Panthermedia
Zdrowie

Barbara Czaplicka, poseł pediatra: Czy dzieci są pod dobrą opieką lekarzy?

Pogotowie nie dojechało do dziecka, dziecko nie zostało w porę do szpitala, lekarz nie zlecił dziecku badań. Czy dzieci są pod dobrą opieką lekarzy - pytamy dr Barbarę Czaplicką, pediatrę i posłankę na Sejm.

W mediach pojawiają się informacje o tym, że pogotowie nie dojechało do dziecka albo dziecko nie zostało przyjęte do szpitala, co skończyło się tragicznie. Czy dzieci w Polsce są pod dobrą opieką lekarską?
Moim zdaniem tak. W prasie są opisywane pojedyncze przypadki, które wywołują poczucie zagrożenia. To pojedyncze przypadki, ale potem, a w ciągu najbliższego tygodnia, bardzo wiele dzieci z typowymi objawami infekcji (katar, stan podgorączkowy, gorączka) natychmiast trafia do lekarza. To objawy typowej infekcji wirusowej, ale niepokój wywołany opisanym w mediach zdarzeniem powoduje, że rodzice chcą natychmiast iść do lekarza, koniecznie wykonać dziecku cały kompleks badań i podać antybiotyk. Tymczasem zwykle jest to początek infekcji wirusowej, wystarczy poczekać 1-2 dni i dziecko czuje się lepiej. Jeśli działają środki przeciwgorączkowe, objawowe, dziecko pije, je, nic się nie dzieje, to nie ma potrzeby iść do lekarza, bo w przychodni może się zarazić od innego dziecka bardziej chorego.

Infekcja u dziecka przebiega inaczej niż u dorosłego?
U dzieci jest inny przebieg chorób niż u dorosłego. Dynamika przebiegu choroby jest zupełnie inna w wieku niemowlęcym niż w wieku 6 czy 14 lat. U małego dziecka dosłownie w kilka godzin może się bardzo zmienić postęp choroby.

Co mają zrobić rodzice, by z jednej strony nie panikować, ale z drugiej nie przeoczyć ważnych niepokojących objawów?
Wiele zależy od wieku dziecka. W przypadku 4-tygodniowego niemowlęcia kaszel czy gorączka to sygnały alarmowe: od razu trzeba iść do lekarza. W przypadku starszego dziecka często można poczekać. Na pewno warto mieć przynajmniej telefoniczny kontakt z lekarzem, który zna dziecko.
Staram się unikać porad telefonicznych, ale czasem nie jestem w stanie zobaczyć dziecka. Jeśli je znam, to łatwiej mi ocenić i powiedzieć, jak mama ma postąpić: czy szukać natychmiast kontaktu z lekarzem, czy poczekać, bo objawy nie są groźne i wystarczy dziecko poobserwować.

Zawsze pojawia się myśl: może lepiej iść do lekarza, najwyżej uzna, że ja panikuję, ale dziecku nic się nie stanie... Jak postąpić?
Pamiętam sama kiedyś miałam ostrą infekcję, zadzwonił ojciec dziecka, mówił, że ono wymiotuje, ma gorączkę, wysypkę. Zapytałam, jak ta wysypka wygląda: czy są to raczej kropki, punkciki czy bąble. Gdy stwierdził, że to takie czerwone kropki, jakby po ukłuciu, powiedziałam, żeby natychmiast jechał do szpitala. I faktycznie, okazało się, że to jest pneumokokowe zapalenie opon mózgowych!
Ważne jest doświadczenie lekarza: określony rodzaj płaczu czy kaszlu dziecka może być wskazaniem, czy trzeba już jechać z dzieckiem do szpitala, czy można poczekać.

Zobacz, jak rozpoznać wysypkę u dziecka.

Dla pediatry rozpoznanie choroby często jest trudne, a co dopiero dla rodzica, którego jest to pierwsze czy drugie dziecko...
Na nas, lekarzy, też takie historie, jak opisywane w prasie, działają. Staramy się, by niczego nie przegapić. To ogromna odpowiedzialność, przede wszystkim wobec dziecka.

Jeśli stan zdrowia dziecka się nie poprawia, co rodzic ma robić? Jeszcze raz iść do lekarza, jechać do szpitala?
Moim zdaniem, tak. Jeśli jest gorzej, to trzeba jechać do szpitala jeszcze raz.

Jechać do szpitala nawet po 2 godzinach od poprzedniej wizyty u lekarza?
Tak. Każdy rodzic zna dziecko i jeśli widzi, że coś jest nie tak jak zwykle, to powinien jak najszybciej iść do lekarza. To konieczne, jeśli pojawiają się silne bóle głowy, wymioty, dziecko nie śpi, widać, że jego stan się pogarsza mimo podawania środków przeciwbólowych czy środków przeciwgorączkowych.
Nasze dzieci (lekarzy) też chorują. Mamy takie same dylematy jak inni rodzice. Pamiętam, jak jedna z moich czterech córek miała 10 lat, była mocno chora. Musiałam iść do pracy, na szczęście starsza córka nie szła wtedy do szkoły. Powiedziałam, żeby o obserwowała, czy stan młodszej się nie pogarsza, czy nie zwiększa się gorączka, czy nie pojawiają się wymioty. Po dwóch godzinach zadzwoniła do przychodni, powiedziała, że siostra zaczęła wymiotować i krzyczy z bólu głowy. Okazało się, że to było zapalenie opon mózgowych. Wszystko stało się w ciągu dwóch godzin. Poprzedniego dnia trochę bolała ją głowa, ale jeszcze jak wychodziłam do pracy, to nie było żadnych poważnych objawów.
Nie obarczałabym winą lekarzy, choć może się zdarzyć, że ktoś popełni błąd. Trzeba jednak pamiętać, że stan zdrowia dziecka może się pogorszyć i jeśli tak się dzieje, to trzeba od razu jechać z nim do szpitala.

Polecamy: Kiedy dzwonić do lekarza, kiedy jechać do szpitala.

Dr Barbara Czaplicka jest od wielu lat lekarzem pediatrą, w Sejmie przewodniczy Parlamentarnemu Zespołowi ds. Chorób Rzadkich

Jak podnosić niemowlę – 2 techniki i instrukcja na filmie

wezwanie pogotowia do dziecka
Adobe Stock
Zdrowie
Jak wzywać pogotowie do dziecka? Co zrobić, by historia Dominiki się nie powtórzyła?
Sprawą 2,5-letniej Dominiki, do której nie przyjechało na czas pogotowie, zajmuje się m.in. prokuratura i ministerstwo. Nie wróci to jednak dziecku życia. Sprawdź, jak rozmawiać z lekarzami, gdy dziecko jest ciężko chore.

Ani pogotowie ratunkowe w Skierniewicach, ani nocna i świąteczna pomoc lekarska nie przyznają się do popełnienia błędów. 2,5-letnia Dominika chorowała od końca stycznia. 24 lutego rodzice stwierdzili u dziewczynki osłabienie i drgawki, pojechali do szpitala. Dominika została zbadana przez pediatrę: stwierdził przeziębienie, zalecił leki i odesłał dziewczynkę do domu. Następnego dnia wieczorem jej stan się pogorszył. Rodzice w nocy zadzwonili na pogotowie, ale dyspozytor odmówił wysłania karetki. Odmówił też przyjazdu lekarz nocnej pomocy. Stan Dominiki pogarszał się. Po kilku godzinach rodzice znów wezwali pogotowie. Karetka zawiozła dziewczynkę do szpitala w Łodzi, ale tam nie udało się jej uratować. Zmarła.   Musisz wiedzieć, jak reagować Sprawa Dominiki nie jest pierwsza, ani nie jest jedyna. Takie sytuacje mogą się powtórzyć. Dyspozytor pogotowia może odmówić przyjazdu karetki, lekarz w szpitalu może odesłać dziecko do domu. Dlatego musisz wiedzieć, jak w takiej sytuacji się zachować, jak reagować, jak rozmawiać z dyspozytorem pogotowia, z lekarzem w szpitalu. (O tym, jak dbać o prawa małego pacjenta, piszemy m.in. w 4/MTJ, możesz kupić tu.)   Kiedy i jak wzywać pogotowie  Pogotowie możesz wezwać, jeśli dziecko jest chore ciężko chore (np. ma wysoką gorączkę, drgawki, wybroczyny na skórze, traci przytomność), a nie masz możliwości szybko zawieźć je do szpitala. O przyjeździe karetki decyduje dyspozytor. Gdy zadzwonisz, udzielaj jak najdokładniejszych informacji o stanie zdrowia dziecka. Jeśli widzisz, że stan dziecka jest zły, a dyspozytor odmawia wysłania karetki, zażądaj przyjazdu. Za przyjazd karetki pogotowia nie zapłacisz, nawet jeśli okaże się on nieuzasadniony.   Kiedy jechać z dzieckiem do szpitala Zdarza się, że lekarz badał dziecko w południe i stwierdził, że jego stan...

dziecko chore na grypę
Fotolia
Zdrowie
Grypa: jak szybko pomóc dziecku
Grypy nie wolno lekceważyć. Nie tylko ona jest groźna, ale i powikłania po niej. Chore dziecko musi być pod szczególną opieką.

Nie pomyl grypy z przeziębieniem . Przeziębione dziecko zwykle ma katar, boli je gardło, może kasłać i mieć niewysoką gorączkę (do 38 stopni C). Gdy choruje na grypę, gorączka jest wyższa (nawet powyżej 40 stopni C), dochodzą też bóle głowy i mięśni, dreszcze. Dziecko  nie chce jeść, pić, jest zmęczone, "leje się przez ręce". Jak mu pomóc, jeśli to rzeczywiście grypa?   1. Połóż dziecko do łóżka Oczywiście nie może iść do żłobka czy przedszkola. Najlepiej, jeśli będzie leżeć w łóżku i jak najwięcej odpoczywać.   2. Zmierz gorączkę Jeśli przekracza 38 stopni C, obniżaj ją, podając środki z paracetamolem (np. Apap, Paracetamol, Panadol Baby) lub ibuprofenem (Ibufen, Nuforen, Ibum). Mogą być w syropie lub w czopkach. Leki z paracetamolem podaje się co 4-6 godzin (nie więcej niż 4 razy w ciągu doby). Leki z ibuprofenem można podawać co 6-8 godzin. Uwaga: dzieciom do 15. roku życia nie wolno podawać aspiryny ani innych środków zawierających kwas acetylosalicylowy (ich podawanie może spowodować zespół Reye’a. Zdarza się on rzadko, ale może spowodować uszkodzenie komórek mózgu, wątroby, a także zgon.   3. Podawaj mu duże ilości picia To ważne, by dziecko się nie odwodniło. Najlepsza jest woda nisko- i średniosmineralizowana, herbatki owocowe.   4. Lecz katar  Do nosa zakraplaj środki nawilżające błonę śluzową nosa i ułatwiające pozbycie się wydzieliny (sól fizjologiczna, preparaty zawierające wodę morską), a jeśli to konieczne także krople na katar zmniejszające obrzęk błony śluzowej nosa.   5. Ulżyj przy kaszlu Najczęściej na początku infekcji występuje suchy kaszel. Przy wystąpieniu suchego i męczącego kaszlu można stosować środki przeciwkaszlowe.   6. Skontaktuj się z lekarzem To konieczne, jeśli podejrzewasz grypę u niemowlęcia....

Przez błąd lekarki 8-letnia Daria straciła wzrok
Fotolia
Aktualności
Straciła wzrok przed błąd lekarzy. Lekarka nie przyznała się do winy!
Przez błąd lekarki, 8-letnia Daria straciła wzrok. Dziś sąd nakazał szpitalowi wypłacenie odszkodowania. Poznaj całą historię dziewczynki!

Czy ta dramatyczna historia będzie miała szczęśliwe zakończenie? Chociaż od zdarzenia minęły lata, lekarka wciąż nie bierze odpowiedzialności za utratę wzroku u Darii. Błąd lekarski odebrał Darii wzrok W maju 2005 roku 8-letnia Daria z okolic Głogowa trafiła do szpitala. Miała wysypkę na całym ciele , bolały ją rączki, z dnia na dzień czuła się coraz gorzej. Miała zaburzenia równowagi, nie mogła stać o własnych siłach, podawano jej kroplówkę. Mimo takich objawów, ówczesna ordynator wypisała dziewczynkę ze szpitala, opisując jej stan jako "dobry". Stan Darii się nie poprawiał. Pojechała z mamą na badanie wzroku, okulista stwierdził możliwość guza mózgu i natychmiast skierował dziewczynkę do szpitala. Ordynator oddziału dziecięcego odmówiła przyjęcia Darii na oddział, zamiast tego nakazała zrobienie kolejnych badań. Po badaniu neurologicznym neurolog, podobnie jako okulista, kazał umieścić 8-latkę w szpitalu. Ordynator po raz kolejny odmówiła i zleciła badanie tomograficzne . Badanie wykazało wodogłowie spowodowane zapaleniem opon mózgowych. Daria straciła cenne tygodnie, w czasie których mogła już być leczona. W wyniku choroby i zbyt późnego rozpoczęcia leczenia dziewczynka straciła wzrok. Sprawa w sądzie zakończyła się po 10 latach Rodzice Darii przez ponad 10 lat walczyli o odszkodowanie dla córki. W marcu tego roku sąd uznał, że dziś 20-letnia Daria otrzyma od szpitala rekompensatę w wysokości 450 tys. złotych. Będzie również otrzymywać rentę w wysokości 650 zł miesięcznie. Mimo utraty wzroku, Daria studiuje, osiąga sukcesy na uczelni i nie chce rozmawiać o wydarzeniach sprzed 12 lat. "Efekt błędu lekarskiego nie tylko utrudnił jej życie, ale również pokrzyżował wiele planów" - przyznał mecenas Hubert Szarata. Przeciwko ordynator szpitala toczył się osobny proces. Lekarka nie przyznała się do popełnionego...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Partner
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Partner
Polecamy
Porady
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
ukraińskie imiona
Imiona
Ukraińskie imiona: męskie i żeńskie + tłumaczenie imion ukraińskich
Joanna Biegaj
cytaty na urodziny
Cytaty i przysłowia
Mądre i piękne cytaty na urodziny –​ 22 sentencje urodzinowe
Joanna Biegaj
Ile dać na Chrzest?
Święta i uroczystości
Ile wypada dać na chrzciny w 2022 roku? – kwoty dla rodziny, chrzestnych i gości
Luiza Słuszniak
gdzie nad morze z dzieckiem
new badge ranking small
Niemowlę
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Hanna Szczesiak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki (urlop na dziecko) – wszystko, co trzeba wiedzieć o nowym urlopie
Joanna Biegaj
pesel po 2000
Prawo i finanse
PESEL po 2000 - zasady jego ustalania
Agnieszka Majchrzak
hiszpańskie imiona
Imiona
Najczęściej nadawane hiszpańskie imiona - ich znaczenie oraz polskie odpowiedniki
Joanna Biegaj
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Urlop ojcowski
Prawo i finanse
Urlop ojcowski 2022: ile dni, ile płatny, wniosek, dokumenty
Magdalena Drab
przedmioty w 4 klasie
Aktualności
Jakie są przedmioty w 4 klasie szkoły podstawowej w roku szkolnym 2022/2023? [LISTA]
Ewa Janczak-Cwil
300 plus
Prawo i finanse
300 plus 2022 – dla kogo, kiedy składać wniosek?
Małgorzata Wódz
na komary dla niemowląt
Zdrowie
Co na komary dla niemowląt: co wolno stosować, czego unikać?
Ewa Janczak-Cwil
urwany kleszcz
Zdrowie
Urwany kleszcz: czy usuwać główkę kleszcza, gdy dojdzie do jej oderwania?
Ewa Janczak-Cwil
Bon turystyczn atrakcje dla dzieci
Czas wolny
Bon turystyczny – atrakcje dla dzieci, za które można płacić bonem
Ewa Janczak-Cwil
300 plus dla zerówki 2021
Aktualności
300 plus dla zerówki w 2022 roku – czy Dobry Start obejmuje sześciolatki?
Joanna Biegaj
rekrutacja do liceum
Wychowanie
Jak wygląda rekrutacja do liceum 2022/2023? Jak dostać się do dobrego liceum?
Joanna Biegaj