Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę
Fotolia
Zdrowie

Drżąca broda dziecka - czy drżenie bródki niemowlaka to powód do niepokoju?

Mocno drżącą brodę u twojego dziecka możesz zaobserwować szczególnie kiedy płacze, ale zdarza się również w innych momentach jego aktywności. Przyczyn drżenia bródki może być kilka. Podpowiadamy, kiedy i dlaczego maluchowi trzęsie się bródka.

Mocno drżącą brodę u twojego dziecka możesz zaobserwować szczególnie kiedy płacze, ale zdarza się również w innych momentach jego aktywności.

Drżąca broda dziecka dowodzi, że układ nerwowy niemowlęcia nie jest dojrzały. Taka reakcja nie trwa zazwyczaj długo, jednak bądź szczególnie czuła dla dziecka, kiedy nastąpi. Maluszek nie czuje się wówczas komfortowo i potrzebuje przytulenia.

Gdy dziecku drży bródka, winowajcą jest niedojrzały układ nerwowy dziecka, który nie zawsze „wie”, jak się zachować. Będzie się rozwijał i maluch coraz lepiej będzie kontrolował swoje odruchy.

Bródka może niemowlęciu drżeć:

  • podczas karmienia,
  • w czasie snu,
  • może to być także reakcja na niespodziewany hałas czy raptowną zmianę pozycji.


Zdarza się nawet, że drży całe ciałko dziecka, chociaż częściej oprócz brody drżenie obejmuje jedną nóżkę lub jedną rączkę. Powinno to minąć w

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

noworodek
Fotolia
Noworodek
Noworodek wygląda dziwnie
W ciąży zastanawiasz się, jak będzie wyglądać twój noworodek. Na pewno będzie śliczny, bo twój. Są jednak rzeczy, które w jego wyglądzie mogą cię zaskoczyć, a nawet zaniepokoić. Jakie? Sprawdź!

Włosy na plecach noworodka Takie owłosienie (tzw. meszek płodowy) jest pozostałością życia płodowego. Najczęściej można je znaleźć na ramionach, plecach, na czole i policzkach, czasem także na uszkach. Częściej zdarza się u noworodków, które na świat przyszły wcześniej (bo pod koniec 9. miesiąca ciąży meszek płodowy najczęściej zanika), ale nie jest to żelazna reguła. Bądź spokojna: w ciągu kilku tygodni po porodzie skóra malca zrobi się gładziutka. Powiększone narządy u noworodka Organizm ciężarnej, aby lepiej przygotować się na narodziny dziecka , zwiększa tuż przed porodem produkcję niektórych hormonów. Substancje te w śladowych ilościach przenikają przez łożysko do dziecka i nie pozostają bez wpływu na jego organizm. Stąd właśnie noworodki mogą mieć powiększone genitalia i gruczoły piersiowe. Z narządów rodnych może wydostawać się krwista wydzielina, a z gruczołów piersiowych niewielka ilość białawego płynu. Te objawy nie są jednak powodem do jakiegokolwiek niepokoju i ustępują same w ciągu tygodnia–dwóch. Problemy z cerą noworodka Białe niewielkie krostki są dość charakterystyczne dla wielu noworodków. Tego typu zmiany na skórze najczęściej występują one w okolicy nosa i brody, czasem także na tułowiu czy kończynach. Są wynikiem zatykania się niedojrzałych jeszcze gruczołów łojowych. Niech cię nie kusi zdrapywanie krostek czy ich wyciskanie – w ten sposób możesz jedynie spowodować stan zapalny skóry. Jak zatem sobie z nimi poradzić? Wystarczy jedynie spokojnie poczekać. Gdy gruczoły zaczną pracę pełną parą, krostki same znikną. Pęcherzyk na wardze noworodka Pęcherzyk na górnej wardze najczęściej pojawia się u tych dzieci, które dość intensywnie i łapczywie ssą. Nie jest jednak bolesny i w żaden sposób nie przeszkadza noworodkowi. Nie musisz się więc przejmować. Pęcherzyk...

Pszczoła
Fotolia
Zdrowie
Niewinne użądlenie może skończyć się śmiercią - ostrzega dr Joanna Lange, alergolog z WUM
Użądlenie przez pszczołę lub osę może spowodować nawet śmierć: i to nie tylko w przypadku alergii. Jeśli nieprawidłowo wyjmiesz żądło, wstrzykniesz więcej jadu, więc reakcja będzie silniejsza. Jak dobrze wyjąć żądło i udzielić dziecku pomocy?

Co zrobić, gdy dziecko użądli pszczoła lub osa? Jeśli po użądleniu w skórze dziecka widoczne jest żądło (po użądleniu przez pszczołę), to jak najszybciej trzeba je usnąć. Na końcu aparatu żądlącego pszczoły znajduje się woreczek z jadem . Żądło powinno być usunięte natychmiast szybkim ruchem zmiatającym. Najlepiej podważyć je jakimś płaskim przedmiotem (np. kartonikiem, kartą kredytową) lub paznokciem, starając się go nie ściskać. Po użądleniu narządy wewnętrzne pszczoły ulegają wytrzewieniu. Unerwiony woreczek jadowy prze cały czas pozostawania w skórze człowieka pracuje, dostrzykując kolejne porcje jadu. Osy pozostawiają żądło bardzo rzadko. Budowa aparatu żądlącego osowatych, odmienna od budowy aparatu żądlącego pszczołowatych, pozwala na wielokrotne żądlenia prze tego samego osobnika. Jakie objawy są typową reakcją po użądleniu? Większość dzieci ma typową reakcję, którą nie trzeba się niepokoić. Bezpośrednio po użądleniu pojawia się ból , rumień, zaczerwienienie, świąd , obrzęk – zwykle nie większy niż 10 cm. Objawy najczęściej znikają w ciągu kilku godzin. Jak zmniejszyć objawy po użądleniu? Na miejsce użądlenia trzeba przyłożyć coś zimnego ( zimny okład , lód, zimną puszkę itp. ). Miejsce użądlenia najlepiej przemyć wodą z mydłem. Należy zwrócić uwagę, by dziecko nie drapało miejsca użądlenia, ponieważ może to nasilić reakcję i spowodować (w przypadku użądlenia przez osę) wtórne zakażenie bakteryjne . Warto podawać dziecku wapno, np. w syropie? Nie. Bardzo rozpowszechnione podawanie wapna w różnych sytuacjach związanych z reakcjami alergicznymi . Nie jest to lek, który złagodzi objawy po użądleniu. Lepiej, szczególnie w przypadku nasilonych objawów, jest podać któryś z leków antyhistaminowych , który zwykle jest w  domowej apteczce (np. Zyrtec, Claritine, Allertec itp.)....

noworodek placze
Fotolia
Zdrowie
Dlaczego dziecku drży bródka?
Zdarza się, że małym dzieciom drży broda. Dlaczego tak się dzieje? Zapytaliśmy o to specjalistę!

Drżenie bródki zdarza się to bardzo wielu noworodkom. Choć może dziwić, a nawet wywoływać strach u rodziców, to nie świadczy o żadnych zaburzeniach. Powodem tego, że dziecku drży bródka jest niedojrzały układ nerwowy dziecka, który nie zawsze „wie”, jak się zachować. Bródka może niemowlęciu drżeć podczas karmienia , w czasie snu, może to być także reakcja na niespodziewany hałas czy raptowną zmianę pozycji. Zdarza się nawet, że drży całe ciałko dziecka , chociaż częściej oprócz brody drżenie obejmuje jedną nóżkę lub jedną rączkę. Powinno to minąć w 2. miesiącu życia dziecka. Czytaj także: Odruch Moro, odruch Babińskiego – co to są odruchy niemowlęcia?

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz