
Razem z dr Grażyną Nieżurawską, dermatologiem dziecięcym, wyjaśniamy, jak objawia się atopowe zapalenie skóry u dziecka, jak wygląda skóra atopowa, kiedy w złagodzeniu objawów pomogą emolienty a kiedy maści (i jakie). Oto najważniejsze pytania o AZS.
Co wywołuje atopowe zapalenie skóry u dziecka?
AZS u dziecka pojawia się, gdy maluch jest uczulony na któryś z pokarmów. Ale stan skóry mogą dodatkowo pogarszać:
- detergenty z proszków do prania (w źle wypłukanych ubrankach);
- chemikalia, które są wodzie z kranu i powietrzu (np. spaliny samochodowe);
- wirusy, bakterie lub grzyby (np. pleśń na zawilgoconych ścianach) mogą powodować zaostrzenie AZS;
- szczepienia – zmiany na skórze mogą pojawiać się po szczepieniu.
Jak wyglądają objawy AZS u dzieci?
Główne objawy atopowego zapalenie skóry to: zaczerwienienie, suchość i swędzenie skóry. Na policzkach, które często wyglądają, jakby były lakierowane, pojawiają się czerwone grudki, a na rączkach i przedramionach – zaczerwienione ogniska zapalne z grudkami wypełnionymi płynem. Ponieważ skóra atopowa swędzi, dziecko ją rozdrapuje, a wtedy grudki zaczynają się sączyć. To zaś sprawia, że nadkażają się one bakteriami. Czasem zmiany (łuseczki przypominające łupież) pojawiają się również pod włoskami na główce.
Co pomoże dziecku z atopowym zapaleniem skóry?
Jedną z metod leczenia AZS jest unikanie mleka i przetworów mlecznych, jajek, cytrusów, ryb, czekolady i kakao. Jeśli karmisz piersią, taką dietę eliminacyjną powinnaś stosować także i ty. Czytaj etykiety. Czasem mleko lub serwatka dodawane są do wędlin, parówek lub pieczywa. Pamiętaj jednak, że ograniczony jadłospis można stosować jedynie za zgodą i pod kontrolą lekarza. Tylko wtedy oboje z dzieckiem unikniecie skutków zbyt ubogiej diety. Jeśli twoje maleństwo dostaje butelkę, mieszanki mleczne musisz zamienić na preparaty mlekozastępcze.
Czytaj też: Nabiał w diecie dziecka: fakty i mity
Jak dbać o skórę dziecka z AZS?
Kilka razy dziennie natłuszczaj ją i nawilżaj emolientami (maści, kremy, emulsje). Te kosmetyki przeznaczone dla alergików kupisz w aptece. Atopowe zmiany smaruj działającymi przeciwzapalnie maściami oraz kremami z cynkiem i panthenolem, np. z serii Oilatum, Stelatopia Mustela, maściami, kremami ze sterydami (bardzo krótko) lub niesterydowymi lekami przeciwzapalnymi, np. Elidelem. Te ostatnie trzeba stosować tak ostrożnie jak sterydy.
Czytaj też: Co robić, gdy dziecku grozi alergia
Kiedy dziecko z AZS potrzebuje sterydy?
Używanie sterydów w okresie zaostrzenia zmian zapalnych, ściśle według wskazań lekarza przyniesie twojemu dziecku ulgę. Te leki, jeśli stosuje się je możliwie krótko, nie powodują działań ubocznych.
Konsultacja: dr Grażyna Nieżurawska, pediatra i dermatolog, prowadzi Gabinet Dermatologii Dziecięcej „Dermini”.
Czytaj też: