Dlaczego niemowlę płacze
Płacz to jedyny sposób dziecka na wyrażenie tego, co czuje. Warto więc poznać specyficzny język niemowlaka i dowiedzieć się, co chce ci powiedzieć.
- Ola Sokalska
1 z 7
Płacze, bo jest głodny
W pierwszych trzech miesiącach życia niemowlę płacze najczęściej dlatego, że chce mu się jeść. Pamiętaj, że niemowlaki nie są w stanie zaspokoić głodu na dłużej, bo mają malutkie brzuszki. Karm więc zawsze na żądanie.
2 z 7
Płacze z powodu bólu brzuszka
Niemowlę zaczyna płakać, jednocześnie podkurczając nóżki, najczęściej późnym popołudniem i wieczorem. Najprawdopodobniej cierpi na kolki, czyli silne bóle brzuszka. Jeśli karmisz piersią, jedz potrawy niepowodujące wzdęć. Jeśli karmisz mlekiem modyfikowanym, używaj butelki antykolkowej. Gdy dziecko ma już atak, bądź spokojna, zrób mu masaż brzuszka, podaj preparat na kolkę.
3 z 7
Płacze, bo ma mokro
Jeśli maluszek ma mokrą pieluszkę, odczuwa dyskomfort, a jeśli skóra ulegnie odparzeniu, po prostu czuje ból. Gdy pielucha jest mokra, trzeba ją koniecznie zmienić, nawet jeśli upłynęło od poprzedniego przewijania niewiele czasu.
Zobacz też: Jak zmienić pieluszkę - instrukcja i 5 rad
4 z 7
Płacze z powodu gorąca lub zimna
Organizm dziecka nie radzi sobie tak dobrze z wahaniami temperatury jak dorosłego. Sprawdzaj więc, czy dziecko ma odpowiednią temperaturę, dotykając jego karku. Małe dziecko łatwo wyziębić, ale też bardzo łatwo przegrzać małe dziecko. Jeśli jest gorący i spocony – niemowlakowi jest za ciepło, jeśli jest chłodny – jest mu za zimno. Ubieraj dziecko tak jak siebie, zakładając mu tylko jedną dodatkową warstwę.
5 z 7
Płacze, bo ma katar
Jeśli niemowlę płacze i niespokojnie ssie pierś, sprawdź, czy coś nie przeszkadza mu w oddychaniu. Może w nosie zebrał mu się nadmiar wydzieliny, a tak małe dziecko nie umie oddychać buzią. Jeśli zauważysz wydzielinę, użyj aspiratora (na zdjęciu) lub wody morskiej w spreju.
Zobacz też: Opinie o roztworach wody morskiej w spreju
6 z 7
Płacze ze zmęczenia
Z jednej strony dziecko chce jak najwięcej poznawać, z drugiej jest bezradne wobec ogromnej ilości bodźców. Dlatego dbaj o stały rytm dnia niemowlaka, wieczorem postaraj się o wyciszenie dziecka: stonowane głosy, mniej hałasu, nocną lampkę dla dziecka.
7 z 7
Płacze, bo... chce do mamy!
Jest najedzony, ma sucho, nie jest mu za zimno ani za ciepło, nie boli go brzuszek. A jednak płacze! Bo tak bardzo chciałby cię zobaczyć, usłyszeć twój głos i poczuć twoje ciepło...
Zobacz też: Rozpieszczaj swoje dziecko