gorączka u noworodka
Fotolia
Zdrowie

Gorączka u noworodka – jak ją rozpoznać i co podawać? Przyczyny, objawy, leki

Gorączka u noworodka to poważna sprawa. Dziecko w pierwszym miesiącu życia na wszystko reaguje inaczej, także na lekko podwyższoną temperaturę. Sprawdź, kiedy gorączka u noworodka oznacza kłopoty i kiedy noworodkowi potrzebna jest pomoc lekarza. Wyjaśniamy też, co można podawać na gorączkę u noworodka.

Gorączka u noworodka słusznie budzi niepokój rodziców. Tak malutkie dziecko ma jeszcze niedojrzały układ nerwowy i zawsze, gdy ma kłopoty ze zdrowiem, powinien zbadać je lekarz. Aby jednak nic cię nie zaskoczyło, sprawdź, jakie objawy daje gorączka u noworodka i co można wtedy podać dziecku, by mu nie zaszkodzić.

Smółka: co to jest, jak wygląda, o czym świadczy brak smółki u noworodka [WIDEO]

Jak rozpoznać gorączkę u noworodka?

Być może zastanawiasz się, kiedy podwyższona temperatura to już gorączka u noworodka. Pamiętaj, że z powodu niedojrzałego układu termoregulacji temperatura nowo narodzonego dziecko zwykle się waha, może być np. niższa rano, a wyższa wieczorem. Powinna jednak mieścić się w granicach 36,4-37,5°C. A kiedy mówi się o gorączce u noworodka?

 • temperatura 37,5-38°C to stan podgorączkowy u noworodka;
 • temperatura powyżej 38°C to gorączka u noworodka.
Uwaga! Jeśli termometr wskazuje ponad 38,5°C, jedź z dzieckiem do lekarza (w nocy możesz wzywać pogotowie albo zawieźć je do szpitala na ostry dyżur). Noworodek ma niedojrzały ośrodkowy układ nerwowy i taka temperatura, którą bez problemu znoszą sześciomiesięczne niemowlęta, może być dla niego niebezpieczna.

Aby rozpoznać gorączkę u noworodka, trzeba właściwie zmierzyć dziecku temperaturę. U malutkich dzieci nie mierzy się jej w ustach ani pod pachą, bo wynik mógłby być niedokładny. W przypadku noworodka wybierz jeden z tych sposobów:

 • Pomiar temperatury w pupie – wsuń końcówkę posmarowanego wazeliną termometru elektronicznego. Gdy odejmiesz ok. 0,5°C, otrzymasz rzeczywisty wynik.
 • Pomiar temperatury w uchu – posłuż się termometrem dousznym. Od wyniku należy odjąć ok. 0,1-0,3°C.


Inne objawy gorączki u noworodka to:

 • rozpalenie (gorące czoło, plecy);
 • rumieńce na policzkach;
 • załzawione oczy;
 • biegunka i wymioty;
 • płaczliwość;
 • przyspieszony oddech.
Pamiętaj! Dzieci w pierwszym miesiącu życia mogą chorować bez gorączki, nawet na tak poważną chorobę jak zapalenie płuc (zdarza się, że mają wtedy obniżoną temperaturę). Nie martw się jednak, że przeoczysz infekcję u maluszka. Gdy noworodkowi coś dolega, zachowuje się inaczej niż zwykle, np. staje się niespokojny lub nadmiernie senny, niechętnie ssie pierś. Może mieć przyśpieszony oddech, szybkie tętno, biegunkę lub wymioty. Gdy zauważysz zmianę zachowania u dziecka, kontaktuj się z lekarzem. Chory noworodek zawsze musi być przez niego zbadany.

Przyczyny gorączki u noworodka

Gorączka u noworodka może się pojawić z różnych powodów, ale do najczęstszych należą:

 • infekcja wirusowa lub bakteryjna;
 • stres;
 • przegrzanie.
Ważne! W pokoju, w którym przebywa noworodek, utrzymuj temperaturę na poziomie 20-21°C, bo w takich warunkach łatwiej się oddycha, a dziecku nie grozi przegrzanie. Jeśli jednak pojawi się gorączka z powodu gorąca, w jej obniżeniu pomoże ochładzająca kąpiel w wodzie o pół stopnia chłodniejszej od temperatury ciała. Czasem też wystarczy zmiana ubranka na lżejsze.

Co podawać na gorączkę u noworodka?

Czekając na kontakt z lekarzem, możesz podać dziecku preparat z paracetamolem, np. Panadol, Paracetamol, Apap, Calpol w czopkach lub syropie. Ważne, żeby były to leki zawierające paracetamol. Noworodkom nie podaje się syropów przeciwgorączkowych na bazie ibuprofenu. Często też przystawiaj dziecko do piersi, aby nie doszło do odwodnienia.
 

Zobacz też:

edipresse.PAI300000024.JPG
Edipresse
Pielęgnacja
Co ci powie kupka noworodka, czyli o dziwnych kolorach i zapachach
Podejrzanie zielona, słonecznie żółta - dlaczego kupka noworodka nie zawsze wygląda tak samo? Jakich sygnałów nie wolno lekceważyć?

Pierwsza kupa, którą robi dziecko po przyjściu na świat, wygląda przerażająco - jest lepka, gęsta, a w dodatku ciemnozielona. Nie ma powodu do niepokoju - to smółka , która gromadziła się w jelitach dziecka mniej więcej od połowy ciąży. Składają się na nią połknięte wody, maź płodowa, złuszczone nabłonki i inne substancje (żółć). Powinna pojawić się w pieluszce w ciągu doby, najwyżej dwóch. Jeśli tak się nie dzieje, lekarz sprawdzi, co się za tym kryje. Kolory kupki noworodka Po smółce pojawiają się tzw. stolce przejściowe (zielonobrunatne, z widocznymi grudkami mleka). Około 5-6 doby zawartość pieluszki powinna przypominać kolorem i konsystencją lekko ściętą jajecznicę. Z czasem, gdy do diety dziecka włączamy nowe pokarmy, staje się bardziej brązowa. Ale kupa malucha nie zawsze wygląda tak, jak powinna. Zdarza się też: • Bladożółta, jasnobrązowa czy szarozielonkawa kupa noworodka. „Książkowe” złociście żółte kupy robią dzieci karmione piersią. Dzieci pijące mleko z butelki zapełniają pieluchy także innymi kolorami. • Zielona kupa noworodka. Generalnie nie powinna taka być, jednak spokojnie: za tę dziwaczną barwę może odpowiadać coś, co zjadłaś, a co nie posłużyło karmionemu twoim mlekiem dziecku. Poobserwuj noworodka i przyjrzyj się uważniej swojej diecie. Jeśli wszystko wróci do normy, nie ma powodu do niepokoju. Jeżeli jednak zawartość kolejnych pieluch nadal wygląda podejrzanie, wybierz się do pediatry. Lekko zielonkawe zabarwienie może powstać również pod wpływem powietrza (powierzchnia stolca po prostu się utlenia). Dieta karmiącej mamy - gotowy jadłospis. • Biała lub niemal biała kupa noworodka. Brak zabarwienia może świadczyć o kłopotach z wątrobą lub drogami żółciowymi. Dlatego koniecznie idź z dzieckiem do lekarza. • Czarna albo ciemnozielona kupa noworodka. Za...

Katar u noworodka
AdobeStock
Zdrowie
Sposoby na katar i sapkę u noworodka
Katar u noworodka można pomylić z sapką. Obie dolegliwości utrudniają dziecku oddychanie, a dolegliwości nie można ich łagodzić zwykłymi kroplami.

Katar u noworodka lub zatkany nosek to problem, który bardzo często pojawia się u dzieci zaraz po urodzeniu. Przystawiasz noworodka do piersi, on ssie, ale denerwuje się, bo w nosie ciągle coś mu furkocze. Katar? Niekoniecznie. To najprawdopodobniej tylko pozostałości wód płodowych , które trafiają również do noska. Na pewno lekarz zaraz po porodzie odsączył wydzielinę, ale jej resztki mogą jeszcze zalegać. Często znajdują się w niej złuszczone nabłonki. Dziecko, kichając, oczyszcza sobie z nich nos. Zatkany nosek nie jest wtedy objawem choroby, ale wydzielina może przeszkadzać dziecku w ssaniu piersi i spaniu. Często też katar u noworodka mylimy z sapką. Katar u noworodka: 1. Sapka 2. Katar 3. Czyszczenie nosa 4. Kiedy do lekarza 5. Katar i gorączka   wstaw_reklame('ad_srodtekst_01') Różnice między sapką a katarem u noworodka Sapka to obrzęk błony śluzowej nosa – nosek jest przytkany, ale nie ma w nim wydzieliny. Dla niemowlęcia to problem, bo żeby chronić się przed zanieczyszczeniami, wirusami, bakteriami, musi mieć drożny nosek. To szczególnie ważne u noworodka, bo nie potrafi on oddychać buzią. Poniżej różnice miedzy katarem u noworodka a sapką – pomogą ci je rozpoznać.   Sapka Katar świstanie, furkotanie śluzowa wydzielina z noska chrumkanie, chrapanie kichanie problemy  z oddychaniem problemy  z oddychaniem problemy ze ssaniem problemy ze ssaniem problemy ze snem problemy ze snem i płaczliwość Wypróbuj nasze sposoby na sapkę :  Nawilżaj nos noworodka. Zapuść do każdej dziurki po kropli soli fizjologicznej. Oklep dziecku plecki. Wietrz mieszkanie, w którym przebywa noworodek. Temperatura nie powinna przekraczać 21 st. C. Jeśli jest wyższa, przykręć...

mama, niemowlę, karmienie piersią
Noworodek
Pierwsze dni z noworodkiem - 13 przykazań dla rodziców
Dziecko po przyjściu na świat może się czuć niepewnie. Co robić, a czego unikać, by pomóc mu oswoić się z nowym otoczeniem?
Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz