Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
dziecko, niemowlak
Panthermedia
Zdrowie

Ratunku biegunka

Maluch nie jadł niepewnych lodów ani wczorajszego tiramisu – skąd więc te kłopoty z brzuszkiem? Przyczyną biegunki u dziecka nie zawsze musi być nieświeże jedzenie.

O wiele częściej u niemowląt biegunkę powodują np. wirusy albo bakterie. Kilka luźniejszych kupek u dziecka na szczęście nie oznacza jeszcze biegunki (dzieci karmione wyłącznie piersią mogą brudzić nawet kilkanaście pieluch dziennie i nie ma w tym nic niepokojącego). O biegunce mówimy dopiero, jeśli z dnia na dzień ilość pełnych pieluszek wyraźnie się zwiększa, kupki są wodniste, mają charakterystyczny, kwaśny zapach. Mogą też pojawić się w nich śluz albo niteczki krwi. Dolegliwościom zwykle towarzyszy ból brzucha i gorączka. Jakie są przyczyny biegunek?

Biegunka wirusowa

Zwykle sprawcami kłopotów są rotawirusy i adenowirusy. Maluszek łatwo może się nimi zarazić drogą wziewną albo pokarmową.
Objawy: Tego typu biegunka zwykle przebiega gwałtownie, z gorączką i wymiotami. Zwykle ustępuje sama, mniej więcej po tygodniu
Leczenie: Z pediatrą skontaktuj się jak najszybciej, zwłaszcza jeśli chory malec nie skończył jeszcze pół roku – u tak małych dzieci najłatwiej o odwodnienie. Lekarz może zadecydować o skierowaniu malucha do szpitala. Czasami konieczne jest podanie kroplówki.
Dieta: Przede wszystkim – ta zasada jest ważna podczas leczenia każdego typu biegunki! – podawaj malcowi picie. Najlepsza będzie chłodna, niegazowana woda mineralna z rozpuszczonymi elektrolitami. Maluch może też dostawać herbatki ziołowe, np. z mięty, kopru włoskiego, rumianku lub z suszonych jagód. Gdy nie chce pić albo wymiotuje, podawaj mu picie w małych ilościach (po 1–2 łyżeczki), ale za to często. Im młodsze jest chore dziecko, tym większe ryzyko odwodnienia (jego objawy znajdziesz w ramce obok).

Uwaga! Biegunce wywołanej przez rotawirusy możesz zapobiec, podając dziecku szczepionkę. Szczepienie najlepiej rozpocząć, gdy malec skończy sześć tygodni. Cały cykl szczepienia (w zależności od szczepionki dziecko dostaje dwie lub trzy dawki) trzeba jednak zakończyć przed 26. tygodniem życia malca.

Biegunka bakteryjna

Sprzyja jej brak higieny (np. zbyt wczesne zrezygnowanie z wyparzania butelek) albo podawanie malcowi nieświeżego jedzenia, np. niedopitych resztek mleka.
Objawy: Pierwsze sygnały pojawiają się dzień lub dwa po zjedzeniu podejrzanego jedzenia. Malca boli mocno brzuszek, pojawiają się wymioty i wysoka gorączka. Kupki mają kwaśny zapach, często pojawia się w nich ropa albo krew.
Leczenie: Tu także pomocne będzie podawanie probiotyków. Pediatra może zlecić badanie kału, aby wykryć bakterie, które wywołały biegunkę. Może przepisać antybiotyk lub zdecydować o pozostawieniu dziecka w szpitalu.
Dieta: Podczas choroby maluch nie powinien pić soków i słodkich napojów – fermentujący cukier nasila biegunkę.

Uwaga! Nie podawaj małemu dziecku preparatów zmniejszających perystaltykę jelit i hamujących biegunkę (np. Stoperan, Loperamid). Razem z kupkami maluch wydala toksyny.

Zobacz także: Dieta dziecka przy biegunce

Jakie leki włożyć do wakacyjnej apteczki – radzi pediatra [WIDEO]

Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Nie lekceważ biegunki - może być groźna!
Biegunka może być niebezpieczna, zwłaszcza dla niemowląt i małych dzieci. Bywa, że trzeba leczyć ją w szpitalu. Sprawdź, co trzeba o niej wiedzieć.

Biegunka to sposób, w jaki organizm próbuje się pozbyć toksyn i drobnoustrojów. Może być groźna, bo robiąc rzadkie kupy dziecko traci także wodę i sole mineralne, co może prowadzić do niebezpiecznego, a czasem nawet zagrażającego życiu  odwodnienia .    Przyczyny biegunki Biegunka  może mieć wiele przyczyn. Główne to: - Infekcja wirusowa lub bakteryjna. Przyczyną bardzo ciężkich biegunek są najczęściej rotawirusy .     -  Alergia pokarmowa .  Mogą ją mmieć także niemowlęta karmione piersią.  - Błędy dietetyczne . W przypadku niemowląt chodzi najczęściej o nadmiar soków owocowych. -  Nietolerancja pokarmowa . Najczęściej chodzi o gluten lub laktozę.    Rzadsze kupy mogą pojawić się także podczas kuracji antybiotykiem  lub innymi lekami, zdarza się, że towarzyszą ząbkowaniu  lub różnym chorobom (np. zapaleniu ucha   albo zakażeniom układu moczowego ).     Objawy biegunki Biegunkę diagnozuje się wówczas, gdy: Dziecko robi więcej niż trzy płynne kupy w ciągu dnia. Kupa  dziecka  (nawet tylko jedna) zawiera śluz albo krew.  Kupa karmionego piersią dziecka jest bardziej obfita i wodnista niż zazwyczaj, ma wyjątkowo przykry, kwaśny zapach.  Dziecko, które ma biegunkę, źle się czuje, nie ma apetytu, nie chce pić,  jest apatyczne albo nienaturalnie pobudzone. Może także mieć podwyższoną temperaturę.   Kiedy biegunka wymaga kontaktu z lekarzem? Skontaktuj się z pediatrą,  jeśli: Dziecko ma mniej niż sześć miesięcy . W przypadku małych niemowląt bardzo szybko może dojść do odwodnienia, dlatego zrób to natychmiast.   Objawy biegunki nie mijają  w ciągu kilku godzin (nawet jeśli dziecko ma więcej niż sześć miesięcy). Biegunka się...

Dieta przy biegunce u dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Dieta przy biegunce u dziecka – co podawać, czego unikać?
Przy biegunce u dziecka najważniejsza jest odpowiednia dieta i zadbanie o to, aby chory maluch dużo pił. Leki podaje się jedynie pomocniczo. Co możesz przygotować dziecku do jedzenia w czasie choroby i po niej?

Biegunka u dziecka jest niebezpieczna, bo wraz z luźnymi kupkami maluch traci dużo płynów, a przy tym cennych składników mineralnych. Z tego względu odpowiednia dieta przy biegunce ma ogromne znaczenie dla procesu szybkiego zdrowienia. To od niej w dużej mierze zależy, czy dziecko się nie odwodni oraz czy jego organizm otrzyma wystarczającą ilość energii do zwalczenia infekcji i towarzyszącej jej biegunki. Biegunka świadczy o tym, że układ pokarmowy nie pracuje prawidłowo, warto więc zastosować żywienie, które dodatkowo go nie obciąży. Z tego względu przy rozwolnieniu stosuje się dietę lekkostrawną i podaje wyłącznie pokarmy, które dostarczają energii, nawadniają i uzupełniają utracone sole mineralne, a przy tym działają zapierająco. Ważnym składnikiem diety przy biegunce powinien być błonnik pokarmowy, który ułatwi zatrzymywanie wody w organizmie. A najważniejsze jest odpowiednie nawadnianie dziecka, czyli częste podawanie niezbyt dużych porcji napojów – najlepiej wody. Wyjaśniamy, jakie produkty, potrawy i napoje spełniają te kryteria i powinny znaleźć się w diecie dziecka z biegunką. Dieta przy biegunce u dziecka – jaka jest najlepsza? Najlepsza dieta przy biegunce u dziecka to tzw. dieta BRAT (skrót od: banana, rice, aple, toasts, czyli banany, ryż, jabłka i suchary): B – banany, jak najmniej dojrzałe, mogą być wręcz jeszcze zielone, R – ryż gotowany, kleik ryżowy – gotowane na wodzie, wafle ryżowe, A – jabłka, ale wyłącznie poddane obróbce termicznej – gotowane lub pieczone, najlepiej w postaci musu, T – sucharki, lekko czerstwe tosty pszenne, białe pieczywo, lekko czerstwe biszkopty, dobrze ugotowany makaron pszenny, gotowana na wodzie kasza manna. Składniki diety BRAT mają działanie zapierające, czyli sprawiają, że stolec jest bardziej odwodniony. To bardzo pożądany...

Dziecko z grypą żołądkową
Fotolia
Zdrowie
Grypa żołądkowa atakuje jesienią! Ochroń przed nią dziecko
Biegunkę rotawirusową wcześniej czy później złapie prawie każde dziecko. Nazywana też grypą żołądkową, u małych dzieci bardzo często kończy się szpitalem.

Biegunka rotawirusowa jest często też nazywana grypą żołądkową, ze względu na swoje dodatkowe objawy: gorączka, nagłe osłabienie, wymioty. Sprawdź, co musisz wiedzieć, żeby ją skutecznie leczyć, łagodzić jej objawy i – co równie ważne – żeby ustrzec przed nią dziecko.  Jak dochodzi do grypy żołądkowej? Rotawirusy przenoszą się drogą kropelkową, czyli dokładnie w taki sam sposób jak jak np. wirus przeziębienia, kataru czy grypy. Do zarażenia wystarczy, że chory kichnie np. w autobusie albo że twoje dziecko weźmie do buzi zabawkę, na której znajdzie się kropelka śliny zawierającej rotawirusy. Zarazki dostają się do jelita cienkiego, wnikają w błonę śluzową i tam namnażają się bardzo szybko. Zaledwie w ciągu doby z 10 wirusów powstają biliony!   Po czym poznać, że to rotawirusy, a nie zatrucie pokarmowe? Typowym objawem biegunki rotawirusowej są wodniste, „strzelające” kupki, o charakterystycznym kwaśnym zapachu. To tzw. ostra biegunka – o gwałtownym przebiegu, łatwo prowadząca do odwodnienia. Poza tym dziecko:  źle się czuje, jest osłabione, apatyczne może mieć gorączkę: od lekkiej po bardzo wysoką wymiotuje ma bóle brzucha często dodatkowo katar. Czytaj także: Jak nie dopuścić do odwodnienia u dziecka ? Czy podczas biegunki rotawirusowej konieczny jest pobyt w szpitalu? Nie zawsze. Jeśli dziecko ma więcej niż pół roku, a biegunka rotawirusowa jest niewielka (niska gorączka), spróbuj go leczyć w domu. Jest szansa, że dziecko samo da sobie radę z rotawirusami, choć potrwa to kilka dni. W tym czasie nie wolno dopuścić do odwodnienia. Dlatego dziecko powinno dużo pić: np. twoje mleko, wodę, herbatkę ziołową. Jeśli wymiotuje, podawaj mu picie małymi porcjami (2-3 łyżeczki), ale za to bardzo często: co 5-10 minut. Uzupełniaj też elektrolity. Jeśli po dwóch dniach nie...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz