Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Noworodek
Fotolia
Zdrowie

Neonatolog: Takie przypadki jak w Białogardzie są coraz częściej!

Są przypadki, że rodzice odmawiają szczepień, podania witaminy K i wszelkich działań medycznych. Narażają życie dziecka - mówi dr Wojciech Trzeciakowski.
Sprawa wcześniaka z Białogardu zbulwersowała całą Polskę. Coraz częściej zdarza się, że rodzice odmawiają nie tylko szczepień, ale też podawania witaminy K i innych procedur medycznych. O komentarz poprosiliśmy dr. Wojciecha Trzeciakowskiego, pediatrę i neonatologa, który od ponad 25 lat pomaga wcześniakom i noworodkom po przyjściu na świat.

Zdarza się, że rodzice odmawiają po urodzeniu dziecka procedur medycznych?

Niestety, zdarza się tak coraz częściej. Szczególnie dotyczy to szczepień. Tłumaczę, że moje dzieci otrzymały szczepienia po urodzeniu, podobnie witaminę K.

Co pan robi, gdy odmawiają szczepień, witaminy K, podania antybiotyku do oczu?

To trudna sytuacja, bo z jednej strony jestem lekarzem i wiem, że dziecko trzeba chronić. Dziecko ma prawo do ochrony życia i do bycia pod jak najlepszą opieką medyczną. Z drugiej strony jest prawo rodziców do decydowania o dziecku.
Dobrym wyjściem jest edukacja, tłumaczenie rodzicom, dlaczego stosuje się takie procedury, jak podanie witaminy K, zakraplanie antybiotyku do oczu, szczepienia. Coraz więcej rodziców przychodzi jednak do szpitala już z przekonaniem, że "nie, bo nie". Nie można ich do niczego zmusić.

Zdarzają się rodzice, którzy odmawiają podawania dziecku witaminy K po porodzie?

Niestety, tak. Moim zdaniem, jest to proszenie się o zrobienie krzywdy swojemu dziecku, w imię jakiejś spiskowej koncepcji na życie czy bliżej nieokreślonej ideologii.

Jak pan reaguje, gdy rodzice nie wyrażają zgody na podanie dziecku witaminy K?

Staram się tłumaczyć, że witamina K chroni przed chorobą krwotoczną noworodków i niemowląt. Każdy noworodek jak najszybciej po urodzeniu powinien dostać domięśniowo witaminę K. Wyjątkiem są stwierdzone zaburzenia układu krzepnięcia, kiedy nie można tej witaminy podać domięśniowo.

Choroba krwotoczna może pojawić się już w pierwszych dobach życia, dlatego witaminę K trzeba podać jak dziecku jak najszybciej po urodzeniu. Najpoważniejszym powikłaniem choroby krwotocznej noworodków i niemowląt jest krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego. U dziecka, które rozwija się prawidłowo, dochodzi ciężkiego uszkodzenia. Konsekwencje mogą być na całe życie. 

Jednak rodzic ma prawo się nie zgodzić?

Trzeba z nim rozmawiać, jednak każdy rodzic ma prawo do odmowy. Podpisuje wtedy specjalne oświadczenie, że nie zgadza się na podanie witaminy K.
Jako lekarz odpowiadam za życie i zdrowie powierzonych mi dzieci. Jeśli jednak rodzice uważają, że wiedzą lepiej, a ja chcę zrobić ich dziecku krzywdę, to mogę powiedzieć, że każdy ma prawo do teorii spiskowej. Rodzice ponoszą za to odpowiedzialność, niestety konsekwencje ich decyzji może ponieść dziecko - i to na całe życie.

Nie występuje pan jednak z tego powodu o odebranie rodzicom praw rodzicielskich?

Nie. Trzeba też powiedzieć, że nie każde dziecko, które nie dostanie witaminy K będzie miało chorobę krwotoczną i krwawienie do ośrodkowego układu nerwowego. Podobnie nie każde dziecko, które nie zostanie w wieku noworodkowym zaszczepione przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B będzie miało wirusowe zapalenie wątroby, marskość wątroby, raka wątroby i umrze. Po co jednak narażać je na takie ryzyko?
Jeśli natomiast jest sytuacja, że natychmiast trzeba leczyć dziecko, np. przy użyciu respiratora, albo rodzice chcą zabrać dziecko do ze szpitala do domu, a to jest dla niego niebezpieczne, to muszę interweniować i poinformować o tym prokuratora.

Miał pan osobiście przypadki, gdy rodzic odmawiał umieszczenia dziecka pod respiratorem?

Ja osobiście nie, ale były takie dzieci. Lekarz dyżurny musi wówczas pilnie zadzwonić do prokuratora.
Z drugiej strony, jeśli rodzice przychodzą do szpitala i chcą w szpitalu urodzić dziecko, ale nie zgadzają się na żadne procedury, to po co przychodzą do szpitala? Można przecież urodzić w domu. Kiedyś nie było opieki szpitalnej. Tylko trzeba zwrócić uwagę, ile kobiet umierało kiedyś przy porodzie, ile umierało noworodków. I porównać to z obecną sytuacją.
Dr Wojciech Trzeciakowski jest pediatrą i neonatologiem, od ponad 25 lat opiekuje się wcześniakami i noworodkami. Pracował m.in. w Centrum Zdrowia Dziecka, Instytucie Matki i Dziecka. Obecnie pracuje w Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim

Czy witamina K podawana noworodkom powoduje raka? [WIDEO]

szczepienia
Fotolia
Zdrowie
To jest cena, jaką płacą rodzice za odmowę szczepień [WYWIAD]
Codziennie, gdy wchodzę na oddział, widzę dzieci z ciężka chorobą, które zachorowały, bo nie zostały zaszczepione. Czy naprawdę taką cenę musimy płacić za nieuzasadniony lęk przez niepożądanymi odczynami poszczepiennymi – pyta prof. Jacek Wysocki, pediatra.

Rodzice coraz częściej obawiają się niepożądanych odczynów poszczepiennych i odmawiają szczepień. Styka się Pan* z tym w swojej pracy? Każdego dnia. To jest coś, co mnie przeraża, bo zatacza coraz szersze kręgi. Stykam się z ludźmi, którzy odradzają stosowanie osobom chorym na nowotwory cytostatyków , a zamiast tego zalecają witaminę C albo wyciągi z roślin! Albo właśnie odmawiają szczepień. To pewna nieufność do medycyny, bardzo niebezpieczna. Leczenie raka witaminą C to głupota, ale co w tym złego, jeśli ktoś nie chce zaszczepić dziecka? Wystarczy przejść się po oddziałach zakaźnych . Jeśli będzie rósł odsetek dzieci niezaszczepionych, to pojawią się tzw. epidemie wyrównawcze: w Berlinie w latach 2014/15 – 800 dzieci zachorowało na odrę , 9 miało zapalenie mózgu , a jedna dziewczynka zmarła. Takie są skutki odmawiania szczepień.  W Internecie pod artykułami o szczepieniach pojawiają się nawet opinie, że szczepionki to "ludobójstwo". Jak by Pan na to zareagował? Nie życzę, żeby ci ludzie osobiście zetknęli się z chorobą zakaźną. Mamy grupy rodziców, których dzieci zmarły z powodu zakażeń meningokokowych . Oni naprawdę mają inne zdanie na ten temat. Tylko czemu mamy tak cenę płacić za to?  Czytaj też: Te bakterie zabijają błyskawicznie Z drugiej strony pojawiają się opinie, by nieszczepione dzieci nie były wpuszczane do szkół i przedszkoli. To dobry pomysł?  To problem prawny. Prawo w różnych krajach rozstrzyga to w różny sposób. My, jako lekarze tego nie rozstrzygniemy. Możemy tylko powiedzieć, że zwiększanie się odsetka dzieci nieszczepionych w przedszkolu czy szkole stwarza większe zagrożenie w przedszkolu czy szkole. Bo skuteczność żadnej szczepionki nie jest stuprocentowa. Pojawia się jednak odporność środowiskowa : jak zaszczepimy dużo dzieci, to ryzyko pojawienia się w przedszkolu...

szczepienia
Aktualności
Św. Zofia kontra antyszczepionkowcy: sąd zdecydował o zatrzymaniu dziecka w szpitalu
Sąd wysłuchał argumentów lekarzy i zdecydował o zatrzymaniu dziecka w szpitalu. To finał sprawy, do jakiej doszło w warszawskim szpitalu św. Zofii – rodzice nie zgodzili się na zaszczepienie dziecka i chcieli wypisu kilka godzin po porodzie. Odmawiali też wszelkiej współpracy. Antyszczepionkowcy protestują, padają bardzo mocne słowa, porównujące to, co się wydarzyło do…Holocaustu.

Chłopczyk przyszedł na świat w 38 tygodniu ciąży, 10 stycznia 2018 roku. Jego rodzice odmówili – jak wynika z oświadczenia szpitala – wykonania jakiejkolwiek czynności wobec noworodka . Oznacza to m.in. że nie zaszczepiono dziecka obowiązkowymi szczepieniami przeciwko gruźlicy i wirusowemu zapaleniu wątroby typu B, nie pobrano krwi i moczu do badań, nie zrobiono badania USG i okulistycznego. Noworodek nie otrzymał witaminy K chroniącej przed chorobą krwotoczną, nie zrobiono mu testów w kierunku chorób metabolicznych (mukowiscydozy, fenyloketonurii). Nie wykonano także zabiegu Credego, czyli zakroplenia oczek roztworem azotanu srebra, chroniącego przed rzeżączkowym zapaleniem spojówek. Nie ma rozmowy Rodzice zażądali wypisu ze szpitala w pierwszych godzinach po urodzeniu. Na nic zdała się próba znalezienia kompromisu . - Przeprowadzono rozmowy w obecności lekarzy, położnej i pełnomocnika ds. praw pacjenta. Jeśli rodzice odmawiają współpracy, żądają niezwłocznego wypisu, w trosce o dobro i zdrowie dziecka jesteśmy zobligowani prawem do powiadomienia sądu – uznał dyrektor szpitala, ginekolog Wojciech Puzyna. Z pisma do sądu wynika, że rodzice nie chcieli podpisać dokumentu z odmową przeprowadzenia procedur, odmówili także podania adresu przychodni do dalszej opieki nad dzieckiem.  Decyzję sądu można przeczytać na facebookowej stronie antyszczepionkowców STOP-NOP. Postępowanie wszczęto na podstawie art. 190 kodeksu rodzinnego i opiekuńczego . Przepis mówi, że jeśli dobro dziecka jest zagrożone, sąd opiekuńczy może zobowiązać rodziców do określonego postępowania albo ustanowić kuratora. A więc niech zdecyduje sąd Według STOP-NOP rodzice zostali zastraszeni wizją odebrania dziecka i dlatego wrócili do szpitala. Tam wręczono im postanowienie sądu....

witamina k dziecko
Fotolia
Aktualności
Co zrobić, by ochronić dziecko przed chorobą krwotoczną?
Polskie Towarzystwo Neonatologiczne zaleca podanie właściwej dawki witaminy K, zaraz po porodzie.

Nowe dane opublikowane zostały przez Europejskie Towarzystwo Gastroenterologii, Hepatologii Dziecięcej i Żywienia. Podawanie witaminy K jak się okazuje, jest naprawdę ogromnie ważne i nie można go lekceważyć! Co to jest choroba krwotoczna? Choroba ta, czyli skaza krwotoczna wynika z niedoboru witaminy K w organizmie. Może też być spowodowana faktem, że ciężarna przyjmowała leki przeciwbakteryjne, przeciwpadaczkowe, lub przeciwzakrzepowe, albo gdy dziecko nie otrzyma po porodzie profilaktycznie witaminy K.  Choroba może mieć przebieg wczesny  (pomiędzy 2. a 7.dobą życia), oraz późny (nawet do 26.tyg), gdzie w rzadkich przypadkach może dojść nawet do trwałego uszkodzenia mózgu w wyniku krwawienia. Jak zapobiegać? Jak podaje Polskie Towarzystwo Neonatologiczne zdrowy noworodek powinien dostać domięśniowo 1 mg witaminy K. Najlepiej, gdy witamina zostanie podana drogą mięśniową , gdyż biorąc pod uwagę zjawisko ulewania przez dziecko, może się okazać, że podana dawka nie została wchłonięta.  Warto pamiętać o tym, by dziecko otrzymało prawidłową dawkę witaminy, co uchroni je przed chorobą krwotoczną.  Zobacz też: Nowe zalecenia! Wit. K podaje się od teraz zupełnie inaczej Witamina K dla noworodka: dla wszystkich? Dlaczego podaje się dziecku witaminę D i K? źródło: pulsmedycyny

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz