Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
wzrok niemowlaka
Fotolia
Zdrowie

Lekarze alarmują: badajmy wzrok niemowlaków

Aż 25 procent dzieci ma problemy ze wzrokiem. Lekarze apelują, aby jak najwcześniej rozpocząć badania okulistyczne.

Dzieci tuż po urodzeniu widzą 20 razy gorzej niż osoby dorosłe i potrafią jedynie patrzeć na światło. Jednak z czasem wzrok noworodka rozwija sie coraz bardziej i dziecko po ukończeniu 3. roku życia osiąga pełną ostrość widzenia. Jednak do tego czasu niezwykle ważne są regularne badania okulistyczne, które pozwolą na wykrycie drobnych zaburzeń, które w przyszłości mogą doprowadzić do problemów z widzeniem. Specjaliści zalecają badać rozwój narządu wzroku co trzy miesiące. Badania takie mogą być przeprowadzane przez pediatrę i okulistę.
– Wiemy, że noworodki mają bardzo słaby wzrok. Nieprawidłowości widzenia u dzieci występują 20 razy częściej niż u osób dorosłych. Rozwój narządu wzroku u dzieci powinien być oceniany co trzy miesiące przez pediatrę lub okulistę, by sprawdzić, czy wszystko jest w porządku – mówi Dominique Brémond-Gignac, profesor okulistyki, dyrektor CLAIROP Research Clinical Centre oraz Wydziału Ortoptycznego w Amiens.

Jak zbadać, czy niemowlę ma dobry wzrok?

Początkowo noworodek potrafi odróżnić tylko światło od mroku i widzi w czarno-białych kolorach. Jednak z miesiąca na miesiąc wzrok dziecka rozwija się i przykładowo trzymiesięczne dziecko potrafi śledzić poruszające się źródło światła i podążać wzrokiem za zabawką znajdującą się w odległości 40-60 cm od oczu. Pięciomiesięczne dzieci widzą barwy, zaś siedmiomiesięczne rozwijają pamięć wzrokową i koordynację oko-ręka.
Dziecko w drugim półroczu życia powinno już płynnie śledzić wzorkiem przedmioty, interesować się detalami i przechylać głowę, żeby spojrzeć w wybranym kierunku.
– Mamy testy, które pozwalają ocenić, czy gdy dziecko patrzy na przedmiot, to ma dobrą ostrość wzroku jak na swój wiek. Na przykład preferencyjny test widzenia polega na tym, że dziecko patrzy na obiekt, który po lewej stronie ma coś szarego, a po prawej stronie jakieś linie. Jeśli linie będą wystarczająco rozpoznawalne dla dziecka, będzie ono patrzyło w ich stronę, a nie na szary obiekt – tłumaczy Dominique Brémond-Gignac.

Jakie wady wzroku najczęściej występują u dzieci?

Problemy ze wzrokiem występują u ok. 25 procent dzieci. Najczęściej występującymi wadami wzroku są: krótkowzroczność, nadwzroczność, astygmatyzm, zez oraz amblyopia, czyli osłabienie zdolności widzenia w jednym oku.
– Amblyopia, czyli tzw. leniwe oko, to schorzenie polegające na tym, że jedno oko działa bardzo dobrze, a drugie widzi coraz słabiej. Jeśli jednak uda się ją zidentyfikować wcześnie, możliwy jest powrót do normalnej ostrości widzenia. Są też poważniejsze ubytki wzroku, takie jak wrodzona zaćma czy jaskra, które są bardzo rzadkie, ale trzeba prowadzić testy, bo przy wczesnym wykryciu rokowanie wyleczenia jest bardzo dobre – podkreśla Brémond-Gignac, która była prelegentem podczas III Międzynarodowej Konferencji Medycznej „Profilaktyka zdrowotna medycyną przyszłości”.

Zobacz wypowiedź eksperta, dlaczego badania wzroku u niemowlaków są bardzo ważne: Źródło: Newseria Lifestyle

Według danych opublikowanych w czasopiśmie medycznym „British Medical Journal” systematyczne badania okulistyczne niemowląt i małych dzieci (w wieku 8, 12, 18, 25 i 37 miesięcy) umożliwiły zmniejszenie ryzyka niedowidzenia u dzieci w wieku 7,5 roku, co nie jest możliwe przy standardowym jednorazowym badaniu w wieku 37 miesięcy. Badaniem objęto prawie 2000 małych pacjentów.

Zobacz także: 6 zmysłów niemowlaka

Czy można jeść truskawki w ciąży? Tak, ale nie zawsze! (czy mogą wywołać uczulenie u dziecka?)

dziecko, literki, chłopiec, okulary
Zdrowie
Mały okularnik
Jeśli coś Cię zaniepokoi, idź z dzieckiem do okulisty. Wszelkie wady wzroku trzeba jak najwcześniej skorygować.

Dziecko po urodzeniu widzi „oddzielnie” jednym okiem i drugim. Dopiero potem mózg uczy się zlewać te dwa obrazy w całość. Jeszcze później nauczy się stereopsji, czyli widzenia głębi. Problem pojawia się, gdy wystąpi wada wzroku . Mały dalekowidz Gałka oczna niemowlęcia jest mała, dlatego u większości dzieci występuje niewielka dalekowzroczność (2–3 dioptrie). Gałka z wiekiem szybko rośnie i nadwzroczność się koryguje. Kłopot powstaje, gdy dziecko jednym okiem widzi lepiej niż drugim. Jeśli różnica jest duża, mózg nie potrafi dwóch różnych obrazów, jakie do niego docierają z obu oczu, zlać w jeden. Oko, w którym wada jest większa, „przeszkadza” w widzeniu. Mózg, broniąc się przed tym, odrzuca nieostry obraz. Prowadzi to do tzw. niedowidzenia z nieużywania: oko słabe widzi coraz gorzej. Wadę łatwo zauważyć – dziecko zezuje . Niekiedy jednak występuje tzw. zez bez zeza: jest minimalny lub nawet niewidoczny. Konieczne okulary Gdy okulista stwierdzi u malca wadę wzroku, trzeba ją skorygować okularami. Jeśli tak się nie stanie, procesy widzenia nie będą przebiegały prawidłowo i mózg nie nauczy się rozpoznawać docierających do niego obrazów. Dziecko może nie nauczyć się widzieć przestrzennie! Założenie okularów to dla malca na początku spory problem. Niemowlęciu przeszkadzają, w pierwszych dniach stale je zrzuca z noska. Przedszkolak może wstydzić się kolegów. Musisz mu pomóc zaakceptować siebie w okularach. Dobierz ładną, kolorową oprawkę . Powiedz maluszkowi, że świetnie dzięki niej wygląda. Kup szkła plastikowe . Są droższe od zwykłych, ale trwalsze. Nawet jeśli spadną na podłogę, nic im się nie stanie. Powitaj go w klubie okularników . Wskaż osoby dorosłe z Waszej rodziny, noszące okulary. Wybierz osoby, które dziecko lubi. Nie zmuszaj. Do noszenia okularów malec musi „dorosnąć”...

niemowlę w okularach
Fotolia
Zdrowie
Niemowlę w okularach? Kiedy trzeba iść do okulisty
Jeśli dziecko źle widzi, ma zeza, jak najszybciej musisz leczyć jego wzrok, by nauczyło się widzieć stereoskopowo. Co to jest widzenie stereoskopowe i dlaczego niemowlę nie powinno zezować - pytamy okulistę.

Kiedy iść z dzieckiem do okulisty? Jak najszybciej, gdy tylko zauważasz cokolwiek niepokojącego, jeśli chodzi o wzrok dziecka . Jakie objawy są niepokojące objawy, kiedy iść do okulisty i jak leczy się wady wzroku u niemowląt i małych dzieci - wyjaśnia dr n. med. Ewa Oleszczyńska-Prost, okulista. Kiedy z niemowlęciem trzeba iść do okulisty? Jeżeli rodzice lub lekarz zauważą jakiekolwiek nieprawidłowości w budowie, wielkości czy też wyglądzie obu oczu. Nierównoległe ustawienie oczu, czyli naprzemienne lub jednostronne ustawianie się oczu w zezie , drobne drżenia lub szybkie ruchy wahadłowe gałek ocznych mogą wskazywać na występowanie oczopląsu . Brak czerwonego odblasku z jednego lub obu oczu podczas oświetlenia oczu zogniskowanym światłem (np. przy robieniu zdjęć) może wskazywać na chorobę oczu, taką jak zaćma wrodzona czy nowotwór wewnątrzgałkowy. Zaraz po urodzeniu dziecka rodzice powinni także zwrócić uwagę na wygląd oczu i okolicznych tkanek: czy gałki oczne są prawidłowo osadzone w oczodołach, czy nie ma nieprawidłowej i nadmiernej wydzieliny ropnej lub śluzowej, czy noworodek stara się otwierać oczy. Jeżeli zauważymy jakiekolwiek nieprawidłowości, świadczy to o stanie zapalnym spojówek, powiek lub niedrożności dróg łzowych. Czytaj też: Co widzi noworodek? Zobacz sama Jeśli rodzice mają krótkowzroczność, warto zbadać wzrok niemowlęciu? Jeśli  rodzice, rodzeństwo  lub najbliższa rodzina ma wady wzroku lub inne schorzenia oczu, warto iść już z niemowlęciem do okulisty. Wiele schorzeń oczu wrodzonych lub występujących od urodzenia można skutecznie wyleczyć, ale jedynie pod warunkiem wczesnego zgłoszenia się do okulisty. Jak sprawdza się wzrok u wcześniaków? Dzieci urodzone przedwcześnie, że względu na niedojrzałość układu wzrokowego, badane są w 4., 8., 12. tygodniu życia. Jeżeli nie rozwinie się u nich...

krótkowzroczność u dzieci
Adobe Stock
Zdrowie
Krótkowzroczność u dzieci: objawy, rodzaje i leczenie. Czy krótkowzroczność może się cofnąć?
Krótkowzroczność u dzieci zdarza się często, a przyczyną może być m.in. spędzanie zbyt długiego czasu przed ekranami. Objawy krótkowzroczności łatwo rozpoznać, bo dziecko mruży oczy i przesadnie przybliża je, np. do książeczek. Szybkie wykrycie wady wzroku pozwala zahamować jej rozwój.

Krótkowzroczność u dzieci to powszechna wada. Oko u zdrowego dziecka widzi dobrze zarówno z bliska, jak i z daleka dzięki zdolności do akomodacji. U krótkowidza jest inaczej: oddalony obraz staje się dla niego niewyraźny i rozmazany. Wyjaśniamy,   jakie objawy daje krótkowzroczność u dzieci, jak ją zahamować i czy wada może się cofnąć. Krótkowzroczność u dzieci Krótkowzroczność jest to wada wzroku, która utrudnia funkcjonowanie dzieciom np. w szkole, kiedy nie widzą tego, co nauczyciel napisał na tablicy, lub podczas zabawy, bo obraz, który jest dalej, rozmazuje się. Krótkowidz bardzo dobrze widzi z bliska i nie ma problemu z rozczytaniem nawet drobnego druczku, ale im coś jest dalej, tym ostrość widzenia się pogarsza. Okuliści wyróżniają trzy rodzaje krótkowzroczności: niską (do -3 dioptrii), średnią (między -3 a -8 dioptrii), wysoką (powyżej). W przypadku wysokiej krótkowzroczności pojawiają się zmiany w siatkówce, które przede wszystkim mogą prowadzić do jej odwarstwienia lub do zmian zwyrodnieniowych w plamce siatkówki, i wpływać znacząco na obniżenie czynności wzrokowych dziecka. Krótkowzroczność u dzieci: przyczyny Wśród przyczyn krótkowzroczności niebagatelną rolę odgrywają geny . Jest to wada wzroku, którą dziedziczymy po przodkach. Jeśli ty lub twoi rodzice jesteście krótkowidzami, ryzyko, że twoje dzieci również będą miały tę dolegliwość, wzrasta aż 6-krotnie. Obecnie jednak krótkowzroczność bardzo często powstaje na skutek nieodpowiedniego trybu życia . Do powstawania tej wady wzroku przyczyniają się: długie siedzenie przed ekranem (telewizor, laptop, tablet); brak odpowiedniej dawki ruchu na świeżym powietrzu; ciągłe przebywanie w zamkniętych pomieszczeniach i patrzenie na rzeczy, które są blisko (oko odpoczywa, gdy jesteśmy na zewnątrz i patrzymy w dal). Najnowsze badania...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz