Niewinne użądlenie może skończyć się śmiercią - ostrzega dr Joanna Lange, alergolog z WUM
Użądlenie przez pszczołę lub osę może spowodować nawet śmierć: i to nie tylko w przypadku alergii. Jeśli nieprawidłowo wyjmiesz żądło, wstrzykniesz więcej jadu, więc reakcja będzie silniejsza. Jak dobrze wyjąć żądło i udzielić dziecku pomocy?
Co zrobić, gdy dziecko użądli pszczoła lub osa?
Jeśli po użądleniu w skórze dziecka widoczne jest żądło (po użądleniu przez pszczołę), to jak najszybciej trzeba je usnąć. Na końcu aparatu żądlącego pszczoły znajduje się woreczek z jadem . Żądło powinno być usunięte natychmiast szybkim ruchem zmiatającym. Najlepiej podważyć je jakimś płaskim przedmiotem (np. kartonikiem, kartą kredytową) lub paznokciem, starając się go nie ściskać. Po użądleniu narządy wewnętrzne pszczoły ulegają wytrzewieniu. Unerwiony woreczek jadowy prze cały czas pozostawania w skórze człowieka pracuje, dostrzykując kolejne porcje jadu.
Osy pozostawiają żądło bardzo rzadko. Budowa aparatu żądlącego osowatych, odmienna od budowy aparatu żądlącego pszczołowatych, pozwala na wielokrotne żądlenia prze tego samego osobnika.
Jakie objawy są typową reakcją po użądleniu?
Większość dzieci ma typową reakcję, którą nie trzeba się niepokoić. Bezpośrednio po użądleniu pojawia się ból , rumień, zaczerwienienie, świąd , obrzęk – zwykle nie większy niż 10 cm. Objawy najczęściej znikają w ciągu kilku godzin.
Jak zmniejszyć objawy po użądleniu?
Na miejsce użądlenia trzeba przyłożyć coś zimnego ( zimny okład , lód, zimną puszkę itp. ). Miejsce użądlenia najlepiej przemyć wodą z mydłem. Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie drapało miejsca użądlenia, ponieważ może to nasilić reakcję i spowodować (w przypadku użądlenia przez osę) wtórne zakażenie bakteryjne .
Warto podawać dziecku wapno, np. w syropie?
Nie. Bardzo rozpowszechnione podawanie wapna w różnych sytuacjach związanych z reakcjami alergicznymi . Nie jest to lek, który złagodzi objawy po użądleniu. Lepiej, szczególnie w przypadku nasilonych objawów, jest podać któryś z leków antyhistaminowych , który zwykle jest w domowej apteczce (np. Zyrtec, Claritine, Allertec itp.)....