Dzieci miewają czkawkę już w łonie matki. Przyczyny występowania jej u niemowląt nie są znane.
Przyjmuje się, że to jeszcze jeden z odruchów noworodka. Inna teoria mówi o czkawce jako o skutku połykania powietrza podczas karmienia. Wiele babć dziesiejszych noworodków twierdzi, że czkawka jest oznaką tego, że dziecku jest zimno. Ta teza jednak nie znajduje swojego potwierdzenia wśród lekarzy.
Czkawka nie jest dla dzieci tak uciążliwa, jak dla dorosłych. Jeśli jednak niepokoi Cię jej występowanie u dziecka, podaj mu na chwilę pierś lub pozwól popić kilka łyków wody. To powinno pomóc mu zwalczyć atak czkawki.

Czkawka jest spowodowana gwałtownymi ruchami przepony. Częściej zdarza się niemowlętom (połykają powietrze, które podrażnia przeponę) oraz dzieciom wrażliwym, przeżywającym silnie wszystkie emocje (np. śmieją się do rozpuku). Jeśli niemowlę ma uporczywą czkawkę, najlepiej potrzymać je pionowo, by mu się odbiło. Gdy to nie pomoże, można na chwilę przystawić malca do piersi lub podać kilka łyżeczek ciepłej wody. Starsze dziecko należy zachęcić do głębszego oddychania, a potem do wstrzymania oddechu. Na koniec podać mu coś do picia. Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.

Czkawka u noworodka jest wynikiem niedojrzałości organizmu. Może pojawiać się w różnych sytuacjach, np. po jedzeniu, przy przewijaniu. Tak samo męczy noworodka karmionego piersią, jak i dzieci pijące mleko modyfikowane z butelki. Częste ataki czkawki wywołują spory niepokój rodziców, najczęściej niesłusznie. Im młodsze dziecko, tym bardziej prawdopodobne, że czkawka u niego wystąpi. Powodem do pójścia do lekarza nie powinna być częsta czkawka u niemowlaka, ale długo trwająca – wtedy może być objawem choroby. Spis treści: Czkawka u noworodka: czy może być niebezpieczna? Częsta czkawka u noworodka Najczęstsze przyczyny czkawki u noworodka Co robić, gdy dziecko ma czkawkę? Ile trwa czkawka u noworodka? Czkawka u noworodka po jedzeniu Jak zapobiec czkawce u noworodka? Czkawka u noworodka – czy może być niebezpieczna? Czkawka u noworodka jest zjawiskiem normalnym – to objaw rytmicznego i gwałtownego kurczenia się przepony i mięśni oddechowych klatki piersiowej. Ich skurcz powoduje wdech przy zamkniętej głośni, co wywołuje charakterystyczny dźwięk czkawki. Czkawka dla noworodka nie jest tak męcząca jak dla dorosłych. Zdaniem ekspertów może nawet bardziej przeszkadzać zaniepokojonym rodzicom, niż samemu dziecku, które ma atak czkawki. Dzieci, nawet na tak wczesnym etapie życia, mogą być oswojone z czkawką, ponieważ doznawały jej już na etapie życia płodowego. Niektóre niemowlęta są nawet w stanie ją przespać. Choć czkawka u noworodka uważana jest przez rodziców za uciążliwą dolegliwość, może odgrywać ważną rolę. Najprawdopodobniej jest odruchem, który pozwala noworodkowi nauczyć się prawidłowo oddychać, czyli tak, aby aktywizować przeponę. W rzadkich przypadkach, gdy czkawka pojawia się często, może świadczyć o problemie ze zdrowiem dziecka. Częsta...
Jeśli to Twoje pierwsze dziecko, lękiem napawa Cię wszystko, co nowe i dotyczy dziecka. Każdy dzień przynosi nowe pytania. Bądź spokojna, z naszą pomocą nauczysz się radzić sobie z każdym problemem. Pytaj, my odpowiemy. Noworodek jest taki mały. Boję się, że niechcący zrobię mu krzywdę Zupełnie niepotrzebnie. Noworodek nie jest taki kruchy, jak mogłoby się wydawać. Natura zadbała o to, by był wystarczająco odporny, mając nawet niewprawną mamę. Zauważyłaś, jak trudno rozprostować jego rączki i nóżki? Gdy unosisz dziecko, jego kończyny przylegają do tułowia, tylko główka opada bezwładnie. Podpieraj ją koniecznie, gdy będziesz brać dziecko na ręce. Jak upewnić się, że noworodek nie marznie Zanim nabierzesz nauczysz się odróżniać kiedy noworodkowi jest zbyt ciepło, lub przeciwnie – za zimno, ubieraj go tak, jak Tobie samej byłoby komfortowo, gdybyś leżała bez ruchu. Śpiące dziecko niewiele się rusza, a więc nie rozgrzewa się i trzeba to zrekompensować za pomocą ubrania. • Czapeczka – na oddziałach noworodków dzieci leżą z odkrytymi główkami. W mieszkaniu też nie powinno mieć na głowie czapeczki, pod warunkiem, że w pokoju jest dostatecznie ciepło. Aby upewnić się, że to prawda wyobraź sobie, że masz odkrytą nie tylko głowę i szyję, ale także część ramion. Ciepło? Jeśli nie, załóż maleństwu czapeczkę. • Ubranie na spacer – szybko zorientujesz się, jak przygotować malca do spaceru (nauczysz się tego metodą prób i błędów). Po spacerze dziecko nie powinno być spocone, nie może też mieć chłodnych rączek i nóżek. Czy zdołam się obudzić, gdy noworodek będzie mnie potrzebować Już pierwsza noc po porodzie przekona Cię, że ten lęk jest całkowicie nieuzasadniony. Nawet jeśli kiedyś spałaś twardym snem, teraz zbudzi Cię najlżejsze poruszenie się dziecka. Czy martwić się wodnistymi...