Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, lekarz, badanie
Panthermedia
Zdrowie

Cechy dobrego pediatry

Który jest lepszy: świeżo po studiach czy ten z 20-letnim doświadczeniem? To podstępne pytanie, bo tak naprawdę podczas wyboru pediatry kryterium wieku zupełnie się nie liczy.

Niektóre cechy dobrego lekarza są oczywiste: musi lubić swój zawód, mieć rozległą wiedzę o zdrowiu i rozwoju dzieci i do tego cały czas się doskonalić w swoim fachu. Co poza tym wyróżnia najlepszego pediatrę na świecie? Podpowiadamy.

Nigdzie się nie śpieszy
Badanie maluszka, które trwa dwie minuty, nie jest żadnym badaniem. Pediatra, nawet badając „jedynie” przeziębione dziecko, powinien obejrzeć nie tylko jego gardło, ale też osłuchać oskrzela i płuca, zajrzeć do uszu (i to z pomocą specjalnego wziernika), spróbować przygiąć głowę dziecka do klatki piersiowej, aby wykluczyć zapalenie mózgu, i na koniec sprawdzić, czy maluch ma miękki brzuszek. Kiedy lekarz skończy badanie i postawi diagnozę, powinien jeszcze szczegółowo wytłumaczyć rodzicowi, co dolega choremu maluchowi. Taka pełna wizyta w gabinecie zwykle trwa nie mniej niż 15–20 minut.

Bierze pod uwagę twoje zdanie
Badanie dziecka i wyjaśnianie to jeszcze nie wszystko – idealny lekarz nigdy na tym nie poprzestaje. Zanim wybierze sposób leczenia, najpierw wypyta cię (i to bardzo dokładnie, przygotuj się więc dobrze!) o zachowanie malucha w domu. Na pewno zainteresuje się jego apetytem i snem. Twoje obserwacje często mogą być decydujące w wyborze kuracji – np. w przypadku, gdy chore na biegunkę dziecko odmawia w domu picia, lekarz może zdecydować o skierowaniu go do szpitala i podaniu nawadniającej kroplówki.

Wie, że nie ma głupich pytań
Nie lekceważy twojego niepokoju, kiedy dopytujesz się, czy dziecko powinno aż tyle płakać – bo wie, że nieukojony płacz czasem jest jedynym objawem poważnych chorób (np. zapalenia ucha). Nie tłumaczy z wyższością się, gdy chcesz wiedzieć, dlaczego maluch ma jechać do szpitala, ani nie przerywa ci zniecierpliwiony, kiedy pytasz o szczegóły rozszerzania diety niemowlęcia. Nigdy nie krępuj się przedstawiać swoich wątpliwości dotyczących zdrowia dziecka albo metody leczenia. Nie daj się też zbyć. Masz prawo: po pierwsze, nie wiedzieć, a po drugie, prosić o wyjaśnienia.

Szanuje swoich pacjentów
Nie spóźni się na umówioną wizytę, bo jest zdania, że chore dzieci nie powinny czekać przed gabinetem dłużej niż kilka minut. Przed badaniem zawsze uśmiechnie się do malucha (to działa cuda!), ogrzeje stetoskop zanim dotknie nim dziecięcego ciałka, a podczas badania będzie wyjaśniał spokojnym głosem, co robi. Na koniec oczywiście nie zapomni o naklejce albo kolorowance w uznaniu dla dzielności małego pacjenta... Drobiazgi? Być może, jednak dużo ułatwiają. Przecież (choć brzmi to paradoksalnie!) maluch o wiele chętniej pokaże język lekarzowi, którego lubi, niż temu, którego się boi.

W razie nagłej potrzeby jest dostępny
Podczas pierwszej albo drugiej wizyty u wybranego pediatry, zapytaj go, jak mogłabyś się z nim skontaktować np. wtedy, kiedy gorączka u dziecka nie będzie spadała mimo podania leków albo wtedy, gdy np. maluch spadnie z przewijaka (takie rzeczy się przecież zdarzają). Wielu pediatrów udostępnia swoim pacjentom numer telefonu komórkowego. Jeżeli jednak twój lekarz do nich nie należy, poproś go o wskazanie najbliższej całodobowej izby przyjęć, w której znajdziesz pomoc.

Tak powinna przebiegać wizyta z dzieckiem u pediatry:

 

Jak powinna przebiegać wizyta u pediatry - film

kobieta na badaniu USG narządów rodnych
Fotolia
Starania o dziecko
5 pytań o USG narządów rodnych
Każda kobieta, która rozpoczęła współżycie, powinna raz na dwa lata zgłaszać się na USG narządu rodnego. To bezbolesne, nieinwazyjne badanie pozwala wykryć wiele poważnych chorób, pomaga też ustalić przyczynę niepłodności. Dla kobiet w ciąży jest okazją do tego, by zobaczyć maluszka w brzuchu.

Badanie USG narządów rodnych jest uzupełnieniem badania ginekologicznego. Dzięki niemu lekarz ma dodatkowe informacje na temat budowy i położenia macicy oraz jajników. U kobiet, które spodziewają się dziecka, ciążowe USG wykonuje się aż trzy razy. Dowiedz się, co ginekolog może ustalić dzięki badaniu USG narządu rodnego i jak się do niego przygotować. 1. Jakie są rodzaje USG narządów rodnych? Są 3 rodzaje USG narządów rodnych. To lekarz decyduje, która z metod będzie najlepsza i najbardziej pomocna w danym przypadku.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą przezbrzuszną (TA - transabdominal). Na brzuch nakłada się żel, który ułatwia przesuwanie głowicy i rozchodzenie się fal dźwiękowych. Ginekolog przesuwa głowicę w dole brzucha i ocenia obraz widoczny na monitorze.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą transwaginalną (TV - transvaginal), sondę wprowadza się do pochwy . Do badania należy się rozebrać od pasa w dół. Przeprowadza się je w pozycji leżącej na plecach. Sonda jest podłużna i ma grubość około 2 cm. Nakłada się na nią jednorazową osłonkę zwilżoną żelem (przypomina prezerwatywę ). Następnie lekarz wprowadza sondę do pochwy i za jej pomocą ogląda na monitorze poszczególne struktury układu rozrodczego, a u kobiet w ciąży również dokładnie ocenia budowę płodu.   • Ginekolog może wykonać USG narządów rodnych metodą doodbytniczą (TR - transrectal). Tę metodę stosuje się u pacjentek, które jeszcze nie współżyły. 2. Co lekarz widzi na monitorze podczas USG narządów rodnych? Dzięki USG lekarz może ocenić powierzchnię, wnętrze, kształt, wielkość, i położenie poszczególnych narządów (np. macicy, jajników), jak również wykryć nieprawidłowości w ich budowie. Przy badaniu USG narządów rodnych ocenia się ilość i wielkość pęcherzyków ,...

Najlepsze filmy o dzieciach
Fotolia (grafika Anna Kołacz)
Aktualności
Najlepsze filmy o dzieciach i rodzicach! TOP 10 w 2015 r.
Jakie filmiki były klikane, komentowane i udostępniane? Co oglądali rodzice w Babyonline? Zobaczcie 10 najlepszych materiałów video w 2015 r.!

10. Niezwykła wizyta u pediatry Dla tych mam to miał być zwykły bilans dziecka po 1. urodzinach. Jednak, kiedy wyszły razem z dziećmi od lekarza, na korytarzu w przychodni zobaczyły coś, co wywołało u nich łzy wzruszenia. Piękna kampania, która pokazuje, jak trudny jest pierwszy rok życia z dzieckiem i jak bardzo mamy potrzebują, by ich praca była doceniana. Zobacz: Szokująca wizyta u pediatry. 9. Co się dzieje w naszym organizmie podczas ciąży? Pod koniec ciąży macica uciska na pęcherz, płuca, wątrobę… Ten film pokazuje, jak nasze narządy wewnętrzne „poświęcają się”, by dostosować się i zrobić miejsce dla rozwijającego się płodu. Zobacz: Bądźmy dumne, bo nasze ciała są cudem. 8. Tak powstaje życie – oglądając, wstrzymasz oddech Od wyścigu plemników do komórki jajowej aż po przeciskanie się dziecka przez kanał rodny. Tę animację 3D ogląda się jak film sensacyjny! Zobacz: Tak powstaje życie – wstrzymasz oddech. 7. Zobacz, jak wygląda cesarskie cięcie Ta animacja uspokoi te mamy, które mają zaplanowane cięcie i te, które boją się, że podczas porodu dojdzie do komplikacji i trzeba będzie ciąć. Zobacz: jak się rodzi dziecko przez cesarskie cięcie? 6. Z porodem jak z… seksem? Wiadomo: seks i poród to jak start i meta, ale akurat w tym filmiku chodzi o coś zupełnie innego. Tak jak podczas seksu to para ustala, jakie pozycje i jakie tempo jest dla nich najlepsze, tak samo podczas porodu – pozycja i tempo zależą od rodzącej. Podoba nam się to porównanie! Zobacz: Poród i seks – genialny filmik! 5. Życie po narodzinach – uśmiejesz się! Niekończący się bałagan i niekończące się sprzątanie – to najlepsza metafora życia z dzieckiem! Zamiast jednak narzekać – wolimy się pośmiać. Zobacz: Życie po narodzinach dziecka. 4. Jak zrobić spódniczkę z...

Co na zaparcia u dzieci?
Panthermedia
Zdrowie
Zakażenie układu moczowego u dziecka
Przyczyną zakażenia układu moczowego są bakterie, trzeba więc podać dziecku antybiotyk albo zostać z nim kilka dni w szpitalu. Zobacz co warto wiedzieć o tej chorobie.

Jakie są objawy zakażenia układu moczowego? Niekiedy o chorobie (lekarze często określają ją skrótem: ZUM) świadczy jedynie wysoka gorączka niewiadomego pochodzenia. Termometr może wskazywać nawet 40°C, a jednocześnie dziecku na pierwszy rzut oka może nic poważnego nie dolegać. Nie ma kataru ani kaszlu, gardło jest zdrowe. Gorączka pojawia się, znika na dzień lub dwa i znów powraca. Zazwyczaj dziecko z zakażeniem układu moczowego częściej niż zwykle robi siusiu (trudno to jednak zauważyć u niemowląt, które i tak siusiają prawie co chwilę). Chore dziecko, robiąc siusiu, może płakać z bólu(choć to nie jest regułą), a jego mocz jest ciemniejszy. Zdarza się też, że pieluszka zmienia zapach.  Skąd w układzie moczowym wzięły się bakterie? Mogły przedostać się albo z krwi (zazwyczaj tak dzieje się w przypadku zakażenia u noworodków ), albo z okolicy krocza. Na infekcje układu moczowego częściej chorują dziewczynki, bo ich cewka moczowa jest krótsza, a jej ujście znajduje się bliżej odbytu niż u chłopców. Aby uniknąć ataku bakterii , jak najszybciej zmieniaj pieluszkę po zrobieniu przez szkraba kupki, a myjąc pupę dziecka, używaj mokrego wacika zawsze w kierunku od krocza do pupy. Pamiętaj też, że choć chusteczki nawilżane są bardzo wygodne, to nie zapewniają tak dobrej higieny jak zwykła woda z mydłem. Jeśli masz synka, myj jego siusiaka (podczas kąpieli) także pod napletkiem – lubią się tam gromadzić bakterie. Nigdy nie sadzaj też dziecka na zimnej podłodze albo na mokrym piasku, bo zimno sprzyja infekcjom . Zobacz też: Czy wiesz, że moczenie nocne trzeba leczyć? Zakażenie układu moczowego u dziecka - Jakie badania zleci pediatra? Lekarz na pewno skieruje dziecko na badanie ogólne oraz posiew moczu. O zakażeniu układu moczowego zwykle świadczy podwyższona liczba leukocytów w moczu (powyżej 10 wpw), a także...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak