Chrapanie u niemowlaka
StockAdobe
Zdrowie

Niemowlę chrapie? Możesz temu zaradzić!

Jeśli niemowlę chrapie, nie należy od razu się niepokoić. Chrapanie u dzieci z reguły nie wiąże się z poważnymi problemami zdrowotnymi, jednak warto dociekać, co je powoduje. Czasem proste zabiegi lub zmiany w pokoju dziecka mogą sprawić, że niemowlak przestanie chrapać.

Chrapanie to nieprawidłowy przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Powoduje on wibracje słyszalne właśnie jako chrapanie.

Chrapanie może pojawiać się nawet u niemowlaka. Jeśli spełnia warunki częstego chrapania, warto skonsultować się z lekarzem. Chrapanie może powodować bezdech, czyli chwilowe zatrzymanie oddychania, które jest niebezpieczne. To częsta przyczyna nagłej śmierci łóżeczkowej, czyli SIDS (z ang. sudden infant death syndrome). Na szczęście większość przyczyn chrapania niemowląt udaje się skutecznie wyeliminować.

Spis treści:

SIDS, czyli zespół nagłej śmierci łóżeczkowej. Co to jest i do kiedy występuje?

Dlaczego niemowlę chrapie – przyczyny

Zdrowe niemowlę nie powinno chrapać. Chrapanie może się u niego pojawić przy zatkanym wskutek przeziębienia nosie. Zwykle mija, gdy dziecko wyzdrowieje.

Przyczyn chrapania u małych dzieci może być wiele. Mogą wiązać się z fizjologią i anatomią układu oddechowego dziecka lub z różnymi schorzeniami. Chrapać może nawet noworodek czy kilkutygodniowe niemowlę. Warto poznać przyczynę tego stanu rzeczy, by móc odpowiednio pomóc maluchowi.

Najczęstsze powody chrapania u niemowlaka w nocy:

 • przeziębienie – zatkany katarem nos sprawia, że dziecko oddycha przez usta,
 • alergia – może powodować obrzmienie błony śluzowej nosa, co prowadzi do jego zatkania i oddychania przez usta,
 • krzywa przegroda nosowa – chrapanie nasila się podczas kataru, ale może pojawiać się i u zdrowego dziecka,
 • przerost migdałków – powiększony trzeci migdał zmienia tor przepływu powietrza i wymusza oddychanie przez usta,
 • wiotkie tkanki krtani – z upływem czasu, gdy organizm bardziej dojrzeje, chrapanie zniknie samoistnie.
Epizody chrapania pojawiające się 3-5 razy w tygodniu opisuje się jako częste chrapanie. Chrapanie utrudnia dziecku nocny odpoczynek, może też powodować wybudzenia. Warto skonsultować chrapiące niemowlę z pediatrą.

Niemowlę chrapie – czy to niebezpieczne?

Przewlekłe chrapanie niemowlęcia jest niekorzystnym zjawiskiem. Powoduje niedotlenienie organizmu i niepełny wypoczynek. Może niekorzystnie wpływać nie tylko na samopoczucie dziecka (niemowlę w ciągu dnia bywa marudne, senne, apatyczne), ale i na jego rozwój. Przewlekłe chrapanie u niemowląt może też spowalniać rozwój ruchowy jak i intelektualny dziecka.

U chrapiących niemowląt i dzieci może wystąpić podwyższone ciśnienie krwi i zaburzenia krążenia w naczyniach krwionośnych w mózgu. Najgroźniejsze jest pojawienie się chrapania u noworodka, które zwiększa ryzyko bezdechu sennego i śmierci łóżeczkowej.

Niemowlę chrapie – co robić?

Chrapanie u dziecka bez kataru, zwłaszcza u niemowlęcia, zawsze należy skonsultować z pediatrą. Wskazaniem do wizyty u lekarza są powtarzające się kilka razy w tygodniu epizody chrapania, mimo tego że dziecko nie ma infekcji. Warto w takiej sytuacji odkryć przyczynę, która sprawia, że dziecko nie może prawidłowo oddychać i podjąć odpowiednie działania w celu przywrócenia prawidłowego przepływu powietrza przez drogi oddechowe malucha.

Leczeniu poddaje się alergię, przerost migdałka i krzywą przegrodę nosową. Działanie nie są jednak zawsze podejmowane natychmiast. Czasami z leczeniem trzeba poczekać, aż dziecko podrośnie.

Jeśli niemowlę ma zatkany noc przez katar, można próbować pomóc mu samodzielnie.

Jak pomóc niemowlakowi, który chrapie?

 • kładź dziecko na brzuszku, gdy jest aktywne, wówczas wydzielina z nosa sama będzie wypływać i udrażniać nos;
 • podczas karmienia główkę dziecka trzymaj zawsze wyżej niż resztę ciała, tak aby pokarm mógł spływać w dół;
 • wstaw do pokoju dziecka nawilżacz powietrza lub powieś na kaloryferze mokry ręcznik; powietrze w pomieszczeniu, w którym dziecko przebywa najdłużej, nie powinno być zbyt suche;
 • oczyszczaj dziecku nosek specjalnym aspiratorem;
 • nawilżaj nos dziecka solą fizjologiczną lub wodą morską;
 • zainwestuj w nebulizator i w razie potrzeby rób dziecku inhalacje;
 • smaruj dziecku miejsce pod noskiem maścią majerankową.


Jeśli niemowlę chrapie przez sen, lepiej kłaść je do spania w pozycji na boku, zamiast na plecach. Wówczas dużo łatwiej będzie mu się oddychało.

Zobacz także:

niemowlę z katarem
Adobe Stock
Zdrowie
Katar u niemowlaka: jak go zwalczać, ile trwa, kiedy do lekarza?
Katar u niemowlaka, czyli zapalenie śluzówki nosa, mogą wywołać wirusy, bakterie lub alergeny. Przyczyna kataru decyduje o sposobie jego leczenia. Inaczej leczy się katar alergiczny, inaczej bakteryjny czy wirusowy. Sprawdź, jak postępować, gdy niemowlę ma katar.

Kataru u niemowlaka pojawia się najczęściej wskutek infekcji wirusowej, którą dziecko zaraża się od bliskich. Rzadziej jego przyczyną jest zakażenie bakteryjne.  Choć katar wydaje się błahą dolegliwością, wymaga leczenia. Szybkie zwalczenie nieżytu nosa jest ważne, aby ułatwić dziecku oddychanie. Młodsze niemowlęta nie potrafią oddychać przez usta, poza tym mają wąskie drogi oddechowe, zatkanie ich przez wydzielinę może utrudniać ssanie mleka, doprowadzić do rozszerzenia się infekcji na dolne drogi oddechowe lub do powstania duszności.  Katar może przybierać różne formy. Opisujemy, jak postępować przy różnych rodzajach kataru u niemowlaka.  Spis treści :   Katar u niemowlaka – objawy Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Leczenie kataru u niemowlaka Ile trwa katar u niemowlaka? Katar u niemowlaka – kiedy do lekarza? Katar u niemowlaka – objawy Głównym objawem kataru jest pojawienie się wydzieliny z nosa i kichanie. Ale o katarze (nazywanym przez lekarzy również nieżytem nosa) mówimy także wtedy, gdy nie widać wydzieliny, ale nos nie jest drożny. Objawy kataru u niemowlaka: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z noska, kłopoty z oddychaniem, sapka, zatkany nos, rozszerzone skrzydełka nosowe, gorsze samopoczucie. Katarowi może także towarzyszyć kaszel, który jest skutkiem spływania wydzieliny z nosa po tylnej ścianie gardła. Z reguły zakatarzone dziecko również częściej płacze. To skutek dyskomfortu związanego z utrudnionym oddychaniem . Łzy w tym wypadku mogą mieć korzystne działanie, ponieważ rozpuszczają zaschniętą wydzielinę z nosa, co z kolei przynosi dziecku ulgę. Rodzaje i przyczyny kataru u niemowlaka Katar u niemowlęcia może mieć różną postać: może być wodnisty lub...

leczenie kataru u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Co na katar u niemowlaka: domowe sposoby na katar (skuteczne i bezpieczne)
W leczeniu kataru u niemowlęcia pomogą inhalacje z soli fizjologicznej, układanie dziecka w odpowiedniej pozycji, podawanie większej ilości płynów, a także pilnowanie odpowiedniej temperatury w pokoju. Lekarz podpowiada, jak pomóc niemowlakowi z katarem. Oto domowe, naturalne sposoby.

Katar u niemowlęcia jest dużą uciążliwością. Zapchany nos sprawia, że dziecko nie chce jeść, gdyż podczas ssania piersi lub smoczka nie ma możliwości zaczerpnięcia powietrza. Zakatarzone niemowlę jest marudne, rozdrażnione i ma problemy ze snem, dlatego należy jak najszybciej pomóc mu w udrożnieniu nosa.  Sposoby na katar u niemowlaka Jeżeli zakatarzone niemowlę nie wymaga poważniejszego leczenia (nie ma innych niepokojących objawów, np. gorączki, wyraźnego pogorszenia samopoczucia), można zastosować domowe sposoby łagodzenia kataru. Dr n. med. Ewa Czernicka-Cierpisz  poleca siedem prostych, sprawdzonych i bezpiecznych domowych sposobów walki z dziecięcym katarem. Układanie niemowlaka na brzuszku Jeśli niemowlę, które ma katar, jeszcze nie siedzi, należy jak najczęściej układać je na brzuszku. Taka pozycja ułatwia swobodny wyciek wydzieliny z nosa. Można też dziecko nosić oparte o ramię (w pozycji do odbicia) – to też sprzyja wydostawaniu się wydzieliny na zewnątrz. Prawidłowe ułożenie ciała jest konieczne i przyniesie maluchowi ulgę, jednak nie zlikwiduje nieżytu nosa. Należy także pamiętać o bezpieczeństwie dziecka: zaśnięcie w pozycji na brzuchu może być dla niemowlaka niebezpieczne (zwiększa ryzyko śmierci łóżeczkowej – SIDS ). Dziecko należy układać w ten sposób w ciągu dnia, na kilka minut i tylko wtedy, kiedy czuwa.  Odpowiednia pozycja do snu Odpowiednią pozycją do snu dla niemowlaka będzie ułożenie maluszka tak, by jego główka była kilka centymetrów wyżej od jego ciała. Zapobiegnie to zakrztuszeniu się i zaleganiu wydzieliny w zatokach. Nie powinno się jednak podkładać poduszki pod główkę malucha, ponieważ może to źle wpłynąć na jego delikatny kręgosłup. Lepszym rozwiązaniem będzie podniesienie łóżeczka o kilka centymetrów do góry (np. podkładając książki pod nogi...

niemowlę, bluza, wyprawka, ubranko dla niemowlaka
Fotolia
Zdrowie
Zatkany nos bez kataru u dziecka: jakie są przyczyny i jak pomóc dziecku?
Zatkany nos u dziecka nie może pełnić swojej funkcji, czyli oczyszczać, ogrzewać i nawilżać przepływającego przezeń powietrza. Co sprawia, że nos nie jest drożny? Jak pomóc dziecku, gdy ma zatkany nosek bez kataru?

Zatkany nos u dziecka to najczęściej skutek pojawienia się wydzieliny w nosie związanej z katarem. Czasem jednak oddychanie przez nos staje się niemożliwe również bez kataru. Przyczyny niedrożności nosa mogą być różne i warto je znać, aby wiedzieć, jak pomóc dziecku w zależności od źródła problemu.  Zatkany nos bez kataru – przyczyny Przyczyny zatkanego nosa u dziecka mogą być różne. Jeśli dziecko nie ma kataru, powodem niedrożności nosa mogą być:  infekcje, urazy, obecność polipów, przekrzywiona przegroda nosowa. ciało obce w nosie. O ile niektóre z wymienionych przyczyn można rozpoznać bez konsultacji z lekarzem – część wymaga wizyty u specjalisty. Wiele zależy od indywidualnych okoliczności, czasu trwania/powtarzania się sytuacji, w której maluch ma zatkany nos. Właściwa diagnoza to podstawa do podjęcia skutecznych kroków.  Zatkany nos bez kataru u dziecka – do czego prowadzi?  Zatkany nos obniża komfort dziecka, przeszkadza w jedzeniu i spokojnym odpoczynku. Efektem niedrożności nosa może być też stan zapalny gardła lub krtani, a także przewlekły stan zapalny zatok nosowych. W przypadku niedrożności nosa spowodowanego obecnością ciała obcego – może dojść do groźnych powikłań. Niestety, małe dzieci wkładają do nosków (nie tylko sobie, ale także innym maluchom, np. młodszemu rodzeństwu) najróżniejsze rzeczy: koraliki, części zabawek itd. Najgorsze są nasionka (groch, fasola itd.), bo nie dość, że blokują nozdrza, to jeszcze pęcznieją i gniją. ​Aby jak najskuteczniej i możliwie szybko pomóc dziecku, warto jak najszybciej ustalić przyczynę niedrożności nosa. Zatkany nos bez kataru – jak pomóc dziecku? W przypadku rozpoczynającej się lub trwającej infekcji (na którą wskazuje np. podwyższona temperatura ciała lub kaszel), warto...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj