Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Dziecko z atopowym zapaleniem skóry
Panthermedia
Zdrowie

Kąpiel atopika powinna być chłodna i szybka: co jeszcze musisz wiedzieć przy AZS?

Na atopowe zapalenie skóry (AZS) choruje nawet co piąte dziecko w Polsce. Jakie są jego objawy? Jak wygląda leczenie? Podpowiadamy

Pierwsze objawy atopowego zapalenia skóry (AZS) najczęściej pojawiają się w drugim albo trzecim miesiącu życia dziecka (najczęściej - ale nie zawsze: czasem atopia ujawnia się w późniejszych latach). Na szyi, policzkach, pod kolanami i w łokciach, na nadgarstkach, nieco rzadziej na tułowiu skóra czerwienieje, zaczyna się łuszczyć i stroszyć. Mogą też powstać na niej szorstkie zgrubnienia, które często pękają, nawet do krwi. Nieodłączną cechą atopowego zapalenia skóry jest uporczywy świąd.

Co wyzwala atopowe zapalenie skóry?

Wiadomo już, że atopia ma podłoże genetyczne, zaś czynników, które ją wyzwalają jest mnóstwo. Najczęściej AZS idzie w parze z alergią pokarmową, jednak jedzenie nie jest jedynym źródłem kłopotów. Zmiany atopowe mogą pojawić się razem z alergią na pyłki albo na roztocza. Zdarza się też, że objawy choroby pojawiają się, gdy malec poznaje nową nianię, idzie do żłobka czy przedszkola, choruje itd. – słowem, gdy w jego życiu pojawia się stres. Podrażnienie mogą wywołać np. szorstkie metki przy body i śpioszkach malca, barwnik użyty w czasie produkcji ubranka, nie wspominając już np. o źle wypłukanym proszku do prania (nawet tego przeznaczonego do dziecięcych ubrań) albo twoich perfumach, z którymi dziecko styka się, kiedy bierzesz go na ręce. Atopowe zmiany nasilają się także pod wpływem potu czy chloru zawartego w wodzie (dziecko powinno zrezygnować z basenu).

Kąpiel atopika powinna być chłodna i szybka

Mycie nie powinno trwać dłużej niż 10 minut, a temperatura wody nie powinna przekraczać 37C. Po wyjęciu dziecka z wanny delikatnie przyciskaj ręcznik do jego skóry miejsce po miejscu (nie trzyj!) i jak najszybciej wsmaruj w skórę mleczko albo balsam nawilżający. Pośpiech jest tu wskazany: nałożone na jeszcze wilgotną skórę kosmetyki zatrzymują w niej wodę i zapobiegają przesuszeniom.

Atopowa skóra potrzebuje częstego nawilżania

Maluszkowi z atopowym zapaleniem skóry nie wystarczy jednak jedna dawka mleczka czy emulsji dziennie – nawilżanie trzeba powtarzać kilka razy w ciągu doby. Ile razy? Wszystko zależy od stanu skóry maluszka. Są dzieci z ciężką postacią AZS, które trzeba smarować dosłownie co godzinę, ale na szczęście to wyjątki. Zwykle wystarczy nawilżyć skórę dwa-trzy razy dziennie: rano, po południu i koniecznie wieczorem po myciu.

AZS grozi powikłaniami bakteryjnymi

U zdrowego dziecka komórki skóry stykają się ze sobą ściśle, jak cegiełki w murze obronnym. U atopika jest inaczej – cegiełek w naskórku brakuje, a przez powstałe luki łatwo wnikają bakterie, grzyby (a także alergeny, środki chemiczne) powodując podrażnienia i stan zapalny. Na domiar złego chore na AZS dziecko ciągle się drapie i może się skaleczyć swoimi paznokciami, otwierając w ten sposób szeroko wrota zarazkom. Aby uniknąć tego ostatniego, często obcinaj paznokcie malucha i w razie potrzeby zakładaj mu na noc cienkie bawełniane rękawiczki albo zszyć rękawki piżamek.

Sennik: dziecko – znaczenie snów, w których pojawiają się dzieci

10592486-521x693.jpg
Zdrowie
Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia
Buzia cała w krostkach, policzki wyglądają, jak polakierowane, a dziecko wierci się i płacze. To najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry. Skóra swędzi, boli.

Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak. Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada. Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki. Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później). najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki. Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki. występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką). Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog. Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie. Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić,...

mama i niemowlę
Fotolia
Czas wolny
Letnie choroby skórne dziecka – co cię może zaskoczyć?
Kiedy jest ciepło, skóra niemowlęcia może się buntować: pojawiają się rumienie, grudki, krostki. Zobacz, jak ją dobrze pielęgnować i kiedy iść do dermatologa.

Cieniutka skóra niemowlęcia jest bezbronna wobec słońca, wody i bakterii, a właśnie z nimi w lecie styka się z nią bardzo często. Mogą  z tego wyniknąć kłopoty! Zobacz, jak wtedy pielęgnować malucha. 1. Potówki Jak poznać? Potówki to drobne grudki, najczęściej na karku, szyi, brzuszku i na plecach dziecka. Są efektem przegrzania i pocenia się maleństwa. Na szczęście potówki zazwyczaj nie są groźne, jednak zdarza się czasem, że jeśli pozostaną nieleczone – zmieniają się w ropne zmiany. Co robić? Nie dopuszczaj do powstania potówek. W gorące dni ubieraj malucha w ubranka z bawełny i chroń przed upałem. Jeśli krostki się pojawią, wykąp dziecko w chłodnej wodzie (jeśli lekarz zaleci, możesz dodać do niej 2–3 kryształki nadmanganianu potasu, dokładnie je rozpuszczając, aby woda była lekko różowa). Nie smaruj potówek żadnym kremem. Krostki z ropnymi czubkami dezynfekuj raz lub dwa razy dziennie.   2. Sucha skóra Jak poznać? Szorstkie i łuszczące się placki częściej zdarzają się zimą, ale latem, zwłaszcza po wakacjach na plaży, również mogą się pojawić. Zwykle umiejscowione są na brzuszku, przedramionach i łydkach malucha. Co robić? Kąp dziecko w letniej wodzie z dodatkiem emolientów, czyli preparatów leczniczych, które nie wysuszają skóry. Nie natłuszczaj małego ciałka oliwką (możesz w ten sposób doprowadzić do łojotokowego zapalenia skóry), ale nawilżaj je lekkimi balsamami albo mleczkami do ciała. Dawaj dziecku więcej pić – dzięki temu nawilżysz skórę od wewnątrz.   3. Liszajec Jak poznać? Możesz podejrzewać, że maluch ma liszajec, jeśli na jego ciele (np. na twarzy, pod pachami, na pupie) pojawiły się drobne pęcherzyki, które po kilku dniach zaczynają pękać i wydzielać żółtawy, kleisty płyn. Pęknięte szybko zasychają, tworząc strupy. Skóra wokół nich...

Dr Andrzej Szmurło
Fotolia/Archiiwum prywatne
Zdrowie
Co skutecznie leczy AZS? Wyjaśnia dermatolog dr Szmurło [WYWIAD]
Przyczyną atopowego zapalenia skóry są geny, ale też woda, nieodpowiednie kosmetyki. Efekt? Skóra jest sucha, strasznie swędzi, dziecko się drapie, powstają ranki. Jak skutecznie wyleczyć AZS?

Dr n. med. Andrzej Szmurło jest dermatologiem i wenerologiem, zajmuje się leczeniem trądziku, chorób alergicznych, w tym atopowego zapalenia skóry . Przez wiele lat pracował w Klinice Dermatologicznej Akademii Medycznej w Warszawie (dziś WUM), potem w Klinice Dermatologii CSK MSWiA w Warszawie. Pracuje w klinice Nova Derm. Jak często niemowlęta i małe dzieci mają atopowe zapalenie skóry? Ok. 20 proc. dzieci ma objawy atopowego zapalenia skóry . U najmłodszych dzieci jest pewien problem z postawieniem diagnozy, gdyż podobne objawy do AZS występują w przypadku innych chorób. Trudno stwierdzić, czy sucha skóra jest spowodowana AZS , czy jest to objaw łojotokowego zapalenia skóry , rybiej łuski, łuszczycy. Atopowe zapalenie skóry trudno też odróżnić od zmian, które zostały spowodowane np. nadwrażliwością na czynniki środowiskowe, np. środki chemiczne powszechnie stosowane w substancjach myjących, detergentach, wilgotnych chusteczkach higienicznych do pielęgnacji dzieci. Jaki emolient dla niemowlaka - sprawdź opinie Jak można potwierdzić, że powodem problemów jest AZS? Nie ma jednoznacznych testów diagnostycznych , które potwierdzą, że przyczyną jest atopowe zapalenie skóry. Jeśli dziecko ma problemy skórne, warto poradzić się doświadczonego dermatologa lub alergologa, który stwierdzi, czy są one spowodowane alergią. Jakie objawy powinny zaniepokoić rodziców? Bardzo duża suchość skóry . Typowe suche miejsca u małych dzieci to: policzki, zgięcia łokci, przeguby kolan: te miejsca najczęściej się zaczerwieniają, mogą pokrywać się łuską, swędzą. Dziecko drapie się, pojawiają się wydrapania (przeczosy), które łatwo ulegają wtórnemu zakażeniu, przekształcają się w nadżerki, strupy. Dziecko często nie może spać, staje się nadpobudliwe . Jak pomóc dziecku, które ma AZS ? Najważniejsza jest pielęgnacja skóry , natłuszczanie jej...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak