karetka pogotowia
Fotolia
Zdrowie

8-miesięczne dziecko zmarło przez bzdurne przepisy: bulwersująca sprawa

Kolejna tragedia, kolejna śmierć dziecka, która nie powinna się zdarzyć. Prokuratura postawiła zarzuty lekarzom, ale czy winni są lekarze, czy bzdurne przepisy?

8-miesięczna dziewczynka miała zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych. Została przyjęta do szpitala w Głogowie, ale w tym stanie musiała być przetransponowana do specjalistycznej placówki we Wrocławiu.
Lekarka w szpitalu wezwała karetkę z odległej o prawie 30 km Wschowy, bo według obowiązującego w Polsce prawa szpital... nie może korzystać z karetek pogotowia ratunkowego.

Zwykła karetka, nie specjalistyczna

Dziewczynkę wysłano ze szpitala zwykłą karetką, która nie była wyposażona w aparaturę ratującą życie. W drodze stan dziewczynki jeszcze bardziej się pogorszył, dlatego lekarz zatrzymał karetkę i wezwał pogotowie ratunkowe. Dziewczynka została przewieziona do szpitala we Wrocławiu, znalazła się na oddziale intensywnej terapii. Zmarła po trzech dniach, w wyniku sepsy, której nie dało się opanować.

Są zarzuty dla lekarzy, nie ma dla urzędników

Nie wiadomo, czy dziecko przeżyłoby, gdyby od razu było objęte profesjonalną pomocą.
Prokuratura postawiła zarzuty lekarce, która zadecydowała o przewozie dziewczynki, zarzuty zostały też postawione lekarzowi, który przyjął dziecko do transportu. Biegli stwierdzili, że lekarka powinna starać się o przewiezienie dziecka karetką specjalistyczną pobliskiego pogotowia ratunkowego, a w razie odmowy zwrócić się o pomoc do koordynatora ratownictwa medycznego we Wrocławiu, a dopiero gdyby to się nie udało - podjąć decyzję o transporcie zwykłą karetką: uzasadniała prokurator.
Obowiązujące przepisy nie pozwalają na przewóz karetką pogotowia ratunkowego chorego, który już przebywa w szpitalu.
Często zarzuty stawia się lekarzom, jak niedawno w sprawie chłopca z Kutna, natomiast nie stawia się zarzutów twórcom obowiązujących w Polsce absurdalnych przepisów o ratownictwie medycznym, zgodnie z którymi szpital nie może korzystać z karetek pogotowia ratunkowego.
Kto jest winny niepotrzebnej śmierci 8-miesięcznego dziecka?

Zwróciliśmy się z pytaniem do Ministerstwa Zdrowia, czy jest prawdą, że szpital, który nie dysponuje odpowiednią specjalistyczną karetką, nie może skorzystać z karetek pogotowia ratunkowego i kiedy Ministerstwo Zdrowia planuje ten absurdalny przepis zmienić.

Czytaj też: Rzecznik Praw Pacjenta: czy szpital może odmówić leczenia dziecka?

Sepsa u dzieci jest śmiertelnie groźna. Sprawdź, jak jej zapobiec [WIRTUALNE WARSZTATY]

Fotolia
Zdrowie
Czy szczepionka może być winna śmierci Basi z Kutna?
Dziewczynka dostała szczepionkę skojarzoną, dwa dni później trafiła do szpitala z zapaleniem płuc, następnego dnia zmarła. Szczepionka, lekarze, szpital, pogotowie: co spowodowało śmierć dziewczynki?

Sprawę bada prokuratura, ale fakty są takie: 6-miesięczna Basia w środę 8.01.2013 r. dostała szczepionkę skojarzoną (dziewczynka miała lekki kaszel, ale według wskazań nie jest to przeciwwskazanie do szczepienia). Dwa dni później rodzice, zaniepokojeni stanem zdrowia dziewczynki, pojechali z nią do szpitala w Kutnie. Okazało się, że Basia ma zapalenie płuc . W sobotę stan dziecka bardzo się pogorszył, lekarze ze szpitala wezwali karetkę pogotowia, żeby przewieźć Basię do specjalistycznego szpitala w Łodzi. Karetka przyjechała za późno, dziewczyna zmarła. Kto zawinił: szczepionka, szpital czy pogotowie? Kto zawinił: lekarz decydujący o szczepieniu , szpital w Kutnie czy pogotowie ratunkowe z Łodzi – sprawę bada prokuratura . Czy jednak do pogorszenia stanu zdrowia dziewczynki mogło przyczynić się podanie szczepionki? Czy niemowlę, które ma nawet lekkie objawy infekcji, powinno być szczepione? – Nie można wiązać szczepień z zapaleniem płuc i mówić, że szczepionka mogła spowodować zapalenie płuc i śmierć dziewczynki – mówi dr Paweł Grzesiowski, pediatra i immunolog, kierujący Fundacją Instytut Profilaktyki Zakażeń oraz punktem konsultacyjnym szczepień w Centrum Medycznym ŻELAZNA  w Warszawie. – Szczepienie może wywołać niepożądane odczyny poszczepienne , niekiedy bardzo poważne, jak np. wstrząs anafilaktyczny. Antygeny zawarte w szczepionce nie mogą jednak spowodować zapalenia płuc. Nie można jednak jednoznacznie stwierdzić, czy szczepienie nie przyczyniło się do pogorszenia stanu zdrowia dziewczynki. Czytaj także : Pediatra czy lekarz rodzinny: jak wybrać dobrego lekarza dla dziecka Kto decyduje o szczepieniu O zaszczepieniu dziecka decyduje lekarz. – Są przeciwwskazania do szczepienia : dziecko nie powinno być szczepione w czasie ostrej choroby infekcyjnej. Przed każdym szczepieniem dziecko powinno być...

dziecko urodziło się na podłodze
Adobe Stock
Aktualności
Podkarpackie: kobieta urodziła na podłodze przychodni – życie jej oraz dziecka mogły być zagrożone
Dlaczego mama rodziła w tak fatalnych warunkach wyjaśnia prokuratura.

23 listopada była mroźna noc, kiedy pod przychodnię POZ w Ropczycach (woj.podkarpackie) około godz. 1 zajechało auto z rodzącą kobietą. Przywiózł ją mąż, który następne, drogocenne minuty stracił na próbę znalezienia kogokolwiek, kto zająłby się żoną! Uciekały bezcenne minuty Przychodnia tej nocy pełniła dyżur. Można było jedynie wejść do jej poczekalni, drzwi do części, w której są gabinety lekarskie, były zamknięte na klucz. Niestety nikt nie reagował na dzwonek , który naciskał zdenerwowany mąż, chociaż powinien, bo w ten sposób wzywa się dyżurujący nocą personel. Mężczyzna wybiegł z budynku i pobiegł na jego drugą stronę. Stała tam karetka pogotowia ratunkowego czekająca na wezwanie dyspozytora. Jednak z relacji męża wynika, że tam również nie uzyskał pomocy. W tej sytuacji połączył się z numerem alarmowym, wezwał karetkę i wrócił do żony. Poród już był jednak na finiszu i to ojciec dziecka je odebrał. Dopiero wtedy pojawiły się pielęgniarka i lekarka. Zdaniem mężczyzny doszło do niedopełnienia obowiązków przez personel medyczny placówki i dlatego złożył zawiadomienie do prokuratury . – Nadzorujemy postępowanie przygotowawcze prowadzone przez Komendę Powiatową Policji w Ropczycach – potwierdził szef Prokuratury Rejonowej w Ropczycach Wojciech Przybyło.   Postępowanie dotyczy narażenia 38-letniej letniej kobiety oraz jej nowo narodzonego dziecka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia lub zdrowia , przez osoby, na których ciążył obowiązek opieki. Przesłuchano już ojca dziecka, dokonano oględzin przychodni, sprawdzono, czy działa dzwonek w drzwiach. Śledczy przeglądają procedury udzielania pomocy nocą, w tym otwieranie drzwi i przyjmowanie pacjentów. Ma być zabezpieczone nagranie dotyczące połączenia z numerem alarmowym. Tutaj nie ma warunków do rodzenia Dyrektor ZOZ w Ropczycach Mirosław...

Pobite niemowlę trafiło do szpitala.
fotolia
Aktualności
Pobite niemowlę trafiło do szpitala. „Dziecko to największy skarb. Nie ma litości dla sprawcy”
„On dał nam szczęście” - twierdzi matka i dodaje „Wiem, jak wychowywać dziecko”. My, mamy wątpliwości, a wy?

Złamana rączka , zadrapania twarzy, siniaki – z takimi obrażeniami niemowlę trafiło do wrocławskiego szpitala. Niedziela – późny wieczór, do pogotowia ratunkowego w Świdnicy matka przywozi niemowlę z obrażeniami rączki (zniekształcenie w okolicy łokcia) oraz zadrapaniami na twarzy. Dziwne tłumaczenia matki zaniepokoiły lekarzy. Personel podejrzewa, że Fabianek był maltretowany . Dziecko jeszcze tej samej nocy przewieziono do Dolnośląskiego Szpitala Specjalistycznego we Wrocławiu. Zaledwie po kilku godzinach od przywiezienia rodzice zostawiają w szpitalu samego Fabianka z zabandażowanym barkiem i rączką, opuchnięta i siną buzią .  - Nie wiem, jak można doprowadzić dziecko do takiego stanu! - powiedziała dla tvn24 pani Jolanta, mama chłopca, który leżał na sali z Fabiankiem. Mama pani Jolanty dodaje: „Na ogół jestem twarda, ale jak zobaczyłam to dziecko, nogi się pode mną ugięły ”. Pani Jolanta wyznaje, że nie mogąc patrzeć na stan dziecka, które było nie tylko pobite, ale i brudne, przywiozła dla niego butelki, pieluszki, chusteczki nawilżane. Ojciec Fabianka został zatrzymany na zlecenie prokuratury. Postawiono mu zarzuty spowodowania obrażeń ciała u dziecka i znęcania się nad nim . Grozi mu do 5 lat więzienia. Mężczyzna nie przyznaje się do winy. - Zostawiłam Fabiana z narzeczonym tylko na godzinę. Miał go przypilnować, przebrać, dać jeść. Kiedy po 40 minutach zadzwonił do mnie, że coś się dzieje z dzieckiem, od razu przybiegłam do domu. Powiedział, że przebierał zasikane body i coś mu zrobił z rączką – tłumaczy matka chłopca reporterowi tvn, dodając - On dał nam szczęście. Beata Piekarska-Kaleta z prokuratury rejonowej w Świdnicy twierdzi, że matka Fabianka podawała różne wersje zdarzenia . „Dziecko to największy skarb. Nie ma litości dla sprawcy , którzy wykorzystując bezbronność małego dziecka,...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz