Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Chore dziecko
Fotolia
Zdrowie

Gdzie jest Fabry? I dlaczego w Polsce go się nie leczy?

Piekące bóle rąk i stóp, ból, zmęczenie, niepocenie się nawet w upał - tak niepozorne u dziecka mogą być pierwsze objawy choroby Fabry’ego. Choroba przez wiele lat pozostanie niezdiagnozowana. W tym czasie niszczy nerki, serce, mózg.

Choroba Fabry’ego jest chorobą rzadką. Szacuje się, że w Polsce choruje na nią ok. 50 osób (choć ta liczba może być większa, bo wielu chorych pozostaje niezdiagnozowanych).
 

Pierwsze objawy w dzieciństwie

Pierwsze objawy choroby Fabry’ego pojawiają się już w dzieciństwie, ale zwykle są zlekceważone przez lekarzy. Dziecko bolą stopy? Może za dużo biegało? Albo może to bóle wzrostowe? Nie poci się - co za problem? Okazuje się, że problem jest, bo ból jest bardzo silny: utrudnia normalne funkcjonowanie. A brak wydzielania potu oznacza zaburzenia termoregulacji.
Niezdiagnozowana i nieleczona choroba rozwija się dalej. Kilka lat później pojawiają się charakterystyczne zmiany skórne oraz objawy ze strony przewodu pokarmowego
Najbardziej dokuczliwy jest jednak ból:
– To bóle całego ciała, żołądka, jelit, mięśni, stawów, głowy. Charakterystyczne są też palące bóle dłoni i stóp, opisywane często jako tak intensywne, jakby stopy i dłonie paliły – mówi dr. hab. Robert Śmigiel, genetyk i pediatra z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.

Czytaj też: Czy wiesz, co to jest AHC?
 

Przyczyna choroby Fabry’ego

Przyczyną choroby Fabry'ego jest obniżona aktywność jednego z enzymów – a-galaktozydazy. Powoduje to, że w tkankach układu nerwowego i krwionośnego gromadzą się nierozłożone substancje tłuszczowe, które niszczą m.in. serce, nerki i mózg. Wraz z rozwojem choroby dochodzi do niewydolności nerek, udarów mózgu, zaburzenia pracy serca. Do tego dochodzi niewyobrażalny ból.

– Przez większość życia uważałem, że jestem zdrowy, że każdego boli, a tylko ja sobie z tym bólem nie radzę – wspomina Roman Michalik, szef Stowarzyszenia Rodzin z Chorobą Fabry'ego.
 

Choroba Fabry’ego późno diagnozowana

Choroba Fabry’ego występuje bardzo rzadko: wielu lekarzy o niej nawet nie slyszało. To dlatego zwykle jest diagnozowana bardzo późno. – Niestety, prawie nigdy chorzy nie są diagnozowani w dzieciństwie. To jest najgorsze, gdyż choroba postępuje.  Zanim chory zostanie zdiagnozowany, zwykle mija 15 lat, kilkanaście razy jest w szpitalu. Znam może 1-2 przypadki, gdy choroba Fabry’ego została zdiagnozowana we wczesnym dzieciństwie – dodaje dr Śmigiel.
 

W Polsce chorzy nadal bez leków

W Unii Europejskiej celowana terapia dla choroby Fabry’ego zarejestrowana jest od 2001 roku. I stosowana we wszystkich krajach UE z wyjątkiem Polski. Polscy chorzy muszą sami dla siebie walczyć o lek. Kilkunastu chorych jest leczonych charytatywnie - dostają leki od firmy produkującej lek, jeśli udało im się wcześniej wejść do badania klinicznego. Ci, którym nie udało się zakwalifikować do badania klinicznego, i nowo zdiagnozowani (w tym dzieci) pozostają bez leku

– Proszę wyobrazić sobie chorego, który w drastyczny sposób cierpi z powodu nieukojonego bólu, jest wysyłany od specjalisty do specjalisty, ma problem z nerkami, sercem, przeszedł udar i dowiaduje się, że od lat jest zarejestrowany lek na chorobę Fabry’ego. Żyje ze świadomością, że we Francji, Niemczech, dostałby lek, a w Polsce nie. Sytuacja jest dramatyczna, bo choroba postępuje. Chorzy powoli umierają – dodaje dr Śmigiel.
 

Walka chorych o leki

Stowarzyszenie Rodzin z Chorobą Fabry’ego od lat walczy o to, by chorzy w Polsce, podobnie jak w innych krajach, mieli dostęp do leków. Na razie bez efektów. W 2014 roku Ministerstwo Zdrowia odmówiło refundacji leczenia choroby Fabry’ego. Pomimo wygrywanych przez Stowarzyszenie chorych kolejnych procesów sądowych, lek nadal nie jest w Polsce refundowany.
– Prawda jest taka, że jeśli chodzi o leczenie choroby Fabry’ego, to Polska wciąż jest czarną dziurą w Europie – dodaje Robert Michalik.

Czytaj też:


 

Nowe ręce Zuzi: medyczny cud!

Zdrowie
Mukowiscydoza – poznać znaczy zrozumieć
Co to jest mukowiscydoza, jakie są jej objawy, na czym polega leczenie? Tutaj znajdziesz odpowiedzi na te i inne pytania na temat tej choroby.

Co to jest mukowiscydoza? Mukowiscydoza (z ang. cystic fibrosis, CF) jest najczęściej występującą chorobą genetyczną w ludzkiej populacji. Według najnowszych badań, co 25 osoba jest nosicielem nieprawidłowego genu cystic fibrosis transmembrane regulator (CFTR). Na 2500 noworodków, jeden rodzi się z mukowiscydozą. Statystycznie więc przybywa rocznie około 120 dzieci cierpiących na tę chorobę, niestety niewiele z nich ma szansę na wczesną diagnozę. Szacuje się, że w Polsce żyje około 1200 osób chorych na mukowiscydozę . Te dane obejmują jednak tylko osoby zdiagnozowane. Tę liczbę należy więc powiększyć o chorych, u których choroby nie rozpoznano. Niestety mukowiscydoza pozostaje wciąż chorobą nieuleczalną, medycyna potrafi jedynie łagodzić objawy, zmniejszać uciążliwe dolegliwości, ale nie może pacjenta wyleczyć, ani zatrzymać postępu choroby. Jaki jest sposób dziedziczenia mukowiscydozy? Mukowiscydoza jest chorobą dziedziczną, która występuje u osób posiadających nieprawidłowy gen. Jeśli oboje rodzice są nosicielami uszkodzonego genu i przekażą go dziecku, rodzi się ono chore. Choroba jest dziedziczona w sposób autosomalny , co oznacza, że może wystąpić u obu płci. Nie każde kolejne dziecko rodziców-nosicieli nieprawidłowego genu musi być chore, ale nie można też tego wykluczyć. Prawdopodobieństwo wystąpienia mukowiscydozy u każdego dziecka jest zawsze takie samo. Jeżeli jednak u jednego dziecka zdiagnozowano mukowiscydozę należy skonsultować się z lekarzem rodzinnym, który zdecyduje o konieczności wykonania badań diagnostycznych. Na czym polega choroba? Mutacja genu CFTR prowadzi do produkcji nieprawidłowego białka regulującego przepływ jonów chlorkowych przez komórki nabłonka. W mukowiscydozie transport elektrolitów jest upośledzony, dlatego też nadmiar chlorku sodu magazynowany jest na zewnątrz komórek, co objawia się m.in. bardzo słonym...

walka o życie dziecka zarażonego przez pocałunek
Adobe Stock
Zdrowie
Dramatyczny apel rodziców do premiera Morawieckiego: Nie chcemy patrzeć, jak umierają nasze dzieci!
Ponad 60 tys. podpisów zebrali rodzice pod petycją do premiera Mateusza Morawieckiego. „Nie chcemy umierać. Nie chcemy patrzeć na naszych umierających synów, córki”. Niedawno z powodu braku leku zmarł 8-letni chłopiec. Rodzice błagają o pomoc.

Chodzi o leczenie innowacyjnym lekiem rzadkiej choroby genetycznej - SMA (rdzeniowy zanik mięśni). Jeśli dziecko nie jest leczone, stopniowo zanikają wszystkie mięśnie. Przy typie pierwszym choroby (SMA 1), jeśli przebiega ona agresywnie, dziecko może umrzeć już w pierwszych latach życia. Od niedawna jest ratunek dla ciężko chorych dzieci. Rodzice i lekarze apelują do premiera Morawieckiego , by leczenie było w Polsce dostępne. SMA: tak się rozwija SMA to choroba genetyczna: w wyniku braku jednego z białek, które powinno być wytwarzane w organizmie, komórki nerwowe odpowiadające za ruch nie są w stanie przewodzić impulsów nerwowych. Dziecko stopniowo traci sprawność mięśni. Jeśli choroba ujawni się w pierwszych miesiącach życia ( SMA typ 1 ), niemowlę jest wiotkie, nie jest w stanie utrzymać główki. Nie nabywa nowych umiejętności ruchowych, nie przekręca się na boki, nie siada, nie raczkuje, nie wstaje. Stopniowo słabną wszystkie mięśnie, także oddechowe. Do niedawna nie było żadnego leku nawet hamującego postęp choroby. Dzieci były skazane na powolne umieranie . A rodzice na bezsilne przyglądanie się temu. Przełomowy lek Kilka lat temu pojawił się pierwszy lek, który można nazwać przełomem w leczeniu SMA. - To wielkie wydarzenie w neurologii dziecięcej. Jeszcze 10-15 lat temu wydawało się abstrakcją - mówi dr n. med. Maria Jędrzejowska z Polskiej Akademii Nauk, ekspertka jeśli chodzi o rdzeniowy zanik mięśni. Bez leczenia dziecko z typem 1 SMA zwykle traciło możliwość samodzielnego oddychania ok. 13 miesiąca życia. W łagodniejszej postaci choroby, która ujawnia się później, dzieci przestawały chodzić, siadały na wózek. Po raz pierwszy pojawił się lek, który hamuje postęp choroby, a nawet ją cofa. Leczenie powinno rozpocząć się jak najszybciej - najlepiej jeszcze przed tym, jak pojawią się pierwsze objawy choroby lub wtedy, gdy są one jeszcze...

sepsa u dzieci
AdobeStock
Zdrowie
Sepsa u dzieci: przyczyny, objawy, leczenie
Sepsa u dzieci jest bardzo groźna – w ciągu kilku godzin może doprowadzić do poważnego zagrożenia życia, a nawet zgonu. Sepsę nazywa się też posocznicą, endotoksemią lub SIRS. Jest to gwałtowna reakcja zapalna organizmu, którą u dzieci najczęściej wywołują pneumokoki, meningokoki lub bakterie Haemophilus influenzae typu B.

Sepsa u dzieci może mieć piorunujący przebieg. Z powodu posocznicy zdrowe dziecko w ciągu kilku godzin może walczyć o życie na szpitalnym OIOM-ie. Na zachorowanie szczególnie narażone są dzieci do 5. roku życia i młodzież w wieku 14-19 lat. Bardzo ważne jest wczesne zidentyfikowanie objawów ostrzegawczych. Dzięki nim chory maluch może szybko otrzymać odpowiednie leczenie i uniknąć walki o życie. Spis treści :  Sepsa u dzieci Objawy sepsy u dzieci Wysypka krwotoczna w przebiegu sepsy [ZDJĘCIE] Sepsa u dzieci – leczenie Posocznica meningokokowa – objawy Posocznica pneumokokowa Sepsa u dzieci Sepsa u dzieci to zespół uogólnionej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem organizmu. Jest następstwem zakażenia, a nie chorobą, którą można się zarazić. Sepsa u dzieci to ekstremalna reakcja organizmu na zakażenie. Rozwija się, gdy infekcja, np. skóry, płuc czy dróg moczowych wywołuje reakcję łańcuchową. W przebiegu sepsy dochodzi do niewydolności ważnych dla życia narządów (nerek, wątroby, serca i płuc). Ciężka sepsa rozwija się gwałtownie i może w ciągu kilku godzin doprowadzić do zgonu. Sepsa u dzieci może rozwinąć się po zakażeniu zewnętrznym, gdy chorobotwórcze bakterie wnikną do organizmu lub wtedy, gdy osłabiona odporność umożliwi obecnym już w ciele dziecka bakteriom namnażanie się. Najczęściej do sepsy dochodzi u dzieci hospitalizowanych, które mają niedobory odporności. Wskutek sepsy może dojść do zwiększenia ilości toksyn bakteryjnych w ciele dziecka, co wywołuje wstrząs septyczny – spadek ciśnienia krwi, osłabienie krążenia i niedotlenienie tkanek. Przy diagnozowaniu sepsy lekarz może zlecić następujące badania: stężenie CRP (czyli tzw. białka ostrej fazy), morfologię krwi u dziecka ,  badanie poziomu prokalcytoniny. Objawy sepsy u dzieci Sepsa u...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Wyjątkowe życzenia na Dzień Matki
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Matki: wyjątkowe dla wyjątkowej mamy
Luiza Słuszniak
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
ile punktów można zdobyć na egzaminie ósmoklasisty
Edukacja
Punkty na egzaminie ósmoklasisty 2023: ile trzeba mieć punktów?
Joanna Biegaj
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz