Przyczyn bólu brzucha może być wiele. Oto najczęstsze przypadki jego występowania.
U niemowląt najczęstszą przyczyną bólu brzucha jest kolka jelitowa.
Przyczyną może być także bardzo groźna choroba tzw. wgłobienie jelita. Jego objaw to silny ból u dotąd zdrowego malca. Niemowlę rozpaczliwie płacze i krzyczy, jest blade i apatyczne, pojawiają się wymioty. Brzuch bywa miękki lub wzdęty, a stolce konsystencją mogą przypominać galaretkę porzeczkową. Przy podejrzeniu wgłobienia dziecko natychmiast musi zbadać lekarz!
U nieco starszych dzieci ból brzucha może też być spowodowany innymi przyczynami:
– niestrawnością,
– zatruciem,
– gromadzącymi się gazami,
– zbliżającą się grypą,
– zapaleniem wyrostka robaczkowego,
– obecnością pasożytów,
– stresem.
Przyczyną problemów jest zwykle zapalenie dróg moczowych lub podrażnienie cewki moczowej. Kiedy skontaktować się z lekarzem – kiedy dziecko skarży się na ból lub pieczenie przy oddawaniu moczu; – kiedy dziecko bardzo często oddaje mocz; – kiedy w moczu pojawi się krew, lub mocz jest mętny i ma nieprzyjemny zapach; – kiedy wystąpi gorączka; – kiedy niemowlę nie oddaje moczu przez kilka godzin i jednocześnie wydaje się być rozdrażnione; – kiedy dziecko nie może oddać moczu lub ma z tym trudności. Pomoc domowa – Okolice narządów płciowych myj wyłącznie wodą (mydło może działać drażniąco); – jeśli podejrzewasz infekcję dróg moczowych dawaj dziecku picia duże ilości płynów; – najlepsze do picia przy dolegliwościach spowodowanych infekcją jest sok z żurawiny.
Przyczyn bólu brzuch jest bardzo wiele. Najczęściej jest wynikiem zatrucie pokarmowego lub infekcji. Ponadto, może być reakcją alergiczną lub reakcją na nietolerancję niektórych rodzajów jedzenia. Do innych przyczyn należą: – zaparcia – kolka jelitowa (która może pojawić się już u noworodka) – stres oraz inne przyczyny mające podłoże psychologiczne. Z reguły ból brzucha u dzieci mija szybko, więc najpierw postaraj się poznać przyczynę bólu Kiedy skontaktować się z lekarzem – kiedy ból trwa długo; – kiedy ból utrudnia dziecku funkcjonowanie; – kiedy wystąpiły wymioty lub biegunka; – kiedy w stolcu dziecka zauważysz krew, lub jego konsystencja jest nieprawidłowa; – kiedy podejrzewasz, że dziecko coś połknęło (substancje trujące, ciało obce i in.); – kiedy brzuch jest napięty i twardy; – kiedy dziecko jest odwodnione; – kiedy dziecko przez długi czas odmawia przyjmowania pokarmów i płynów; – kiedy bólom brzucha towarzyszy senność lub rozdrażnienie; – kiedy dziecko przestało przybierać na wadze lub zaczęło szybko chudnąć. Pomoc domowa – jeśli dziecko ma biegunkę lub wymiotuje zadbaj o to, aby się nie odwodniło; – zapewnij dziecku spokój; – jeśli przyczyną jest zaparcie daj dziecku do picia lub jedzenia pokarm rozluźniający stolce (napój z suszonych śliwek, sok z gruszki, buraki, soki owocowe). – jeśli przyczyną jest kolka pomasuj dziecku brzuszek i przyłóż ciepłu okład (np.: nagrzaną żelazkiem pieluszkę tetrową).

Zwykle przyczyną dolegliwości u dzieci ze strony kończyn górnych i dolnych a także stawów są częste upadki i urazy mechaniczne. Rzadziej się zdarza, że dolegliwości ze strony stawów, rąk czy nóg są wynikiem infekcji (septyczne zapalenie stawów) lub zapalenia stawów. Zgłoś się do lekarza, jeżeli: – dziecko miało uraz którejś z kończyn i w jego wyniku wystąpił obrzęk, ból; – jeżeli kończyna jest zdeformowana w wyniku urazu; – dziecko nie chce używać danej kończyny lub w odmienny sposób się nią posługuje; – dziecko skarży się na drętwienie lub mrowienie w kończynach; – skóra na danej kończynie sinieje, jest gorąca lub zimna; – dziecko narzeka na ból w którejś z kończyn. Pomoc domowa: – Jeśli kończyna jest spuchnięta zrób zimny okład lub okład z sody oczyszczanej; – postaraj się, aby dziecko odpoczywało i nie używało chorej kończyny; – obandażuj kończynę bandażem elastycznym; – chora kończyna powinna być uniesiona do góry.