czerwone policzki u dziecka
adobe Stock
Zdrowie

Czerwone policzki u dziecka – przyczyny, sposoby leczenia

Czerwone policzki u dziecka mogą wystąpić jako reakcja na bardzo różne czynniki. Przyczyną występującego na policzkach rumienia może być alergia, choroba lub nawet spacer w chłodny dzień. Opisujemy najczęstsze powody powstawania zaczerwienienia na twarzy oraz sposób leczenia.

Czerwone policzki u dzieci mogą być objawem działania różnych czynników. Wśród częstych przyczyn wymienia się podrażnienie skóry, np. zimnym powietrzem, reakcję alergiczną na spożywany pokarm, gorączkę, a nawet ząbkowanie. Zobacz, jakie mogą być powody pojawienia się zaczerwienionych policzków dziecka.

Spis treści:

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

Czerwone policzki a podrażnienie skóry

Policzki mogą ulec zaczerwienieniu pod wpływem niskiej temperatury, wiatru, otarcia, kontaktu z drażniącymi materiałami, np. wełną.

W przypadku działania niskiej temperatury (np. podczas spaceru w mroźny dzień, zwłaszcza wtedy, gdy wieje wiatr), policzki dziecka mogą przybrać czerwony kolor. Nie znaczy to, że doszło do odmrożeń – policzki rzadko ulegają odmrożeniom. Jest to jedynie efekt podrażnienia skóry. Po powrocie do domu twarz po pewnym czasie nabierze nabierze normalnego koloru. Aby nie dochodziło do takich sytuacji, twarz dziecka należy przed wyjściem na spacer smarować tłustym kremem, np. typu cold cream. Należy robić to przynajmniej 15 minut przed wyjściem z domu, żeby skóra zdążyła wchłonąć kosmetyk.

W przypadku otarć i innych podrażnień mechanicznych zaczerwienienie zwykle ogranicza się do miejsca podrażnienia, np. jednego policzka lub tylko jego fragmentu. W takiej sytuacji łagodzenie utrzymujących się zmian polega na smarowaniu zmienionego miejsca np. łagodnym kremem nawilżającym (przed wyjściem na dwór sięgnij jednak po tłusty krem).

Czerwone policzki a alergia pokarmowa

Czerwone policzki mogą być jednym z objawów alergii pokarmowej na białko, tzw. skazy białkowej. Skóra na policzkach jest wtedy czerwona i sucha. Dziecko może też mieć wysypkę na ciele. Skaza białkowa pojawia się w wyniku spożywania:

  • mleka krowiego i jego przetworów,
  • ryb,
  • jajek,
  • niektórych mięs – wołowiny, cielęciny.


W przypadku dziecka karmionego piersią matka powinna unikać spożywania produktów mlecznych (mleka, sera, śmietany itp.). Skaza białkowa ma podłoże genetyczne i częściej chorują na nią dzieci, których rodzice cierpią na alergię. Szczególnie narażone są na nią dzieci do drugiego roku życia.

Czerwone suche plamy na twarzy dziecka mogą być też spowodowane alergią kontaktową. Najczęstszymi alergenami kontaktowymi uczulającymi dzieci są m.in. nikiel, substancje zapachowe, kobalt, składniki gumy. Uczulać mogą również kosmetyki: mydła, balsamy do ciała, dezodoranty i perfumy.

Czerwone policzki a atopowe zapalenie skóry (AZS)

Czerwone policzki u dziecka może wywoływać atopowe zapalenie skóry. Objawy AZS:

  • rumień na twarzy,
  • charakterystyczna wysypka – skóra jest podrażniona, błyszcząca, pojawiają się grudki wypełnione płynem surowiczym.


AZS wymaga leczenia przez dermatologa i/lub alergologa. Stosuje się specjalne kremy oraz maści przeciwświądowe.

Czerwone policzki a ząbkowanie

Zarówno sam proces wyrzynania się zębów, jak i towarzyszące mu intensywne ślinienie mogą powodować powstawanie zmian rumieniowych na twarzy dziecka. Rumień może wywołać także podwyższona temperatura, często występująca w trakcie ząbkowania. W takiej sytuacji nie ma potrzeby łagodzenia zaczerwienienia – kolor skóry wróci samoistnie do normy.

Czerwone policzki a rumień nagły (trzydniówka)

Rumień nagły (inaczej: gorączka trzydniowa) to zakaźna choroba wirusowa niemowląt i dzieci do 2 roku życia, objawiająca się między innymi wysypką. Najbardziej charakterystycznym objawem rumienia nagłego jest wysoka gorączka (do 40 stopni), która utrzymuje się 3-4 dni. Po nagłym spadku wysokiej temperatury na ciele dziecka występuje drobnoplamkowa bladoróżowa wysypka.

Podczas rumienia nagłego dziecko w czasie gorączki może mieć czerwone policzki, które są skutkiem rozszerzenia się drobnych naczyń krwionośnych w skórze twarzy. Reakcja ta ma pomóc organizmowi oddawać nadmiar ciepła do otoczenia. Objaw ten zniknie samoistnie wraz z ustąpieniem wysokiej temperatury.

Czerwone policzki a rumień zakaźny

Tak jak trzydniówka, rumień zakaźny pojawia się nagle. Objawia się:

  • rumieniem na twarzy – obejmuje policzki, pozostawiając blade okolice ust,
  • „rumieniową obrączką” – gdy wysypka ustępuje, plamki najpierw bledną w centralnej części.


Rumień twarzy może utrzymywać się nawet do 10 dni. Wysypka może być swędząca, a dolegliwości mogą nasilać się podczas kąpieli.

W leczeniu rumienia zakaźnego nie stosuje się żadnych środków. Jeżeli wystąpi gorączka, trzeba podawać dziecku leki przeciwgorączkowe.

Zobacz też: 

wysypka u niemowlaka
Adobe Stock
Zdrowie
Wysypka u dziecka: swędząca, na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy [RODZAJE]
Wysypka u dziecka może mieć postać plam i plamek, często zdarza się także wysypka grudkowo-plamista oraz pokrzywka. Najbardziej dokuczliwa jest swędząca wysypka, zwłaszcza jeśli pokrywa całe ciało albo wrażliwe miejsca, jak brzuch czy twarz. Wysypkę u dzieci mogą wywoływać m.in. wirusy, bakterie i alergeny, pojawia się w przebiegu ospy, różyczki, bostonki, a także przy zachorowaniu na COVID. Krostki to też objaw alergii lub gorączki trzydniowej.

Wysypka u dziecka może mieć różną postać: od drobnych plamek po duże, swędzące zmiany rumieniowe. Najczęściej u dzieci pojawia się wysypka plamista i grudkowata, a rodzice obserwują zmiany na nogach, plecach, brzuchu i na twarzy, a czasem nawet na całym ciele. Warto znać rodzaje wysypki, które występują u dzieci, by łatwiej je rozpoznać i znaleźć przyczynę. Wysypkę u dziecka powodują zwykle  wirusy, bakterie lub pasożyty, zdarza się też wysypka alergiczna . Wysypka u dziecka: Rodzaje wysypki u dziecka: tabela porównawcza Wysypka alergiczna Wysypka plamista Wysypka grudkowa Wysypka plamisto-pęcherzykowo-grudkowa Wysypka bakteryjna Pokrzywka u dziecka Wysypka covidowa Wysypka u dziecka: najczęstsze pytania rodziców i odpowiedzi dermatologa Rodzaje wysypki u dziecka Wygląd wysypki u dziecka zależy od jej przyczyny. U dzieci wysypka pojawia się zazwyczaj z powodu popularnych chorób wieku dziecięcego, jak: trzydniówka : wysypka plamista w bladoróżowym kolorze występuje na nogach, brzuchu, twarzy i klatce piersiowej różyczka : drobna wysypka plamista pokrywa najpierw twarz, a potem tułów, ręce i nogi bostonka : wysypka plamista z czasem zmienia się w pęcherzyki na dłoniach, stopach i w buzi szkarlatyna : wysypka grudkowata pojawia się na przedramionach, w pachwinach i na szyi, a później na całym ciele ospa wietrzna : wysypka obejmuje całe ciało, ma postać czerwonych plamek i pęcherzyków Z kolei wysypka alergiczna może wyglądać jak czerwone wypryski, plamy lub swędząca pokrzywka i pokrywać całe ciało, ale najczęściej występuje w zgięciach łokciowych i kolanowych, za uszami, na twarzy. Wysypka u dziecka: tabela W poniższej tabeli znajdziesz różne rodzaje wysypki u dzieci oraz choroby, którym towarzyszą:   Choroba...

emolium, niemowlę, mama, dziecko
materiały prasowe
Zdrowie
AZS, czyli gdy dziecko męczy atopowe zapalenie skóry
AZS to obecnie jedna z najczęstszych chorób wieku dziecięcego. Ale czy rodzice wiedzą, co to za choroba i jak pomóc maleństwu? Odpowiadamy na najczęstsze pytania.

Co to jest atopowe zapalenie skóry? 
AZS to zapalna, nawrotowa i przewlekła choroba skóry o podłożu alergicznym. Choroba ma związek z nieprawidłowym działaniem układu odpornościowego, w czym ważną rolę odgrywają predyspozycje genetyczne , dieta oraz wpływ środowiska zewnętrznego. Z powodu atopowego zapalenia skóry cierpi nawet 22 proc dzieci, a w 75 proc. wypadków pierwsze objawy pojawiają się, nim malec skończy 5 lat. Choroba zwykle rozpoczyna się w okresie niemowlęcym, a w jej przebiegu występują okresy zaostrzeń i remisji, czyli tzw. uśpienia objawów. Jakie są objawy AZS? Podstawowe objawy AZS to przede wszystkim nadmierna suchość skóry , która w zależności od wieku występuje w różnych okolicach ciała: u młodszych dzieci głównie na twarzy, w późniejszym okresie zmiany widoczne są także w zgięciach stawowych i na szyi. Skóra jest szorstka, łuszczy się i pęka. Często towarzyszy temu rumień, podrażnienie lub wysypka. Kolejnym bardzo charakterystycznym objawem AZS jest uporczywy, napadowy świąd, który często jest przyczyną zaburzeń snu i nadpobudliwości dziecka. W przypadku ciężkich i zaawansowanych objawów, pojawiają się zmiany zapalne i wysiękowe. AZS niestety nie można wyleczyć – z wiekiem objawy mogą być mniej uciążliwe, jednak skóra zawsze będzie miała tendencje do nadmiernej suchości i wrażliwości. Dlatego, u dziecka z atopowym zapaleniem skóry nieodłącznym elementem terapii powinna być kompleksowa pielęgnacja emoliencyjna, która zapewni skórze komfort i zdrowie. Codzienna pielęgnacja nie tylko złagodzi zmiany skórne takie jak suchość czy podrażnienia, ale także będzie zapobiegać nawrotom choroby, wydłużając okres remisji.  Zobacz: Jak pielęgnować niemowlę z atopowym zapaleniem skóry?   Jak pielęgnować skórę z AZS? Leczenie AZS jest złożone i trudne. Polega głównie na wspomaganiu skóry...

rumień zakaźny a ciąża
facebook/ netmums
Aktualności
Ciężarne powinny uważać rumień zakaźny! – apel mamy
Rumień zakaźny jest niebezpieczny dla kobiet w ciąży! Przeczytaj apel matki, która w ciąży opiekowała się dzieckiem zakażonym wirusem B19.

Lula Besana to mama przedszkolaka i jednocześnie ciężarna. Opisała swoją historię ku przestrodze innych kobiet spodziewających się dziecka. „Gdy mój synek źle się poczuł, pojechałam z nim do szpitala. Miał dziwne, czerwone plamy na twarzy. Lekarze nazwali to „zespołem spoliczkowanego dziecka”, czyli chorobą wywołaną przez wirus B19 . Zapadają na nią przeważnie dzieci w wieku 4-15 lat, większość dorosłych jest na to odporna. Chyba, że nie mieli kontaktu z tym wirusem w okresie dziecięcym… Czytaj: Rumień zakaźny - objawy Dla dorosłych niegroźny, dla ciężarnych niebezpieczny! Dla większości dorosłych przejście tej choroby nie stanowi problemu, dzieje się to zazwyczaj łagodnie. Jednak dla ciężarnej taki wirus stanowi prawdziwe zagrożenie . Ja byłam właśnie w 1. trymestrze ciąży. U 30% kobiet zarażonych tym wirusem B19 istnieje ryzyko rozwoju zakażenia płodu. Może dojść do ciężkiej niedokrwistości, niewydolności serca, zapalenia mięśnia sercowego, a  nawet zgonu, jeżeli zarażenie nastąpi w pierwszych tygodniach ciąży. Historia Luli, jej ciąży i syna Gdy więc u mojego syna zdiagnozowano chorobę, zaczęło się życie w strachu. Musiałam często wykonywać badania ultrasonograficzne co 1-2 tygodnie by obserwować, czy wirus nie poczynił szkód. Gdyby okazało się, że nastąpił obrzęk płodu , musiałabym szybko trafić do specjalistycznego szpitala, gdzie nastąpiłaby transfuzja wewnątrzmaciczna. Na szczęście okazało się, że nie zaraziłam się od syna. Jestem teraz w 28.tyg. ciąży i z dzieckiem wszystko jest dobrze. Piszę o tym, bo niewiele mam zdaje sobie sprawę z tego, jak poważne konsekwencje niesie wirus B19”. Jak objawia się rumień zakaźny Wirus B19, wywołujący chorobę zwaną najczęściej rumieniem zakaźnym , zespołem spoliczkowanego dziecka, czy piątą chorobą, atakuje zwłaszcza małe dzieci w...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz