wymioty po antybiotyku: co robić
fotolia
Zdrowie

Wymioty po antybiotyku - co zrobić, gdy dziecko zwymiotuje antybiotyk?

Wymioty po antybiotyku bardzo rzadko wymagają podawania powtórnej dawki leku. Zdaniem pediatry dr Pawła Grzesiowskiego, antybiotyk zaczyna się wchłaniać już po kilkunastu minutach od podania.
dr Paweł Grzesiowski
dr Paweł Grzesiowski
Konsultacja merytoryczna

Wymioty po antybiotyku przeważnie nie powodują zaburzeń we wchłanianiu się leku, o ile nie następują bezpośrednio po przyjęciu dawki. Jeśli jednak powtarzają się po każdym przyjęciu antybiotyku - należy skonsultować z lekarzem możliwość zmiany leczenia. 

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Wymioty po antybiotyku - jak długo wchłania się antybiotyk?

Zdaniem doktora n. med. Pawła Grzesiowskiego, wchłanianie antybiotyku zwykle zaczyna się już kilkanaście minut po podaniu leku, a po godzinie organizm dziecka zdąży przyswoić już dużą część leku. Dlatego w tej sytuacji nie powinno się podawać powtórnej pełnej dawki. Można to zrobić, jeśli zwymiotowanie antybiotyku miało miejsce tuż po podaniu leku.

Warto też skontaktować się z lekarzem, gdy torsje występują za każdym razem, kiedy dziecko dostaje lek. Być może nie toleruje go i trzeba zmienić leczenie. Ale jeśli wymioty są sporadyczne, nie ma powodu do obaw.

Jak podać antybiotyk, gdy dziecko wymiotuje?

Jeśli dziecko wymiotuje po antybiotyku, zachowaj wyjątkową ostrożność przy dawkowaniu i przygotowywaniu leku do spożycia. Być może sporadyczne torsje spowodowane są nieprawidłowym przyjmowaniem leku. Najpierw uważnie przeczytaj ulotkę. Zwróć uwagę, czy lek podaje się przed posiłkiem, po posiłku czy w trakcie jedzenia. Poza tym:

  • lek przechowuj go zgodnie z zaleceniami producenta – niektóre najlepiej trzymać w lodówce;
  • zawiesinę przygotuj według instrukcji. Zbyt duża ilość wody może sprawić, że lekarstwo będzie za słabe i zmieni się sposób jego wchłaniania. Nie przerywaj kuracji, nawet jeśli dziecko poczuje się lepiej. Podaj mu wszystkie dawki, które przepisał pediatra. Zbyt krótkie stosowanie leku może grozić nawrotem choroby i sprawia, że bakterie uodparniają się na ten antybiotyk;
  • do popicia leków podawaj ciepłą przegotowaną wodę lub słabą herbatę. Soki owocowe (zwłaszcza grejpfrutowy) oraz mleko mogą utrudniać przyswajanie antybiotyku, a także podnosić ryzyko wystąpienia wymiotów;
  • pamiętaj też o podawaniu preparatów probiotycznych, które ochronią układ pokarmowy malucha.


Przy antybiotykach należy pamiętać o ścisłym przestrzeganiu dawek i pór podawania preparatu. Jeśli stosuje się go trzy razy na dobę, podawaj lek co 8 godzin, gdy dwa razy – co 12 godzin. Jeśli spóźniłaś się z podaniem antybiotyku lub zapomniałaś o jednej dawce, podaj ją, jak tylko sobie o tym przypomnisz. Ale jeżeli nie podałaś dwóch lub więcej – skontaktuj się z pediatrą.

Zobacz też:

kiedy antybiotyk dla dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Kiedy antybiotyk dla dziecka jest naprawdę niezbędny
Kiedy antybiotyk dla dziecka zacznie działać, nie wolno odstawiać go na własną rękę, trzeba skończyć całą terapię. Nie warto bać się antybiotyków, ale też nie można wierzyć, że pomagają na wszystko. Wyjaśniamy wątpliwości i podpowiadamy, kiedy antybiotyk dla dziecka jest dobrodziejstwem, a kiedy zagrożeniem.

Antybiotyk dla dziecka musi być przepisany przez lekarza. Antybiotyki nie działają na wirusy, dlatego nie powinno się ich stosować w przypadku infekcji wirusowych. Nie zawsze też są skuteczne w leczeniu zakażeń bakteryjnych i po części to nasza – rodziców i lekarzy – wina. Spis treści: Kiedy podać dziecku antybiotyk Jaki antybiotyk dla dziecka? Antybiotyk na anginę dla dziecka Antybiotyk na zapalenie ucha dla dziecka Antybiotyk na kaszel dla dziecka Antybiotyk na biegunkę dla dziecka Co ile godzin antybiotyk dla dziecka Jak działają antybiotyki Nadużywanie antybiotyków u dzieci Alergia na antybiotyki Kiedy podać dziecku antybiotyk Czasem lekarzowi trudno jest stwierdzić , jaka infekcja rozwija się u dziecka – wirusowa czy bakteryjna. Dzieje się tak zwłaszcza na początku choroby. Dlatego warto najpierw porozumieć się z pediatrą malca przez telefon. Oceni on, czy wizyta jest konieczna, czy też można poczekać 2-3 dni, stosując leczenie objawowe: np. płukanie gardła wodą z solą, a w razie wysokiej gorączki – podając paracetamol lub ibuprofen. Rodzice czasami wywierają presję na lekarzu, by przepisał antybiotyk (licząc, że choroba skończy się szybciej). Jednak i pediatrzy stosują niekiedy antybiotyk „na wszelki wypadek’’ – by, w razie pogorszenia się stanu zdrowia dziecka, nie narazić się na zarzut lekceważenia choroby. Pamiętaj jednak, że jeżeli dziecko niepotrzebnie otrzyma antybiotyk, obniży to jego odporność . A osłabiony organizm nie będzie w stanie skutecznie walczyć z atakującymi go wirusami! Jaki antybiotyk dla dziecka? Leczenie infekcji bakteryjnej zaczyna się od antybiotyku, który ma wąskie spektrum działania , tzn. niszczy te bakterie, które wywołały chorobę. Lek o szerokim spektrum zwalcza wprawdzie bakterie odpowiedzialne za infekcję, ale przy okazji...

leżące 22 miesięczne dziecko
Zdrowie
Pytania o antybiotyk
Antybiotyk to broń, kórej trzeba używać z rozmysłem. Sprawdź, co trzeba o wiedzieć o antybiotykach, jak je podawać i co zrobić, gdy dziecko zwymiotuje lek albo zapomnisz o jednej dawce.

Antybiotyków  nie można przyjmować z byle powodu. Mają sporo skutków ubocznych (na szczęście te groźne zdarzają się rzadko), a ich nadużywanie może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa . Czasem jednak nie da się bez nich obejść, bo kurowanie domowymi sposobami dziecka, np. z zapaleniem płuc, może się skończyć powikłaniami.   Na czym polega działanie antybiotyków? W pewnym uproszczeniu można powiedzieć, że antybiotyki działają dwojako: albo hamują namnażanie się bakterii, albo je zabijają. Oba sposoby są tak samo skuteczne w unieszkodliwianiu intruzów. Zwykle lekarz najpierw przepisuje lek o wąskim spektrum działania (tzn. taki, który niszczy tylko bakterie wywołujące konkretną chorobę). Ten o szerszym spektrum zwalcza już wszystkie bakterie, również pożyteczne, co kończy się wyjałowieniem organizmu. Dlatego podaje się go dopiero w ostateczności.   Czy mogę podać dzieku antybiotyk, który kiedy już mu pomógł? Nie. Antybiotykami nie wolno leczyć się na własną rękę, nawet jeśli kiedyś okazały się skuteczne przy podobnej okazji. Tylko lekarz może dobrać odpowiedni preparat, ustalić właściwą dawkę, a przede wszystkim sprawdzić, czy na pewno trzeba go zastosować. Warto pamiętać, że za wiele infekcji u dzieci odpowiedzialne są wirusy, na których te leki nie robią wrażenia!  W jaki sposób lekarz dobiera antybiotyk? Najlepiej by było, gdyby pediatra za każdym razem dobierał antybiotyk  na podstawie antybiogramu , czyli badania pozwalającego stwierdzić, na jakie związki wrażliwa jest konkretna, zidentyfikowana dzięki posiewowi bakteria. W praktyce często nie ma na to czasu, bo na wyniki trzeba czekać od trzech do siedmiu dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się antybiotyku w ciemno. Lekarz bierze pod uwagę rodzaj infekcji, objawy, poprzednio stosowane leki i...

domowy syrop dla dzieci
Panthermedia
Zdrowie
Antybiotyk nie dla każdego dziecka
Antybiotyk to potężna broń, więc trzeba stosować je z rozmysłem. Jak korzystać z antybiotyku, by kuracja była skuteczna?

Nie można przyjmować ich z byle powodu. Mają sporo skutków ubocznych (te naprawdę niebezpieczne i groźne jednak na szczęście zdarzają się bardzo rzadko). Ich nadużywanie poza tym może prowadzić do powstania szczepów bakterii odpornych na wszelkie lekarstwa. Czasami jednak po prostu nie da się bez nich obejść, ponieważ kurowanie domowymi sposobami dziecka np. z zapaleniem płuc może się skończyć jedynie poważnymi powikłaniami, na pewno nie szybkim powrotem do zdrowia. Czy dać antybiotyk? Decyzja należy do lekarza Antybiotykami nie wolno leczyć się na własną rękę, nawet jeśli kiedyś okazały się skuteczne przy podobnej okazji. Tylko lekarz może dobrać odpowiedni antybiotyk, ustalić właściwą dawkę, a przede wszystkim sprawdzić, czy na pewno trzeba go w danej sytuacji zastosować. Warto pamiętać, że za większość infekcji u małych dzieci odpowiedzialne są wirusy, na których te lekarstwa tak naprawdę nie robią żadnego wrażenia! Jak dobrać antybiotyk? Najlepiej by było, gdyby pediatra dobierał lek na podstawie antybiogramu, czyli badania pozwalającego stwierdzić, na jakie związki wrażliwa jest konkretna, zidentyfikowana dzięki posiewowi bakteria. Ale to jest sytuacja idealna. W praktyce często nie ma na to czasu, bo na wyniki posiewu czeka się od trzech do siedmiu dni. Bądź jednak spokojna. Nawet bez tych badań nie dobiera się antybiotyku w ciemno. Lekarz bierze zawsze pod uwagę rodzaj infekcji, objawy, jakie jej towarzyszą, poprzednio stosowane leki i to, jak reagowało na nie dziecko. Często kurację rozpoczyna się od leków z grupy penicylin (są one najmniej toksyczne i skutecznie zwalczają wiele infekcji). Ulotka antybiotyku wszystko ci powie Zanim podasz swojemu maluchowi przepisany przez pediatrę lek, koniecznie przeczytaj ulotkę. Niektóre zawarte w niej informacje są bardzo ważne dla zdrowia malucha. Musisz wiedzieć m.in., czy dany antybiotyk podaje się...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj