Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
szczepienie, dziecko, lekarz, szczepionka, pneumokoki
oksun70 - Fotolia.com
Zdrowie

Czy iść do lekarza, jeśli malec ma...

Czy iść po poradę do lekarza, jeśli dziecko ma zajady czy łaciaty język? O czym mogą świadczyć „kwitnące” paznokcie albo podkówki pod oczami?


Gdy dziecko gorączkuje albo dostanie wysypki, wiadomo, że trzeba iść do pediatry. A co z zajadami czy łaciatym językiem? O czym mogą świadczyć „kwitnące” paznokcie albo podkówki pod oczami?

Takie objawy można zauważyć u dziecka często zimą lub na początku wiosny. Nie tylko dorośli czują wtedy mniej sił witalnych. Również maluchy bywają wtedy w gorszej formie: pękają mu kąciki ust albo ni stąd, ni zowąd z nosa zaczyna mu lecieć krew. Co robić w takiej sytuacji? Biec z pociechą do przychodni, czekać, aż samo przejdzie, czy pomagać domowymi sposobami? Wydaje się, że to nic poważnego, ale czy na pewno można to bagatelizować? Przeczytaj, co dzieje się w organizmie dziecka, gdy ma...

...„język geograficzny”
Taki język wygląda jak mapa: widać na nim różne linie, wysepki itd., które raz są bardziej, a raz mniej widoczne. Zmiany „wędrują” po języku, tworząc co raz to nowe konfiguracje. Nie wiadomo dokładnie, skąd się biorą. Zdarza się, że towarzyszą alergii, ale raczej nie są jedynym jej objawem.
Choć język geograficzny wygląda dziwacznie, nie ma powodu do niepokoju: to nic groźnego i nie wymaga żadnego leczenia.

...zmiany na paznokciach
Podłużne bezbarwne linijki na paznokciach są zjawiskiem zupełnie normalnym, natomiast poprzeczne bruzdy świadczą o tym, że na płytkę paznokcia zadziałał jakiś czynnik (lek, substancja chemiczna) zaburzający jej rozwój. Do lekarza warto się zgłosić, jeśli z czasem nie znikają.

Zgrubienia pojedynczych paznokci mogą natomiast powstać na skutek urazu, stałego ucisku (np. przez zbyt ciasne buty), ale mogą być także objawem grzybicy. Z malcem trzeba pójść do lekarza.

„Zakwitanie” paznokci, czyli pojawianie się białych plamek, występujących punktowo, tworzących pasma albo nawet zajmujących całą płytkę, może mieć wiele przyczyn. To między innymi urazy, zakażenia, anemia i czynniki dziedziczne. Paznokcie powinien obejrzeć lekarz.

...podkrążone oczy
Twój malec wygląda jak mała panda? Przyjrzyj się jego trybowi życia – może jest po prostu niewyspany. Jeśli śpi, ile trzeba, a sińce nie bledną, na wszelki wypadek pójdź z nim do pediatry. Zrób to koniecznie, jeśli dziecko jest blade, nie ma apetytu, wygląda na osłabione, skarży się na bóle brzucha albo generalnie zachowuje się inaczej niż zwykle, ma mniej siły do zabawy.
Sińce pod oczami mogą świadczyć o wielu schorzeniach, m.in. anemii, kłopotach z nerkami, pasożytach, dlatego warto zrobić malcowi ogólne badanie moczu, kału i krwi. Bywają także objawem alergii.

Zdarza się również, że nie świadczą o niczym szczególnym – lekarze mówią w takich przypadkach, by nie niepokoić się o dziecko, bo „taka już jego uroda” (malec ma cieniutką skórę, spod której prześwitują naczynka krwionośne). Zawsze jednak lepiej sprawdzić, czy wszystko jest dobrze.

...zajady
Piekące ranki i pęknięcia w kącikach ust utrudniają jedzenie i długo nie chcą się goić. Miewają je maluszki, które wkładają do buzi wszystko, co im wpadnie w ręce, albo ogryzają nie zawsze czyste paznokcie. Mogą je mieć nawet niemowlęta, zwłaszcza jeśli szczególnie często ulewają pokarm. Zmiany możesz posmarować Tormentiolem albo pastą cynkową. Dbaj o to, by malec nie brał byle czego do buzi i często myj mu ręce. Ulewającemu niemowlęciu wycieraj kąciki ust.

Jeśli problem nie mija, wybierz się z dzieckiem do pediatry. Ranki mogą być nadkażone bakteriami albo grzybami, dlatego lekarz może przepisać maść przeciwbakteryjną, przeciwwirusową albo przeciwgrzybiczną. Zajady mogą być objawem osłabienia (np. po długim przyjmowaniu antybiotyków) i niedoboru witamin (z grupy B).

...jęczmień
Czerwona zmiana na krawędzi powieki to ropień wywołany przez gronkowce atakujące mieszek włosowy rzęsy. Jęczmień potrafi mocno dać się we znaki – bywa bardzo bolesny. Na ogół jednak znika po kilku dniach, nie powodując żadnych komplikacji.
Jeśli obrzęk nie jest duży, możesz pomóc dziecku sama, przykładając do zaczerwienienia ciepły kompres (np. gazik zanurzony w ciepłej wodzie). Uważaj, by nie poparzyć malucha. Po kilku dniach grudka napęcznieje, a ze środka wyleje się ropa. Ranka szybko się zagoi. UWAGA! Ropnia nie można wyciskać ani ugniatać. Pilnuj, by malec nie tarł ani nawet nie dotykał zmiany, bo infekcja może się rozprzestrzenić.
Jeśli zmiana jest duża albo bardzo bolesna, idź z dzieckiem do pediatry albo okulisty. Lekarz prawdopodobnie przepisze maść lub krople z antybiotykiem. Przy dużych zmianach konieczne jest czasem nacięcie ropnia.
Niestety, jęczmień „lubi” powracać. Jeśli tak się stanie, dobrym rozwiązaniem jest kuracja maścią z antybiotykiem. Przy częstych nawrotach warto dokładnie przebadać dziecko, ponieważ powtarzające się infekcje mogą się wiązać z osłabieniem lub brakiem witamin.

 

 

 

mtj_dopisek.gif

 

 

 

 

Kawa w ciąży: czy można ją pić i czy jest bezpieczna? Skutki przyjmowania kofeiny w ciąży

bunt dwulatka, dziecko, dwulatek, krzyk, złość
Fotolia
Wychowanie
Ssanie palca i inne paskudne nawyki
Każde dziecko robi czasem coś, co sprawia, że dorosłym cierpnie skóra. Niektórym maluszkom zdarza się to wyjątkowo często. Co robić?

Ssanie palca Uspokaja, poprawia nastrój, ułatwia zasypianie, czasem nawet „pomaga” w oglądaniu bajek. Pozwala rozładować napięcie, bo kojarzy się z bliskością mamy, bezpieczeństwem, pełnym brzuszkiem. Ortodonci ostrzegają jednak, że częste ssanie czegokolwiek poza piersią mamy (palca, narożnika poduszki czy kołderki itd.) może prowadzić do powstania wady zgryzu , polegającej na cofnięciu się żuchwy.   Zdarza się, że ssanie staje się nałogiem. Bywa i tak, że maluszek, który ssał palec przestaje w końcu to robić, ale zaczyna np. ogryzać paznokcie.  Ludzie, którzy w dzieciństwie mieli silną potrzebę ssania mogą częściej niż inni sięgać po papierosy, podjadać.    Co robić? Daj zajęcie małym rączkom. Dzieci najczęściej odczuwają potrzebę ssania, gdy są zmęczone, głodne, senne, boją się czegoś,  a także, gdy są czymś zaciekawione. Dlatego staraj się, by w takich sytuacjach maluszek miał zajęte ręce, np. daj mu do przytulenia ukochanego misia. Zaproponuj smoczek. Jeśli dziecko jest małe i nie potrafi obejść się bez pocieszyciela, lepiej, żeby ssało smoczek niż palec. Powinien być dobrej jakości i mieć anatomiczny kształt – część, którą dziecko ma w buzi powinna być spłaszczona.  Tłumacz. Starszemu dziecku wytłumacz, dlaczego nie powinno się ssać palca. Spróbuj je zaangażować w rozwiązanie problemu. Zaproponuj np. że zabandażujecie paluszka na noc, żeby odpoczął. Chwal za każdy sukces. Idź z dzieckiem do ortodonty. Lekarz zaproponuje maluchowi płytkę przedsionkową (wygięty w łuk kawałek plastiku z kółeczkiem jak przy smoczku),  która nie tylko chroni zgryz ale i uniemożliwia odruchowe ssanie. Taką płytkę może nosić już trzylatek.  [CMS_PAGE_BREAK] Ogryzanie paznokci Podobnie jak ssanie palca rozładowuje napięcie.  Niestety nie zawsze mija samo...

gronkowiec u dzieci
Fotolia
Zdrowie
Gronkowiec złocisty u dzieci: zakażenie, objawy, choroby wywołane przez gronkowca
Gronkowiec złocisty u dzieci zamieszkuje w gardle, nosie albo na powierzchni skóry. Bakterią można zarazić się poprzez styczność z zakażonymi przedmiotami, kontakt z nosicielem oraz drogą kropelkową. Gronkowiec często dotyka noworodków już w szpitalu. Najaktywniejszy jest wtedy, gdy dziecko ma osłabioną odporność.

Gronkowiec złocisty u dziecka to bakteria bytująca w jamie nosowo-gardłowej i na skórze. U najmłodszych wywołuje zakażenia skórne , m.in. czyraki. Gronkowiec może też powodować zapalenie płuc lub zatok. Nieleczone zakażenie gronkowcem prowadzi do namnożenia bakterii i może skończyć się nawet sepsą.  Gronkowiec złocisty u dzieci: 1.  objawy bakterii  czyraki liszajec zakaźny jęczmień zespół Rittera 2. Inne choroby wywoływane przez gronkowca 3. Czy można wyleczyć gronkowca? 4. Czy gronkowiec jest zaraźliwy? Gronkowiec złocisty u dziecka: jakie są objawy bakterii? Gronkowiec najczęściej wywołuje choroby skóry, które wymagają leczenia antybiotykami. Objawy gronkowca zależą od wywołanej przez bakterię choroby. Inne są objawy zarażenia gronkowcem złocistym w przypadku  chorób skórnych , np. czyraków, liszajców, zapalenia mieszków włosowych, a inne w przypadku  zapalenia opon mózgowych  czy płuc. Czasami dobranie właściwego leku odwleka się w czasie, ponieważ gronkowiec jest szczególnie odporny na leczenie. Nigdy jednak nie bagatelizuj zakażenia tą bakterią, ponieważ powikłania mogą być bardzo groźne dla dziecka. Poniżej znajdziesz charakterystykę najczęstszych chorób skórnych wywołanych przez gronkowca złocistego i metody ich leczenia. Szacuje się, że gronkowiec może występować u nawet 50% całej populacji. U wielu osób gronkowiec złocisty nie powoduje zakażeń, a samo nosicielstwo nie daje żadnych objawów. Bakteria jest trudna w leczeniu, ponieważ jest odporna na antybiotyki, a szczepionka na nią nie istnieje. Czyraki Gronkowiec złocisty u dziecka może dawać objawy w postaci czyraków. Na początku pojawia się bolesna, twarda krostka , która może się powiększyć aż do rozmiarów niewielkiego guza. Okolica czyraka także jest zaczerwieniona i bolesna. Pojedynczy czyrak...

Zdrowie
Kłopoty z oczkami
Oj, jest ich niemało, bo oczy maluszka są wrażliwe i skłonne do podrażnień. Pamiętaj, że nieleczone infekcje grożą pogorszeniem wzroku. Zobacz, jak postępować, gdy nadejdą kłopoty.

  Jęczmień Taką nazwę nosi zgrubienie na powiece, początkowo czerwone, z czasem pęczniejące i przybierające kształt i barwę ziarna zboża, od którego wzięło nazwę. Ale swędzi! Dziecku trudno jest się powstrzymać od pocierania bolącego miejsca, dlatego warto założyć na chore oko opatrunek z kawałka wyjałowionej gazy. Pamiętaj o higienie. Jęczmień wywołują bakterie (gronkowce), jest bardzo zaraźliwy (może się przenieść z jednego oka na drugie). Po każdym przemyciu powieki umyj ręce. Często też myj dziecku rączki i nie używaj jego ręcznika. To ważne! Nigdy nie lecz jęczmienia na własną rękę: nie wyciskaj go ani nie ugniataj. W leczeniu pomoże maść z antybiotykiem. W przypadku wystąpienia tzw. mnogich jęczmieni niezbędne bywa podanie antybiotyku doustnie. Zapalenie spojówek Błona pokrywająca oko jest bardzo delikatna i można ją łatwo podrażnić. Wtedy pojawia się zapalenie. Skąd się bierze? Zapalenie spojówek może być wywołane brakiem higieny albo podrażnieniem oka, np. przez dym papierosowy, kurz czy słońce. Zdarza się, że oko jest zaatakowane przez bakterie, wirusy albo grzyby. Nawracające zapalenie spojówek może być objawem alergii. Swędzi i piecze. Najczęściej zapalenie spojówek pojawia się w jednym oku, a po kilku dniach obejmuje również drugie. Dziecko łzawi, odwraca się od światła, pociera rączką oczy, aby uśmierzyć pieczenie. Oczka są przekrwione i często z wydzieliną. W zapaleniu wywołanym przez bakterie wydzielina jest gęsta i ropna, natomiast w tym wywołanym przez wirusy – wodnista. Dziesięć dni. Mniej więcej tyle trwa leczenie bakteryjnego zapalenia spojówek. Na szczęście podrażnienie wywołane np. przez kurz mija trochę szybciej, czasem nawet już po trzech dniach. Przemywaj! Zacznij od umycia powiek wacikiem od zewnętrznego kącika. Potem rozchyl powieki palcami i wpuść do środka kropelki. Uważaj,...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
kiedy wakacje
Aktualności
Kiedy wakacje w 2023 roku – początek i zakończenie, jak planować letni wypoczynek?
Ewa Janczak-Cwil
Opieka nad żoną po porodzie
Prawo i finanse
Opieka nad żoną po porodzie 2023: kto ma prawo do zwolnienia i na jak długo?
Joanna Biegaj
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
ospa u dziecka a wychodzenie na dwór
Zdrowie
Ospa u dziecka a wychodzenie na dwór: jak długo będziecie w domu? Czy podczas ospy można wychodzić?
Milena Oszczepalińska
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak