Białe dziąsła u niemowlaka – o czym świadczą, jak leczyć?
Białe dziąsła u niemowlaka mogą oznaczać, że doszło do zakażenia grzybiczego, mogą też zapowiadać początek ząbkowania. Niektórzy rodzice obserwują również białe krostki na dziąsłach u dziecka. Sprawdź, jak rozpoznać przyczynę zmiany koloru dziąseł na biały i jak radzić sobie z takimi zmianami u niemowlęcia.
Zdrowe dziąsła niemowlęcia są różowe. Gdy pojawiają się na nich białe krostki, plamki lub miejscowo dziąsła bieleją – to nie musi być objaw choroby. Mimo wszystko białe dziąsła u niemowlaka najlepiej skonsultować z pediatrą. Czasami zmiany są zupełnie niegroźne i znikają samoistnie. Rzadko są objawem anemii – wtedy obserwuje się bladość całych dziąseł, a nie miejscową zmianę ich barwy. Opisujemy trzy najczęstsze zmiany w obrębie dziąseł u niemowląt, które sprawiają, że dziąsła dziecka stają się białe.
Spis treści:
- Białe dziąsła u niemowlaka – pleśniawki
- Białe dziąsła przy ząbkowaniu
- Biała krostka na dziąśle niemowlaka
Białe dziąsła u niemowlaka – pleśniawki
Pleśniawki to zakażenie grzybicze, które objawia się białym nalotem na dziąsłach niemowlęcia. Sprawcą zmian jest drożdżak Candida albicans. Przyczynia się on do powstania łatwego do usunięcia mechanicznie nalotu, który nawraca.
Pleśniawki u noworodka i starszego niemowlęcia pojawiają się na dziąsłach, ale też na podniebieniu i języku. Zmiany potrafią boleć i utrudniać dziecku przyjmowanie pokarmu.
Leczenie pleśniawek u niemowlaka
Po karmieniu warto podać dziecku 2-3 łyżeczki wody, aby przepłukać jamę ustna. Na pojedynczo występujące pleśniawki u niemowlęcia można zastosować wodny roztwór gencjany. Popularny na afty i pleśniawki Aftin można stosować dopiero u starszych dzieci. Jeśli pleśniawki są bardzo liczne lub obejmują dużą część jamy ustnej, najlepiej skonsultować się z pediatrą, który może zdecydować o podaniu niemowlęciu leku przeciwgrzybiczego, którym pędzluje się jamę ustną dziecka.
Białe dziąsła przy ząbkowaniu
Podczas ząbkowania dziąsła dziecka się zmieniają. Najpierw stają się rozpulchnione i obrzmiałe. W ostatniej fazie, tuż przed wyrżnięciem się zęba, stają się białe. To wynik ucisku na tkankę dziąsła i zmniejszenie ukrwienia. Po przebiciu się ząbka dziąsło szybko wraca do normalnego, zaróżowionego wyglądu.
Aby złagodzić dolegliwości związane z objawami ząbkowania można smarować dziąsła specjalnymi żelami dostępnymi w aptece oraz dawać maluszkowi gryzaczki, które złagodzą świąd dziąseł i pomogą ząbkom w wyrzynaniu się.
Biała krostka na dziąśle niemowlaka
U 65-85 proc. niemowląt pojawiają się też tzw. perły Epsteina. Wyglądają jak małe (1-3 mm) białe krostki na dziąśle, zwłaszcza na podniebieniu dziecka. Są to cysty wypełnione keratyną, które wyglądem przypominają prosaki pojawiające się na skórze. Często pojawiają się w liczbie 2-6, ale może być ich więcej. Nie powodują żadnych dolegliwości, nie utrudniają przyjmowania pokarmów.
Zmiany te powstają w wyniku gromadzenia się przetrwałej tkanki nabłonkowej w błonie śluzowej jamy ustnej. Nie wymagają leczenia – zanikają same w ciągu kilku tygodni, a najdalej 5 miesięcy.
Przeczytaj też: