8-miesięczna dziewczynka miała zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Została przyjęta do szpitala w Głogowie, ale w tym stanie musiała być przetransponowana do specjalistycznej placówki we Wrocławiu.
Lekarka w szpitalu wezwała karetkę z odległej o prawie 30 km Wschowy, bo według obowiązującego w Polsce prawa szpital... nie może korzystać z karetek pogotowia ratunkowego.

Reklama

Zwykła karetka, nie specjalistyczna

Dziewczynkę wysłano ze szpitala zwykłą karetką, która nie była wyposażona w aparaturę ratującą życie. W drodze stan dziewczynki jeszcze bardziej się pogorszył, dlatego lekarz zatrzymał karetkę i wezwał pogotowie ratunkowe. Dziewczynka została przewieziona do szpitala we Wrocławiu, znalazła się na oddziale intensywnej terapii. Zmarła po trzech dniach, w wyniku sepsy, której nie dało się opanować.

Są zarzuty dla lekarzy, nie ma dla urzędników

Nie wiadomo, czy dziecko przeżyłoby, gdyby od razu było objęte profesjonalną pomocą.
Prokuratura postawiła zarzuty lekarce, która zadecydowała o przewozie dziewczynki, zarzuty zostały też postawione lekarzowi, który przyjął dziecko do transportu. Biegli stwierdzili, że lekarka powinna starać się o przewiezienie dziecka karetką specjalistyczną pobliskiego pogotowia ratunkowego, a w razie odmowy zwrócić się o pomoc do koordynatora ratownictwa medycznego we Wrocławiu, a dopiero gdyby to się nie udało - podjąć decyzję o transporcie zwykłą karetką: uzasadniała prokurator.
Obowiązujące przepisy nie pozwalają na przewóz karetką pogotowia ratunkowego chorego, który już przebywa w szpitalu.
Często zarzuty stawia się lekarzom, jak niedawno w sprawie chłopca z Kutna, natomiast nie stawia się zarzutów twórcom obowiązujących w Polsce absurdalnych przepisów o ratownictwie medycznym, zgodnie z którymi szpital nie może korzystać z karetek pogotowia ratunkowego.
Kto jest winny niepotrzebnej śmierci 8-miesięcznego dziecka?

Zwróciliśmy się z pytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy jest prawdą, że szpital, który nie dysponuje odpowiednią specjalistyczną karetką, nie może skorzystać z karetek pogotowia ratunkowego i kiedy Ministerstwo Zdrowia planuje ten absurdalny przepis zmienić.

Reklama

Czytaj też: Rzecznik Praw Pacjenta: czy szpital może odmówić leczenia dziecka?

Zobacz także
Reklama
Reklama
Reklama