niemowlę z chrypką
Adobe Stock
Zdrowie

Chrypka u niemowlaka – skąd się bierze i co oznacza?

Chrypka u niemowlaka najczęściej jest związana z problemami z układem oddechowym lub naruszeniem strun głosowych przy długotrwałym płaczu. Dla rodziców dziecięca chrypka to stresujący objaw, szczególnie gdy dotyczy dziecka, które samo jeszcze nie może powiedzieć o innych odczuwanych objawach, takich jak drapanie w gardle czy ból. Zobacz, skąd bierze się chrypka u małego dziecka.

Chrypka u niemowlaka pojawia się zwykle po długotrwałym płaczu. Kiedy niemowlę przez dłuższy czas krzyczy, struny głosowe stają się obrzęknięte (przyczynia się do tego również stres). Głos dziecka traci naturalną barwę i z powodu nadwyrężenia strun głosowych jest zachrypnięty.

Spis treści:

Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]

Chrypka u niemowlaka – czy jest niebezpieczna?

Sama chrypka u niemowlaka nie stanowi zagrożenia. Jest jedynie objawem, który nie musi świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli chrypie nie towarzyszą inne objawy – dziecko nie wymiotuje, nie ma gorączki, kataru, kaszlu czy biegunki, najprawdopodobniej nie ma się czym przejmować.

Ponieważ chrypka u niemowlaka może być objawem infekcji, nigdy nie należy jej bagatelizować. Opiekun dziecka powinien zwracać uwagę, czy nie pojawiają się dodatkowe objawy. Dzięki temu dziecko w porę otrzyma odpowiednie leczenie, choroba się nie zaostrzy i nie zagrozi bezpieczeństwu dziecka. 

Chrypka u niemowlaka – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się chrypki u małego dziecka jest płacz. Chrypce spowodowanej płaczem nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Gdy dziecko się uspokaja, zachrypnięcie zwykle znika, a głos wraca do normy.

Jeśli niemowlę płacze długo i często, na jego strunach głosowych mogą utworzyć się guzki. Są trudne do usunięcia, ponieważ w trakcie leczenia należy wyeliminować także przyczynę ich powstania – czyli w tym przypadku długotrwały płacz. Często nie jest to możliwe u tak małego dziecka.

Pozostałe przyczyny chrypki u niemowlaka: 

  • katar,
  • refluks,
  • suche powietrze,
  • smog,
  • narażenie na dym tytoniowy,
  • zapalenie krtani.

Chrypka u niemowlaka a katar

Chrypka u niemowlaka może być związana z infekcją górnych dróg oddechowych (pojawia się u przeziębionego malucha lub towarzyszy zapaleniu gardła). Często jest powiązana z katarem (związanym z infekcją lub katarem alergicznym). Katar i zatkany nos zwiększają ryzyko chrypki, ponieważ zalegająca wydzielina spływa do gardła i podrażnia struny głosowe, które mogą być lekko obrzęknięte.

Co robić: Jeśli zauważysz katar u niemowlaka, odciągaj śluz z noska. W pozbyciu się nadmiaru wydzieliny pomaga wpuszczenie do nosa soli fizjologicznej (rozrzedza śluz, który potem łatwiej wypływa). 

Chrypka a refluks

Fizjologiczny refluks u niemowlaka nie jest groźny i powinien ustąpić po 12. miesiącu życia. Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku może jednak powodować chrypkę.

Co robić: Jeśli maluch prawidłowo przybiera na wadze, nie ma uporczywego kaszlu czy nawracającego zapalenia krtani, nie ma się czym martwić. Spróbuj karmić dziecko częściej, ale podawać mu mniejsze porcje. Pamiętaj też o odbijaniu powietrza po jedzeniu. To dobre sposoby, by zapobiegać zarówno refluksowi, jak i chrypce.

Chrypka u dziecka a suche powietrze

Zdarza się, że chrypka spowodowana jest zbyt suchym i ciepłym powietrzem w domu. Najczęściej mamy z nim do czynienia w zimowych miesiącach, czyli w sezonie grzewczym (w niektórych miejscach w Polsce – również podczas upalnego lata).

Oprócz mroźnego powietrza, które dziecko wdycha na zimowych spacerach (a które może być odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych), na malucha oddziałuje też zbyt ciepłe i suche powietrze – wysusza ono śluzówkę i prowadzi do pojawienia się chrypki u dziecka.

Co robić: W pozbyciu się chrypki pomoże nawilżanie gardła (dziecko może pić ciepłą wodę, młodsze niemowlę można częściej przystawiać do piersi). Dobrym rozwiązaniem jest kupno nawilżacza do pokoju dziecka. Należy go używać, jeśli wilgotność powietrza spadnie poniżej 40 proc. (optymalna wartość to około 50 proc.). Zimą można też na ciepłych kaloryferach wieszać mokre (czyste) ręczniki (para wodna powinna trochę nawilżyć powietrze).

Chrypka u niemowlaka a smog

Jeśli twojego niemowlaka męczy chrypka, zwróć uwagę na zanieczyszczenie powietrza, m.in. na smog, który w ostatnim czasie jest na bardzo wysokim poziomie w całej Polsce (w niektórych miejscach również latem).

Co robić: Pamiętaj, by w dni, kiedy ogłaszany jest alarm o zanieczyszczeniu powietrza, unikać wychodzenia z dzieckiem na dwór. W pozostałe dni podczas spacerów unikaj tras prowadzących wzdłuż ulic z dużym ruchem, szczególnie – ze światłami, na których robią się korki. Dziecko, które siedzi w wózku, znajduje się na niższym poziomie niż rodzic – tym samym jego twarz jest bliżej poziomu rur wydechowych samochodów. Codzienne spacery w powietrzu zanieczyszczonym spalinami mogą spowodować nie tylko chrypkę u dziecka – poziom zanieczyszczeń może doprowadzić wręcz do zatrucia organizmu.

Chrypka na dym tytoniowy

Podrażnienie dróg oddechowych wywołane dymem z papierosów może wywołać u dziecka chrypkę. Ale nie tylko! Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji uszu i próchnicy. U dziecka możesz zauważyć świszczący oddech, kaszel, bóle głowy, ból gardła, podrażnienie oczu.

Co robić: Pod żadnym pozorem nie pal papierosów przy dziecku ani nie pozwalaj na to innym. Pamiętaj, że wyjście z papierosem do drugiego pokoju czy na balkon tylko pozornie chroni malucha przed dymem. Bierne palenie to dla dziecka poważne konsekwencje zdrowotne!

Chrypka u niemowlaka a zapalenie krtani

Zwykła chrypka i objawy lekkiego przeziębienia mogą przerodzić się w groźne zapalenie krtani, które wywołuje atak duszności u dziecka. Choroba jest bardzo groźna dla małych dzieci poniżej 3. roku życia. Pojawia się nagle, dziecko ma charakterystyczny szczekający kaszel, świszczący oddech. Niemowlę ma nie tylko chrypkę, ale również trudności w mówieniu. Symptomy te spowodowane są stanem zapalnym w obrębie krtani.

Co robić: Konieczna jest natychmiastowa pomoc (zimą wyjście z dzieckiem na balkon, latem otwarcie zamrażalnika i oddychanie chłodnym powietrzem). 

Objawy chrypki u niemowlaka

Zgodnie z definicją chrypka to nieprawidłowa fonacja, czyli zmieniony sposób wydawania dźwięków, któremu towarzyszy matowy lub słaby głos. W praktyce chrypka u niemowlęcia to przytłumiony lub wręcz bezdźwięczny albo obniżony i „chropowaty” głos dziecka.

Zmiany te wynikają z zaburzenia przepływu powietrza przez narząd mowy – powietrze, zamiast płynnie przechodzić przez okolice strun głosowych, ulega w ich okolicy zawirowaniom, co wywołuje objaw w postaci chrypki.

Chrypka u niemowlaka – leczenie

Co może pomóc na chrypkę u niemowlaka? Jeśli niemowlę ma zachrypnięty głos, bo ostatnio dużo płakało, a poza tym czuje się dobrze, nie należy się martwić – po kilku dniach chrypka powinna ustąpić.

Chrypka u niemowlaka - jak zwalczyć:

  • nawilżając powietrze w pokoju,
  • częściej przystawiając dziecko do piersi,
  • dopajając wodą (nie potrzebują jej dzieci poniżej 6 miesiąca)
  • likwidując przyczynę, która wywołała chrypkę, np. dym tytoniowy.


Leczenie chrypki wywołanej infekcją, na przykład zapaleniem krtani, wymaga konsultacji z lekarzem i zastosowania farmaceutyków oraz inhalacji.

Chrypka u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Jeśli chrypce u niemowlaka towarzyszy katar, kaszel, gorączka, szczekający kaszel lub świszczący oddech, należy iść z dzieckiem do lekarza, gdyż przyczyną dolegliwości jest infekcja. W pierwszym półroczu życia przy każdej, nawet pozornie błahej dolegliwości lepiej skonsultować się z lekarzem.

Leczenie chrypki, która nie jest spowodowana długotrwałym płaczem, polega na wykluczeniu przyczyny zachrypnięcia głosu. Wizyta u lekarza jest konieczna. Pediatra ustali, co spowodowało chrypę, postawi diagnozę i zaleci postępowanie, które zlikwiduje zarówno chrypkę, jak i jej przyczynę.

Zobacz też:

rodzaje nawilżaczy powietrza
Adobe Stock
Zakupy
Nawilżacz powietrza: jaki rodzaj wybrać dla dziecka? Parowy czy ultradźwiękowy?
Są różne rodzaje nawilżaczy powietrza, więc przed zakupem warto sprawdzić, czym się różnią. Dla dziecka możesz wybrać nawilżacz powietrza parowy, ewaporacyjny lub ultradźwiękowy, choć każdy z nich ma wady i zalety. Do pokoju dziecka rodzice najczęściej wybierają nawilżacz ultradźwiękowy, bo jest cichy i energooszczędny.

W sklepach dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić, jak działają oraz czy są głośne i bezpieczne dla dzieci. Nawilżacz powietrza to przydatne urządzenie w sezonie grzewczym, ale nie wszyscy wiedzą, że w zależności od rodzaju nawilżacze różnią się wydajnością i poziomem zużycia prądu. Poniżej znajdziesz popularne i skuteczne rodzaje nawilżaczy powietrza. Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza Czy parowy nawilżacz powietrza nadaje się dla dzieci? Nawilżacz ewaporacyjny Nawilżacz   ultradźwiękowy Czy warto kupić tradycyjny nawilżacz powietrza? Rodzaje nawilżaczy powietrza Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawilżaczy powietrza . Różnią się między sobą sposobem działania, ceną i zużyciem prądu. Do tego nie każdy nawilżacz powietrza jest tak samo wydajny i nie każdy nadaje się do postawienia przy łóżku dziecka. W sklepach znajdziesz nawilżacze powietrza: tradycyjne, parowe, ewaporacyjne, ultradźwiękowe. Aby nawilżacz powietrza dobrze spełniał swoją rolę, trzeba wybrać taki, który nie tylko  poprawi wilgotność w domu, ale będzie też dostosowany do potrzeb wszystkich domowników.  Czy parowy nawilżacz powietrza nadaje się dla dzieci? Parowy nawilżacz powietrza to dobry wybór do pokoju starszego dziecka. Woda w nawilżaczu parowym jest podgrzewana i paruje, przez co eliminuje suche powietrze w mieszkaniu . Jego zaletą jest niska cena i możliwość robienia inhalacji. Do parowego nawilżacza powietrza można też dodawać preparaty zapachowe. Wadą jest to, że małe dziecko może się oparzyć gorącą parą, oraz dość wysokie zużycie prądu. Zalety parowego nawilżacza powietrza niska cena wielofunkcyjność brak potrzeby wymieniania dodatkowych elementów, np. filtrów Wady parowego nawilżacza...

nieżyt nosa
Adobe Stock
Zdrowie
Nieżyt nosa - objawy, przyczny, sposób leczenia
Nieżyt nosa to inaczej nazwa popularnego kataru. Opisujemy przyczyny jego powstawania, jak się przed nim uchronić oraz jak skutecznie leczyć.

Chociaż nieżyt nosa nie jest groźną dolegliwością dla zdrowia malucha, to jednak gdy utrzymuje się długo, może być sygnałem poważniejszego schorzenia. Są różne rodzaje kataru i w zależności od tego, co jest jego przyczyną, wymagają innego leczenia. Zobacz, jak sobie z tym poradzić. Spis treści: Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa - objawy Nieżyt nosa - rodzaje Nieżyt nosa - leczenie Nieżyt nosa - powikłania Nieżyt nosa - zapobieganie Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa (łac. rhinitis ) to medyczna nazwa dla popularnego kataru . Polega na zapaleniu błony śluzowej nosa, a czasami także zatok przynosowych. Błona śluzowa nosa neutralizuje wirusy i bakterie, które atakują organizm, a także produkuje śluz nawilżający, ogrzewający i oczyszczający powietrze. W sytuacji stanu zapalnego błony śluzowej dochodzi do zmniejszenia ilości i jakości warstwy ochronnej śluzu. W ten sposób wirusy, przenoszone drogą kropelkową mogą wtedy łatwo spowodować infekcję. Z reguły trwa ona 5-7 dni. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą zapadać na wirusowy nieżyt nosa do 8 razy w roku. Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa powstaje w wyniku: wychłodzenia organizmu, spadku odporności, przeziębienia organizmu, przemęczenia fizycznego, niedożywienia, stresu. Nieżyt nosa - objawy Objawy kataru to: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z nosa, lub jej spływanie po tylnej ścianie gardła, uczucie drapania w gardle i w nosie, błona śluzowa nosa staje się przekrwiona i obrzęknięta, pieczenie spojówek i łzawienie oczu, chrypka, kaszel, mniejsza drożność nosa, trudności z oddychaniem, ból głowy, osłabienie, czasami podwyższona temperatura. Katar u noworodka lub niemowlaka wymaga wizyty u pediatry. Nieżyt nosa -...

Kaszel alergiczny u dziecka
AdobeStoc; Roquillo
Małe dziecko
Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]
Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.

Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączki. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia ? Spis treści: Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka? Kaszel alergiczny a astma Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny? Jakie badania zleci alergolog? Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka? Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Tak, kaszel jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Kaszel alergiczny, w odróżnieniu od kaszlu wywołanego infekcją, najczęściej jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak: pyłki roślin, ​roztocza kurzu domowego, pleśnie, środki chemiczne np. zawarte w proszkach do prania, sierść psa, kota, świnki morskiej.   Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Przyczyny występowania alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że skłonność do wstępowania alergii ma podłoże genetyczne. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje alergia istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u dziecka. Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego jest nadmierna reakcja układu odpornościowego na określony alergen, czyli czynniki wywołujący reakcję uczuleniową. W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia , kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach: w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz