
Niezstąpione jądro
Wędrówka jąderek z jamy brzusznej do worka mosznowego powinna zakończyć się jeszcze przed narodzinami dziecka. Czasem jednak tak się nie dzieje i jąderko może utknąć wyżej.
- Jak to rozpoznać? Podczas kąpieli unieś jedną ręką siusiaczek malca, a drugą delikatnie uciskaj mosznę. Wyczułaś w niej dwa jąderka wielkości czereśni? Jeśli tak, wszystko w porządku. Jeśli moszna jest pusta lub wyczułaś tylko jedno jądro, pokaż dziecko pediatrze.
- Czy jest groźne? Im wyżej utknęło niezstąpione jąderko, tym większa możliwość jego przegrzania albo obumarcia. Grozi to bezpłodnością i ryzykiem raka jądra.
- Trzeba leczyć. Lekarz może podjąć próbę leczenia hormonem gonadotropiną. Jeśli i to nie poskutkuje – trzeba operować.
- Jak przebiega operacja? Chirurg nacina skórę w pachwinie i poszerza kanał pachwinowy. Potem umieszcza jądro w mosznie.
- A jeśli wędruje? Jeśli jądro chowa się w pachwinie, a czasem wraca do moszny (sprawdź to podczas kąpieli), też zgłoś się z dzieckiem do specjalisty.
Pamiętaj! Operację lub leczenie hormonalne należy skończyć, zanim chłopiec ukończy drugi rok życia, bo zagrożenie uszkodzenia jądra zwiększa się z wiekiem.
Wodniak jądra
Worek mosznowy, w którym są jąderka, wypełnia płyn chroniący je przed uszkodzeniem. Gdy jest go za dużo, wygląda to, jakby były trzy jąderka. U chłopców z wodniakiem występuje często ryzyko przepukliny pachwinowej (trzeba ją operować jak najszybciej). Aby przyspieszyć wchłanianie wodniaka, unoś mosznę malca (np. podkładając pod nią pieluszkę).
Stulejka
To zwężenie napletka, które utrudnia siusianie.
- Uwaga, to groźne! Zasłonięte jest ujście cewki i dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką, po kropelce, gromadzi się pod skórą. Stulejka może być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych.
- Często mija samo. U prawie wszystkich chłopców w pierwszym roku życia napletek jest przyklejony do żołędzi i nie można jej odsłonić. Gdy malec skończy trzy lata, najpewniej napletek samoistnie odklei się od żołędzi.
- Kiedy potrzebna pomoc? Jeśli chłopiec będzie miał cztery lata i nadal nie będzie można odprowadzić napletka z żołędzi, zgłoś się z nim do chirurga dziecięcego. Lekarz przepisze mu maść sterydową. Jeśli ona nie zadziała, konieczny będzie prosty zabieg: chirurg spróbuje zsunąć napletek w znieczuleniu miejscowym. Gdyby i to się nie udało, potrzebna będzie operacja.
UWAGA! Nie próbuj ściągać napletka na siłę! To może spowodować, że będzie on pękać – tworzą się wtedy blizny, a napletek staje się coraz węższy i trudniej go odprowadzić. Poza tym dziecko zapamiętuje bolesne zabiegi i przez wiele lat może instynktownie wstrzymywać siusianie, co grozi kłopotami z układem moczowym.
Spodziectwo
Cewka moczowa jest krótsza, nie kończy się na szczycie żołędzi, ale w innym miejscu. Jej ujście znajduje się w dolnej części prącia. To może utrudniać siusianie. Jeśli ujście cewki znajduje się między żołędzią a nasadą prącia, konieczna jest operacja. Zazwyczaj spodziectwo operuje się przed ukończeniem przez chłopca czwartego roku życia.
Konsultacja: dr n. med. Kamil Hozyasz, pediatra, pracuje w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie.

Stulejka fizjologiczna - jak rozpoznać stulejkę u dziecka ? Na czym polega stulejka u dziecka? U 90% chłopców w pierwszym roku życia napletek (fałd skórny pokrywający zakończenie prącia, tzw. żołądź) jest przyklejony do żołędzi, więc nie można jej odsłonić. Dziecko nie ma jednak kłopotów z oddawaniem moczu, bo ujście cewki moczowej nie jest zasłonięte. To tzw. stulejka fizjologiczna i nie stanowi problemu - to normalne. Gdy malec rośnie, napletek oddziela się od żołędzi – w drugim roku życia tylko u 50% chłopców nie można go zsunąć. Stulejka właściwa - kiedy udać się do lekarza? Kiedy mówimy o stulejce właściwej, takiej którą należy leczyć? Jeśli chłopiec ma powyżej 3 lat i napletek nadal nie daje się zsunąć z żołędzi, albo jest to bolesne, powinnaś zgłosić się z nim do pediatry lub urologa dziecięcego, albo chirurga (skierowanie dostaniesz od lekarza pierwszego kontaktu lub pediatry). Lekarz przepisze maść sterydową. Jeśli okaże się nieskuteczna, wtedy w znieczuleniu miejscowym, chirurg spróbuje zsunąć napletek. Jeżeli i to się nie uda, potrzebna będzie operacja (tzw. plastyka napletka) lub obrzezanie. Dlaczego stulejkę trzeba leczyć? Na początku życia dziecka napletek jest nieelastyczny i przyklejony do żołędzi tzw. mastką. Mastka w naturalny sposób ulega rozpuszczeniu - jeśli do tego nie dochodzi mówimy właśnie o stulejce kwalifikującej się do leczenia. Stulejka może być związana także z drobnymi urazami, bliznami powstałymi w wyniku nieumiejętnego ściągania przyklejonego napletka - to tzw. stulejka nabyta. Jeśli z powodu stulejki zasłonięte jest ujście cewki, dziecko może mieć trudności z siusianiem – mocz wypływa cienką strużką lub po kropelce gromadzi się pod skórą, tworząc mały balonik. Może to być przyczyną stanów zapalnych okolicy prącia i dróg moczowych. Jak dbać o prącie małego...

Napletek u dzieci przykrywa czubek prącia, czyli żołądź, gdy penis jest w spoczynku. U niemowląt i małych chłopców są one najczęściej ze sobą sklejone. Nie powoduje to jednak kłopotów z oddawaniem moczu. Możliwość dociągnięcia napletka u dziecka może pojawić się w drugim roku życia lub nawet później. O tym, czy nieodklejony napletek operować, decyduje lekarz. Spis treści: Napletek u dzieci Kiedy odciągać napletek u dziecka Odklejenie napletka u dziecka A może to stulejka? Stan zapalny napletka Napletek u dzieci Napletek u najmłodszych niemowląt często jest połączony z prąciem i nie sposób go odsunąć poza żołądź. Jeśli udaje się napletek u dziecka odsunąć tyle, że widać ujście cewki moczowej, wszystko jest w porządku i nie wolno na siłę odsuwać napletka dalej. Siłowe jego zsunięcie z żołędzi może skończyć się uszkodzeniem skóry napletka lub może powstać tzw. załupek . Podczas kąpieli dziecka należy delikatnie myć skórę moszny i prącie bez siłowego odsuwania napletka. Warto natomiast zwrócić uwagę, aby regularnie usuwać z końcówki penisa tzw. mastkę , czyli złuszczone komórki skóry napletka i żołędzi, które mogą stać się pożywką dla bakterii lub grzybów. Napletek u dzieci może być połączony z żołędzią aż do ukończenia 3 roku życia. Po tym czasie napletek powinien dać się odsunąć dalej. Kiedy odciągać napletek u dziecka U malutkich chłopców nie należy odciągać napletka. Możesz jednak spotkać się z radami, aby już od pierwszych tygodni życia chłopca próbować odsunąć napletek z żołędzi, najlepiej podczas kąpieli niemowlaka . Lepiej jednak nie próbować tego robić. Odsuwany nieumiejętnie lub na siłę może popękać. Drobne ranki, gojąc się, tworzą blizny, które zwężają napletek. Tak powstaje tzw. stulejka wtórna. Jeśli nie dochodzi do stanów zapalnych w obrębie...

Podczas ostatniej wizyty u pediatry dowiedziałam się, że mój dziewięciomiesięczny synek ma zwężony napletek. Co to za dolegliwość? Czy konieczny będzie zabieg chirurgiczny? Do końca drugiego roku życia napletek jest przyklejony do żołędzi prącia i nie daje się łatwo odprowadzić. Nie należy go za wszelką cenę odklejać. Natomiast rzeczywiste zwężenie napletka może stanowić problem, ponieważ utrudnia odpływ moczu. Sprzyja to rozwojowi zakażenia w drogach moczowych i zagraża nerkom. Widocznym objawem zwężenia może być stałe wypełnianie się napletka moczem przy jego oddawaniu (tworzy się balonik) oraz bardzo wąski, często przerywany strumień moczu. Konieczna jest wówczas wizyta u chirurga dziecięcego. Jeżeli jednak chłopczyk oddaje mocz swobodnie oraz nie miewa nawracających stanów zapalnych napletka, to wizyta u chirurga nie jest sprawą pilną. Proszę jednak z takiej wizyty nie rezygnować, bo porada specjalisty rozwieje wątpliwości. Odpowiada: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz, pediatra.