Pleśniawki
Biały nalot w buzi dziecka, który nie jest pozostałością mleka, to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką
- Edipresse
Biały nalot w buzi dziecka, który nie jest pozostałością mleka, to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką (bakteria wywołująca tę zmianę to bielnik biały, na stałe obecny w ustach i pochwie).
Przyczyny:
Infekcja rozpoczęła się już w Twoich drogach rodnych jako następstwo działania grzybów drożdżopochodnych i to tam dziecko się zaraziło.
Objawy:
Pleśniawki występują pod postacią białych wypukłych plam, podobnych do twarogu. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach, języku i podniebieniu. Przy próbie ścierania, mogą krwawić.
Pleśniawka może pojawić się również na brodawkach mamy karmiącej piersią (skóra swędzi, łuszczy się lub twardnieje, piecze). Należy wówczas zastosować leczenie przeciwgrzybiczne zarówno u matki, jak i dziecka (leczenie trwa od jednego do dwóch tygodni). Nie zachodzi konieczność odstąpienia od karmienia piersią, choć jest to utrudnione.
Jak się leczy?
Skutecznym i sprawdzonym sposobem na pleśniawki jest stosowanie kilka razy dziennie miejscowo płynów i żeli antyseptycznych np. Aftin, Hextril, Pansoral, preparatów przeciwgrzybiczych oraz witamin z grupy B. Jeśli jednak to nie pomoże i zakażenie wciąż się utrzymuje, a dodatkowo u maleństwa pojawi się chrypka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo rozszerzenia się zapalenia na krtań, a wówczas konieczne jest bardziej intensywne leczenie.