biegunka pędraków
AdobeStock
Zdrowie

Biegunka pędraków – przewlekła biegunka u dzieci spowodowana złą dietą

Biegunka pędraków wbrew swojej nazwie dotyczy dzieci. Choć nie jest rzadką przypadłością, wielu rodziców nie zna tego określenia. Opisujemy jej objawy i przyczyny. 

Biegunka pędraków (nazywana też biegunką pędraka) nie ma związku z robakami, a z wiekiem dziecka, w którym się pojawia. Zwykle dokucza maluchom od około 6 miesiąca życia niemal do wieku szkolnego (pędrakami dawniej określano właśnie najmłodsze dzieci). Zabawna nazwa dotyczy biegunki u dziecka, która nie jest spowodowana chorobą. Wywołują ją błędy dietetyczne.

Biegunka pędraków – objawy

Biegunce pędraków na ogół nie towarzyszą inne objawy poza częstym wypróżnianiem się dziecka i kupkami o luźnej lub rzadkiej konsystencji. Dziecko nie wymiotuje, nie gorączkuje, nie boli go brzuch, czuje się dobrze i ma normalny apetyt. Biegunka utrzymuje się przez dłuższy czas, dlatego mówimy o biegunce przewlekłej.

Jak objawia się biegunka pędraków:

  • dziecko wypróżnia się ponad 3 razy na dobę
  • kupka jest wodnista
  • widać w niej niestrawione resztki pokarmu
  • nie pojawia się śluz ani krew
  • rozwolnienie utrzymuje się ponad dwa tygodnie

Przyczyny biegunki pędraków

Zdaniem pediatrów, powodem, dla którego pojawia się biegunka pędraków, są błędy dietetyczne. Głównie – podawanie dziecku dużej ilości soków. Soki fermentują w jelitach i powodują częstsze wypróżnienia. Według aktualnych zaleceń AAP (Amerykańskiej Akademii Pediatrycznej) dziecko w pierwszym roku życia w ogóle nie powinno pić soków, bo są one główną przyczyną otyłości u dzieci.

Biegunka pędraków może wystąpić, gdy dziecko otrzymuje w posiłkach zbyt mało tłuszczu. Zdrowe tłuszcze to bardzo ważny składniki diety! W daniach malucha powinien znaleźć się olej rzepakowy, oliwa z oliwek i masło (takimi tłuszczami możesz np. wzbogacać niemowlęce zupki). Pieczywo smaruj świeżym masłem. Margarynę, ale tylko dobrej jakości, tzw. miękką, mogą jeść starsze dzieci. Choć tłuszcz jest pożądanym składnikiem diety dziecka, nie podawaj maluchowi kiełbas, parówek i pasztetów (mają dużą zawartość złego tłuszczu), wybieraj chude mięso, a zamiast gotowej wędliny na kanapce połóż plasterek mięsa upieczonego w domu.

Innym powodem biegunki pędraków mogą być diety eliminacyjne, które rodzice wprowadzają na wszelki wypadek, obawiając się np. alergii u dziecka. Dziecięca dieta powinna być nie tylko zdrowa i urozmaicona (pełna różnorodnych składników odżywczych), a wszelkie diety należy konsultować z pediatrą opiekującym się dzieckiem.

Jak leczyć biegunkę pędraków

Choć leczenie biegunki pędraków jest proste, bo polega na korekcie diety (ograniczeniu ilości węglowodanów i zwiększeniu ilości tłuszczu), dziecko z objawami biegunki przewlekłej powinien zobaczyć pediatra.  

Biegunka u małego dziecka zawsze powinna być powodem wizyty u lekarza (nawet jeśli podejrzewamy biegunkę pędraków). Badanie lekarskie wykluczy inne choroby. Przewlekłe problemy z wypróżnianiem mogą towarzyszyć alergii, a także nietolerancji glutenu czy celiakii. Poza tym dziecko, które od dłuższego czasu ma biegunkę, może być odwodnione, mogą pojawić się u niego objawy niedożywienia. Lekarz wprowadzi leczenie, które pozwoli zapobiec skutkom przewlekłej biegunki. 

Zobacz też:

Soki zakazane dla niemowlecia? Szykują się zmiany zaleceń żywienia niemowląt! [WIDEO]

biegunka u dziecka
Fotolia
Zdrowie
Biegunka u dziecka to poważna dolegliwość! Jak sobie z nią radzić?
Biegunka u dziecka najczęściej spowodowana jest chorobotwórczymi drobnoustrojami, które wywołują zatrucie lub infekcję. Może szybko doprowadzić do odwodnienia, dlatego ważne jest odpowiednie nawadnianie organizmu i monitorowanie stanu malucha.

Biegunka u dziecka to dolegliwość, która nie powinna być bagatelizowana. Poprzez częste oddawanie luźnego stolca organizm dziecka próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Jednak robiąc rzadkie kupy, dziecko traci wodę i cenne sole mineralne. A to jest niebezpieczne dla zdrowia, szczególnie, jeśli utrata wody spotęgowana jest jednoczesnymi wymiotami. Spis treści: Biegunka u dziecka – przyczyny Ile trwa biegunka u dziecka? Co na biegunkę u dziecka – jakie leki? Domowe sposoby na biegunkę Biegunka u dziecka – kiedy do lekarza? Dieta przy biegunce u dziecka Przyczyny biegunki u dziecka Biegunkę u dziecka powodują czynniki zewnętrzne – bakterie, wirusy, alergeny , które wnikają do organizmu najczęściej z pokarmem lub z brudnych rąk. Najczęstszymi przyczynami biegunek u dzieci są: infekcje wirusowe (np. rotawirusy), infekcje bakteryjne (np. salmonella), alergie pokarmowe, błędy dietetyczne, np. za dużo soków owocowych w diecie dziecka, nietolerancja glutenu, nietolerancja laktozy, zatrucie pokarmowe.   Dziecko może też mieć biegunkę podczas kuracji lekami i w trakcie różnych chorób, np. podczas zapalenia ucha czy zakażenia układu moczowego. Ile trwa biegunka u dziecka? Biegunka bywa ostra (trwa krótko – 1 do 2 dni) lub przewlekła (trwa dłużej niż 10 do 14 dni), może także mieć różny przebieg. Najczęściej jest łagodna, ale zdarza się, że przez chorego maluszka wszystko „przelatuje’’ – taka sytuacja bezwzględnie wymaga konsultacji z lekarzem. Aby mówić o biegunce u dziecka, trzeba zaobserwować częste wypróżnienia o rzadkiej konsystencji, którym mogą towarzyszyć inne symptomy zatrucia lub alergii. Najczęstsze objawy biegunki u dziecka:  częste, płynne kupy (powyżej 3 w ciągu dnia) jedna luźna kupa, jeśli jest w niej...

Zielona kupka u niemowlaka
Надія Коваль/Adobe Stock
Pielęgnacja
Zielona kupka u niemowlaka – co oznacza, kiedy do lekarza?
Zielona kupka niemowlaka na ogół nie jest powodem do niepokoju. Robią ją niemowlęta karmione piersią i pijące mleko modyfikowane. Zielona kupa pojawia się także w pieluszce noworodka. Sprawdzamy, co jest przyczyną zielonego stolca u dzieci i kiedy należy traktować go jako objaw kłopotów ze zdrowiem.

Zielona kupka u niemowlęcia nie zawsze musi być powodem do niepokoju, szczególnie jeśli dziecko jest zdrowe i zielony stolec pojawia się u niego czasami. Przy ocenie, czy zielona zawartość pieluszki jest normą, należy brać pod uwagę wiek dziecka, jego dietę i inne objawy. U noworodka w pierwszych dniach życia ciemna lub zgniłozielona kupka jest uznawana za normę, podobnie u starszych niemowląt, które mają rozszerzaną dietę i jedzą produkty powodujące zielone zabarwienie stolca. W niektórych przypadkach zielona kupka występuje w przebiegu infekcji. Wyjaśniamy, dlaczego niemowlę robi zielone kupy i jak ustalić ich przyczynę. Spis treści: Zielona kupa u niemowlaka – przyczyny Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią Zielona kupka u niemowlaka karmionego butelką Po czym zielona kupka u niemowlaka przy rozszerzaniu diety? Zielona kupka u noworodka Zielona kupka przy ząbkowaniu Zielona kupka – kiedy do lekarza? Zielona kupa u niemowlaka – przyczyny Zielona kupka może pojawić się u dziecka karmionego mlekiem modyfikowanym i u niemowlęcia pijącego mleko z piersi. Jeśli występuje sporadycznie, nie należy traktować jej jako objaw alergii pokarmowej lub innej choroby, a tego zazwyczaj obawiają się rodzice.  Zielona kupka u niemowlęcia częściej pojawia się podczas rozszerzania diety, gdy dziecko zaczyna spożywać produkty, które mogą zabarwić kupę na zielono. Zielona kupka u niemowlaka karmionego piersią Zielone zabarwienie stolca częściej występuje u niemowląt karmionych piersią. Przyczyny pojawienia się zielonej kupki mogą być różne – od ilości wypijanego mleka począwszy, na diecie mamy kończąc.  Ogólnie przyczyną zielonych wypróżnień u niemowlęcia pijącego tylko mleko (który nie ma jeszcze rozszerzanej diety) są kwasy żółciowe wydzielane przez wątrobę do przewodu pokarmowego...

kupka niemowlaka
Fotolia
Pielęgnacja
Kupka niemowlaka i noworodka – pediatra wyjaśnia dziwne kolory, zapachy i konsystencje
Kupka niemowlaka i noworodka to bardzo ważna informacja o stanie zdrowia dziecka. Kolor czy konsystencja stolca u dzieci w pierwszych tygodniach i miesiącach życia nieraz wprawia rodziców w zdumienie. Nie wiesz, co myśleć o kupce swojego niemowlaka? Sprawdź w naszym atlasie kupek, który przygotowaliśmy wspólnie z doświadczonym pediatrą.

Kupka niemowlaka – jak powinna wyglądać? Wspólnie z pediatrą, prof. dr n. med. Kamilem Hozyaszem przygotowaliśmy specjalny przewodnik po kupkach niemowlaka. Sprawdzisz w nim, o czym może świadczyć kolor stolca, jego konsystencja i zapach. Podajemy też amsterdamską skalę uformowania stolca niemowląt , którą można posługiwać się w komunikacji z lekarzami. Dowiesz się tutaj, jak powinna wyglądać kupka niemowlaka i co w kupce niemowlaka może niepokoić. Spis treści: Ciemnozielona lub czarna kupka noworodka Zielona kupa niemowlaka przed rozszerzaniem diety Kupka ciemnozielona, czerwona, pomarańczowa, z kłaczkami Kupka niemowlaka złocista jasnożółta lub musztardowa Bladożółta kupka niemowlaka, raczej luźna Kupka wodnista, żółta lub musztardowa Kupa niemowlaka jasnożółta i brązowa Kupka odbarwiona – biała lub szara Śluz w kupce niemowlaka, nitki krwi lub ropa Kupka twarda, zbita, robiona z wysiłkiem Kupka z grudkami, kulkami, piaskiem Kupka o zapachu i konsystencji jak u dorosłego Krew w kale u dziecka – kiedy iść do pediatry Jak często niemowlę powinno robić kupkę? Amsterdamska skala kupek niemowlęcia Rodzaje kupek niemowlaka – infografika do pobrania Kupka niemowlaka – co oznacza jej kolor? Kupka niemowlaka i noworodka ma ścisły związek z tym, co dziecko zjada. Nawet jeśli jedynym pokarmem dziecka jest mleko – z piersi lub modyfikowane – kolor, konsystencja i zapach kupy może się różnić. U niemowląt powyżej 4–6 miesiąca, które mają już rozszerzaną dietę , różnice w wyglądzie stolca mogą być bardzo wyraźne. Dla pediatrów i opiekujących się dzieckiem rodziców sposób, w jaki dziecko się wypróżnia, jest ważną informacją o jego samopoczuciu i zdrowiu. Wyjaśniamy, jak wyciągać prawidłowe wnioski. Kupka...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko
Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!
Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka
Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz