Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
alergia
Fotolia
Zdrowie

Mamy dobrą wiadomość dla rodziców alergików

Od lipca rodzice niemowląt, które mają alergię na białko mleka krowiego, będą płacić mniej za antyalergiczną mieszankę dla niemowląt, po której dzieci najszybciej wyrastają z alergii.

Najlepszym sposobem karmienia niemowlęcia, które ma alergię na białko mleka krowiego, jest karmienie piersią. Jeśli nie jest to możliwe, konieczne jest podawanie dziecku mieszanek antyalergicznych: tzw. hydrolizatów mleka krowiego. Białko mleka krowiego zostało w nich odpowiednio zhydrolizowane (rozbite) na mniejsze cząstki.
Alergolodzy mają nadzieję, że małe cząsteczki białka pomagają organizmowi dziecka rozpoznawać mleko krowie jako nieszkodliwe, dzięki czemu dziecko wykształca tolerancję na mleko krowie i "wyrasta" z alergii.

Jak wybrać mieszankę dla alergika

Jeśli dziecko nie jest karmione piersią, lekarz dobiera dla niego preparat mlekozastępczy, biorąc pod uwagę objawy, które ma dziecko.
Jeśli objawami alergii są głównie ulewania, kolki, biegunki, to można przypuszczać, że alergii towarzyszy nietolerancja laktozy (cukru mlecznego). W takim przypadku podaje się dziecku Nutramigen – preparat mlekozastępczy - hydrolizat kazeiny, który nie zawiera cukru mlecznego.
Jeśli dziecko ma głównie problemy skórne, lekarz może zadecydować o podaniu hydrolizatów białek serwatkowych (Bebilonu pepti), czyli preparatów z obniżoną zawartością cukru mlecznego.

Mieszanki dla alergików z probiotykami

Niedawno pojawiły się badania świadczące o tym, że dzieci, które były otrzymywały Nutramigen, do którego dodano szczep bakterii probiotycznych LGG szybciej wyrastały z alergii pokarmowej niż te, które piły inne mieszanki dla alergików.
Przewód pokarmowy jest naturalną barierą przeciw alergenom pokarmowym i bakteriom. Jednak u dzieci, które mają alergię na mleko krowie, ta bariera może być osłabiona. To może być jednym z powodów, dlaczego niemowlę ma alergię pokarmową. Dodanie do mieszanki dla alergików bakterii probiotycznych może sprzyjać powstaniu zdrowej flory bakteryjnej, która pomaga  dziecku wzmacniać barierę jelitową.
Z badań wynika, że dzieci, które piły mieszankę Nutramigen z LGG, szybciej leczyły się z alergii niż te dzieci, które piły inne rodzaje mieszanek. Badania wykazały, że 79% dzieci z alergią na białka mleka krowiego toleruje mleko krowie już po 12 miesiącach stosowania Nutramigenu LGG.

Dobra wiadomość dla rodziców alergików

Nutramigen LGG 1, 2, podobnie jak Nutramigen 1, 2 są sprzedawane wyłącznie w aptekach, na receptę – dla dzieci, które mają potwierdzoną alergię na białko mleka krowiego. Chociaż są badania potwierdzające, że stosowanie Nutramigenu LGG jest pomocne w leczeniu alergii pokarmowej u dziecka (jeśli nie jest ono karmione piersią), to preparaty są drogie. Nutramigen LGG jest sprzedawany ze zniżką 30 proc.
Do tej pory ze zniżką za Nutramigen 1 LGG rodzic musiał dopłacić  32,21 zł, a za Nutramigen 2 LGG – 19,40. Dobrą wiadomością jest to, że od lipca 2014 r. dopłata dla rodziców będzie nieco niższa: do Nutramigenu 1 LGG trzeba będzie dopłacić 29,94 zł, a do Nutramigenu 2 LGG – 17,13 zł.
Czytaj też: Czy niemowlę ma alergię pokarmową? Wiemy, jak to sprawdzić!

Co pyli w czerwcu? Lista uczulających pyłków

niemowlę
Fotolia
Zdrowie
Prof. Maciej Kaczmarski: jak rozpoznać i leczyć alergię pokarmową
Dziecko ma bóle brzucha, kolki, wysypkę, często ulewa... ale czy przyczyną jest niedojrzałość układu pokarmowego, czy alergia? Jak sprawdzić, czy dziecko ma alergię pokarmową i jak ją skutecznie leczyć?

Dziecko sprawdzić, czy przyczyną kolki , bólów brzucha, wysypki , częstego ulewania jest na pewno to, że dziecko jest uczulone na krowie mleko, wyjaśnia prof. Maciej Kaczmarski , pediatra i alergolog. Jakie objawy u niemowlęcia mogą świadczyć o alergii pokarmowej? Najczęściej dotyczą nie tylko jednego narządu. Zwykle są to problemy skórne: atopowe zapalenie skóry , wysypki alergiczne, pokrzywka . Często dołączają też objawy ze strony przewodu pokarmowego: uporczywe kolki, biegunki z dodatkiem śluzu albo nawet krwi. Dziecko może mieć też objawy refluksu żołądkowo-przełykowego : drażliwość, niepokój, uporczywe ulewanie pokarmu. Objawy alergii pokarmowej mogą też dotyczyć układu oddechowego : są to obturacyjne zmiany w oskrzelach. W wyjątkowych przypadkach po wypiciu przez dziecko mleka mogą nawet pojawić się reakcje wstrząsu anafilaktycznego : dziecko gwałtownie blednie, sinieje, słabnie, czasem może stracić przytomność. Mogą też rozwinąć się objawy niewydolności oddechowej, krążeniowej – to objawy zagrażające życiu. Sprawdź koniecznie: Test dla mamy: sprawdź, czy dziecko ma alergię Jak można zdiagnozować alergię pokarmową u niemowlęcia? Złożoność mechanizmów, jakie prowadzą do pojawienia się objawów alergii, powoduje, że nie ma jednego uniwersalnego i prostego testu diagnostycznego dotyczącego alergii pokarmowej – i takiego testu nigdy nie będzie. Możemy tylko zdiagnozować alergie pokarmowe tzw. IgE-zależne, polegające na tym, że gdy organizm zetknie się z alergenem, produkuje przeciwciała w klasie IgE. Dzięki badaniu krwi oraz testom skórnym możemy sprawdzić tę formę alergii. Jeśli testy nie potwierdzą alergii, to znaczy, że niemowlę nie ma alergii pokarmowej?   Niekoniecznie. Testem rozstrzygającym, czy dziecko ma alergię, czy nie, jest tzw. test eliminacji i prowokacji . Polega on na tym, że próbujemy na...

Fotolia
Karmienie
Wiemy, jak wybrać najlepsze mleko dla alergika
Dla alergika najlepsze jest mleko mamy lub specjalistyczna mieszanka, gdy nie karmisz go piersią. Jeśli wybierzesz dobrą mieszankę, dziecko ma szansę wyleczyć się z alergii.

Gdy rodzice lub rodzeństwo dziecka mają alergię, a mama nie karmi piersią, lekarz zaleca podawanie tzw. mleka hypoalergicznego (HA).  Białko zostało tu częściowo zhydrolizowane, czyli rozbite na mniejsze cząstki, dzięki czemu w mniejszym stopniu powoduje one uczulenie. Mleka HA można też podawać przez cały pierwszy rok życia, a nawet dłużej. Kupuje się je w sklepie lub w aptece ale bez recepty. Mleko modyfikowane dla alergików - sprawdź opinie rodziców! Dieta czy lek Jeśli lekarz podejrzewa alergię, zaleci dziecku specjalistyczną mieszankę o wysokim stopniu hydrolizy . Po 2-3 tygodniach stosowania takiej diety powinna być już widoczna poprawa: to znak, że dietę warto nadal stosować. Jeśli poprawy nie ma, być może przyczyna problemów dziecka jest zupełnie inna. Jeśli lekarz potwierdzi alergię, dziecko musi pić specjalistyczną mieszankę co najmniej do końca pierwszego roku życia. Dzięki temu błona śluzowa przewodu pokarmowego ma szansę dojrzeć, dzięki czemu dziecko może wyleczyć się z alergii. Dlatego "mleka" zaleconego przez lekarza nie można traktować tylko jak jedzenie, ale też jak lek. Rodzaje mieszanek dla alergików Są dwa rodzaje mieszanek o wysokim stopniu hydrolizy , w zależności od rodzaju białka, które zostało rozbite na mniejsze cząstki. Są to mieszanki: serwatkowe (Bebilon Pepti), kazeinowe (Nutramigen, Pregestimil – hydrolizat kazeiny z dodatkiem tłuszczów MCT)). Nutramigen dodatkowo nie zawiera laktozy (cukru mlecznego): dlatego nie jest tak słodki jak mleko modyfikowane czy mieszanki serwatkowe. Jest on polecany dzieciom, które oprócz alergii na mleko mają też nietolerancję laktozy, zespół zaburzeń wchłaniania. Rodzaj mieszanki leczniczej, którą lekarz zaleca dziecku, zależy od objawów, jakie ma dziecko. Jeśli są to tylko wysypki na skórze, jako pierwszy raczej zaproponuje Bebilon Pepti. Jeśli dziecko ma...

Karmienie
Mleko dla wcześniaka
Najlepiej, by noworodek urodzony przed czasem był karmiony piersią. Jednak nie zawsze jest to możliwe. Wtedy musi dostawać specjalną mieszankę.

Noworodki urodzone znacznie przed naturalnym końcem ciąży (szczególnie przed trzydziestym tygodniem) wymagają karmienia pokarmem bogatym w białko, wapń, cynk i żelazo. Najlepiej byłoby oczywiście, gdyby otrzymywały mleko swojej mamy, ale i je czasem trzeba wzbogacić tzw. wzmacniaczami pokarmu, by zapobiec niedożywieniu dziecka. Wzmacniacze można dodawać do ściągniętego mleka kobiecego lub mieszać z wodą i podawać tuż przed karmieniem piersią. Jeśli karmienie naturalne okazało się niemożliwe, wcześniak będzie dostawał butelkę ze specjalną mieszanką. Mleka przeznaczone dla takich dzieci zawierają więcej odpowiedniego dla nich białka oraz tłuszczów niż zwykłe mleko modyfikowane. Te właśnie składniki są niezbędne dzieciom urodzonym przed czasem do ich prawidłowego rozwoju. Jaką mieszankę wybrać dla noworodka urodzonego przed czasem Mój Bartek urodził się miesiąc przed terminem i ważył 2200 g. Teraz ma już dwa miesiące, przybrał na wadze półtora kilograma. Dostaje mieszankę dla dzieci z alergią (Nutramigen) i nie ma objawów uczulenia. Pani doktor mówi, że już czas przejść na zwykle mleko modyfikowane. Boję się jednak, by mój synek nie dostał uczulenia. A może podawać mu mleko sojowe? Ewa z Lipna Proszę zaufać lekarzowi, który zajmuje się Bartkiem. Preparatów mlekozastępczych przeznaczonych dla dzieci, u których stwierdzono alergię, nie podaje się profilaktycznie. Nutramigen, a także mleka sojowe nie dostarczają wystarczającej ilości składników, których potrzebuje szybko rosnący organizm dziecka, np. wapnia i fosforu. Poza tym mleka sojowego nie zaleca się tak małym niemowlętom, bo mogą się na nie uczulić. Myślę, że lekarz opiekujący się Bartkiem wybierze mieszankę zawierającą wielonienasycone kwasy tłuszczowe (tzw. LC-PUFA). Przyczyniają się one do prawidłowego rozwoju mózgu dziecka. A więc nie może ich zabraknąć w diecie żadnego...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz