Zdrowie

Ciepło, zimno

Maluszek marznie szybciej niż ty, szybciej też robi mu się gorąco. Przeczytaj, co zrobić, by czuł się idealnie!

Jednego dnia słupek rtęci pnie się w górę, drugiego spada na łeb, na szyję. W południe grzeje słoneczko, parę godzin później łapie mróz. W domu też bywa różnie: w wywietrzonym pokoju jest dość chłodno, a w kuchni tak gorąco, że mogłyby tam rosnąć palmy. Nasz organizm potrafi dostosować się do zmiennych warunków. Ale musi się tego nauczyć.

Co ono czuje
Maluch w brzuchu mamy nie musi zawracać sobie głowy nawet 25-stopniowym mrozem, bo wody płodowe mają stałą temperaturę (ok. 37°C). Po narodzinach wszystko się zmienia: raz jest zimniej, raz cieplej… Trudno się do tego przyzwyczaić, zwłaszcza że znajdujący się w mózgu ośrodek termoregulacji nie jest jeszcze dojrzały. Trudną sztukę utrzymywania stałej temperatury ciała maleństwo opanowuje mniej więcej w ciągu miesiąca. Jednak długo potrzebuje pomocy, by bronić się przed chłodem, bo ma cieniutką skórę. Na szczęście przez kilka pierwszych tygodni funkcjonuje tzw. brunatna tkanka tłuszczowa, która ma wyjątkową zdolność wytwarzania ciepła. Ale mimo to leżącemu malcowi trudno się rozgrzać.

W domu
Temperatura w mieszkaniu nie powinna wzrastać powyżej 20–22°C.
Gdy jest cieplej, nagrzane i suche, powietrze wysusza, a przez to uszkadza śluzówki. Przyzwyczajony do cieplarnianych warunków maluszek szybko staje się chorowitym, wiecznie zakatarzonym piecuszkiem. Staraj się, by we wszystkich pomieszczeniach (poza łazienką w czasie kąpieli, gdzie powinno być o kilka stopni więcej) panowała mniej więcej taka sama temperatura – dzięki temu przenoszony z miejsca na miejsce bobas nie będzie narażony na jej ciągłe zmiany.
Pamiętaj także o wietrzeniu. Otwieraj okno dwa, trzy razy dziennie (malec powinien być wówczas w innym pomieszczeniu), a potem wyrównaj temperaturę w mieszkaniu (wystarczy otworzyć szeroko drzwi do pokoju).
Jeśli mimo wietrzenia powietrze nadal jest suche, rozwieś na kaloryferach wilgotne pieluszki, jednak uważaj: rozgrzane kaloryfery plus para równa się sauna! Aby sprawdzić wilgotność powietrza, kup higrometr (to urządzenie dostaniesz np. w marketach budowlanych).

Na spacerze
Choć dziecko jest delikatne, nie można trzymać go pod kloszem. Jeśli jest zdrowe, powinno wychodzić na spacery także, gdy pogoda nie jest idealna.
Dzięki temu hartuje się i coraz lepiej radzi sobie ze zmianami temperatur. Jeśli twój bobas urodził się jesienią lub zimą, nie wychodź z nim na spacer „z marszu”. Przygotowania zacznij trzy tygodnie po porodzie. Na początku przynoś otulonego
w rożek brzdąca do dobrze wywietrzonego pokoju – dzięki temu będziesz mogła sprawdzić, jak reaguje na niższą niż zwykle temperaturę. Jeśli nie marznie, możesz rozpocząć werandowanie. Pierwszego dnia wystarczy kilka minut, następnego kwadrans itd. Wyjdź na dwór, gdy będziesz mieć pewność, że dobrze znosi kontakt z chłodnym powietrzem – jednak nie wcześniej niż w czwartym tygodniu życia. Pierwsze spacery powinny być krótkie (15–30 minut). Stopniowo je wydłużaj.
Wychodź z dzieckiem codziennie, no, chyba że temperatura spada znacznie poniżej zera: do -5°C przy silnym wietrze lub do -10°C. Spacerując nie wchodź z nim do sklepów, bo skoki temperatury plus wirusy roznoszone przez kaszlących ludzi to za duże wyzwanie dla młodziutkiego organizmu. Nie wyjmuj też maluszka z wózka (zwłaszcza głębokiego) – panuje tam wyższa temperatura niż na zewnątrz.

Ubranko
Mówi się, że nie ma złej pogody, są tylko nieodpowiednie ubrania, więc maluch musi mieć:
- kombinezon. Wybierz taki, który wygodnie się zakłada. Malec nie będzie się denerwował i płakał podczas ubierania, a dzięki temu nie spoci się jak myszka. Kombinezon nie musi być nieprzemakalny ani bardzo ciepły (lepiej ubierać dziecko na cebulkę, bo powietrze uwięzione między warstwami ubranek jest doskonałym izolatorem).
- czapka. Powinna dobrze zakrywać uszy. To niby oczywiste, ale bywa z tym różnie: nauszniki są czasem za wąskie albo wszyte w złym miejscu.
- szalik. Najlepiej z polaru, bo wełniany może drażnić skórę. Nie zasłaniaj dziecku ust, bo wydychane powietrze skropli się i malec będzie miał na buzi lodowaty kompres.
- rękawiczki. Koniecznie bez palców (są cieplejsze i łatwiej je włożyć) i wystarczająco długie, by włożyć je pod mankiet kombinezonu.
- buty. Jeśli malec jeszcze nie chodzi, wystarczą mu ciepłe skarpety i miękkie buciki (np. przy kombinezonie).
Pamiętaj, by „ubrać” też buzię malca – posmaruj ją kremem. Zabieraj na spacer zapasowe ubranko – maluszki może się obsiusiać. Weź też dodatkowy kocyk i folię na wózek – ochroni malca przed przenikliwym wiatrem.

Jak się masz, skarbie?

Aby sprawdzić, czy malec jest dobrze ubrany, dotknij jego karczku albo klatki piersiowej. Jeśli skóra jest:
- ciepła i sucha – wszystko jest w porządku.
- spocona – dziecku jest gorąco. Jeśli jesteście na spacerze, wróć do domu, bo rozbieranie spoconego maluszka na dworze skończy się chorobą.
- zimna – maluszek marznie. Koniecznie włóż mu dodatkowe ubranko albo okryj je kocykiem. Jeśli jesteś na dworze, jak najszybciej wróć do domu. Sygnałem, że dziecku jest zimno, może być czkawka lub zblednięcie skóry.


Konsultacja: dr n. ned. Małgorzata Czyżewska, pediatra Jest konsultantem wojewódzkim ds. neonatologii. Pracuje w Klinice Neonatologii AM we Wrocławiu.

 

 

 

 

 

Czy ferie zimowe w mieście są nudne? [SONDA ULICZNA]

mama, niemowlę, zima
Panthermedia
Pielęgnacja
Jak pielęgnować malca zimą
W domu ponad 20˚C, a za oknem mróz. Takie huśtawki temperatur źle znosi skóra malca. Musisz ją teraz dobrze chronić przez zimnem, wiatrem, śniegiem. I to nie tylko na buzi!

Czy wolno zimą iść na spacer bez posmarowania buzi malca kremem? Absolutnie nie! Odmrożenie (o co łatwo nie tylko w mróz) może być dla niego groźne. Starannej pielęgnacji w miesiącach zimowych potrzebuje też skóra całego ciała. Dziecko jest cieplej ubrane, rzadziej pozwalamy mu pobawić się na golaska, może więc dochodzić do odparzeń. Zobacz, jak zadbać o maluszka. Nie przegrzewaj Temperatura w domu nie powinna przekraczać 20–22˚C. Zakładaj dziecku bawełniane ubranka i nie ubieraj go zbyt ciepło. Gdy się spoci, może łatwo dojść do odparzeń . U niemowlęcia szczególnie często pojawiają się one we wszelkich zgięciach i fałdkach – w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu. Jest tu znacznie słabszy dostęp powietrza, zbiera się pot i brud. Pamiętaj o codziennej kąpieli Nie obawiaj się, że przez to maluszek się przeziębi. Codzienna kąpiel niemowlaka jest ważna, gdyż nawet takie małe dziecko się poci. Podczas kąpieli starannie umyj wszystkie fałdki w pachach, pachwinach, na szyi, brzuchu, używając mydła dla maluchów lub delikatnego płynu do kąpieli (sprawdź, od którego wieku jest zalecany). Następnie je osusz. Umyj też i dokładnie osusz przestrzenie między paluszkami u rąk i nóg. Jeśli skóra w tych wrażliwych miejscach wygląda normalnie, wystarczy posmarować ją kremem pielęgnacyjnym . Jeżeli natomiast pojawiło się zaczerwienienie mogące świadczyć o początkach stanu zapalnego, użyj kremu lub maści z cynkiem lub talkiem. Czym smarować skórę niemowlaka? Po wykąpaniu i wytarciu maluszka posmaruj go balsamem, mleczkiem lub kremem –  to ważne, gdyż skórę trzeba nawilżyć . Jeśli zauważyłaś miejsca mocno wysuszone (szorstka, łuszcząca się skóra), użyj tłustego kremu lub maści. Oliwki jednak stosuj ostrożnie. Nie wszystkim dzieciom służą. Często powodują, że woda z naskórka przedostaje się na powierzchnię skóry, co...

zima, mama, dziecko, śnieg, uśmich, zimowe ubranko
Zdrowie
Jak nie dać się zimie
Nikt nie każe ci kąpać smyka w przerębli, by go zahartować. Możesz podnieść jego odporność w znacznie mniej drastyczny sposób. Co zrobić, aby zdrowo dotrwał do wiosny?

Najważniejsze to nie przegrzewać! Maluszek trzymany w saunie na pewno ma mniejsze szanse na zdrowie niż smyk, który jest przyzwyczajony do chłodniejszych temperatur. Hartowanie lepiej zostawić na lato, ale nie oznacza to, że z planu dnia masz wykreślić np. popołudniowy spacer z dzieckiem. Oto, jak możesz pomóc malcowi przetrwać zimę. Obniż temperaturę w pokoju Nawet noworodek (o ile nie jest wcześniakiem) nie może mieć w pokoju za gorąco. Idealna temperatura to około 20°C. Gdy jest chłodniej, dziecku łatwiej się oddycha , bo śluzówka nosa się nie wysusza (przez wysuszoną swobodniej przenikają zarazki). Na noc włóż niemowlę do śpiworka, by się nie rozkopało i nie wychłodziło. Wietrz i nawilżaj Centralne ogrzewanie bardzo wysusza powietrze. Dlatego często wietrz mieszkanie (zabieraj wtedy malca z pokoju), a na grzejniku zawieś nawilżacz i napełniaj go wodą. Możesz też kupić parowy lub ultradźwiękowy. Nie ubieraj zbyt ciepło Zakładaj smykowi bawełniane ubranka, bo „oddychają”. Dobrym rozwiązaniem dla niemowlaka są jednoczęściowe pajacyki wkładane na koszulkę lub body. Dzięki temu dziecko nie ma odkrytych pleców. Jeśli martwisz się, czy nie jest mu za zimno, dotknij jego karku : powinien być ciepły, ale niespocony. Dłonie mogą być nieco chłodniejsze. Zobacz także: Jak rozpoznać, że dziecko marznie Chodźcie na spacer W słoneczny zimowy dzień nawet niemowlę może być na dworze dwie–trzy godziny. Nie wychodź z nim tylko wtedy, gdy temperatura spadnie poniżej –10ºC (w wypadku starszego dziecka: poniżej –15°C). Lepiej też zostać w domu, kiedy wieje silny wiatr. Szczególnie uważnie chroń przed zimnem i wiatrem niemowlę – koniecznie postaw budkę wózka. Jeśli dziecko umie już chodzić, staraj się, by na spacerze spędzało czas jak najbardziej aktywnie. Pozwalaj mu biegać, bawić się. To najlepiej...

niemowlę, zima
M&M
Pielęgnacja
Od A jak atopia po Z jak zimny wiatr – czytaj ABC zimy z dzieckiem
W domu jest ciepło i przytulnie, a na dworze hula mroźny wiatr. Taka huśtawka temperatur nie ułatwia pielęgnacji niemowlaka. Zobacz, czego potrzebuje dziecko, aby zimą czuć się komfortowo.

Początki zimy to najtrudniejszy okres dla mamy niemowlęcia. Delikatna skóra dziecka nie lubi chłodu. Zmiany temperatury przy wychodzeniu z ciepłego domu na deszcz i zimno mogą u smyka spowodować infekcję . Jak zatem ubrać malca, aby nie zmarzł i nie spocił się jak myszka? Czym smarować buźkę maluszka, aby ochronić ją przed odmrożeniem? Kiedy zrezygnować ze spaceru? Nie jesteś pewna? Nasz przewodnik jest właśnie dla ciebie. A jak atopia Skóra niemowlaka , zimą przykrywana wełnianymi kocami i otulana pierzynką z natłuszczającego kremu, często nie ma czym oddychać. Dlatego w tym okresie zmiany alergiczne mogą się nasilić. Pojawiają się pęcherzyki, grudki, aż w końcu strupki, które mogą łatwo się zakazić. Aby do tego nie dopuścić, ubieraj dziecko w przewiewne ubranka i używaj do pielęgnacji jego skóry delikatnych kosmetyków albo leczniczych preparatów do kąpieli. B jak butki na zimę Wybieraj tylko z naturalnych materiałów, np. ze skóry. Przepuszczają one powietrze, dzięki czemu stópki dziecka się nie pocą. Pamiętaj, że idealne buciki mają: grubą i elastyczną podeszwę, szerokie noski, sztywny zapiętek i usztywnioną kostkę. C jak chlapa w grudniu Jest tak samo (a może nawet bardziej!) niebezpieczna dla dziecka jak mróz i wiatr. Przecież to właśnie w wilgotnym powietrzu jest najwięcej chorobotwórczych drobnoustrojów , które szukają ciepłego, zacisznego miejsca – najchętniej w błonach śluzowych twojego maluszka. Dla niego zdrowsze jest suche powietrze, oczywiście pod warunkiem, że temperatura nie spada poniżej –10°C. C jak czapeczka Najlepsza jest mięciutka dwuwarstwowa: z wierzchu wełniana, pod spodem bawełniana lub polarowa. Nie zakładaj czapki w domu, chyba że noworodkowi i to tylko na kilka minut po kąpieli. D jak D3 witamina Nie wolno ci zapomnieć o jej codziennej dawce. Jeśli karmisz piersią , powinnaś...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj