Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zgryz
RF
Zdrowie

Karmienie butelką a ładny zgryz

Karmienie to nie tylko zaspokajanie głodu malucha. To czas na budowanie więzi, a także okazja do ćwiczenia... prawidłowego zgryzu!

Karmienie to nie tylko zaspokajanie głodu malucha. To czas na budowanie więzi między mamą a dzieckiem, czas relaksu, także okazja do ćwiczenia... prawidłowego zgryzu!
Niezależnie od tego, w jaki sposób karmisz swoje maleństwo, najważniejsza jest... miłość. Ale butelkowe mamy muszą dodatkowo przestrzegać kilku zasad. I nie można z nich zrezygnować na rzecz wygody. Dzięki temu dziecko uniknie wizyty u ortodonty.

Karm we właściwej  pozycji

Niewiele różni się ona od tej podczas karmienia piersią. Główka dziecka leżącego w pozycji półpionowej powinna spoczywać w zgięciu Twojego ramienia – mniej więcej na wysokości piersi. Takie ułożenie ułatwi malcowi przełykanie, zapobiegnie zakrztuszeniu i umożliwi spłynięcie mleka do dalszych części żołądka.
Główka, ramiona i brzuszek maluszka powinny być w jednej linii, aby dziecko nie musiało wyginać się czy obracać w stronę butelki. Po odpowiednim ułożeniu maleństwa włóż mu delikatnie do ust smoczek i pozwól ssać. Stale je obserwuj – jeśli chce odpocząć, zrób krótką przerwę. W trakcie karmienia możesz przełożyć dziecko na drugą rękę (mamy karmiące piersią też tak robią!). Maluch zobaczy świat z innej perspektywy, a Twoja ręka odpocznie.
Przez pierwsze miesiące życia dziecka staraj się je karmić sama – dzięki temu będziesz miała z maleństwem lepszy kontakt, wpłynie to na umocnienie waszej więzi. Pamiętaj, że każdy inaczej trzyma maluszka, w inny też sposób okazuje czułość.
To ważne! Podając dziecku butelkę, przytulaj je do piersi, pozwól mu poczuć Twój zapach i usłyszeć bicie serca. Jeśli to możliwe, rozepnij bluzkę i pozwól maleństwu poczuć ciepło Twojego ciała. Mów do niego, głaszcz je, postaraj się nawiązać z nim kontakt wzrokowy. I nie odkładaj go do łóżeczka od razu po karmieniu!  

Wybierz dobry smoczek

Podczas karmienia piersią ruchy języka i żuchwy dziecka są takie same jak w czasie mówienia – niemowlę cofa język, unosi jego tylną część do podniebienia miękkiego. Ssanie piersi jest więc naturalnym ćwiczeniem logopedycznym i zapewnia prawidłowy zgryz. Natomiast w czasie karmienia butelką język jest płaski, nie pracuje jego czubek, mleko ze smoczka „wyciska” tylko żuchwa. Może to zakłócić rozwój szczęki i podniebienia twardego, czego konsekwencją będzie wada zgryzu. To dlatego wybór smoczka jest tak istotny dla prawidłowego ukształtowania się zgryzu.
Smoczek powinien być jak najbardziej zbliżony kształtem do brodawki mamy. Na rynku można już kupić smoczki fizjologiczne (anatomiczne). Podczas karmienia dopasowują się one do kształtu jamy ustnej dziecka, delikatnie wydłużają podczas ssania i napinają w taki sposób, w jaki wydłuża się sutek kobiety. Dzięki temu maleństwo angażuje podczas ssania więcej mięśni twarzy.
To ważne! Smoczek powinien być bardziej miękki w części, która jest w buzi, twardszy w miejscu, które znajduje się między ustami. Tylko taki wymusza właściwe ruchy żuchwy.

Prawidłowo trzymaj butelkę

W czasie karmienia przechyl butelkę tak, aby smoczek był wypełniony mlekiem. Dzięki temu dziecko nie będzie połykało powietrza, które gromadzi się potem w jelitach i powoduje wzdęcia, bóle brzuszka i ulewania. Aby ułatwić sobie karmienie, możesz kupić specjalną butelkę wygiętą do góry pod odpowiednim kątem. Dzięki takiemu kształtowi smoczek jest zawsze wypełniony mlekiem, bez względu na ułożenie dziecka.
To ważne! Nigdy nie opieraj butelki na żuchwie malucha. Naciskanie na bródkę powoduje jej cofanie się zamiast wysunięcia ku przodowi.

Eliminuj złe nawyki

Nie podawaj butelki dziecku leżącemu na pleckach, bo narażasz je na zakrztuszenie. Taka pozycja grozi też zapaleniem ucha. Ale to nie wszystko! Zbyt długie karmienie malca leżącego na pleckach powoduje wady zgryzu. W takiej pozycji jego żuchwa opada bowiem do tyłu i nie przylega do szczęki, a to powoduje jej deformację. Sześcio-, siedmiomiesięczny maluch, który już stabilnie siedzi, jest zwykle na tyle samodzielny, że może sam podtrzymywać butelkę w czasie karmienia. Nie znaczy to jednak, że może jeść bez twojej obecności. Powinnaś być blisko, by zareagować, gdyby się zachłysnęło lub zalało oczko mlekiem. Dotyczy to także starszych niemowląt i dzieci! Nigdy też nie podpieraj butelki pieluchą, by ułatwić maleństwu samodzielne jedzenie!
Zdarza się, że rodzice podają dziecku butelkę przed snem, by szybciej zasnęło. Zasypianie ze smoczkiem w ustach nie tylko niszczy szkliwo i prowadzi do próchnicy butelkowej, ale deformuje zgryz!
To ważne! Nie pozwalaj maluchowi na używanie butelki jako smoczka do uspokajania, na chodzenie z nią po domu, ssanie smoczka pustej butelki po przebudzeniu w nocy. Ucz dziecko, że butelka równa się karmienie.     

Tekst: Beata Bujak
Konsultacja: Lilianna Baran Pediatra; Neonatolog; I Klinika Położnicza we Wrocławiu

Filary Rodzicielstwa Bliskości: 3. Karmienie piersią [WIDEO]

dziecko, zęby, uśmiech
Panthermedia
Zdrowie
Wady zgryzu - 10 rzeczy, które możesz zrobić, by im zapobiec
Nieprawidłowy zgryz wygląda brzydko i powoduje inne problemy. Możesz jednak sprawić, by twoje dziecko nie wstydziło się uśmiechać.

Wada zgryzu to nie to samo co krzywe zęby. Polega na złym ustawieniu szczęki i żuchwy względem siebie (np. żuchwa jest za bardzo cofnięta, wysunięta do przodu lub przesunięta w bok). Nie każda wada jest wrodzona, na niektóre z nich pracujemy sami. Jak zapobiegać wadom zgryzu u dzieci? Obserwuj rozwój dziecka. Żuchwa noworodka jest cofnięta, jednak z czasem przesuwa się do przodu. Między górnymi a dolnymi ząbkami trzylatka nie powinno być już wolnej przestrzeni. Jeśli zgryz jest prawidłowy , górne zęby zachodzą na dolne mniej więcej do połowy długości, a górne trójki (kły) są pomiędzy dolnymi trójkami i czwórkami. Nie układaj niemowlęcia całkiem płasko Powstaniu (a właściwie utrwalaniu)  tyłozgryzu sprzyja układanie dziecka na płaskim podłożu (usta nie domykają się, a  żuchwa opada w tył).  Poduszka jest niebezpieczna, dlatego używaj twardego, elastycznego klina albo unieś materac pod kątem ok. 45 stopni. Sprawdź , dlaczego należy kłaść niemowlaka na brzuchu .   Pilnuj, by dziecko nie oddychało przez usta... Gdy buzia malca się nie domyka, żuchwa nie rozwija się jak należy. Dlatego dbaj o to, by nos dziecka nie był zatkany.  ...i prawidłowo przełykało Podczas przełykania niemowlęta wsuwają język między bezzębne dziąsełka. Po pierwszych urodzinach (najpóźniej do końca 3. roku życia)  dziecko powinno przełykać trzymając język za zębami.  Przetrwały niemowlęcy sposób oddychania może prowadzić do wielu wad, poza tym utrudnia prawidłową wymowę (dziecko  wsuwa język między zęby także podczas mówienia). W pozbyciu się go pomagają logopeda i orodonta. Kup dobry smoczek  Lepiej, by dziecko  ssało smoczek niż palec. Smoczek powinien mieć  spłaszczoną końcówkę,  wypukłą od strony podniebienia, a skośną  w części skierowanej ku dołowi. Malec...

dziecko u dentysty
Panthermedia
Pielęgnacja
Prosty sposób na proste zęby dziecka
Wady zgryzu czasem są wrodzone, ale często na krzywy zgryz dziecka pracują... jego rodzice. Co zatem powinnaś robić, by dziecko w przyszłości nie czekały wizyty u ortodonty i aparat ortodontyczny?

Aby zapobiec wadom zgryzu, nie układaj dziecka zupełnie płasko To sprzyja powstawaniu tyłozgryzu, bo wtedy dziecięce usta nie domykają się, a żuchwa opada w tył. Nie podkładaj jednak niemowlęciu pod główkę poduszki, bo to niebezpieczne (grozi uduszeniem). Lepiej pod materacyk włóż np. złożony kocyk albo pod nogi łóżeczka (po stronie wezgłowia) wsuń kilka gazet. Aby ząbki prosto rosły, karm niemowlę piersią Dziecko nie tylko otrzymuje z mlekiem wszystkie potrzebne do prawidłowego rozwoju składniki, ale także podczas karmienia prawidłowo układa szczęki. Aby zgryz był prawidłowy, wybieraj dobre smoczki Jeśli karmisz dziecko butelką , zwracaj uwagę na smoczek. Ma być tak wyprofilowany, by ssanie przez niego jak najbardziej przypominało karmienie naturalne (powinien mieć szeroką podstawę i podczas karmienia modyfikować swój kształt, czyli nieco wydłużać się w czasie ssania i powracać do pozycji wyjściowej, kiedy dziecko przełyka).   Jaki smoczek dla noworodka - sprawdź opinie o produktach Aby zęby się nie wykrzywiły, nie przedłużaj karmienia butelką Podczas łykania niemowlęta wsuwają język między dziąsełka. Jednak starsze dzieci powinny zacząć łykać jak dorośli, tzn. trzymając język za zębami. Przedłużający się niemowlęcy sposób połykania może prowadzić do wad zgryzu. Dlatego już w drugim półroczu zacznij dziecku podawać mleko i napoje w kubeczku z ustnikiem , a po pierwszych urodzinach ucz je pić ze zwykłego kubka. Aby uniknąć krzywego zgryzu, uważaj na smoczek gryzaczek Jego zbyt częste ssanie może prowadzić do wad zgryzu. Podawaj go tylko, gdy nie jesteś w stanie uspokoić dziecka. Dobry smoczek dziecko musi obejmować ustami, wysuwając do przodu żuchwę. W drugim roku życia staraj się odzwyczaić smyka od uspokajacza. Aby zęby były proste, lecz infekcje dziecka Przewlekły katar albo nieleczony trzeci...

proste, ząbki, dziecko
Pielęgnacja
Sposoby na proste ząbki: ćwiczenia i profilaktyka, by uniknąć aparatu ortodontycznego
Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka.

Aby zapobiec krzywym zębom, nie trzeba malcowi zakładać aparatu. Często wystarcza tylko profilaktyka i wykonywanie odpowiednich ćwiczeń. Bardzo często wady zgryzu są rozpoznawane i leczone dopiero w okresie, gdy maluch gubi ząbki mleczne, a zamiast nic zaczynają wyrastać zęby stałe (czyli począwszy od szóstego roku albo nawet później). Część z nich można by jednak wyeliminować wcześniej, gdyby dziecko trafiło do lekarza ortodonty. Taki się urodziłem Niektóre maluchy przychodzą na świat z wadami rozwojowymi. Najczęstsze to rozszczepy (np. podniebienia lub wargi), zaburzenia budowy i funkcjonowania stawu skroniowo-żuchwowego (wrodzone lub nabyte np. w czasie porodu kleszczowego). Większość z nich lekarz zauważa od razu po porodzie. Wymagają zazwyczaj wieloletniego leczenia, czasami konieczna jest operacja. Jak babcia i tata Zdarzają się też dziedziczne wady zgryzu. Najczęstsze to przodożuchwie („szuflada”) i zgryz otwarty szkieletowy (stykają się ze sobą tylko tylne zęby). Jeśli w rodzinie ktoś miał taką wadę, to obserwuj malca, a gdy będzie miał cztery lata, idź z nim do ortodonty. Czasami takie wady usuwa się dopiero w wieku dorosłym, operacyjnie. Winny smoczek i palec? Większość wad zgryzu, które można zauważyć już u dwu-, trzylatka, to jednak wady nabyte. Powstają, gdy dziecko jest karmione nieodpowiednim smoczkiem, ssie „uspokajacza” lub palec, wkłada rączki do buzi. Najczęściej przyczyną jest wiele czynników szkodliwych występujących jednocześnie. Im dłużej działają, tym większe prawdopodobieństwo, że wada powstanie, utrzyma się i będzie wymagała korekcji (choć czasami rosnący organizm potrafi sam wyeliminować nieprawidłowość). Jaki smoczek dla niemowlaka - sprawdź opinie o produktach Najczęstsze wady Nieprawidłowości w budowie szczęki czy układaniu języka mogą sprawić, że dziecko będzie źle mówiło....

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz