Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Zdrowie

High Need Baby: płacz, problemy ze snem i inne objawy wysoko wrażliwych dzieci [WIDEO]

Dzieci, które często płaczą, nie mogą spać i nie chcą opuszczać matczynych ramion, są określane mianem High Need Baby. Sprawdź, jakie jeszcze objawy przypisuje się wysoko wrażliwym dzieciom – być może należy do nich twój maluch.

Terminem dziecka HNB albo High Need Baby określa się niemowlę lub dziecko, które jest wyjątkowo wrażliwe lub wymagające. Jakie są objawy High Need Baby? Dziecko HNB dużo płacze, domaga się noszenia i uwagi, a opieka nad nim nie należy do łatwych. Dlaczego niektóre dzieci są wyjątkowo wrażliwe i mają wyjątkowe potrzeby? Jakie cechy ma High Need Baby?

Spis treści:

Z czego wynika wysoka wrażliwość High Need Baby?

Termin High Need Babies został wprowadzony przez Williama i Marthę Searsów, którzy są twórcami pojęcia rodzicielstwa bliskości. Zauważyli oni, że wyróżniające się cechy i zachowania dzieci są wynikiem specyficznego temperamentu, budowy oraz sposobu funkcjonowania układu nerwowego.

Znajomość cech dziecka wysoko wrażliwego pozwala lepiej je rozumieć, a także uwolnić się od poczucia winy, które często towarzyszy rodzicowi przekonanemu, że brakuje mu wystarczających kompetencji rodzicielskich. 

Objawy High Need Baby

Jakie są najczęstsze cechy High Need Baby? Dzieci bardziej wymagające i wrażliwe często płaczą, są bardzo przywiązane do opiekuna i nie chcą być noszone przez inną osobę, niż ta, do której przywykły. Ponadto są wyjątkowo czułe na dźwięki czy światło, a także hiperaktywne – trudno im pozostać w jednym miejscu na dłużej, muszą stale być w ruchu.

Wszystkie niemowlęta przynajmniej czasami wykazują cechy charakterystyczne dla High Need Babies. Jeśli jednak twoje dziecko ma większość opisanych niżej cech prawdopodobnie jest wyjątkowo wymagającym dzieckiem.

9 cech High Need Baby

Przedstawiamy najbardziej charakterystyczne cechy dziecka HNB:

  • Stanowczo i wyraźnie domaga się zaspokojenia swoich potrzeb – dziecko HNB robi wszystko z dużym natężeniem: jeśli płacze, to głośno, jeśli pije mleko, to łapczywie, jeśli protestuje, to gwałtownie. High Need Baby zwykle dużo płacze.
  • Jest hiperaktywne – High Need Baby jest w ciągłym ruchu. Trudno mu uleżeć, a później usiedzieć w miejscu. Niektóre dzieci HNB nie lubią z tego powodu owijania w otulacze i rożki. 
  • Spędza dużo czasu przy piersi – niemowlę HNB traktuje karmienie nie tylko jako sposób na zaspokojenie głodu, ale też formę pocieszenia i szukania bliskości. Wyjątkowo wymagające dzieci z reguły później odstawiają się od piersi, częściej też domagają się karmienia.
  • Jest niecierpliwe – High Need Baby nie chce czekać, domaga się natychmiastowego zaspokajania swoich potrzeb: bliskości, karmienia, snu itd. 
  • Źle sypia – rodzice dziecka HNB nie mają chwili wytchnienia nawet nocą – takie dzieci często budzą się nocą, domagając się noszenia, karmienia i przytulania.
  • Bywa męczące – ponieważ High Need Baby domaga się stałej uwagi, jego rodzice są bardziej zmęczeni od innych.
  • Jest nadwrażliwe - wyjątkowo wymagające dzieci są szczególnie wrażliwe na to, co się dzieje w ich otoczeniu, budzą się przy najlżejszym szeleście. High Need Baby nie lubi zmian, nieznanych miejsc, potrzebuje rutyny.  
  • Trudno je zadowolić – dziecko HNB wydaje się ciągle niezadowolone. Są takie dni, kiedy nic nie jest w stanie zaspokoić potrzeb wyjątkowo wymagającego dziecka. Płacze i już.
  • Ma silną potrzebę bliskości – niemowlę HNB najlepiej czuje się przy mamie, potrzebuje bardzo dużo kontaktu fizycznego, spania w jednym łóżku, bycia w ramionach, dotyku. Nic nie pociesza go tak, jak czuła bliskość mamy. Z trudem akceptuje innych opiekunów niż mama (i tata).
Pamiętaj, że każda z cech HNB ma swoje lepsze i gorsze strony. Ważne, by nie traktować ich jak czegoś złego, tylko jako część osobowości dziecka. Bycie rodzicem wyjątkowo wymagającego dziecka jest wyzwaniem, ale daje też ogromną satysfakcję.

High Need Baby jako 2-latek

Z wysokiej wrażliwości i wysokich wymagań wobec jakości opieki się nie wyrasta, a na pewno nie w pełni. Dlatego High Need Baby wyrasta na high need dwulatka, a potem trzylatka.

Dziecko w wieku dwóch lat, które określa się jako wysoko wrażliwe lub wysoko wymagające, nadal odznacza się bardzo wyrazistym sposobem komunikowania swoich uczuć i wrażeń. Nadal jak płacze, to na całego, gwałtownie domaga się tego, czego potrzebuje, jest niecierpliwe, może często budzić się w nocy, jest przylepką, która niechętnie rozstaje się z mamą.

High need dwulatek niestety nie pozwala rodzicom odsapnąć, bo z wysokiej wrażliwości się nie wyrasta. Można ją oswoić, ale dziecko w tym wieku jest jeszcze za małe, aby panować nad sobą i próbować dopasować się do oczekiwań rodziców.

High Need Baby – przedszkolak

Masz za sobą trzy lata z High Need Baby? Cóż, przygotuj się, że dalej nie będzie łatwiej. No może trochę, ale to zależy od dziecka. Twój wysoko wrażliwy przedszkolak z pewnością będzie potrzebował więcej czasu niż inne dzieci, aby przyzwyczaić się do tego, że zostaje bez ciebie w przedszkolu. Czasami trudno wyprawić go na czas z domu, bo nie znosi pośpiechu, a wszelkie odstępstwa od rutyny mogą psuć mu humor.

Dziecko w wieku przedszkolnym nadal potrzebuje więcej uwagi i cierpliwości, ma swoje przyzwyczajenia i upodobania, których chce się trzymać. Wprowadzanie wszelkich zmian może je drażnić. Przeprowadzka do większego łóżka, próby uniknięcia spiania z dzieckiem w małżeńskim łóżku, jedzenie nowych potraw – to wszystko może przychodzić trudniej.

Nie masz wyboru – nadal musisz poświęcać dziecku więcej uwagi niż inni rodzice i znajdować w sobie dodatkowe pokłady spokoju. Ale naprawdę warto to robić.

Jak postępować z High Need Baby?

Przede wszystkim należy pogodzić się z faktem, że dziecko wysoko wymagające nieco różni się od rówieśników i należy wykazywać się wobec niego większą cierpliwością oraz udzielać mu wsparcia emocjonalnego. Jak wykazały badania naukowe, High Need Baby, które otrzymywały od rodziców odpowiednie wsparcie, wyrastały na uczniów, młodzież i dorosłych, którzy radzili sobie lepiej od rówieśników zarówno w nauce, jak i w kontaktach społecznych.

Masz High Need Baby? Przyjmij do wiadomości, że masz w rękach nieoszlifowany diament. Jeśli włożysz w niego dużo rodzicielskiego wysiłku, po latach zmieni się w lśniący brylant, jakim prawdopodobnie nie staną się „zwykłe” dzieci, nawet jeśli poświeci się im mnóstwo czasu, uwagi i cierpliwości.

Jak postępować z high need baby (i nie zwariować)

  1. Naucz się, co lubi, a czego nie lubi twoje dziecko. I jeśli możesz, wykorzystuj to. Dziecko może nie lubić zostawać w bujaczku, ale nie ma nic przeciwko kojcowi pełnemu zabawek lub odwrotnie.
  2. Pozwalaj sobie na odpoczynek od dziecka – nie wahaj się wyjść z domu i zostawić malca pod opieką taty lub babci. Wypoczęta będziesz miała więcej cierpliwości.
  3. Staraj się spełniać oczekiwania i odpowiadać na potrzeby wymagającego niemowlęcia. Kolejne lata życia będą czasem na stopniowe wprowadzanie granic.
  4. Nie porównuj swojego dziecka do innych dzieci – pamiętaj, to ty masz diament.
  5. Skontaktuj się z innymi rodzicami high need babies. Przekonasz się, że nie tylko ty masz bardzo wymagające dziecko, a być może także dowiesz się od „towarzyszy niedoli” czegoś przydatnego.


Zobacz także:

sposób na płacz dziecka
Beata Walczak
Zdrowie
Sposób na płacz dziecka - film
Jak radzą sobie mamy, gdy ich dziecko płacze? Każda ma swój sprawdzony sposób. Poznaj 3 mamy i ich metody na uspokojenie dziecka, gdy płacze. Sprawdź, która zadziała w przypadku płaczu twojego dziecka.

Dlaczego dziecko płacze? Dla dziecka, które nie potrafi jeszcze mówić, jest to jedyny sposób na porozumiewanie się z tobą i "całym światem". Płacz jest dla dziecka sposobem na poinformowanie cię o jego problemach, dolegliwościach, uczuciach. Podobno istnieją różne rodzaje płaczu w zależności od przyczyny. Inaczej płacze dziecko, gdy jest głodne, niż to, które płacze z bólu. Czy matka jest w stanie od razu rozpoznać przyczynę płaczu dziecka? Poznaj 3 mamy, które dzielą się z nami swoimi doświadczeniami. Sprawdź , dlaczego twoje dziecko płacze? - test Sposoby na uspokojenie dziecka, gdy płacze Mimo różnych doświadczeń, jakie ma każda z 3 mam przedstawionych na filmie, ich metody na płacz dziecka są do siebie bardzo podobne. Należą do nich: przytulanie, noszenie, głaskanie. Jak widać kluczową rolę w uspokajaniu dziecka, gdy płacze (po zapewnieniu jego potrzeb podstawowych) jest bliskość . Więcej na ten temat zobaczysz na filmie. Zobacz też: Rozpaczliwy płacz dziecka w nocy.

10 zdumiewających faktów o niemowlętach
Fotolia/Babyonline.pl
Rozwój
10 zdumiewających faktów o niemowlętach [WIDEO]
Kto by się spodziewał, że niemowlęta mają więcej kości niż dorośli i aż do 4 miesiąca życia nie czują smaku soli? Przekonaj się, czym jeszcze potrafią zdumiewać najmłodsi!

Jeśli w ciąży czytałaś wiele książek o niemowlętach, tuż po porodzie myślałaś zapewne, że wszystko już wiesz. Nic bardziej mylnego! Przygotuj się na to, że twoje dziecko będzie zdumiewać cię czymś nowym prawie codziennie i będzie to jedna z tych rzeczy, za które każdego dnia będziesz kochać je jeszcze bardziej (nawet jeśli wydaje ci się to całkowicie niemożliwe, żeby kochać je jeszcze bardziej niż dziś). Tymczasem my przygotowaliśmy dla ciebie listę 10 przedziwnych i całkiem niewiarygodnych faktów na temat niemowląt  – naprawdę robią wrażenie.  10 zdumiewających faktów o niemowlętach Ciekawostki o niemowlakach: Do ok. 7 miesiąca dziecko potrafi oddychać i połykać w tym samym czasie. Nic takiego? To spróbujcie to zrobić! Zmieniają kolor oczu . Jeśli nie mają być niebieskie, zaczną się zmieniać około 6 miesiąca (no dobrze, to pewnie wiesz, ale dalej będzie bardziej zaskakująco!). Niemowlęta mają więcej kości niż dorośli ludzie. Rodzą się z 270 kośćmi, a dorośli mają ich 206. Jak to możliwe? Część z nich się zrasta (np. kości czaszki ). 30 tysięcy kubków smakowych – niemowlęta mają ich 3 razy więcej niż dorośli, a na dodatek są ulokowane nie tylko na języku, ale i na podniebieniu i wewnętrznej stronie policzków. Niemowlę, które ma bliźniacze rodzeństwo , ma dwa razy większe szanse być leworęczne niż dziecko z ciąży pojedynczej (22 proc. do 10 proc.) Niemowlęta mają różny akcent.  Jeszcze zanim nauczą się mówić, dzieci gaworzą z akcentem swojego języka ojczystego. To niezwykłe, ale uczą się intonacji swojego języka już w łonie matki. W pierwszym roku życia niemowlę potroi swoją wagę wyjściową i wszyscy będą się z tego cieszyć. A gdybyśmy my tak spróbowały? Niemowlęta przez pierwsze 4 miesiące życia nie czują smaku soli . Najprawdopodobniej jest to...

dziecko nie chce spać w dzień
Adobe Stock
Sen
10 powodów, dlaczego dziecko nie chce spać w dzień [WIDEO]
Twoje dziecko wczoraj zrezygnowało z drzemki w ciągu dnia? Dzisiaj też? Ratunku! Dlaczego ono nie chce spać?! Ma swoje powody. Nawet 10 powodów!

Nie jesteś gotowa zrezygnować z dziennych drzemek swojego dziecka (ach, te 30 minut oddechu!), ale ono najwyraźniej jest coraz bliżej tego momentu? Jak to jest, że kiedy ty padasz ze zmęczenia , twój uroczy syneczek postanawia zastrajkować i zrezygnować z poobiedniej drzemki ? A od kiedy to twoja śliczna córeczka nie sypia w dzień, przecież ty masz ważne rzeczy do zrobienia (praca, podatki, opłaty, kawa, serial – bez oceniania!)? Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Cóż, jest około 10 powodów, dlaczego tak się dzieje. Nie spodobają ci się. Dlaczego twoje dziecko nie chce spać w dzień? Małe dzieci są nie tylko słodkie, ale i bardzo mądre. Mają swój plan. A on niekoniecznie pokrywa się z twoim. W obliczu ich decyzji, pozostaje ci jedno: kapitulacja. Oto dlaczego twoje dziecko dziś nie zasnęło: Powód 1: Bo ty jesteś fajniejsza od snu! Lepiej być z tobą. Jesteś najlepsza. A to, co robisz, jest takie ciekawe! Powód 2 : Bo jednak chce jogurt ! Albo bułkę. Wcześniej nie było głodne. Teraz jest. Okrutnie! Słyszysz jak burczy mu w brzuchu? Powód 3: Bo dba o kondycję fizyczną. Też powinnaś. Wspinanie się na sofę jest super, kładzenie się na twojej głowie jeszcze lepsze. Łóżko to sala gimnastyczna, najlepsza z możliwych. I już! Powód 4 : Bo macie iść na plac zabaw . Ono chce iść już teraz. Nie po południu. Teraz! Już czeka przy drzwiach, pospiesz się! Powód 5: Spojrzało na cukier. I jest pobudzone. Nie zaśnie przez tydzień. Kupiłaś zapas kawy? Powód 6: Bo ty chcesz, żeby spało. "Nie ze mną te numery!" – mówi ci swoją odmową. To próba sił. Ty przegrasz. Powód 7: Bo nie może znaleźć ulubionej przytulanki . Bez niej nie zaśnie. Już nigdy. Włącz komputer, pora przeszukać internet, wydrukować ulotki, zorganizować poszukiwania na szeroką skalę. Powód 8: Jest przemęczone. Pociąg do stacji...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak