Z powodu rozprzestrzeniania się nowego koronawirusa i zachorowań na COVID-19 co najmniej 117 milionów dzieci z 37 krajów może nie otrzymać szczepionki przeciwko odrze. To może oznaczać gwałtowny wzrost zachorowań na tę chorobę i sprawić, że część dzieci straci życie w wyniku jej powikłań.

Reklama

Rekomendacje WHO w sprawie szczepień przeciwko odrze

Początkowo zalecano wstrzymanie szczepień, aby zapobiegać rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Obecnie Światowa Organizacja Zdrowia zgodnie z zaleceniami Strategic Advisory Group of Experts on Immunization (grupa doradcza naukowców zajmujących się immunizacją, czyli uodparnianiem) zaleca, aby z zasady tego nie robić. Każdy kraj powinien rozważyć, czy odkładanie podawania szczepionek jest w aktualnej sytuacji epidemicznej niezbędne. Jeśli sytuacja pozwala, szczepienia powinny się odbywać.

„Jeśli podjęta zostanie decyzja o wstrzymaniu szczepień ze względu na rozprzestrzenianie się COVID-19, wzywamy liderów państw do zintensyfikowania wysiłków w celu śledzenia nieszczepionych dzieci, tak aby najbardziej wrażliwe populacje mogły otrzymać szczepionki przeciw odrze, gdy tylko będzie to możliwe. [...] Świadczenie wszystkich usług immunizacyjnych, w tym szczepionek przeciw odrze, jest niezbędne do ratowania życia, które w przeciwnym razie może zostać stracone w wyniku chorób, którym można zapobiegać" czytamy na stronach WHO.

Trzeba działań na szczeblu lokalnym i globalnym

Naukowcy apelują, aby podjąć pilne działania na szczeblu lokalnym, krajowym, regionalnym i globalnym, tak aby przerwa w podawaniu szczepień, dzieciom była jak najkrótsza.

Pomimo tego, że od 50 lat posiadamy bezpieczną i skuteczną szczepionkę przeciwko odrze, liczba przypadków tej choroby wzrosła w ostatnich latach. Odra i jej powikłania pochłonęły w 2018 roku ponad 140 000 istnień ludzkich, głównie dzieci i niemowląt. Tym śmierciom można było zapobiec!
W Polsce w ramach walki z odrą dzieciom podaje się szczepionkę MMR, która jest w aktualnym kalendarzu szczepień.

Zobacz także

Poniżej mapka, jaką opublikowało WHO (who.int), pokazująca liczbę zachorowań na odrę na świecie na przestrzeni 12 miesięcy. Niestety widać na niej, że Polska jest wśród krajów, w których notuje się od 10 do 50 przypadków odry na każdy milion mieszkańców (kolor pomarańczowy).

zachorowania na odrę na świecie WHO
who.int

Koronawirus utrudnia zwalczanie odry

W związku z sytuacją na świecie związaną z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, w 24 krajach wstrzymano trwające kampanie na rzecz szczepień. W kolejnych 13 państwach kampanie propagujące szczepienia nawet się nie rozpoczęły. Skutkiem tego ponad 117 milionów dzieci w 37 krajach może nie otrzymać szczepionki. Liczby te NIE obejmują dzieci w krajach, w których zostały wstrzymane rutynowe programy szczepień. Polski rząd zadecydował o przywróceniu szczepień profilaktycznych od 18 kwietnia.

"Dzieci w wieku poniżej 12 miesięcy częściej umierają z powodu powikłań odry. Jeśli nie zatrzyma się krążenia wirusa tej choroby, ryzyko zakażenia nim będzie rosło z dnia na dzień" czytamy w komunikacie WHO.

Źródło: who.int/immunization

Więcej o odrze i szczepieniach:

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama