Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
10592486-521x693.jpg
Zdrowie

Atopowe zapalenie skóry u niemowlęcia

Buzia cała w krostkach, policzki wyglądają, jak polakierowane, a dziecko wierci się i płacze. To najczęstsze objawy atopowego zapalenie skóry. Skóra swędzi, boli.

Atopowe zapalenie skóry to dość dziwna i nieobliczalna choroba. Czasem wydaje się, że malec już ją pokonał, a tu po kilku dniach problemy wracają. Nie lekceważ AZS, bo dotyczy ono zarówno skóry, jak i całego układu odpornościowego malca, który zbyt „nerwowo” reaguje na jakiś składnik, z którym się zetknął. Nieleczone AZS może przejść w astmę. A więc? Trzeba je leczyć! Zobacz, jak.

Przyczyny atopowego zapalenia skóry u dzieci

Najczęstsze: alergia pokarmowa. U niemowlęcia karmionego butelką zmiany skórne mogą być spowodowane uczuleniem na mleko. U malca ssącego pierś przyczyną zwykle bywa coś, co zjada mama, np. mleko, jajka, cytrusy, orzechy, gluten, czekolada.
Uwaga: większość dzieci wyrasta z alergii pokarmowej i AZS po ukończeniu roku. Niestety, nie wszystkie. Niektóre maluchy nadal mają problemy ze skórą; u innych alergia pokarmowa przechodzi we wziewną – na roztocza kurzu i pyłki.

Objawy atopowego zapalenia skóry u dzieci

  • pojawiają się: najwcześniej około trzeciego miesiąca (czasem później).
  • najczęstsze: sucha skóra, zaczerwienione policzki, wyglądające jak lakierowane, swędzące grudki.
  • Dziecko jest niespokojne, drapie krostki, przez co powstają ranki, strupki.
  • występują: zwykle na policzkach, brzuchu, rękach i nogach (charakterystyczne, że nie ma ich pod pieluszką).

Uwaga: podobne objawy mogą być spowodowane np. łojotokowym zapaleniem skóry. Może to stwierdzić tylko dermatolog lub alergolog.

Dieta dziecka przy atopowym zapaleniu skóry

Dieta jest konieczna, ale dopiero wtedy, gdy lekarz potwierdzi, że przyczyna problemów to rzeczywiście alergia. Na własną rękę jednak nie stosuj – ani u siebie, ani u malca – restrykcyjnych diet. Maluszkowi jest potrzebne urozmaicenie.

  • Gdy karmisz piersią. Nie jedz produktów najczęściej uczulających (mleko i jego przetwory). Lekarz może też zalecić, byś wykluczyła z menu inne możliwe alergeny: produkty konserwowane, cytrusy, jajka, ryby, orzechy, czekoladę.
  • Jeśli dziecko jest karmione sztucznie. Nie może dostawać mleka modyfikowanego. Pediatra doradzi, czy podać mu mieszankę hypoalergiczną (HA), czy też leczniczą (np. Bebilon Pepti, Nutramigen).
  • Gdy skończy 4–6 miesięcy. Ostrożnie rozszerzaj dietę malca. W pierwszym roku życia nie podawaj mu produktów najczęściej uczulających: krowiego mleka i jego przetworów, cytrusów, czekolady, ryb, orzechów, białka jajek.

Zobacz także: Pytania rodziców o atopowe zapalenie skóry u noworodka

Zadbana skóra najmłodszych dzieci

AZS
RF
Pielęgnacja
Kosmetyki dla dzieci z AZS
Chorą skórę malucha trzeba natłuszczać specjalnymi kremami lub balsamami.

Chorą skórę malucha trzeba natłuszczać specjalnymi kremami lub balsamami. Skóra dziecka z atopowym zapaleniem jest bardziej narażona na podrażnienia, dlatego trzeba ją natłuszczać specjalnymi kremami lub balsamami, np. Iwostin, Mustela, Dermatopica, Avéne, Oceanic, SVR. Zawierają tłuszcze, których skóra dziecka z atopowym zapaleniem wytwarza za mało, a są one jej niezbędne. Ważne: Jeśli malec ma bardzo suchą skórę lub stwierdzone atopowe zapalenie, smaruj go takimi kremami 4–5 razy dziennie. Raz po kąpieli to znacznie za mało! Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra dermatolog, Gabinety Dermatologii Dziecięcej „Dermini”

Niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Przełomowe odkrycie: jedną z przyczyn AZS mogą być bakterie!
Atopowe zapalenie skóry to nie tylko alergia, ale też bakterie, szczeliny w naskórku i brak w nim specyficznego białka - filagryny. Odkrywanie nowych przyczyn AZS powoduje, że można tę chorobę leczyć inaczej, niż to się wydawało - mówi dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło, dermatolog.

Dane są alarmujące: co piąte dziecko ma atopowe zapalenie skóry . Choroba dotyczy głównie najmłodszych – 85 proc. ma mniej niż pięć lat. O AZS narosło wiele mitów, próbujemy je wyjaśniać. Jakie są przyczyny AZS, jak je leczyć wyjaśnia dr hab. Małgorzata Sokołowska-Wojdyło , dermatolog. Czy zmiany skórne u niemowlęcia oznaczają AZS? Nie zawsze. Po to, by zdiagnozować atopowe zapalenie skóry, muszą być spełnione trzy z czterech cech. Pierwsza to świąd skóry , druga – nawrotowy i przewlekły przebieg choroby , trzecia – cechy atopii w rodzinie (mama, tata, wujek, ciocia, rodzeństwo – ktoś chorujący np. na astmę alergiczną , alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek). Czwarta cecha to określony wygląd i lokalizacja zmian . U niemowląt najczęściej występują one na policzkach (wyglądają wtedy jak lakierowane), rękach i nogach oraz na skórze głowy. U starszego dziecka problemy najczęściej widać w zgięciach łokci, kolan, na szyi, choć możliwe jest zajęcie prawie całej skóry (to tzw. erytrodermia). Najbardziej przykrym objawem jest świąd . Dziecko jest wtedy niespokojne, źle sypia, drapie się, co podrażnia zmiany skórne i nasila objawy. Pojawiają się nadżerki, czasem z nadkażeniem, co powoduje ból.   Czy przyczyną AZS jest alergia? Nie zawsze. Przyczyn AZS jest wiele. Dziecko rzeczywiście może reagować alergią na pewne czynniki, np. niektóre pokarmy, roztocza kurzu domowego , pleśnie. Ale mogą też występować reakcje, które nazywamy pseudoalergicznymi (dlatego w przypadku AZS często testy nie potwierdzają alergii). Inny powód to zbyt mała ilość naturalnego czynnika nawilżającego w skórze. Jest to spowodowane brakiem w naskórku specyficznego białka – filagryny . Gdy czynnika nawilżającego jest za mało, woda ucieka z naskórka, a jednocześnie tworzą się w nim szczeliny, przez które mogą przenikać w głąb...

wzw b
Fotolia
Zdrowie
Niemowlę i alergia
Jak każda mama, ty też możesz się martwić, czy krostka na buzi i ból brzuszka nie są początkami uczulenia. Co na ten temat warto wiedzieć?

Objawy uczulenia u niemowlęcia łatwo pomylić z innymi dolegliwościami, jak kolka czy ulewanie. Jak zatem to odróżnić? Oto częste wątpliwości mam. Jesteśmy z mężem alergikami. Czy dziecko może mieć uczulenie? Alergię zwykle się dziedziczy. Jeśli nie ma jej nikt w bliskiej rodzinie, ryzyko, że malec będzie uczuleniowcem, wynosi 20%. Kiedy jedno z rodziców jest alergikiem, wzrasta do 40– 60%, a gdy oboje jesteście alergikami – do 70%. Jeśli zaś oboje macie tę samą chorobę, np. atopowe zapalenie skóry czy astmę – ryzyko alergii u dziecka wynosi aż 90%! Co robić, by alergia się nie rozwinęła? Najważniejsze: nie sięgaj po papierosy i nie pozwalaj, by ktoś je palił przy dziecku. Karm piersią, a potem powoli rozszerzaj malcowi dietę . W pierwszym roku nie podawaj mu produktów najbardziej uczulających: krowiego mleka, cytrusów, truskawek, czekolady, orzechów. Warto wzbogacić swoją dietę o probiotyki , czyli bakterie kwasu mlekowego. Badania naukowe potwierdzają, że ich przyjmowanie podczas karmienia  piersią (lub podawanie ich niemowlęciu) może zmniejszyć ryzyko alergii u smyka. Warto na ten temat porozmawiać z lekarzem. Szczególnie, jeśli istnieje duże prawdopodobieństwo, że uczulenie jednak się rozwinie. Sprawdź: Jak rozszerzać dietę alergika Czy mogę pić mleko, gdy karmię piersią? Tak, jeśli lekarz nie stwierdził u malca alergii. Największym bogactwem mleka i jego przetworów jest wapń, który bardzo trudno znaleźć w produktach niemlecznych. Dlatego jeżeli nie jest to konieczne, nie stosuj diety bezmlecznej. Nie przesadzaj jednak z ilością nabiału: szklanka kakao, jogurt, 2–3 plasterki żółtego sera – to wystarczy. Nie musisz do tego wypijać pięciu bawarek. To nieprawda, że twój pokarm „robi się” z mleka. Za duża ilość nabiału może wręcz zaszkodzić i spowodować objawy nietolerancji lub alergii...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak