sposoby na ciemieniuchę
Adobe Stock
Zdrowie

Sposoby na ciemieniuchę – co stosować: krem, szampon czy szczoteczkę?

Niektóre sposoby na ciemieniuchę nie są już uważane za skuteczne. Najlepiej usuwać ją przed codzienną kąpielą dziecka po zmiękczeniu łusek – wówczas stają się miękkie i łatwiejsze do wyczesania. Skuteczny domowy sposób na ciemieniuchę to także oliwka nałożona na ciemieniuchę przed kąpielą. Poznaj inne sposoby na pozbycie się ciemieniuchy.

Najlepiej stosować kilka sprawdzonych sposobów na ciemieniuchę jednocześnie: smarowanie zmian preparatem, który zmiękczy łuski, delikatne wyczesywanie i mycie głowy. Usuwaniem ciemieniuchy warto się zająć, jak tylko pojawią się pierwsze zmiany na skórze głowy dziecka (na początku jest to białawy nalot w okolicy ciemiączka). Jeżeli się to zaniedba, łuski zaczną się z czasem zlewać w coraz grubszą i szczelniejszą skorupę na głowie, blokując skórze dostęp do powietrza. Usuwanie ciemieniuchy wymaga regularności, a trzeba wiedzieć, że dolegliwość lubi powracać.

Spis treści:
1. Sposoby na ciemieniuchę – tego lepiej nie robić
2. Sprawdzone sposoby na ciemieniuchę: kosmetyki

3. Domowe sposoby na ciemieniuchę

9 zastosowań oleju kokosowego dla niemowląt i dzieci [WIDEO]

Sposoby na ciemieniuchę – tego lepiej nie robić

Kiedyś polecano smarowanie głowy dziecka w miejscu, gdzie pojawiła się ciemieniucha, masłem i podważanie łusek np. paznokciem lub ostrą szczotką czy ząbkami grzebienia. To duży błąd, bo w ten sposób łatwo zranić skórę głowy, a wtedy może dojść do nadkażenia jej bakteriami lub grzybami. Nie wolno też ciemieniuchy intensywnie pocierać szorstkim ręcznikiem. Tak naprawdę, żeby pozbyć się ciemieniuchy, wystarczą łagodne sposoby i cierpliwość.

Skuteczne sposoby na ciemieniuchę: kosmetyki

Na rynku jest sporo różnych preparatów na ciemieniuchę. Można je kupić albo spróbować walczyć z łuskami za pomocą kosmetyków, które niekoniecznie zostały przez producenta do tego przeznaczone. W przypadku gotowych preparatów wiadomo, że są bezpieczne dla dziecka. Jeśli chodzi o inne kosmetyki na ciemieniuchę, to przed ich zastosowaniem lub zakupem trzeba przeczytać ich skład. Najlepsze są te naturalne, o jak najkrótszej liście składników. Szczególnej uwagi wymagają niemowlęta i dzieci ze skłonnością do alergii i z wrażliwą skórą.

Warto przetestować, który kosmetyk najskuteczniej zmiękcza ciemieniuchę i ułatwia jej usuwanie. Każde dziecko jest inne, więc nie zawsze ten sam preparat zadziała tak samo dobrze u każdego malucha.

Oliwka na ciemieniuchę, olej kokosowy

To najbardziej naturalny sposób na ciemieniuchę. Można w tym celu zastosować także olej kokosowy lub migdałowy Najlepiej zrobić to przed wieczorną kąpielą dziecka:

  • pozostawić oliwkę lub olej na główce tak długo, aż łuski staną się miękkie (nawet kilka godzin),
  • jeżeli zmiany są wyjątkowo duże i ciężkie do usunięcia, najlepiej nasączyć oliwką gazik i umieścić go pod bawełnianą czapeczką,
  • pozostawić kompres na główce co najmniej przez godzinę, a najlepiej kilka.

 

Spray na ciemieniuchę

Najpopularniejsze spraye na ciemieniuchę to: Babycap Spray, Linomag płyn oraz Dermicin aerozol. Ich zaletą jest łatwa aplikacja. Niektóre preparaty, np. Dermicin zawierają w komplecie szczoteczkę chirurgiczną do wyczesywania łusek. Na skórę głowy można preparat rozpylić albo wmasować go po tym, jak osoba dorosła nałoży porcję kosmetyku na własną dłoń. Jeżeli ciemieniucha znajduje się wokół oczu, nie należy tam rozpylać spreju – trzeba go nałożyć na wacik i nim przecierać zmienione miejsca.

Szampon na ciemieniuchę

Stosuje się go do zapobiegania nawrotowi ciemieniuchy albo jako wspomaganie jej leczenia. Po zmiękczeniu łusek i ich wyczesaniu, co warto robić bezpośrednio przed kąpielą, dobrze jest zastosować specjalny szampon na ciemieniuchę, który normalizuje działanie skóry i łagodzi podrażnienia.

Konsystencja takiego kosmetyku może być różna: płyn, żel, pianka. Większość tego typu szamponów nie szczypie w oczy. Trzeba je jednak potrzymać na skórze przez kilka minut – przed zastosowaniem szamponu należy przeczytać ulotkę do niego dołączoną. Niektóre szampony, np. Mustela Bebe, zawierają, poza substancjami pielęgnującymi i myjącymi, np. kwas salicylowy, który dodatkowo wspomaga złuszczanie ciemieniuchy lub substancje działające przeciwzapalnie, np. szampon na ciemieniuchę Oillan.

Krem na ciemieniuchę

Alternatywą dla olejków są specjalne kremy przeznaczone do leczenia ciemieniuchy. Nie tylko zmiękczają łuski, ale też pielęgnują skórę, łagodząc podrażnienia i przyspieszając gojenie się naskórka. Zastosowanie kremów jest takie samo jak oliwki: trzeba nimi smarować skórę dotkniętą ciemieniuchą i pozostawić je na niej przez kilka godzin, a następnie delikatnie usuwać łuski. Ze względu na bogatszy skład i różnorodne składniki, kremy działają bardziej kompleksowo.

 

Domowe sposoby na ciemieniuchę

Stosowanie samych kosmetyków nie wystarczy. Łuski trzeba usuwać, a skórze zapewnić komfort. Czasami do walki z ciemieniuchą trzeba zaangażować lekarza. Podpowiadamy, jak bezpiecznie dla dziecka złuszczać zmienioną skórę i kiedy trzeba iść do pediatry.

Usuwanie ciemieniuchy miękką szczoteczką

To bardzo ważne, aby użyć odpowiedniej szczoteczki – musi mieć miękkie włosie. Wyczesywanie trzeba robić ostrożnie, żeby nie zadrasnąć, ani nie podrażnić skóry głowy. Nigdy nie wolno używać do wyczesywania ciemieniuchy grzebienia, który mógłby podrapać delikatną skórę niemowlęcia – nie wolno nim podważać łusek, ale można już te oderwane szczotką wyczesać grzebieniem z włosów.

 

Skóra z ciemieniuchą musi oddychać

Powietrze najlepiej leczy wszelkie zmiany na skórze, także ciemieniuchę. To bardzo ważne, aby nie przegrzewać główki dziecka:

  • nawet noworodek nie musi w domu nosić czapeczki – jest to dopuszczalne tylko w pierwszych tygodniach życia i jedynie w wówczas, gdy w domu jest naprawdę zimno,
  • na spacery najlepiej nakładać dziecku przewiewne czapeczki z naturalnych materiałów,
  • głowę dziecka z ciemieniuchą trzeba częściej myć, aby skóra miała lepszy dostęp do powietrza.

Kiedy z ciemieniuchą trzeba iść do lekarza?

Należy wybrać się z dzieckiem do pediatry, jeżeli:

  • po dwóch tygodniach stosowania domowe sposoby na ciemieniuchę nie przyniosły rezultatu,
  • zmiany się powiększają, pojawiają się w okolicy pachwin,
  • ciemieniucha ciągle nawraca.


Lekarz może przepisać maść przeciwzapalną ze składnikiem odkażającym. Przyczyną dużych zmian skórnych może być drożdżak Malassezia i wówczas trzeba zastosować leki przeciwgrzybicze (szampon i krem). Przy wyjątkowo nasilonym stanie zapalnym stosuje się krem z hydrokortyzonem.

Źródło: healthline.com

Zobacz także:

Dziecko z atopowym zapaleniem skóry
Panthermedia
Pielęgnacja
Jak pielęgnować niemowlę z atopowym zapaleniem skóry?
Dowiedz się, jak pielęgnować skórę dziecka z AZS.
AMR, włosy niemowlaka i noworodka
Adobe Stock
Pielęgnacja
Włosy niemowlaka i noworodka: pielęgnacja główki (szczotka, mycie, czesanie)
Włosy u noworodka mogą rosnąć na uszach, plecach, a nawet na ramionach. Z czasem jednak się wycierają. Dermatolog tłumaczy, czy się tym przejmować i jak pielęgnować główkę noworodka oraz niemowlęcia.

Włosy noworodka i niemowlaka na pewno są prostsze w obsłudze niż włosy dorosłych - to jeszcze nie pora na różnorodne żele i odżywki. Co więcej – w pierwszych miesiącach życia dziecka zbędny jest nawet szampon. Mimo to dbanie o włosy wskazane jest od pierwszych dni po narodzinach i to bez względu na to, czy noworodek ma długie włosy czy tylko delikatny puszek. Jak pielęgnować włosy i głowę noworodka oraz starszego niemowlęcia, tłumaczy dr hab. n. med. Dorota Jenerowicz, dermatolog z Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Spis treści:  Włosy u noworodka (płodowe) Wycieranie się włosów u niemowlaka Kolor włosów dziecka po urodzeniu Włosy u noworodka na uszach, plecach i policzkach Czym myć włosy noworodka i niemowlaka? Czesanie noworodka i niemowlaka - jaka szczotka? Jak pielęgnować główkę noworodka?  Ciemieniucha - co to takiego? Co wywołuje ciemieniuchę i jak się jej pozbyć? Włosy u noworodka (płodowe) i niemowlęcia  Włosy noworodka to tzw. włosy płodowe. Dziecko przychodzi z nimi na świat, a potem je traci (potocznie mówimy, że włosy te się wycierają). To, czy są ciemne, gęste, kręcone czy proste nie znaczy, że takie dziecko będzie miało również na późniejszych etapach życia.    Największe zmiany dotyczące włosów można zaobserwować w pierwszym roku życia. Po wytarciu się pierwszych włosków rosną kolejne, które mogą zmieniać się pod względem ilość pigmentu czy skrętu. Stopniowe przemiany dotyczące włosów mogą potrwać nawet do 13. roku życia. Jeśli chodzi o samą gęstość włosów - przeważnie będzie ona wyglądać przez większość życia tak, jak w okolicach 5. roku życia. Wycieranie się włosów u niemowlaka Wszystkie niemowlaki tracą swoje pierwsze włoski. U dzieci,...

łojotokowe zapalenie skóry
Adobe Stock
Zdrowie
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy oraz sposoby, aby się go pozbyć
Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt objawia się głównie w postaci ciemieniuchy. Ale nie tylko. Wymaga leczenia - oto jak sobie z nim radzić.

To częsty problem skórny u niemowląt, wynikający m.in. z niedojrzałości ich gruczołów łojowych. Nie jest niebezpieczny dla zdrowia dziecka, ale może spowodować zapalenie skóry, które przeniesie się na twarz i części tułowia dziecka. Dlatego nie można go bagatelizować i wymaga leczenia. Spis treści:  Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - charakterystyka choroby Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - leczenie Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - pielęgnacja głowy dziecka Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt a atopowe zapalenie skóry u niemowląt Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - charakterystyka choroby Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt (ŁZS) to zapalna choroba skóry polegająca na namnażaniu się drożdżaków lub grzybów drożdżopodobnych. Wynika także z niedojrzałości gruczołów łojowych dziecka. Może pojawić się już u kilkutygodniowych niemowląt. Łagodną formą ŁZS jest tzw. ciemieniucha . U starszych niemowlaków mogą to być zmiany pieluszkowe na skórze. Łojotokowe zapalenie skóry u niemowląt - objawy Łojotokowe zapalenie skóry objawia się : zaczerwienieniem i łuszczeniem się skóry głowy, wypryskiem, swędzeniem miejsc objętych stanem zapalnym, zmiany skórne występują na głowie, twarzy, plecach lub klatce piersiowej, niekiedy wypryskowi towarzyszy wysięk. Łojotokowe zapalenie skóry może pojawić się już u noworodków i niemowląt między 2 a 10. tygodniem życia w łagodnej postaci, czyli ciemieniuchy. Ciemieniucha to grube, żółte łuski, które pojawiają się na skórze głowy i brwiach niemowlaka. Skóra w tym miejscu jest szorstka i wyraźnie wysuszona.  Choroba może też objawiać się tzw. zmianami pieluszkowymi. Wówczas w okolicach nałożenia pieluszki, czyli na pachwinach, podbrzuszu oraz w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj