Niemowlę na szczepieniu
Adobe Stock
Zdrowie

ABC – jak rozmawiać z lekarzem o szczepieniach

Chcesz porozmawiać na temat szczepień z lekarzem, ale nie wiesz od czego zacząć? Podpowiada dr n. med. Justyna Tymińska, lekarz rodzinny.


Nie bój się pytać.

Masz prawo wiedzieć o działaniu szczepionek, sposobie ich produkcji, skuteczności szczepień, czy niepożądanych odczynach poszczepiennych. Źródeł wiedzy na temat szczepień jest wiele, ale warto pytać ekspertów.

Zacznij pytać lekarzy o szczepienia dość wcześnie – przed zajściem w ciążę lub będąc w ciąży. Pytaj swojego lekarza rodzinnego, ginekologa, neonatologa na oddziale.

Chcesz porozmawiać na temat szczepień z lekarzem, ale nie wiesz od czego zacząć?

Po pierwsze zastanów się, jakich dokładnie informacji potrzebujesz.

Szczepienia to temat rzeka, a czas wizyty jest ograniczony. Lekarzowi łatwiej będzie na początku odnieść się do konkretnych wątpliwości, a potem rozmowa sama się potoczy.

Dlatego zastanów się czy Twoje wątpliwości dotyczą niepożądanych odczynów poszczepiennych, czy obawiasz się konkretnej szczepionki, a może po prostu potrzebujesz pomocy przy wybraniu schematu szczepień dla Twojego dziecka w oparciu o Program Szczepień Ochronnych?

Po drugie, spisz swoje pytania na kartce.

Dzięki temu na wizycie u lekarza żadne z pytań Ci nie umknie. Swoje pytania ułóż w kolejności od najistotniejszych w Twoim przekonaniu do najmniej istotnych.

Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wręczyć taką kartkę lekarzowi – łatwiej będzie mu odpowiedzieć na wszystkie wątpliwości.

Po trzecie, mów otwarcie o wątpliwościach.

Nie bój się przyznać, że nie rozumiesz – masz do tego prawo. Mów otwarcie o swoich wątpliwościach i proś o ich wytłumaczenie. Lekarz, który na co dzień szczepi dzieci jest cennym źródłem wiedzy – traktuj go jak eksperta.

Po czwarte, nie oczekuj odpowiedzi na wszystkie pytania od razu.

Czasami może zabraknąć czasu by odpowiedzieć na wszystkie pytania, wtedy lekarz może odesłać Cię do wiarygodnych źródeł np. portalu Państwowego Zakładu Higieny www.szczepienia.pzh.gov.pl , czy strony www.zaszczepsiewiedza.pl.

Warto skorzystać z takich źródeł wiedzy. Oprócz odpowiedzi na swoje pytania znajdziesz tam wiele innych rzetelnych i przydatnych informacji na temat szczepień.

Po piąte, dziel się z lekarzem swoimi obserwacjami dotyczącymi szczepień.

To Ty obserwujesz dziecko po szczepieniu i widzisz jak reaguje jego organizm. Warto dzielić się z lekarzem swoimi spostrzeżeniami dotyczącymi zachowania dziecka po szczepieniu, dzięki temu lekarz będzie mógł wybrać najoptymalniejszy schemat szczepienia.

Masz uwagi dotyczące organizacji szczepień w placówce? Zgłoś to lekarzowi, dzięki temu będzie można dostosować punkt szczepień do potrzeb rodziców.

Pamiętaj, Ty też jesteś dla lekarza ekspertem w zakresie szczepień!

Autor: dr n. med. Justyna Tymińska
specjalista medycyny rodzinnej


Materiały źródłowe:

  1. European Centre for Disease Prevention and Control. Let’s talk about protection – enhancing childhood vaccination uptake. Stockholm, ECDC, 2012
  2. Komunikat Głównego Inspektora Sanitarnego z 16 października 2019 r. w sprawie Programu Szczepień Ochronnych na rok 2020. Dziennik Urzędowy Ministra Zdrowia http:/dziennikmz.mz.gov.pl/api/DUM_MZ/2019/87/journal/5727 (dostęp: 20.04.2020)

PP-PRE-POL-0205


Materiał powstał przy współpracy z firmą Pfizer Polska

Pfizer szczepienie
Adobe Stock
Zdrowie
Co to jest choroba meningokokowa. Wyjaśnia prof. Ernest Kuchar
Choroba meningokokowa jest rzadką, ale bardzo poważną chorobą zakaźną wywołaną przez szczególny rodzaj bakterii zwanych meningokokami. Nawet jeżeli choroba zostanie szybko rozpoznana i leczona może wywoływać poważne trwałe następstwa, a nawet prowadzić do śmierci.

Choroba meningokokowa rozwija się w ciągu trzech do siedmiu dni po kontakcie z bakterią, która przenosi się z człowieka na człowieka za pośrednictwem wydzieliny dróg oddechowych i gardła, w tym śliny i śluzu, jak też w trakcie wspólnego zamieszkiwania, zwłaszcza w tej samej sypialni. Niektórzy ludzie narażeni są na zwiększone ryzyko zachorowania na chorobę meningokokową. Należą do nich niemowlęta oraz małe dzieci w pierwszych dwóch latach życia, nastolatki i młodzi dorośli, jak też niektóre grupy przewlekle chorych, w tym z zaburzeniami odporności oraz osoby podróżujące na tereny gdzie choroba występuje często. Choroba meningokokowa zwykle przebiega pod dwoma postaciami: jako ropne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych albo sepsa, czyli zakażenie krwi. Obie postacie choroby meningokokowej są bardzo poważne i mogą prowadzić do zgonu. Przy piorunującym przebiegu choroby śmierć może nastąpić w ciągu kilku do kilkunastu godzin. Chorzy, którzy wyzdrowieją z choroby meningokokowej, mogą mieć trwałe następstwa, takie jak amputacja kończyn, głuchota, zaburzenia poznawcze czy uszkodzenie mózgu. Meningokokowe zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych polega na dostaniu się bakterii do ośrodkowego układu nerwowego oraz obrzęku i zapaleniu tkanek otaczających mózg i rdzeń kręgowy. Dla meningokokowego zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych typowy jest nagły początek z wysoką gorączką, bólem głowy i sztywnością karku. Mogą również wystąpić objawy dodatkowe tak jak światłowstręt, przeczulica, nudności, wymioty i dezorientacja. U małych dzieci objawy te mogą być trudne do zauważenia lub mogą w ogóle nie wystąpić. Chore niemowlę może być apatyczne, drażliwe, wymiotować albo odmawiać jedzenia. Jego ciemiączko może być wypukłe i tętnić. Posocznica (sepsa) polega na dostaniu się meningokoków do układu krwionośnego, w którym bakterie mnożą się, uszkadzając ściany...

prezent dla noworodka
Adobe Stock
Zakupy
Prezent dla noworodka: co na prezent dla dziewczynki i chłopca?
Prezent dla noworodka powinien służyć dziecku, ale także jego rodzicom. Pomyśl o prezencie edukacyjnym, wspomagającym rozwój, jak maty edukacyjne albo grzechotki stymulujące wzrok i słuch. Jeśli chcesz kupić prezent dla noworodka i jego mamy, wybierz praktyczną rzecz do pielęgnacji i opieki, np. pościel czy śpiworek. Polecamy upominki pewniaki, w sam raz na pierwszy prezent dla noworodka.

Prezent dla noworodka musi być dopasowany do możliwości maleńkiego dziecka, ale powinien także ułatwiać życie jego rodzicom. Jeśli zastanawiasz się, co nadaje się na prezent dla noworodka, odradzamy prezenty symboliczne, a także te bardzo drogie, o których rodzice dziecka z pewnością chcieliby sami zadecydować. Dużo lepiej postawić na oryginalny, spersonalizowany prezent, który okaże się również praktyczną niespodzianką dla rodziców maluszka. Dobrze, jeśli prezent dla noworodka jest też prezentem dla jego mamy, zapewnia wygodę i pomaga w codziennej opiece. Fajny prezent dla noworodka dziewczynki i chłopca kupisz już za kilkadziesiąt złotych. Spis treści: 1.  Najlepsze prezenty dla noworodka: Box wspomnień Muślinowe pieluszki  Skarpetki i opaski-grzechotki Bawełniana pościel Gryzak-żyrafka Mata edukacyjna Kocyk bambusowy Śpiworek wielofunkcyjny 2.  Zawsze trafione prezenty dla noworodka (ściąga)   3. Czego nie kupować na prezent dla noworodka? Najlepsze prezenty dla noworodka Wybierając prezent dla noworodka, najpierw pomyśl o jego rodzicach: czego najbardziej potrzebują dla bezpieczeństwa i wygody dziecka (oraz swojej)? Co przyda im się do pielęgnacji, opieki i zabawy? Poszukaj oryginalnych i dobrych jakościowo prezentów dla noworodka, takich jak te: Box wspomnień A co powiesz na oryginalny, spersonalizowany prezent dla noworodka? To pudełeczko wspomnień - ze specjalnymi przegródkami na przeróżne pamiątki - to ciekawa propozycja na prezent z okazji pierwszej wizyty u maluszka i jego rodziców. Zwłaszcza, jeśli wiesz, że jego mama z pewnością będzie chciała zachować kilka bezcennych przedmiotów... Kto wie, być może za kilka lat maluch sam z ciekawością obejrzy rzeczy związane ze swymi narodzinami i innymi ważnymi momentami w życiu... Muślinowe pieluszki ...

szczepionka na koronawirusa
Adobe Stock
Aktualności
Szczepionka na koronawirusa działa! Są bardzo obiecujące wyniki badań
W organizmie ludzi testujących szczepionkę pojawiły się przeciwciała. Wyniki badań pokazują, że z każdą kolejną dawką szczepionki organizm jest w stanie jeszcze mocniej walczyć z wirusem. Wiemy też więcej o jej skutkach ubocznych.

Optymistyczne informacje napływają ze Stanów Zjednoczonych od Moderna Therapeutics, która jest jedną z sześciu kluczowych biotechnologicznych firm na świecie, pracujących w laboratoriach nad szczepionką przeciw koronawirusowi. Moderna jest na etapie przeprowadzania klinicznych testów szczepionki na koronawirusa na ludziach. Szczepionka zmusza organizm do produkcji przeciwciał Szczegółowe informacje dotyczące obecności przeciwciał u ochotników dotyczą na razie pierwszych 8 z 45 uczestników badań – poinformowała w komunikacie Moderna. Po dwóch tygodniach od podania pierwszej dawki szczepionki u wszystkich tych osób wykryto we krwi obecność przeciwciał. Po 14 dniach od przyjęcia drugiej dawki (a w sumie po 43 dniach od przyjęcia pierwszej dawki), ich poziom był znacznie wyższy od występującego we krwi pacjentów po przebytej chorobie COVID-19. Czy są skutki uboczne podawania szczepionki? Moderna poinformowała, że nie wystąpiły natomiast poważne skutki uboczne u ochotników testujących szczepionkę na koronawirusa. U trzech uczestników badania zanotowano skutki uboczne w postaci zaczerwienienia w miejscu podania szczepionki (należeli oni do grupy, która otrzymała największą dawkę – 250 mikrogramów). U wszystkich z nich niepożądane efekty minęły samoistnie. Szczepionka uchroni przed ponownym zachorowaniem na COVID-19? To dopiero okaże się w fazie kolejnych testów na ludziach. Pierwsze informacje są jednak pozytywne. Z danych Moderny, dotyczących fazy badań prowadzonych na myszach, wynika, że przeciwciała wyprodukowane w reakcji na szczepionkę skutecznie uniemożliwiły ponowną infekcję wirusem. Na czym polega szczepionka mRNA przeciw koronawirusowi? Moderna pracuje nad przygotowaniem szczepionki na koronawirusa w technologii mRNA, która różni się od działania dotychczasowych szczepionek. Tradycyjne szczepionki przeciwko wirusom...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz