Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wyprawka dla dziecka
materiały prasowe
Zakupy

Wyprawka dla noworodka. Jakie produkty wybrać?

Skompletowanie wyprawki dla noworodka wcale nie jest takie proste, jak mogłoby się wydawać. Pomożemy Ci stworzyć idealną listę produktów.

Choć wyprawki dla noworodka nie trzeba kupować od razu po pozytywnym wyniku testu ciążowego, to doświadczone mamy radzą, by nie odkładać tego do ostatniej chwili. Nie tylko dlatego, że maluszek może urodzić się przed terminem, lecz po to, by mieć chwilę czasu na zastanowienie się i uważny dobór produktów, których wybór jest tak duży, że łatwo się pogubić. Kompletowanie wyprawki najlepiej jest zacząć w II trymestrze ciąży. Co brać pod uwagę w trakcie zakupów, co kupić?

Ubranka

Maluch nie potrzebuje ich wiele: praktycznie się nie brudzi (no chyba, że uleje mleko lub przemięknie mu pieluszka), poza tym szybko z nich wyrośnie. Unikaj rozmiaru 56 – tak naprawdę mało które dziecko urodzone w terminie nosi takie ubranka, dla większości najlepsze są ciuszki w rozmiarze 62 cm (chyba, że podczas ostatniego badania USG lekarz wyraźnie zaznaczy, że noworodek urodzi się mały).
Pamiętaj, że ubranka dla noworodka muszą być przede wszystkim wygodne i elastyczne, uszyte z miękkich tkanin, a ponieważ będą bezpośrednio stykały się z jego delikatną skórą – również bezpieczne. Najlepsze są takie z ekologicznej bawełny lub tkaniny bambusowej, w pastelowych odcieniach (barwniki do tkanin bywają przyczyną uczuleń). Nie wydawaj pieniędzy na ubranka niepraktyczne: sztywne, z zapięciami na pleckach czy z dużą ilością guzików lub ozdobnymi aplikacjami. Pamiętaj też, że przed pierwszym użyciem trzeba je wyprać w proszku do dziecięcych tkanin i wyprasować.

Kosmetyki

Nie potrzeba ich wiele, ważne natomiast, by były bardzo dobrej jakości i by można było je stosować już od pierwszego dnia życia. Skóra noworodków nie jest jeszcze dojrzała i z tego powodu jest bardziej podatna na podrażnienia wywołane m.in. zbyt silnymi składnikami kosmetyków. W dodatku niektóre z nich mogą przenikać przez luźno jeszcze ułożone komórki naskórka. Wybieraj więc preparaty sprawdzonych, profesjonalnych marek, dostępnych w aptekach, bo to jedna z gwarancji ich bezpieczeństwa.
Najbezpieczniejsze dla noworodka są produkty ekologiczne, produkowane ze składników wysokiej jakości, odpowiednich dla delikatnej niemowlęcej skóry, a także przyjaznych dla środowiska, pozbawionych silnych składników zapachowych, które mogą wywoływać alergie i podrażniających skórę barwników. Wartą uwagi marką kosmetyków aptecznych dla niemowląt jest założona przez farmaceutę marka dermokosmetyków Klorane. Kojący i ochronnie działający nagietek, będący podstawą składu preparatów z tej linii, pochodzi z upraw ekologicznych, a kwiaty zbierane są ręcznie.

Akcesoria do higieny i pielęgnacji

Z ich ilością również nie trzeba przesadzać. Przed zakupem warto natomiast porównać produkty kilku firm, bo niekiedy bardzo się między sobą różnią. W tej kategorii zdecydowanie najważniejsze są pieluszki – najlepsze dla skóry noworodka są te ekologiczne, nie barwione chlorem, pozbawione lateksu, ftalanów, substancji nawilżających, czy zapachowych. Takie warunki spełniają niektóre biodegradowalne pieluszki jednorazowe, jednak dużo bardziej ekonomiczne na co dzień (a przy okazji dużo bardziej przyjazne dla środowiska) są pieluszki wielorazowe, które pierze się po użyciu. To jednorazowy wydatek, który jednak szybko się zwróci.

Jak wybrać rzeczy do spania i na spacer?

Większość noworodków przesypia niemal całe dnie. Jednak taki maluch nie potrzebuje jeszcze piżamki – wystarczy mu zwykłe body i śpioszki. No i łóżeczko, choć wiele mam podkreśla, że na początku tradycyjne łóżeczko nie jest wcale konieczne: malec może spać w koszu Mojżesza, czy na łóżeczku dostawnym.
W chłodniejsze dni możesz wyjść z maluszkiem na spacer po dwóch tygodniach od powrotu ze szpitala. Rzeczy, które znajdą się w „spacerowej” wyprawce, z reguły pochłaniają większą część wyprawkowego budżetu ze względu na ceny wózków i ich dodatkowego wyposażenia. Wózek można kupić używany, a jeśli chcesz nowy, zanim ruszysz na zakupy porównaj modele – wiele z nich różni się między sobą tylko kolorem i ceną.

Smart zakupy

Wyprawki nie skompletujesz w jeden tydzień. By zakupy za bardzo nie obciążyły waszego budżetu, można podzielić je na dwie części. Wyprawkowe „must have” to te rzeczy, które przydadzą się jeszcze w szpitalu i tuż po narodzinach – a więc przede wszystkim ubranka, artykuły higieniczne i kosmetyki, a także fotelik samochodowy niezbędny w trakcie powrotu ze szpitala.
Zawczasu warto również kupić łóżeczko i mebelki (mają charakterystyczny zapach, który ulatuje w ciągu kilku tygodni, lepiej więc, jeśli w pokoiku staną chwilę wcześniej). Pozostałe rzeczy możesz skompletować pod koniec ciąży lub nawet po porodzie. 

Doświadczone mamy radzą, by kompletując wyprawkę dla noworodka:

  • Kupować tylko te produkty, które są bezpieczne i sprawdzone, wyprodukowane przez uznane marki. Nawet jeśli trzeba za nie zapłacić nieco więcej, niż za pozostałe produkty. Nie chodzi o logo firmy na opakowaniu, lecz o bezpieczeństwo: ich producenci zwykle nie oszczędzają ani na jakości składników, ani na testach, które potwierdzałyby jakość gotowego produktu. Jeśli preferujesz kosmetyki na bazie roślinnej, które są efektywne, a zarazem nieszkodliwe dla środowiska, marka Klorane na pewno cię usatysfakcjonuje. Firma kieruje się filozofią, że na każdy problem istnieje rozwiązanie w postaci odpowiedniej rośliny. Na długiej liście roślin stosowanych przez markę jest m. in. mango, pokrzywa, tymianek, chaber czy chinowiec. Duży nacisk firma kładzie na podejście ekologiczne, zrównoważony rozwój, zmniejszenie zużycia energii i ochronę przyrody. Rezultatem długoletnich badań są produkty o skutecznym działaniu, które naprawdę stosuje się z przyjemnością. Surowe normy gwarantują dobrą jakość ekstraktów roślinnych, pozyskiwanie ich w ekologiczny sposób i skuteczne użycie ich w produkcie finalnym
  • Kosmetyki dla malca staraj się kupować w aptece. Kosmetyki apteczne  zawsze są produkowane na specjalnych liniach produkcyjnych, wytwarzane z niepodrażniających delikatnej skóry składników, a następnie poddawane gruntownej kontroli. Z reguły zawierają niewiele konserwantów, często są bezzapachowe lub bardzo delikatnie perfumowane, co minimalizuje ryzyko alergii i podrażnień. Niektóre marki apteczne, jak Klorane, poddają swoje kosmetyki rygorystycznym testom pediatrycznym na noworodkach.
  • Wybieraj produkty dobrej jakości, inwestuj w wielorazówki. To korzyść i dla środowiska (bo dzięki temu produkujesz mniej odpadów), i dla twojego budżetu.

Praktyczna lista na zakupy

1. Ubranka:

W wyprawce powinny znaleźć się:

  • 8-10 sztuk body (z krótkim i z długim rękawem).
  • 5-8 pajacyków (cieńsze i grubsze).
  • 4 pary śpioszków
  • 3 kaftaniki z długim rękawem
  • 4 pary skarpetek
  • 2 sweterki bez kaptura lub ciepłe bluzy zapinane z przodu
  • 2 cienkie czapeczki z bawełny
  • dla dzieci urodzonych jesienią i zimą również gruba czapka, szalik, rękawiczki i kombinezon lub śpiworek.

2. Kosmetyki.:

W wyprawce powinny znaleźć się:

  • Żel do mycia ciała. Mydło, nawet takie dla niemowląt, może być zbyt agresywne dla skóry maluszka. Dużo lepiej jest zastosować żel oczyszczający do ciała i włosów Klorane, który nie szczypie w oczy.
  • Szampon do włosów, ułatwiający ich rozczesywanie. Wybieraj taki, który nie szczypie w oczy, a jego delikatny zapach relaksuje i ułatwia zasypianie – taki, jak szampon Klorane, po którego zastosowaniu włoski maluszka będą jedwabiście gładkie.
  • Krem lub maść kojąca odparzenia i podrażnienia. Warty uwagi jest ERYTEAL, bogaty w oliwę z oliwek i tlenek cynku, znany ze swoich ochronnych właściwości. To maść, którą można stosować w trakcie przewijania, i która już od pierwszego zastosowania chroni przed podrażnieniami, a w razie potrzeby łagodzi zmiany skórne i pomaga szybko zmniejszyć wysypkę. Ten bezzapachowy produkt został przebadany klinicznie pod kontrolą pediatryczną.
  • Krem lub mleczko nawilżające do skóry. Mleczko jest bardzo delikatne, nie obciąża skóry tak jak krem, który jednak jest lepszym wyborem w przypadku skóry skłonnej do atopii. Zarówno krem jak i mleczko z serii Klorane bebe z nagietkiem intensywnie nawilża, koi i chroni skórę.
  • Krem odżywczy (na chłodniejsze dni). To szczególnie ważne zabezpieczenie skóry w zimowe dni.  Krem Klorane Bebe Cold Cream nie tylko zabezpiecza przed chłodem, jest też idealnym sposobem na ciemieniuchę.
  • Wilgotne chusteczki. Koniecznie zwróć uwagę, czy są biodegradowalne, wykonane z naturalnych włókien – takie, jak np. chusteczki Klorane, o formule w 98 proc. pochodzenia naturalnego. Nie kleją się, a ich dodatkową zaletą jest to, że prócz okolic okołopieluszkowych można nimi oczyszczać również rączki, buzię i ciało maluszka.


Kosmetyki dla dzieci Klorane

3. Akcesoria do higieny i pielęgnacji:

Potrzebne będą:

  • Przewijak.
  • Wanienka.
  • Paczkę pieluszek jednorazowych w rozmiarze newborn, lub 10 sztuk pieluszek wielorazowych i środki do ich prania.
  • Kilka pieluszek z tetry, flaneli lub tkaniny bambusowej, którymi można wyłożyć przewijak lub wanienkę podczas kąpieli.
  • Termometr do mierzenia temperatury wody.
  • Opakowanie soli fizjologicznej i komplet sterylnych gazików w małym rozmiarze do przemywania oczu.
  • Dwa ręczniki kąpielowe z kapturem.
  • Dziecięce nożyczki do paznokci z okrągłymi końcówkami.
  • Szczoteczka lub grzebyk do włosów.

4. Akcesoria do spania:

  • Łóżeczko lub inny mebelek do spania
  • Kołderka lub cienki kocyk (poduszka nie jest zalecana) – dwie sztuki.
  • Grubszy kocyk na chłodne noce – jedna sztuka.
  • Prześcieradła na materacyk – dwie sztuki.
  • Ochraniacz na materacyk.

5. Rzeczy na spacer:

Będą ci potrzebne:

  • Wózek.
  • Śpiwór do wózka.
  • Ciepły kombinezon na chłodniejsze dni.
  • Torba na akcesoria spacerowe.
  • Osłona przeciwdeszczowa albo parasolka (zależy od pory roku).
  • Krem na chłodne dni, np. Klorane , zawierający 96% składników pochodzenia naturalnego, który  intensywnie i trwale odżywia, koi i chroni suchą i bardzo suchą skórę. Skuteczna również na spierzchnięte dłonie

6. Akcesoria do karmienia 

Nie warto zawczasu nastawiać się na karmienie sztuczne – naturalny pokarm jest dla maluszka najzdrowszy, jest też najbardziej przyjazny dla środowiska i ... portfela młodych rodziców. Jednak nawet te mamy, które planują karmienie piersią, powinny mieć w domu kilka akcesoriów, które pozwolą wygodnie nakarmić tacie maluszka odciągniętym z piersi mlekiem. Warto więc kupić:

  • Butelki ze smoczkiem 250 ml – 2 sztuki.
  • Szczotkę do mycia butelek.

Pozostałe akcesoria do karmienia sztucznego, takie jak podgrzewacz czy sterylizator do butelek nie są niezbędne i można dokupić je później, jeśli okażą się potrzebne.

Artykuł powstał przy współpracy z marką Klorane. Więcej na www.dermo-cosmeshop.pl

5 must have w szafie noworodka na jesień

Noworodek po porodzie
© Tyler Olson - Fotolia.com
Noworodek
Co zabrać do szpitala dla noworodka? – pełna lista
Torba do szpitala musi być spakowana z głową. Oprócz rzeczy dla ciebie musi znaleźć się tam cała szpitalna wyprawka dla noworodka. Czyli co konkretnie?

W przypadku torby do szpitala sprawdza się zasada: więcej znaczy lepiej. Szpitalna wyprawka dla noworodka nie zajmuje dużo miejsca, dlatego warto spakować dla niego trochę więcej ubranek i pieluszek. Jakie ubranka i okrycia spakować do torby do szpitala dla noworodka? 3 body w rozmiarze 56 cm rozpinanych w kroku 3 body w rozmiarze 62 cm (na wypadek, gdyby dziecko urodziło się większe) rozpinanych w kroku 5 śpioszków rozpinanych z przodu na całej długości (bez zatrzasków na plecach) 2 bluzeczki bawełniane z rozpinanym dekoltem  (najlepiej, gdy zatrzaski znajdują się na ramieniu) 5 par skarpetek na nóżki bawełniane rękawiczki lub dodatkowa para skarpetek (na dłonie – noworodki rodzą się z długimi paznokciami, których ze względu na ryzyko bakteryjnego zakażenia lepiej nie obcinać w szpitalu. Zakładanie rękawiczek albo skarpetek uchroni dziecko przed podrapaniem się). czapeczka bawełniana , najlepiej wiązana cieplejsza czapeczka na wyjście ze szpitala kombinezon na wyjście ze szpitala kocyk bawełniany cieplejszy koc albo rożek do zawinięcia dziecka 5 pieluszek tetrowych (np. do wytarcia buzi i rączek noworodka) Zobacz także: Niepotrzebne rzeczy w wyprawce noworodka Obejrzyj film: Czy kompletowanie wyprawki przynosi pecha? Przydatne kosmetyki i akcesoria do mycia dla noworodka krem pielęgnacyjny na pośladki (np. Linomag, Bepanthen, Alantan ) krem na odparzenia (np. Sudocrem) opakowanie pieluszek dla noworodków opakowanie chusteczek nawilżanych 10 podkładów do przewijania patyczki kosmetyczne dla niemowląt – uwaga: pomocne będą raczej przy pielęgnacji pępka, a nie przy czyszczeniu uszu dziecka na wszelki wypadek płyn odkażający do pielęgnacji pępka (np. Octenisept) płatki kosmetyczne do obmywania buzi i oczu wata kosmetyczna albo gaziki bawełniane, jeśli nie chcesz przy...

Wybrawka dla noworodka na jesień
AdobeStock
Noworodek
Wyprawka dla noworodka na jesień: ubranka i kosmetyki [LISTA OBOWIĄZKOWA]
Jesienna wyprawka dla noworodka to nie lada wyzwanie. Dla dziecka, które urodzi się we wrześniu lub październiku, trzeba przygotować ubranka na różną pogodę: złotą polską jesień, pluchę i pierwsze przymrozki. Przygotowałyśmy listę rzeczy dla noworodka do szpitala i do domu na jesień.

Wyprawka dla noworodka na jesień to zestawy ubranek na różną pogodę oraz niezbędne kosmetyki. W wyprawce dla noworodka urodzonego jesienią warto uwzględnić ubranka na ciepłe, słoneczne dni, na pierwsze chłody oraz na spacery podczas przymrozków. Kupując dla noworodka na jesień body z cieniutkiej bawełny czy grubsze polarowe bluzy i spodenki, nie przesadzaj z ich liczbą. Małe dzieci bardzo szybko rosną, dlatego wyprawka dla noworodka na jesień powinna zawierać w większości ubranka w rozmiarze 62. Oto kompletna lista rzeczy dla noworodka urodzonego we wrześniu, październiku i listopadzie. Spis treści: Wyprawka dla noworodka na jesień: lista Jakie ubranka dla noworodka na jesień? Jaki wózek i akcesoria kupić na jesień dla noworodka? Jakie kosmetyki musi zawierać jesienna wyprawka noworodka? Wyprawka dla noworodka urodzonego jesienią: lista do druku Wyprawka dla noworodka na jesień: lista Jesienna wyprawka dla noworodka to tak naprawdę wyprawka na jesień i częściowo także wyprawka na zimę . Wśród rzeczy dla noworodka urodzonego we wrześniu czy październiku muszą się znaleźć ciepłe ubranka na pierwsze przymrozki i zmienną pogodę. Pamiętaj, że część z nich przyda się także w kolejnych miesiącach, rozsądnie wybieraj więc rozmiary. Kup także większe rzeczy, na zapas. Poniżej znajdziesz kompletną listę wszystkich ubranek i akcesoriów na jesień dla noworodka.   Body (z krótkim i długim rękawem)  – 6 szt. Pajacyki (cieńsze i grubsze)  – 6 szt. Śpioszki i półśpioszki  – 4 szt. Spodenki (grubsze)  – 2 szt. Sweterki/bluzy (bez kaptura)  – 4 szt. Skarpetki (cieńsze i grubsze)  – 6 szt. Rękawiczki (niedrapki i grubsze)  – 4 szt. Czapeczki (cienkie i grubsze) – 4 szt. Cienki kombinezon z kapturem  – 1...

wyprawka noworodka
Adobe Stock
Noworodek
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Wyprawka dla noworodka na lato wygląda nieco inaczej niż wiosenna czy zimowa. Ubranka dla noworodka na lato charakteryzują się przede wszystkim tym, że... musisz kupić ich mniej. Jest i druga dobra wiadomość dla rodziców dzieci urodzonych latem – ubieranie będzie o wiele prostsze. Prezentujemy pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala potrzebnych dla noworodka na lato, czyli w czerwcu, lipcu i sierpniu.

Wyprawka dla noworodka na lato ma wiele plusów. Jeśli twoje dziecko urodzi się w czerwcu, lipcu bądź sierpniu, nie będziesz zmagać się z zakładaniem mu kilku warstw ubranek i przed każdym spacerem walczyć z grubym kombinezonem, ciepłą czapką i puchatym kocem. Ubranka na lato dla noworodka to przede wszystkim krótkie body, pajacyk i śpioszki, a do przykrycia pieluszka lub lekki kocyk. W nieco chłodniejsze dni ubierzesz noworodka dodatkowo w cieplejszy sweterek lub bluzę. Koniecznie sprawdź pełną listę ubranek i rzeczy do szpitala dla noworodka urodzonego latem. Spis treści: Wyprawka dla noworodka na lato Jakie ubranka dla noworodka na lato? Wózek i akcesoria dla noworodka na lato Kosmetyki dla noworodka na lato Wyprawka dla noworodka do szpitala latem Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów do druku Wyprawka dla noworodka na lato Jeśli zastanawiasz się, jakie ubranka przydadzą się noworodkowi latem, odpowiedź jest prosta: lekkie i przewiewne. Na lato nie musisz kupować dziecku ciepłych czapek, kombinezonu i dużej liczby cieplejszych body i pajacyków. Pamiętaj też, żeby ubranka dla noworodka na lato były z jak najlepszej jakościowo bawełny, by delikatne ciało dziecka dobrze znosiło wysokie temperatury. Letnia wyprawka dla noworodka: lista zakupów Body (krótki i długi rękaw)  – 4 szt. Rampersy – 2 szt. Pajacyki – 4 szt. Śpioszki i półśpioszki – 6 szt. Sweterki/bluzy (bez kaptura)  – 2 szt. Skarpetki (cienkie) – 6 szt. Rękawiczki (niedrapki) – 2 szt. Czapeczki (cienkie) – 3 szt. Rożek lub otulacz – 1 szt. Kocyk ażurowy – 1 szt. Flanelowe pieluszki – 2 szt. Co jeszcze przyda się noworodkowi latem? Wózek Preparat...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz