ból podczas szczepienia
Fotolia
Zdrowie

Komórka w dłoń! – czyli co działa na ból przy szczepieniu

Zamiast znieczulającego kremu, lekarskie sztuczki. Sprawdź, jak łatwo, prosto i przyjemnie zmniejszyć ból dziecka podczas szczepienia.

Przy szczepieniach moich dzieci moje matczyne serce zawsze dostawało skurczy. Kiedy one płakały na widok igły, ja walczyłam z osobistym zawałem. Aż w końcu trochę poszperałam w internecie, trochę popytałam lekarzy i znalazłam kilka prostych sposobów na ból podczas kłucia.

 

Najprościej? Przystawić do piersi

Gdybym wcześniej wiedziała o tym, że karmienie piersią łagodzi ostry, nagły ból u noworodków (udowodniono to!), przystawiłabym moje córki do piersi już podczas ich pierwszego w życiu szczepienia w 2. dobie życia. Nie wiedziałam – ale dziwię się, że lekarze, którzy przecież są bardziej na bieżąco, nie proponują tego matkom po porodzie??? Tak samo warto przystawić noworodka do piersi podczas pobierania mu krwi do badań przesiewowych po narodzinach.
Czytaj wywiad z pediatrą: Dr Marek Pleskot „Szczepiłem swoje dzieci, zaszczepię i wnuki”

 

 

Sacharoza przed szczepieniem...

... oraz po szczepieniu: badania naukowe (klik, klik)  potwierdzają, że podanie dziecku niewielkiej ilości (nie pół butli, ale raczej trzy łyżeczki) słodkiej wody zdecydowanie zmniejsza odczuwanie bólu.
Żeby zadziałało, roztwór musi być bardzo słodki (rozmieszaj wodę ze zwykłym białym cukrem w proporcjach pół na pół, np. 5 łyżeczek cukru w 5 łyżkach stołowych wody) i podawany najlepiej w temperaturze pokojowej. Mniej więcej 5 minut przed zastrzykiem podaj go dziecku np. przez strzykawkę albo dozownik do leków – możesz powoli podawać też już w trakcie wkłucia. I tak, tak, wiem, że cukier to samo zło, ale z drugiej strony jakoś nie mogę uwierzyć, że kilka łyżeczek słodkiej wody jest gorsze niż np. znieczulenie przy wyrywaniu zęba. A przecież w razie potrzeby nie wahalibyśmy się go podać dziecku.
Sprawdź: Jakie szczepionki zalecane?

 

 

Komórka w rączkę

To sposób genialny w swojej prostocie: wibrujący telefon w drugiej rączce jest tak silnym bodźcem dla niemowlęcia, że skutecznie odwraca jego uwagę od wkłucia.

 

 

Zdmuchiwanie piórka

To z kolei sposób już dla starszych dzieci, które bardzo boją się szczepienia. Dmuchanie na piórko albo np. włosy mamy odwraca uwagę od strzykawki i rozluźnia mięśnie, przez co ból może być mniej odczuwalny (pamiętasz to samo dmuchanie przy porodzie?)
Szczepienia za i przeciw – poznaj argumenty obu stron

 

 

Przytulanie: zawsze działa!

Na to także są naukowe dowody: przytulanie łagodzi stres i zmniejsza ból (nie tylko u dzieci, ale i u dorosłych!). Najlepiej poświęć na takie poszczepienne przytulanie przynajmniej 20 minut – i tak mniej więcej tyle trzeba zostać w przychodni po zastrzyku (na wypadek wystąpienia reakcji alergicznej na szczepionkę: są rzadkie, ale możliwe).

 

 

Po szczepieniu uciskaj miejsce wkłucia

Niezbyt silne uciskanie miejsca wkłucia odrobinę łagodzi ból po szczepieniu – chociaż wyniki badań u dzieci nie są tak jednoznaczne jak u dorosłych, to lekarze polecają tę metodę na zasadzie: „Nie zaszkodzi, a może pomóc”.

 

 

 

Uwaga, to nie działa na ból przy szczepieniu:

 

 

  • Ogrzewanie szczepionki.
    Po pierwsze, szczepionki zawsze powinny być przechowywane w lodówce, a ogrzewanie ich może zmniejszyć ich skuteczność. Po drugie, zastrzyk z ciepłej szczepionki boli tak samo jak z zimnej. Ogrzewanie nie ma ma żadnego wpływu na ból podczas kłucia.
  • Podawanie zawczasu leków przeciwbólowych.
    To też nie działa. Leki z paracetamolem czy ibuprofenem działają na przewlekły ból (sprawdzą się np. przy ząbkowaniu) – ale nagłego bólu wkłucia na pewno nie złagodzą. Nie ma sensu obciążać wątroby malucha.

Sprawdź także: Kalendarz szczepień dziecka 0-18 lat

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

niemowlę, szczepionka, igła
Zdrowie
Lęk przed szczepieniem
Już sama wizyta w przychodni jest dla dziecka stresująca, a co dopiero nieprzyjemne ukłucie. Nie martw się, są na to sposoby.

Kalendarz szczepień dziecka w pierwszym roku życia jest wypełniony po brzegi. Sprawdź, jak się do tego przygotować, by oszczędzić stresu maluszkowi i sobie.

 Kup krem znieczulający
 Podczas wizyty kontrolnej poproś lekarza o receptę na krem znieczulający. Wykup go w aptece, niech czeka do dnia szczepienia. Zaopatrz się też w środek przeciwgorączkowy. Przyda się, gdy po szczepieniu pojawi się gorączka. Poza tym lek zmniejszy odczyn poszczepienny Wybierz dogodny termin
 Niemowlę trudno oswoić z tym, co je czeka. Postaraj się jednak tak wybrać porę wizyty w przychodni, by maluszek był wypoczęty i najedzony. Pogodny łatwiej zniesie zabiegi.

 Staraj się zachować spokój
 Dziecko będzie miało poczucie, że nie dzieje się nic złego. Twój niepokój zwiększyłby tylko jego stres. Intensywne przeżycia mogą niepotrzebnie nasilić objawy poszczepienne: rozdrażnienie, gorączkę.

Przygotuj luźne ubranko
Takie, które łatwo zdjąć, a potem założyć. Unikniesz problemów i płaczu przy kilkakrotnym rozbieraniu zniecierpliwionego malca. Będzie ich sporo: przed ważeniem i mierzeniem, a potem do badania i oczywiście przed samym szczepieniem.

 Pamiętaj o dokumentach Idąc na szczepienie, nie zapomnij wziąć książeczki zdrowia dziecka. To istotne, bo w niej lekarz albo pielęgniarka zapisują informacje dotyczące szczepionki. Zanotuj też pytania do pediatry, które chciałabyś przy okazji zadać.

 Znieczul miejsce na rączce
 Mniej więcej 30–40 minut przed szczepieniem w miejscu wkłucia (upewnij się, gdzie ono będzie, np. dzwoniąc; pielęgniarka z pewnością powie ci przez telefon). Znieczulenie skóry za pomocą kremu jest bardzo proste. Nałóż porcję preparatu na jej powierzchnię i naklej plaster. Już po dwóch kwadransach znieczulenie będzie działać.

 Upewnij się, że malec jest zdrowy
 Tylko wtedy może być zaszczepiony,...

dziecko, lekarz, szpital, choroba
pressmaster - Fotolia.com
Zdrowie
Badanie krwi u dziecka – najważniejsze pytania
Morfologia krwi to podstawowe badanie przy podejrzeniu anemii albo ukrytych infekcji bakteryjnych. Jak przygotować dziecko do pobierania krwi? Podpowiadamy.

Do badanie krwi i analizy wystarczy dosłownie kilka kropel (1-2 ml) krwi. W przypadku małego dziecka jednak nawet taka odrobina wydaje się nie do utoczenia. Czy dziecko musi być na czczo przed pobieraniem krwi? Co z piciem przed badaniem? W którym miejscu dziecko będzie kłute? Czy podczas pobierania krwi można przystawić niemowlę do piersi? Jak uniknąć krwiaków u dziecka po pobraniu krwi? Czy dziecko musi być na czczo przed pobieraniem krwi? U niemowlęcia jest to trudne do zrobienia, ale już w przypadku rocznego dziecka dobrze byłoby, gdyby badanie było przeprowadzone „na pusty brzuch”. Posiłek mógłby wpłynąć na. ilość leukocytów, glukozy, potasu czy białka i zafałszować wynik badania. Dziecko nie powinno jeść przynajmniej przez 8-9 godzin wcześniej (dlatego krew pobiera się rano , jeszcze przed śniadaniem). Weź ze sobą kanapkę albo drożdżówkę, aby malec tuż po pobraniu krwi mógł coś przegryźć. Co z piciem przed badaniem? To akurat jest nie tylko dopuszczalne, ale nawet zalecane. Dziecko powinno już poprzedniego dnia pić nieco więcej – ale nie soków, tylko czystej, źródlanej wody. Dzięki temu krew nie będzie zbyt gęsta i łatwo ją będzie można pobrać do próbówki. W którym miejscu dziecko będzie kłute? To zależy, m.in. od tego, ile ma lat. Noworodkom zwykle pobiera się krew z główki. Wizja igły w główce może trochę przerażać, ale wbrew pozorom taki sposób pobierania krwi nie jest ani bardziej inwazyjny, ani bardziej bolesny od zwykłego kłucia w zgięciu łokcia. U dwu-, trzylatków można pobrać krew z palca wskazującego (to najmniej bolesny sposób pobierania krwi - zdarza się, że maluchy nawet przy tym nie jękną). Najczęstszym miejscem pobierania jest też nadgarstek albo wspomniane wcześniej zgięcie łokcia. Tutaj krew pobierana jest prosto z żyły, dzięki czemu badanie jest dokładniejsze....

niepożądane odczyny poszczepienne
Adobe Stock
O szczepieniach
Niepożądane odczyny poszczepienne [NOP] – uboczna reakcja organizmu na szczepionkę
Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP) to niepożądana reakcja organizmu na otrzymaną szczepionkę. W zdecydowanej większości są to łagodne przypadki, w postaci zaczerwienia, opuchlizny, obrzęku w miejscu ukłucia. Może wystąpić także poważniejsza reakcja: omdlenie lub bardzo wysoka gorączka. Bardzo poważne NOP, np. w postaci poszczepiennego zapalenia opon mózgowych, zdarzają się bardzo rzadko, raz na setki tysięcy szczepień. W Polsce prowadzi się rejestrację przypadków NOP.

Zdarza się, że rodzice odmawiają szczepień, gdyż boją się niepożądanych odczynów poszczepiennych. W bardzo potocznej opinii są one utożsamiane z poważnymi powikłaniami, zagrażającymi zdrowiu dziecka. To w żaden sposób nie odpowiada stanowi faktycznemu opartemu na wiedzy medycznej i badaniach naukowych. Wyjaśniamy co to są NOP, jak je odróżnić od zwykłej reakcji po szczepieniu, a także, kiedy są niebezpieczne i co wtedy robić. Niepożądane odczyny poszczepienne: co to są NOP łagodne objawy poszczepienne poważne objawy NOP NOP po szczepionce MMR postępowanie w przypadku NOP zgłoszenie NOP zapobieganie NOP czytanie ulotek   Co to są niepożądane odczyny poszczepienne (NOP)? Niepożądane odczyny poszczepienne (NOP od ang. adverse event following immunization – AEFI) to reakcje organizmu, które mogą pojawić się po każdym szczepieniu. Mogą być one spowodowane samą szczepionką, niewłaściwym jej podaniem lub nietypową reakcją układu odpornościowego dziecka, której wcześniej nie da się przewidzieć. Ale zaliczamy do nich także przypadkowo występujące objawy zaburzenia zdrowia występujące w tym samym czasie co szczepienie. Za niepożądany odczyn poszczepienny może być uznana każda reakcja organizmu, która pojawi się w czasie do  4 tygodni od  podania szczepionki, a w przypadku szczepionki przeciw gruźlicy (BCG) – w ciągu 12 miesięcy od jej podania. W przypadku znakomitej większości szczepień nie występują żadne działania uboczne, a jeśli się pojawią jakieś niepożądane objawy poszczepienne, utrzymują się do  3-4 dni,  są lekkie i przemijające. Zdarza się, że reakcja występująca po szczepieniu nie jest niepożądanym odczynem poszczepiennym, tylko zwykłą fizjologiczną reakcją po szczepieniu, która ma prawo się wydarzyć. Dobrym przykładem jest zmiana w postaci...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz