Reklama

Moją pięciomiesięczną Basię, którą karmię piersią, często boli brzuszek. Podobno kolka mija, gdy dziecko kończy trzy miesiące, ale córce zdarza się płakać po jedzeniu (nie z głodu, bo mam dużo pokarmu) lub wieczorem. Gdy miała zapalenie ucha, wymiotowała i bolał ją brzuszek. Arleta z Katowic

Reklama

Tak zwana kolka niemowlęca, czyli napadowe bóle brzucha, rzeczywiście występuje najczęściej u dzieci, które nie ukończyły trzech miesięcy. Po upływie trzeciego miesiąca kolka zdarza się rzadziej, ale bywa, że powraca – nawet w piątym i szóstym miesiącu. U dzieci obficie karmionych piersią bóle brzucha mogą być czasem związane z jedzeniem znacznej ilości laktozy, której nie nadążają trawić.
U niektórych występuje rzeczywista nietolerancja laktozy, która objawia się nie tylko bólami brzucha, ale też luźnymi wypróżnieniami. Zdarzają się przypadki alergii pokarmowej, która wywołuje podobne dolegliwości. Bóle brzucha i wymioty u niemowląt mogą pojawić się też, gdy chorują one na zapalenie ucha, gardła lub przy zakażeniu układu moczowego. Niemowlęta, które mają kolkę, często lepiej się czują, kiedy weźmie się je na ręce. Jeśli dziecko rozpaczliwie płacze przez dłuższy czas, nie oddaje gazów, a brzuszek wydaje się twardszy niż zwykle, trzeba iść do lekarza.

Reklama

Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra. Leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Pracuje w Klinice Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył Poradnię Zaburzeń Oddychania w Czasie Snu. Wiceprezes Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.

Reklama
Reklama
Reklama