niemowlę, śliniak, karmienie
Zdrowie

Dlaczego dziecko się ślini?

Czy obfite ślinienie się niemowlaka to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia?

Maluch tak się ślini, że pieluszka, którą zakładasz mu wokół szyi, po godzinie jest zupełnie mokra. Zastanawiasz się, czy jest to normalny objaw w rozwoju dziecka, czy też patologia.

Pediatrzy uspokajają, że zwiększone wydzielanie śliny, które występuje u niektórych niemowląt już około dziesiątego tygodnia życia, jest zjawiskiem normalnym i samoistnie zanika zazwyczaj po pojaweniu się pierwszych ząbków. Są jednak maluchy, które reagują zwiększonym wydzielaniem śliny na pojawianie się każdego nowego ząbka i wówczas okres intensywnego ślinienia wydłuża się.

Po co jest ślina?

Przez pierwsze miesiące niemowlę nie potrzebuje śliny, gdyż jego pokarm ma płynną konsystencję i jest łatwy w połykaniu. Dopiero po trzech czy czterech tygodniach życia wydzielanie ślinianek zwiększa się. Największą zmianę obserwuje się zazwyczaj około trzeciego-czwartego miesiąca życia, kiedy to maluch ślini się najbardziej. Związane jest to najczęściej z wyrzynaniem się pierwszych ząbków (zwiększone ślinienie poprzedza tę chwilę nieraz nawet o kilka tygodni). Pojawienie się pierwszych ząbków zbiega się zazwyczaj z wprowadzeniem nowych pokarmów do diety. Mają one inną konsystencję niż mleko mamy – są bardziej gęste. Ślina ułatwia ich połykanie i prawidłowe trawienie. Okres ten pokrywa się też z rozwojem rdzeniowych ośrodków nerwowych, które regulują wydzielanie śliny. Dodatkowo jest ono wzmagane częstym braniem przez malucha do buzi różnych przedmiotów.

Kłopotliwe ślinienie

U dzieci, które bardzo obficie się ślinią, może pojawić się w okolicach ust i na brodzie suchość skóry, a nawet drobna wysypka. Należy wówczas wyjątkowo dbać o higienę – często wycierać buzię delikatną ściereczką lub miękką pieluszką, podkładać pieluszkę, aby wsiąkała w nią ślina, oraz często smarować skórę maluszka kremem lub oliwką.
Nadmiar śliny może także powodować u dziecka odruch kasłania.
Jeśli ślinienie jest rzeczywiście duże i wzbudza Twój niepokój, skonsultuj się z lekarzem.


Podstawowe funkcje śliny:

- trawienna: ślina przygotowuje pokarmy do procesu trawiennego w dalszych częściach przewodu pokarmowego. Nawilża pokarm i powoduje początkowy jego rozkład dzięki enzymom, które zawiera. Funkcja ta pozostaje niezmienna przez całe życie.
- antyinfekcyjna: substancje immunologiczne, wchodzące między innymi w skład śliny, zapobiegają infekcjom jamy ustnej. Jest to szczególnie ważne u dzieci, które zwykle biorą wszystko do buzi – ślina stanowi naturalną barierę dla mikroustrojów.
- nawilżająca: ślina powoduje fizjologiczną wilgotność jamy ustnej, dzięki czemu człowiek może mówić, przełykać, a przedmioty, które znajdują się w jamie ustnej, nie powodują okaleczeń.

O zęby mleczne trzeba dbać! Ale jak? Wyjaśnia ekspert [WIDEO]

ząbkowanie
RF
Zdrowie
Ząbkowanie to nie choroba
Wyrzynanie się zębów to naturalny proces rozwoju uzębienia. U niektórych dzieci pierwsze zęby pojawiają się niespodziewanie, ale większość nie ma takiego szczęścia. Przeczytaj, jak pomóc maluchowi przetrwać ten okres.

Co to jest ząbkowanie? Ząbkowanie to naturalny etap rozwoju dziecka. Polega na przebijaniu się przez dziąsła pierwszych zębów mlecznych. Najwcześniej pojawiają się jedynki, zwykle dolne, ale mogą to równie dobrze być dolne dwójki lub jedynki na górze.  Kiedy zęby zaczynają się wyrzynać? Pierwsze objawy pojawiają się czasem już w 2. miesiącu życia dziecka , częściej jednak miesiąc lub dwa później. Dziecko zaczyna obficie się ślinić, wkładać rączki do buzi , by pocierać swędzące dziąsła. Są one zaczerwienione i podrażnione. Pierwsze ząbki wychodzą zwykle około 6. misiąca życia malucha, ale równie dobrze może to być pół roku później. Jeśli rodzice ząbkowali późno, dziecko raczej nie pochwalli się pierwszym zębem w wieku 4-5 miesięcy. Proces ząbkowania trwa kilka tygodni i nie jest to łatwy okres ani dla dziecka, ani dla rodziców. Jakie dolegliwości mogą wystąpić? Wyrzynające się ząbki powodują ból, swędzenie i dyskomfort u dziecka. Dlatego maluch popłakuje, wkłada do buzi ręce, twarde przedmioty, gryzie, ślini się, często towarzyszą temu niepokój, zaburzenia snu. Ząbkowanie trwa kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, ważne więc jest, żeby umieć pomóc cierpiącemu niemowlakowi. Jak pomóc dziecku? Na pewno niejedna mama słyszała rady, by podawać dziecku schłodzony gryzaczek (nie jest jednak dobrze przesadzać z chłodzeniem, by nie spowodować szoku termicznego), przemywać dziąsła rumiankiem czy masować dziąsła . Są to metody niefarmakologiczne. Przy ich stosowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by gaza czy silikonowa nakładka do masowania były czyste i jałowe, podobnie gryzak. Inaczej można spowodować infekcję bakteryjną, a to na pewno nie pomoże obolałym dziąsłom. Jaki środek wybrać, kiedy dziecko boleśnie ząbkuje? W aptekach znajdziemy wiele specyfików na bolące dziąsła, jednak...

dziecko, niemowlę
materiały prasowe
Zdrowie
3 główne objawy ząbkowania
Są dzieci, które ząˆbkują niemal niepostrzeżenie. Jednak to wyjąˆtki. Najczęściej pojawieniu się pierwszego ząbka towarzyszą przykre objawy: gryzienie, ślinienie się czy płacz. Poznaj je i dowiedz się, jak łagodzić ból rozpulchnionych dziąseł.

1. Ślinienie się Ząˆbkowanie zbiega się z rozwojem gruczołów ślinowych. Większa ilość śliny jest niezbędna do połykania stałych pokarmów. Gruczoły często właśnie za taki "pokarm" uznająˆ wyrzynajˆący się ząˆb. Czasem śliny jest tak dużo, że po prostu wypływa z buzi. Może podrażniać brodę i powodować wysypkę. Aby temu zapobiec, trzeba delikatnie osuszać skórę pieluszkąˆ lub mokrym ręcznikiem. Dopiero gdy wyschnie, można jąˆ zabezpieczyć kremem łagodząˆcym podrażnienia.  Sprawdź kalendarz wyrzynania się ząbków. 2. Gryzienie Rozpulchnione dziąˆsła swędzą, a zaciskanie ich na czymś przynosi ulgę. Dziecko gryzie więc wszystko, co ma pod rękąˆ: zabawki, kołderkę, pierś mamy. Gdy dziąˆsła sąˆ bardzo spuchnięte może dojść do stanu zapalnego. To odruch obronny przed rosnąˆcym ząˆbkiem, który organizm uważa za intruza. Trzeba zgłosić się do pediatry lub dentysty. Takie intensywne objawy na szczęście towarzysząˆ najczęściej tylko pierwszemu zˆąbkowi. Powtarzajˆ się czasem przy zębach trzonowych.    3. Płacz i brak apetytu Maluch domaga się piersi, ale dotyk rozpulchnionych dziąˆsełek boli, więc rezygnuje z jedzenia. To automatycznie sprawia, że jest marudny. Podczas ząˆbkowania u wielu dzieci pojawia się też wysoka temperatura i biegunka, choć często nie ma to bezpośredniego zwiąˆzku z samym ząˆbkiem, tylko z osłabieniem organizmu spowodowanym niejedzeniem i stresem.     JAK ZŁAGODZIĆ BÓL ZĄBKOWANIA Daj dziecku coś do gryzienia . Dobrze ukoi ból gryzaczek schłodzony w lodówce. Zimno zmniejsza opuchlizn« dziąˆseł. Im młodszy maluch, tym gryzaczek powinien być mniejszy i lżejszy. Jeśli dziecko nie chce gryźć, daj mu schłodzony soczek lub herbatkę.  Masuj dziąˆsła . Jeśli dziecko ci na to pozwoli, włóż do buzi czysty palec i delikatnie...

Zdrowie
Ciągle się ślini
Czy nadmierne ślinienie u 3-miesięcznego dziecka świadczy o tym, że niedługo zacznie ząbkować? A może to jest objaw jakiejś choroby?

Mój trzymiesięczny synek zaczął się ślinić. Często zmieniam mu śliniaczki, bo inaczej ubranko jest stale mokre. Czy takie ślinienie świadczy o tym, że dziecko niedługo zacznie ząbkować? Chyba na pierwsze ząbki  jeszcze za wcześnie... A może to jest objaw jakiejś choroby? Wiesława z Krynicy Nasilone ślinienie nie musi być objawem choroby ani też ząbkowania. Pojawienie się większej ilości śliny bywa spowodowane np. dojrzewaniem gruczołów ślinowych. Poza tym jej wydzielanie może się wzmagać wówczas, gdy niemowlę wkłada rączki lub zabawki do buzi. Ślina odgrywa w jamie ustnej ważną rolę. Nie tylko nawilża śluzówki – zawarte w niej przeciwciała mają duże znaczenie w tzw. ochronie miejscowej, bowiem utrudniają wnikanie do organizmu bakterii. W ślinie znajdują się także enzymy trawienne, dzięki którym już w ustach rozpoczyna się proces trawienia pokarmów. Jeśli gruczoły ślinowe produkują jej zbyt dużo, a niemowlę nie potrafi jeszcze skoordynować połykania z ruchami mięśni, broda i ubranka są stale wilgotne. W tej sytuacji nie pozostaje nic innego, jak tylko często zmieniać śliniaczki i smarować skórę na bródce tłustym kremem ochronnym, by nie uległa podrażnieniom (spierzchnięciu, zaczerwienieniu). To ważne zarówno w  domu, jak i przed każdym spacerem. Odpowiada ekspert: prof. dr hab. Jacek Grygalewicz. leczy małych pacjentów od 45 lat. Aktywnie działa w Zarządzie Głównym Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego. Kieruje Kliniką Pediatrii w Centrum Medycznym Kształcenia Podyplomowego. Stworzył poradnię zaburzeń oddychania w czasie snu. Członek Komitetu Rozwoju Człowieka PAN.    

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach

Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19

Partner
Miasteczko Zmysłów 2
Małe dziecko

Odwiedź Miasteczko Zmysłów i poznaj jego atrakcje!

Partner
KINDER Niespodzianka WSCW
Rozwój dziecka

Poznaj świat emocji dziecka! Ruszyła akcja Widzę, Słyszę, Czuję, Wiem

Partner
Polecamy
Porady
ile dać na komunię
Święta i uroczystości

Ile dać na komunię w 2022: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego

Maria Nielsen
Podróż kleszczowy
Poród naturalny

Poród kleszczowy: wskazania, powikłania, skutki dla matki i dziecka

Ewa Janczak-Cwil
co kupić na chrzest
Święta i uroczystości

Co kupić na chrzest? Prezenty praktyczne i pamiątkowe [GALERIA]

Joanna Biegaj
zapłodnienie
Starania o dziecko

Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia

Magdalena Drab
400 plus na żłobek
Aktualności

400 plus dla dziecka na żłobek: zasady, warunki, wniosek

Ewa Janczak-Cwil
Pierwsza komunia święta
Święta i uroczystości

Prezent na komunię: pomysły na prezenty modne i tradycyjne (lista)

Magdalena Drab
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży

Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem

Ewa Janczak-Cwil
Pieniądze na dziecko
Prawo i finanse

Świadczenia na dziecko: co przysługuje po urodzeniu dziecka 2022? [ZASIŁKI, ULGI]

Małgorzata Wódz
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu

Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?

Joanna Biegaj
plan porodu
Lekcja 2

Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku

Małgorzata Wódz
wyprawka dla noworodka wiosna
Noworodek

Wyprawka dla noworodka: wiosną to obowiązkowa lista! (ubranka i rzeczy do wózka)

Małgorzata Wódz
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży

Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?

Ewa Cwil
pozytywny test ciążowy
Ciąża

Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?

Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży

Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?

Małgorzata Wódz
jak ubrać dziecko na spacer
Pielęgnacja

Jak ubrać niemowlę i starsze dziecko na spacer, by nie było mu za zimno ani za gorąco?

Małgorzata Wódz
Pozycje wertyklane do porodu
Poród naturalny

Pozycje wertykalne do porodu: dlaczego warto rodzić w pozycji wertykalnej?

Dominika Bielas
wody płodowe
Przygotowania do porodu

Jak wyglądają wody płodowe? Jak je rozpoznać?

Beata Turska
9 miesięcy w 4 minuty: tak powstaje życie
Przebieg ciąży

Rozwój płodu tydzień po tygodniu – ten film wzruszy każdego!

Joanna Biegaj