje od A do Z, które przydadzą się przed zakupem.

Amortyzatory

W każdego typu spacerówce nie powinny być ani za miękkie, ani zbyt twarde. W niektórych modelach (zwłaszcza typu parasolka) nie ma ich wcale. Pamiętaj, że na dłuższych wycieczkach taki "twardy" wózek będzie dla dziecka niewygodny.

Barierka

Zapewnia dziecku dodatkową ochronę. Najlepiej, by pałąk był prosty do zdemontowania z obu stron, bo wtedy łatwiej wyjąć dziecko. Możesz też dokupić uniwersalny pałąk z zabawkami.

Bezpieczeństwo

Zapewniają je pasy. Dla dziecka najlepsze są szelki pięciopunktowe (przymocowane do wózka nad ramionami i w kroku). Starsze dzieci mogą być zapięte tylko w kroku.

Daszek

Będzie chronił dziecko przed słońcem i wiatrem. Musi się cicho składać, by nie obudzić śpiącego maluszka. Zwróć uwagę, czy jest nieprzemakalny i czy ma otwory wentylacyjne. Dobrym pomysłem jest budka z plastikowym okienkiem, przez które widzisz, co robi dziecko. W niektórych modelach da się je zamienić latem na siatkowe, dzięki czemu spacerówka ma lepszą wentylację.

Zobacz też: 11 najlepszych rozkładanych spacerówek do 350 zł [RANKING]

Dostawka

Przyczepiasz ją do spacerówki i zabierasz na przejażdżkę starsze rodzeństwo. To bardzo wygodne rozwiązanie!

Hamulce

Powinny całkowicie unieruchamiać wózek i zabezpieczać go przed stoczeniem się z pochyłego podłoża. Najlepiej, gdy mają je jednocześnie oba koła. W wózku o zmiennym kierunku jazdy hamulce powinny znajdować się i z przodu, i z tyłu.

Koła

Małe, twarde i bardzo zwrotne przydają się, gdy jeździsz wózkiem głównie po deptakach. Na leśne dukty, spacery w górach i miejskie (czyt. wyboiste) chodniki warto kupić wózek z dużymi, najlepiej pompowanymi kołami. Parasolki zwykle mają małe lekkie kółka (choć zdarzają się wyjątki), duże spacerówki mogą mieć duże ciężkie koła i gumowe opony.

Moskitiera

Ochroni twojego bobasa przed owadami, gdy wiosną czy latem słodko zaśnie w parku albo ogrodzie. Moskitierę możesz zakładać i na spacerówkę, i na fotelik samochodowy.

Oparcie

Powinno być wyższe niż siedzące dziecko, wzmocnione i twarde, by smyk nie zapadał się w nim podczas długich wypraw (nie dotyczy to wózka typu parasolka, który z założenia jest na krótkie trasy).

Podnóżek

Ten z regulacją ustawienia jest praktyczniejszy, bo rośnie razem z dzieckiem. Zobacz, czy dziecku wygodnie będzie wspiąć się na niego (np. czy tuż pod nim nie sterczy kółko lub jakiś element stelaża bez antypoślizgowej powłoki).

Parasol

Parasol do wózka sprawdza się w upalne dni. Osłania przed palącym słońcem, a nie jest pod nią duszno jak pod budką. Ale musi mieć dobry system montowania, inaczej na każdym wietrze osłona będzie się chwiała i przekręcała. Pamiętaj, by podczas spaceru obracać ją tak, by dziecko było w cieniu.

Rączki

Te pokryte pianką bardzo szybko kruszeją i odpadają (zwłaszcza pod wpływem słońca). Lepiej jest, gdy rączki mają regulowaną wysokość i są pokryte antypoślizgowym materiałem. Wózek z pojedynczą poręczą wygodnie prowadzi się także jedną ręką (np. gdy drugą trzymasz maluszka).

Siedzisko

Tylko szerokie zapewnia maluchowi wygodę podróżowania. Zmierz, czy twoje dziecko zmieści się na nim także w grubej kurtce. Spacerówka to inwestycja na kilka lat, więc lepiej jeśli siedzisko na początku będzie nawet ciut za szerokie.

Śpiworek

Możesz go zakładać na spacerówkę lub fotelik samochodowy. Jest lepszy niż kocyk, bo dziecko nie zrzuci go, gdy zacznie wierzgać nóżkami. Niektóre wózki mają tzw. ocieplacz na nóżki w zestawie.

Tapicerka

Koniecznie wybierz wózek, który ma zdejmowaną i łatwą w czyszczeniu tapicerkę (sprawdź na metce, czy można prać ją w pralce). Warto, by miała fluorescencyjne elementy.

Waga

Im mniejsza, tym lepsza (od 6 do 12 kg), bo gdy dziecko podrośnie i część spaceru zacznie pokonywać na własnych nóżkach, ciągnięcie ciężkiego wózka będzie męczące. Jeśli masz małe mieszkanie, wybierz model, który łatwo się składa, np. z systemem sprężyny gazowej (przypomina ten w fotelach biurowych). Możesz też postawić od razu na parasolkę, która z zasady jest lżejsza, za to bywa mniej stabilna i amortyzowana.

Zanim zdecydujesz się na zakup wózka, sprawdź, gdzie i na jakich zasadach będziesz mogła naprawić pojazd dziecka. Dowiedz się, gdzie można dokupić części zamienne i w jaki sposób należy składać reklamacje. Pamiętaj, by zachować kartę gwarancyjną i rachunek.

Reklama

Zobacz też: Wózki spacerówki - opinie i ranking rodziców

Reklama
Reklama
Reklama