Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę z chrypką
Adobe Stock
Zdrowie

Chrypka u niemowlaka – skąd się bierze, co oznacza, jak leczyć?

Chrypka u niemowlaka najczęściej jest związana z problemami z układem oddechowym, ale zdarza się też przy podrażnieniu strun głosowych. Dla rodziców dziecięca chrypka to stresujący objaw, szczególnie gdy dotyczy dziecka, które samo jeszcze nie może powiedzieć o innych odczuwanych objawach, takich jak drapanie w gardle czy ból. Zobacz, skąd bierze się chrypka u małego dziecka.

Chrypka u niemowlaka pojawia się np. po długotrwałym płaczu. Kiedy niemowlę przez dłuższy czas krzyczy, struny głosowe stają się obrzęknięte (przyczynia się do tego również stres). Inną częstą przyczyną chrypki u niemowlaka są infekcje dróg oddechowych, ale głos dziecka traci naturalną barwę także z innych przyczyn.

Spis treści:

Czy przejmujesz się smogiem? [SONDA ULICZNA]

Chrypka u niemowlaka – czy jest niebezpieczna?

Sama chrypka u niemowlaka nie stanowi zagrożenia. Jest jedynie objawem, który nie musi świadczyć o tym, że z dzieckiem dzieje się coś niepokojącego. Jeśli chrypie nie towarzyszą inne objawy – dziecko nie wymiotuje, nie ma gorączki, kataru, kaszlu czy biegunki, najprawdopodobniej nie ma się czym przejmować.

Ponieważ chrypka u niemowlaka może być objawem infekcji, nigdy nie należy jej bagatelizować. Opiekun dziecka powinien zwracać uwagę, czy nie pojawiają się dodatkowe objawy. Dzięki temu dziecko w porę otrzyma odpowiednie leczenie, choroba się nie zaostrzy i nie zagrozi bezpieczeństwu dziecka. 

Chrypka u niemowlaka – przyczyny

Jedną z najczęstszych przyczyn pojawienia się chrypki u małego dziecka jest płacz. Chrypce spowodowanej płaczem nie towarzyszą inne niepokojące objawy. Gdy dziecko się uspokaja, zachrypnięcie zwykle znika, a głos wraca do normy.

Jeśli niemowlę płacze długo i często, na jego strunach głosowych mogą utworzyć się guzki. Są trudne do usunięcia, ponieważ w trakcie leczenia należy wyeliminować także przyczynę ich powstania – czyli w tym przypadku długotrwały płacz. Często nie jest to możliwe u tak małego dziecka.

Pozostałe przyczyny chrypki u niemowlaka: 

  • katar,
  • refluks,
  • suche powietrze,
  • smog,
  • narażenie na dym tytoniowy,
  • zapalenie krtani.

Chrypka u niemowlaka a katar

Chrypka u niemowlaka może być związana z infekcją górnych dróg oddechowych (pojawia się u przeziębionego malucha lub towarzyszy zapaleniu gardła). Często jest powiązana z katarem (związanym z infekcją lub katarem alergicznym). Katar i zatkany nos zwiększają ryzyko chrypki, ponieważ zalegająca wydzielina spływa do gardła i podrażnia struny głosowe, które mogą być lekko obrzęknięte.

Co robić: Jeśli zauważysz katar u niemowlaka, odciągaj śluz z noska. W pozbyciu się nadmiaru wydzieliny pomaga wpuszczenie do nosa soli fizjologicznej (rozrzedza śluz, który potem łatwiej wypływa). 

Chrypka a refluks

Fizjologiczny refluks u niemowlaka nie jest groźny i powinien ustąpić po 12. miesiącu życia. Cofanie się treści pokarmowej z żołądka do przełyku może jednak powodować chrypkę.

Co robić: Jeśli maluch prawidłowo przybiera na wadze, nie ma uporczywego kaszlu czy nawracającego zapalenia krtani, nie ma się czym martwić. Spróbuj karmić dziecko częściej, ale podawać mu mniejsze porcje. Pamiętaj też o odbijaniu powietrza po jedzeniu. To dobre sposoby, by zapobiegać zarówno refluksowi, jak i chrypce.

Chrypka u dziecka a suche powietrze

Zdarza się, że chrypka spowodowana jest zbyt suchym i ciepłym powietrzem w domu. Najczęściej mamy z nim do czynienia w zimowych miesiącach, czyli w sezonie grzewczym (w niektórych miejscach w Polsce – również podczas upalnego lata).

Oprócz mroźnego powietrza, które dziecko wdycha na zimowych spacerach (a które może być odpowiedzialne za infekcje górnych dróg oddechowych), na malucha oddziałuje też zbyt ciepłe i suche powietrze – wysusza ono śluzówkę i prowadzi do pojawienia się chrypki u dziecka.

Co robić: W pozbyciu się chrypki pomoże nawilżanie gardła (dziecko może pić ciepłą wodę, młodsze niemowlę można częściej przystawiać do piersi). Dobrym rozwiązaniem jest kupno nawilżacza do pokoju dziecka. Należy go używać, jeśli wilgotność powietrza spadnie poniżej 40 proc. (optymalna wartość to około 50 proc.). Zimą można też na ciepłych kaloryferach wieszać mokre (czyste) ręczniki (para wodna powinna trochę nawilżyć powietrze).

Chrypka u niemowlaka a smog

Jeśli twojego niemowlaka męczy chrypka, zwróć uwagę na zanieczyszczenie powietrza, m.in. na smog, który w ostatnim czasie jest na bardzo wysokim poziomie w całej Polsce (w niektórych miejscach również latem).

Co robić: Pamiętaj, by w dni, kiedy ogłaszany jest alarm o zanieczyszczeniu powietrza, unikać wychodzenia z dzieckiem na dwór. W pozostałe dni podczas spacerów unikaj tras prowadzących wzdłuż ulic z dużym ruchem, szczególnie – ze światłami, na których robią się korki. Dziecko, które siedzi w wózku, znajduje się na niższym poziomie niż rodzic – tym samym jego twarz jest bliżej poziomu rur wydechowych samochodów. Codzienne spacery w powietrzu zanieczyszczonym spalinami mogą spowodować nie tylko chrypkę u dziecka – poziom zanieczyszczeń może doprowadzić wręcz do zatrucia organizmu.

Chrypka a dym tytoniowy

Podrażnienie dróg oddechowych wywołane dymem z papierosów może wywołać u dziecka chrypkę. Ale nie tylko! Bierne palenie zwiększa ryzyko wystąpienia infekcji uszu i próchnicy. U dziecka możesz zauważyć świszczący oddech, kaszel, bóle głowy, ból gardła, podrażnienie oczu.

Co robić: Pod żadnym pozorem nie pal papierosów przy dziecku ani nie pozwalaj na to innym. Pamiętaj, że wyjście z papierosem do drugiego pokoju czy na balkon tylko pozornie chroni malucha przed dymem. Bierne palenie to dla dziecka poważne konsekwencje zdrowotne!

Chrypka u niemowlaka a zapalenie krtani

Zwykła chrypka i objawy lekkiego przeziębienia mogą przerodzić się w groźne zapalenie krtani, które wywołuje atak duszności u dziecka. Choroba jest bardzo groźna dla małych dzieci poniżej 3. roku życia. Pojawia się nagle, dziecko ma charakterystyczny szczekający kaszel, świszczący oddech. Niemowlę ma nie tylko chrypkę, ale również trudności w mówieniu. Symptomy te spowodowane są stanem zapalnym w obrębie krtani.

Co robić: Konieczna jest natychmiastowa pomoc (zimą wyjście z dzieckiem na balkon, latem otwarcie zamrażalnika i oddychanie chłodnym powietrzem). 

Objawy chrypki u niemowlaka

Zgodnie z definicją chrypka to nieprawidłowa fonacja, czyli zmieniony sposób wydawania dźwięków, któremu towarzyszy matowy lub słaby głos. W praktyce chrypka u niemowlęcia to przytłumiony lub wręcz bezdźwięczny albo obniżony i „chropowaty” głos dziecka.

Zmiany te wynikają z zaburzenia przepływu powietrza przez narząd mowy – powietrze, zamiast płynnie przechodzić przez okolice strun głosowych, ulega w ich okolicy zawirowaniom, co wywołuje objaw w postaci chrypki.

Chrypka u niemowlaka – kiedy do lekarza?

Jeśli chrypce u niemowlaka towarzyszy katar, kaszel, gorączka, szczekający kaszel lub świszczący oddech, należy iść z dzieckiem do lekarza, gdyż przyczyną dolegliwości jest infekcja. W pierwszym półroczu życia dziecka  przy każdej, nawet pozornie błahej dolegliwości lepiej skonsultować się z lekarzem.

Leczenie chrypki, która nie jest spowodowana długotrwałym płaczem, polega na wykluczeniu przyczyny zachrypnięcia głosu. Wizyta u lekarza jest konieczna. Pediatra ustali, co spowodowało chrypę, postawi diagnozę i zaleci postępowanie, które zlikwiduje zarówno chrypkę, jak i jej przyczynę.

Chrypka u niemowlaka – leczenie

Co może pomóc na chrypkę u niemowlaka? Jeśli niemowlę ma zachrypnięty głos, bo ostatnio dużo płakało, a poza tym czuje się dobrze, nie należy się martwić – po kilku dniach chrypka powinna ustąpić.

Chrypka u niemowlaka - jak zwalczyć:

  • nawilżając powietrze w pokoju,
  • częściej przystawiając dziecko do piersi,
  • dopajając wodą (nie potrzebują jej dzieci poniżej 6. miesiąca)
  • likwidując przyczynę, która wywołała chrypkę, np. dym tytoniowy.


Leczenie chrypki wywołanej infekcją, na przykład zapaleniem krtani, wymaga konsultacji z lekarzem i zastosowania farmaceutyków oraz inhalacji.

Uwaga! Inhalacji nie wykonuje się bez konsultacji z lekarzem u dzieci poniżej 1. roku życia. Przeciwwskazaniem do inhalacji jest też: wysoka gorączka, ropne zapalenie zatok i migdałków, niewydolność krążeniowo-oddechowa,  gruźlica i choroby nowotworowe. Inhalacje u niemowląt i małych dzieci robi się wyłącznie po konsultacji z lekarzem i z zaleconych przez niego preparatów – czasami jest to tylko sól fizjologiczna, czasami lek. Nie należy robić inhalacji z leku, który wcześnie pomógł – kaszel czy chrypa, mogą być symptomami różnych chorób. Podanie leku bez konsultacji z lekarzem może albo utrudnić rozpoznanie choroby, albo wręcz zaszkodzić dziecku.

Zobacz też:

rodzaje nawilżaczy powietrza
Adobe Stock
Zakupy
Nawilżacz powietrza: jaki rodzaj wybrać dla dziecka? Parowy czy ultradźwiękowy?
Są różne rodzaje nawilżaczy powietrza, więc przed zakupem warto sprawdzić, czym się różnią. Dla dziecka możesz wybrać nawilżacz powietrza parowy, ewaporacyjny lub ultradźwiękowy, choć każdy z nich ma wady i zalety. Do pokoju dziecka rodzice najczęściej wybierają nawilżacz ultradźwiękowy, bo jest cichy i energooszczędny.

W sklepach dostępne są różne rodzaje nawilżaczy powietrza, dlatego przed zakupem trzeba sprawdzić, jak działają oraz czy są głośne i bezpieczne dla dzieci. Nawilżacz powietrza to przydatne urządzenie w sezonie grzewczym, ale nie wszyscy wiedzą, że w zależności od rodzaju nawilżacze różnią się wydajnością i poziomem zużycia prądu. Poniżej znajdziesz popularne i skuteczne rodzaje nawilżaczy powietrza. Jaki nawilżacz powietrza wybrać? Rodzaje nawilżaczy powietrza Czy parowy nawilżacz powietrza nadaje się dla dzieci? Nawilżacz ewaporacyjny Nawilżacz   ultradźwiękowy Czy warto kupić tradycyjny nawilżacz powietrza? Rodzaje nawilżaczy powietrza Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów nawilżaczy powietrza . Różnią się między sobą sposobem działania, ceną i zużyciem prądu. Do tego nie każdy nawilżacz powietrza jest tak samo wydajny i nie każdy nadaje się do postawienia przy łóżku dziecka. W sklepach znajdziesz nawilżacze powietrza: tradycyjne, parowe, ewaporacyjne, ultradźwiękowe. Aby nawilżacz powietrza dobrze spełniał swoją rolę, trzeba wybrać taki, który nie tylko  poprawi wilgotność w domu, ale będzie też dostosowany do potrzeb wszystkich domowników.  Czy parowy nawilżacz powietrza nadaje się dla dzieci? Parowy nawilżacz powietrza to dobry wybór do pokoju starszego dziecka. Woda w nawilżaczu parowym jest podgrzewana i paruje, przez co eliminuje suche powietrze w mieszkaniu . Jego zaletą jest niska cena i możliwość robienia inhalacji. Do parowego nawilżacza powietrza można też dodawać preparaty zapachowe. Wadą jest to, że małe dziecko może się oparzyć gorącą parą, oraz dość wysokie zużycie prądu. Zalety parowego nawilżacza powietrza niska cena wielofunkcyjność brak potrzeby wymieniania dodatkowych elementów, np. filtrów Wady parowego nawilżacza...

nieżyt nosa
Adobe Stock
Zdrowie
Nieżyt nosa - objawy, przyczny, sposób leczenia
Nieżyt nosa to inaczej nazwa popularnego kataru. Opisujemy przyczyny jego powstawania, jak się przed nim uchronić oraz jak skutecznie leczyć.

Chociaż nieżyt nosa nie jest groźną dolegliwością dla zdrowia malucha, to jednak gdy utrzymuje się długo, może być sygnałem poważniejszego schorzenia. Są różne rodzaje kataru i w zależności od tego, co jest jego przyczyną, wymagają innego leczenia. Zobacz, jak sobie z tym poradzić. Spis treści: Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa - objawy Nieżyt nosa - rodzaje Nieżyt nosa - leczenie Nieżyt nosa - powikłania Nieżyt nosa - zapobieganie Nieżyt nosa - charakterystyka Nieżyt nosa (łac. rhinitis ) to medyczna nazwa dla popularnego kataru . Polega na zapaleniu błony śluzowej nosa, a czasami także zatok przynosowych. Błona śluzowa nosa neutralizuje wirusy i bakterie, które atakują organizm, a także produkuje śluz nawilżający, ogrzewający i oczyszczający powietrze. W sytuacji stanu zapalnego błony śluzowej dochodzi do zmniejszenia ilości i jakości warstwy ochronnej śluzu. W ten sposób wirusy, przenoszone drogą kropelkową mogą wtedy łatwo spowodować infekcję. Z reguły trwa ona 5-7 dni. Dzieci w wieku przedszkolnym mogą zapadać na wirusowy nieżyt nosa do 8 razy w roku. Nieżyt nosa - przyczyny powstawania Nieżyt nosa powstaje w wyniku: wychłodzenia organizmu, spadku odporności, przeziębienia organizmu, przemęczenia fizycznego, niedożywienia, stresu. Nieżyt nosa - objawy Objawy kataru to: kichanie, wyciek płynnej wydzieliny z nosa, lub jej spływanie po tylnej ścianie gardła, uczucie drapania w gardle i w nosie, błona śluzowa nosa staje się przekrwiona i obrzęknięta, pieczenie spojówek i łzawienie oczu, chrypka, kaszel, mniejsza drożność nosa, trudności z oddychaniem, ból głowy, osłabienie, czasami podwyższona temperatura. Katar u noworodka lub niemowlaka wymaga wizyty u pediatry. Nieżyt nosa -...

Kaszel alergiczny u dziecka
AdobeStoc; Roquillo
Małe dziecko
Kaszel alergiczny u dziecka: zwykle jest suchy i męczący. Po czym jeszcze go poznać? [I JAK POMÓC]
Kaszel alergiczny u dziecka jest spowodowany uczuleniem. Często nasila się nocą i utrudnia spanie. Nie pomogą wtedy środki wykrztuśne ani hamujące kaszel u dzieci. Kaszel alergiczny może być też objawem astmy. Dziecko wymaga opieki alergologa.

Kaszel alergiczny zwykle występuje bez innych objawów, np. gorączki. Może zdarzyć się katar sienny. Jeśli kaszel występuje łącznie z katarem, a dziecko ma też podwyższoną temperaturę lub inne objawy (np. ból gardła, głowy, biegunkę), można przypuszczać, że powodem kaszlu jest infekcja. Kiedy w takim razie podejrzewać, że przyczyną kaszlu jest alergia ? Spis treści: Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Jak rozpoznać kaszel alergiczny u dziecka? Kaszel alergiczny a astma Co robić, gdy dziecko ma kaszel alergiczny? Jakie badania zleci alergolog? Jak leczyć kaszel alergiczny u dziecka? Czy kaszel może być objawem alergii u dziecka? Tak, kaszel jest jednym z najczęściej pojawiających się objawów alergii. Kaszel alergiczny, w odróżnieniu od kaszlu wywołanego infekcją, najczęściej jest spowodowany przez podrażnienie dróg oddechowych alergenami wziewnymi, takimi jak: pyłki roślin, ​roztocza kurzu domowego, pleśnie, środki chemiczne np. zawarte w proszkach do prania, sierść psa, kota, świnki morskiej.   Kiedy pojawia się kaszel alergiczny u dzieci? Przyczyny Przyczyny występowania alergii nie są do końca znane. Wiadomo jednak, że skłonność do wstępowania alergii ma podłoże genetyczne. Jeśli u jednego lub obojga rodziców występuje alergia istnieje duże prawdopodobieństwo, że pojawi się ona także u dziecka. Przyczyną pojawienia się kaszlu alergicznego jest nadmierna reakcja układu odpornościowego na określony alergen, czyli czynniki wywołujący reakcję uczuleniową. W zależności od tego, czym spowodowana jest alergia , kaszel alergiczny występuje w różnych okolicznościach: w przypadku uczulenia na pyłki roślin – kaszel alergiczny występuje w okresie silnego pylenia uczulającej rośliny. Zwykle nasila się po...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz