Zdrowie

Ciągle się ślini

Czy nadmierne ślinienie u 3-miesięcznego dziecka świadczy o tym, że niedługo zacznie ząbkować? A może to jest objaw jakiejś choroby?

Mój trzymiesięczny synek zaczął się ślinić. Często zmieniam mu śliniaczki, bo inaczej ubranko jest stale mokre. Czy takie ślinienie świadczy o tym, że dziecko niedługo zacznie ząbkować? Chyba na pierwsze ząbki  jeszcze za wcześnie... A może to jest objaw jakiejś choroby? Wiesława z Krynicy

Nasilone ślinienie nie musi być objawem choroby ani też ząbkowania. Pojawienie się większej ilości śliny bywa spowodowane np. dojrzewaniem gruczołów ślinowych. Poza tym jej wydzielanie może się wzmagać wówczas, gdy niemowlę wkłada rączki lub zabawki do buzi.
Ślina odgrywa w jamie ustnej ważną rolę. Nie tylko nawilża śluzówki – zawarte w niej przeciwciała mają duże znaczenie w tzw. ochronie miejscowej, bowiem utrudniają wnikanie do organizmu bakterii. W ślinie znajdują się także enzymy trawienne, dzięki którym już w ustach rozpoczyna się proces trawienia pokarmów. Jeśli gruczoły ślinowe produkują jej zbyt dużo, a niemowlę nie potrafi jeszcze skoordynować połykania z ruchami mięśni, broda i ubranka są stale wilgotne.

W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko często zmieniać śliniaczki i smarować skórę na bródce tłustym kremem ochronnym, by nie uległa podrażnieniom (spierzchnięciu, zaczerwienieniu). To ważne zarówno w  domu, jak i przed każdym spacerem.

Odpowiada ekspert: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz. leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Kliniką Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.
 

td_dopisek.gif

 

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

Fotolia.pl
Mama
Kiedy najlepiej dziecko zniesie powrót mamy do pracy
Powrót z urlopu macierzyńskiego do pracy, bywa życiową koniecznością. Dla dziecka to stresujące przeżycie. Jak przygotować się do rozstania radzi nasz ekspert Alicja Kubiak, psycholog dziecięcy.

Gdy mama wraca do pracy , niemowlę musi zostać pod opieką innej czułej osoby. Otoczone sympatią i akceptacją z jej strony, może lepiej znieść rozłąkę, ale nadal potrzebuje bliskiego kontaktu z mamą. W pierwszym roku życia , dziecko nabiera zaufania do świata i ludzi, uczy się przewidywania wydarzeń, poznaje otoczenie. Te nowe możliwości, które wynikają z dojrzewania mózgu i całego układu nerwowego, są bardzo angażujące i wymagają sporego wysiłku. Dlatego niemowlę potrzebuje nie tylko fizycznego komfortu, ale też poczucia bezpieczeństwa i psychicznej sytości, jaką daje mu kontakt z ważną, bliską osobą. Dziecko szybciej i silniej przywiązuje się do tych osób, które najlepiej zaspokajają jego potrzeby. Są opiekuńcze i troskliwe, sprawiają, że maluch jest szczęśliwy i bezpieczny.   Pierwsze 6 miesięcy najlepiej podaruj dziecku mamo Ze względu na czas spędzany z dzieckiem i wrażliwość na jego pragnienia, najbliższą osobą jest zwykle mama, choć może okazać się nią babcia czy tata. Ważne jest, by mogła ona stale być z maluchem, towarzyszyć mu w jego przeżyciach, pielęgnować go. Dzięki temu przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecko ma szansę poczuć, że osoba, która się nim opiekuje, to ktoś ważny, stale obecny w jego życiu. Ten wyjątkowy, trwały związek wpływa na późniejsze przyjaźnie i miłości . Zbyt wczesne rozstania utrudniają, niestety, wzajemny kontakt, ale silnej więzi z mamą dziecko nie zapomina i nie zamieni jej na żadną inną. Może mieć drugą bliską osobę, ale już mniej ważną.     Co robić, gdy powrót do pracy jest nieunikniony? W pierwszym roku życia, rozstanie z mamą na osiem-dziewięć godzin jest dla dziecka zbyt trudne. Ono nie tylko tęskni, ale jest też zaniepokojone brakiem osoby, z którą czuje się emocjonalnie najsilniej związane. Jeśli rozstanie z dzieckiem jest zaplanowane i nie można tego...

niemowlę, śliniak, karmienie
Zdrowie
Dlaczego dziecko się ślini?
Czy obfite ślinienie się niemowlaka to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia?

Maluch tak się ślini, że pieluszka, którą zakładasz mu wokół szyi, po godzinie jest zupełnie mokra. Zastanawiasz się, czy jest to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia. Pediatrzy uspokajają, że zwiększone wydzielanie śliny, które występuje u niektórych niemowląt już około dziesiątego tygodnia życia, jest zjawiskiem normalnym i samoistnie zanika zazwyczaj po pojaweniu się pierwszych ząbków . Są jednak maluchy, które reagują zwiększonym wydzielaniem śliny na pojawianie się każdego nowego ząbka i wówczas okres intensywnego ślinienia wydłuża się. Po co jest ślina? Przez pierwsze miesiące niemowlę nie potrzebuje śliny, gdyż jego pokarm ma płynną konsystencję i jest łatwy w połykaniu. Dopiero po trzech czy czterech tygodniach życia wydzielanie ślinianek zwiększa się. Największą zmianę obserwuje się zazwyczaj około trzeciego-czwartego miesiąca życia, kiedy to maluch ślini się najbardziej. Związane jest to najczęściej z wyrzynaniem się pierwszych ząbków (zwiększone ślinienie poprzedza tę chwilę nieraz nawet o kilka tygodni). Pojawienie się pierwszych ząbków zbiega się zazwyczaj z wprowadzeniem nowych pokarmów do diety. Mają one inną konsystencję niż mleko mamy – są bardziej gęste. Ślina ułatwia ich połykanie i prawidłowe trawienie. Okres ten pokrywa się też z rozwojem rdzeniowych ośrodków nerwowych, które regulują wydzielanie śliny. Dodatkowo jest ono wzmagane częstym braniem przez malucha do buzi różnych przedmiotów. Kłopotliwe ślinienie U dzieci, które bardzo obficie się ślinią, może pojawić się w okolicach ust i na brodzie suchość skóry, a nawet drobna wysypka. Należy wówczas wyjątkowo dbać o higienę – często wycierać buzię delikatną ściereczką lub miękką pieluszką, podkładać pieluszkę, aby wsiąkała w nią ślina, oraz często smarować skórę maluszka kremem lub oliwką . Nadmiar śliny...

Zdrowie
Mój maluch bardzo się ślini
Twój maluch bardzo się ślini? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi.

Twój maluch bardzo się ślini? Ma przez to podrażnioną brudkę? Wyjaśniamy, czym to może być spowodowane i jak pomóc maluszkowi. Obfite ślinienie wcale nie musi być związane z ząbkowaniem. Pojawia się zazwyczaj około trzeciego miesiąca życia, na długo przed ząbkowaniem. Wynika ze wzmożonej pracy gruczołów ślinowych. • Po co dziecku ślina? – Nawilża śluzówkę jamy ustnej. – Zawarte w niej przeciwciała (IgA) utrudniają wnikanie bakterii. – Bierze udział w procesie trawienia, za sprawą zawartych w niej enzymów. • Kiedy robi się jej więcej? Od trzeciego miesiąca życia malca gruczoły ślinowe pracują intensywniej i wydzielają więcej śliny. Dziecko nie umie jeszcze skoordynować ruchów języka, policzków i gardła, żeby połykać jej nadmiar, więc ślina ścieka po bródce. • Czemu to służy? Pięciomiesięczne maluszki bawią się językiem, wargami i śliną, robią z niej bańki – ćwiczą w ten sposób buzię i szykują do nauki mówienia. • Potrzebna przy ząbkowaniu? Około szóstego miesiąca zaczynają rosnąć ząbki. Zawiązek zęba powoduje obrzmienie dziąsła (a nawet lekki stan zapalny). W rezultacie maluch ślini się dużo bardziej. Co możesz zrobić? 1. Smaruj brodę i szyję kremem ochronnym lub maścią (np. Linomag, Bepanthen, Alantan), by zabezpieczyć ją przed drażniącym działaniem enzymów trawiennych. 2. Pamiętaj o zabezpieczeniu buzi kremem przed wyjściem na dwór. Mokra (zaśliniona) skóra pod wpływem chłodu łatwiej ulega spierzchnięciu. 3. zakładaj śliniaczek (nie tylko do jedzenia) i często go zmieniaj. Dzięki temu zabezpieczysz ubranko maluszka. 4. Porozmawiaj z lekarzem. Obfite, nie uzasadnione niczym ślinienie może być objawem zapalenia nagłośni. Tekst: Joanna Kieniewicz-Górska Konsultacja: dr n. med. Maria Rudzińska-CHazan Pediatra neonatolog; od 26 lat leczy najmłodszych...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz