Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
niemowlę, mama, płacz
Zdrowie

Kłopoty z brzuszkiem

Martwisz się, że twój maluch nie może zrobić kupki? To częsty problem u małych dzieci. Sprawdź, jak skutecznie i szybko pomóc.

Niemowlęta karmione piersią brudzą pieluszkę nawet do 10 razy na dobę, robiąc dość luźne kupki, dzieci karmione sztucznie – 2–3 razy, a kupki mają konsystencję gęstej papki. Przyczyną jest inny skład mleka modyfikowanego w porównaniu z mlekiem mamy. Maluchy karmione butelką mają większą skłonność do zaparć.

Kiedy można uznać, że dziecko ma zaparcie?

U dzieci poniżej szóstego miesiąca życia rozpoznaje się je, gdy malec ma trudności ze robieniem kupki (może być ona nawet zbita w kulki), płacze, napina się, jest niespokojny, jego brzuszek po naciśnięciu wydaje się twardy. Dopiero po zrobieniu kupki brzuszek staje się miękki, dziecko odczuwa ulgę i uspokaja się.

Czy to źle, jeśli maluch karmiony piersią robi kupkę co kilka dni?

Gdy dziecko dobrze przybiera na wadze, jest spokojne, ma dobry apetyt, oddaje gazy, nie ma wzdętego brzuszka, a niepokojące jest tylko to, że co kilka dni robi dużą luźną kupkę, nie ma powodu do zmartwienia. To nie jest zaparcie. Po prostu maluszek tak dobrze trawi i przyswaja pokarm mamy, że resztek pokarmowych jest niewiele.

Dlaczego w czasie infekcji dzieci miewają kłopoty z wypróżnianiem?

Na ogół dzieje się tak podczas chorób przebiegających z gorączką, np. przy zapaleniu dróg oddechowych, moczowych, chorobach zakaźnych. Dziecko rzadziej robi kupkę i jest ona twarda, bo w tym czasie jelita gorzej funkcjonują i mniej sprawnie przesuwają resztki pokarmowe. Istotną sprawą jest też to, że gorączkujący maluch najczęściej nie ma apetytu, więc je mniej, a zdarza się, że czasem również zbyt mało pije.

Jak można pomóc malcowi?

Aby przemiana materii przebiegała prawidłowo, maluch musi odpowiednio dużo pić. Niedobór płynów często jest przyczyną zaparć. Niemowlętom można podawać do picia wodę mineralną (tylko tyle, ile chcą wypić), nektary i świeżo wyciskane soki (ok. 150 ml dziennie), herbatkę z kopru włoskiego lub rumianku, niesłodzone kompoty. Wypróżnienie może też ułatwić podanie na czczo wody – do trzeciego miesiąca dwie łyżeczki. Czteromiesięczny malec może wypić wywar z suszonych śliwek lub moreli (bez owoców) lub z siemienia lnianego. Aby zrobić kleik lniany, zalej dwie łyżki siemienia zimną przegotowaną wodą, a po kilku godzinach zagotuj. Odcedź nasiona. Podawaj dziecku do picia po dwie łyżki kleiku z dodatkiem soku lub mleka do smaku. Kleik ma działanie lekko przeczyszczające.

Polecamy: Jak odżywiać dziecko, gdy ma zaparcia, biegunkę, wymioty

Cytaty o tacie – 17 wzruszających, mądrych i śmiesznych złotych myśli na Dzień Ojca [WIDEO]

zupka
fotolia.com
Dieta
Przepisy na dania dla dziecka - 7. miesiąc życia
Poznaj 3 przepisy na zdrowe dania dla 7-miesięcznego dziecka. Proponujemy pyszne potrawy na dziecięce śniadanie, przekąskę i obiad. Zobacz, co pysznego możesz ugotować swojemu maluchowi!

Śniadanie dla dziecka w 7. miesiącu życia: Przecier z marchwi Składniki: 1 średnia marchew, 1 łyżeczka kleiku ryżowego, 1 łyżeczka świeżego masła. Marchew wyszoruj, oskrob, opłucz, pokrój w cienkie plasterki. Przełóż do rondelka, zalej niewielką ilością wrzącej wody i ugotuj pod przykryciem na małym ogniu. Jarzynkę zmiksuj, dodaj kleik i masło. Starannie rozmieszaj, by uzyskać jednolitą konsystencję i ponownie zagotuj. Podawaj dziecku po ostudzeniu i sprawdzeniu temperatury! Przekąska dla 7-miesięcznego dziecka: Sok z jabłka Składniki: świeże, dojrzałe jabłko. Umyj je dokładnie, obierz, sparz wrzącą wodą i zetrzyj na drobnej, szklanej tarce. Porcelanowy kubek i sitko także sparz wrzątkiem. Wyłóż przecier z jabłka na sitko i wyciśnij sok do kubeczka. Obiad dla 7-miesięcznego dziecka: Zupka marchewkowo-jabłkowa z kurczakiem Składniki: 80 g obranej marchwi, małe obrane jabłko, 2 łyżeczki kleiku ryżowego, 1 łyżeczka oliwy z oliwek, 20 g piersi kurczaka, 1/3 szklanki wody. Do wrzącej wody włóż obraną, umytą i pokrojoną marchew oraz mięso. Gotuj przez 20 minut. Pod koniec dodaj cząstki jabłka. Warzywa i jabłko zmiksuj, a mięso osobno drobniutko posiekaj. Do zupy dodaj oliwę i kleik, wymieszaj ją i jeszcze raz zagotuj. Ewentualnie uzupełnij przegotowaną wodą do objętości ok. 180 ml. Czytaj też: Przepisy na dania dla dziecka - 8. miesiąc życia 

zaparcia w ciąży
AdobeStock
Zdrowie w ciąży
Zaparcia w ciąży: przyczyny, objawy, jak sobie radzić
Zaparcia w ciąży pojawiają się bardzo często. Ich główną przyczyną jest wyższy poziom progesteronu. Są uciążliwe i budzą wiele wątpliwości: czy przy problemach z wypróżnianiem można przeć, czy zaparcia w ciąży mogą wywołać poród? Wyjaśniamy i uspokajamy – zatwardzenie w ciąży można zwalczyć domowymi i bezpiecznymi sposobami.

p.p1 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica} p.p2 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 12.0px Helvetica; min-height: 14.0px} p.p3 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333; min-height: 17.0px} p.p4 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 14.0px Helvetica; color: #323333} p.p5 {margin: 0.0px 0.0px 0.0px 0.0px; font: 18.0px Arial; color: #323333} span.s1 {font: 14.0px Helvetica; color: #323333} span.s2 {font: 14.0px Helvetica} Zaparcia w ciąży to często spotykana dolegliwość. Przyczynia się do nich wyższy poziom ciążowych hormonów, ale również złe nawyki. Problemy z wypróżnianiem powodują duży dyskomfort, a czasami nawet ból. Nie można ich bagatelizować, bo przedłużające się zaparcia mogą przyczynić się do powstania hemoroidów. Na zatwardzenie w ciąży najlepiej pomogą domowe sposoby, które usprawnią funkcjonowanie jelit i nie zaburzą naturalnego rytmu ich pracy. Spis treści:  Zaparcia w ciąży – czym są Zaparcia w ciąży – objawy Czy zaparcia w ciąży są niebezpieczne Zaparcia w ciąży – przyczyny Co jeść na zaparcia w ciąży Ćwiczenia na zaparcia w ciąży Co na zaparcia w ciąży – preparaty z apteki Zaparcia – co to? Zaparcia, nazywane potocznie zatwardzeniem, to przedłużone zaleganie treści pokarmowej w okolicy przewodu pokarmowego, zazwyczaj w jelicie grubym. Zaparcia mogą też polegać na problemach z wydaleniem stolca z końcowego odcinka przewodu pokarmowego (odbytnicy). Jeżeli treść jelitowa znajduje się w jelicie grubym przez dłuższy czas – stolec staje się twardszy i bardziej zbity, co jeszcze bardziej utrudnia problemy z wypróżnieniem. Prawidłowo powinno się oddawać jeden stolec dziennie, minimum trzy razy w tygodniu.  Zaparcia w ciąży – objawy Jak rozpoznać problemy z...

brak kupy u noworodka
Adobe Stock
Zdrowie
Brak kupy u noworodka: ile czasu noworodek może nie robić kupy? Co na zaparcia?
Brak kupki u noworodka to powód do niepokoju – w końcu spodziewasz się, że maluszek będzie robił ją codziennie. Niekoniecznie musi tak być. Dużo zależy od tego, czy karmisz dziecko piersią, czy sztucznie. Zanim zaczniesz się martwić, że twój maluszek cierpi na zatwardzenie, sprawdź objawy zaparć u noworodka. Jak pomóc dziecku?

Brak kupy u noworodka nie zawsze musi oznaczać zaparcie. Owszem, dziecko karmione butelką powinno wypróżniać się codziennie, ale już zdrowy, karmiony wyłącznie piersią noworodek może robić kupkę o wiele rzadziej. Brak kupy u noworodka karmionego piersią Noworodek karmiony piersią może wypróżniać się raz dziennie, ale może też nie robić kupy przez kilka dni . I nie mówimy wtedy o zaparciu, jeśli kupka niemowlaka jest prawidłowej konsystencji. W takim przypadku brak kupy nie jest ani niczym dziwnym, ani tym bardziej niepokojącym. Mleko mamy jest trawione prawie w stu procentach, więc w jelitach mało zostaje do wydalenia.  Z kolei objawy zaparcia u noworodka to: wypróżnianie się rzadziej niż zwykle i z widocznym trudem (a nawet bólem), kupka mniejsza niż zwykle i wyglądająca inaczej (może mieć formę twardych, suchych kulek), pogorszenie apetytu i trudności ze snem, wzdęty brzuszek, który boli przy lekkim uciskaniu. Brak kupy u noworodka karmionego sztucznie Dziecko, które pije mleko modyfikowane, powinno robić kupkę codziennie (np. 1-4 razy na dobę) lub prawie codziennie. O zaparciu u noworodka karmionego sztucznie mówimy, gdy pojawią się następujące objawy: kupka pojawia się mniej niż 5 razy w tygodniu, noworodek robi ją z wysiłkiem, pręży się, napina, widać, że ma kłopoty z brzuszkiem, ma twardy brzuch, który po zrobieniu kupki staje się miękki, kupka jest twarda, zbita, można w niej znaleźć nawet ślady krwi. Zaparcia często pojawiają się u noworodków, gdy przechodzą z piersi na mleko modyfikowane – wdrożenie mleka modyfikowanego może zaburzać wypróżnianie. Wynika to z faktu, że mieszanki sztuczne nie mają w swoim składzie tyle wody, co pokarm kobiecy. Druga ważna sprawa to prawidłowe przygotowanie mieszanek sztucznych zgodnie z zaleceniami...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
1000 zł na wakacje
Prawo i finanse
Bon 1000 zł na wakacje: od kiedy bon turystyczny 2023? Nowe informacje
Magdalena Drab
świadectwo z paskiem
Wychowanie
Czerwony pasek na świadectwie — od jakiej średniej? Wymagania i kryteria 2023
Joanna Biegaj
początek roku szkolnego 2023
Newsy
Będą dłuższe wakacje: początek roku szkolnego 2023/2024 został przesunięty
Magdalena Drab
5 dni opieki na dziecko
Prawo i finanse
5 dni opieki nad dzieckiem – czy urlop opiekuńczy 2023 jest płatny?
Joanna Biegaj
Życzenia na Dzień Ojca
Święta i uroczystości
Życzenia na Dzień Ojca 2023: od małego i dorosłego dziecka (krótkie, wzruszające, śmieszne)
Joanna Biegaj
ile dać na komunię
Święta i uroczystości
Ile dać na komunię w 2023: ile do koperty od gościa, dziadków, chrzestnej i chrzestnego?
Maria Nielsen
wniosek u urlop rodzicielski
Prawo i finanse
Wniosek o urlop rodzicielski 2023 – wzór do druku
Magdalena Drab
Cytaty na chrzest
Cytaty i przysłowia
Cytaty na chrzest: piękne sentencje i złote myśli z okazji chrzcin
Milena Oszczepalińska
gdzie nad morze z dzieckiem
Czas wolny
Gdzie nad morze z dzieckiem? TOP 10 sprawdzonych miejsc dla rodzin z maluchami
Ewa Janczak-Cwil
jak ubierać niemowlę na spacer wiosną
Pielęgnacja
Jak ubierać niemowlę wiosną: w kwietniu, w maju i przy 20 stopniach [LISTA UBRANEK]
Magdalena Drab
Szkarlatyna - co to oznacza
Zdrowie
Szkarlatyna u dzieci: co to za choroba? Przyczyny, objawy i leczenie płonicy
Beata Turska
larwy kleszczy
Edukacja
Larwy kleszczy – jak wygląda larwa kleszcza i czy jest niebezpieczna? [ZDJĘCIA]
Joanna Biegaj
czy można przykrywać wózek pieluchą
Pielęgnacja
Zakrywanie wózka pieluchą to nie sprytna ochrona przed słońcem. Dziecku grozi szpital!
Magdalena Drab
gęsty katar u dziecka
Zdrowie
Gęsty katar u dziecka – jak szybko się go pozbyć?
Ewa Janczak-Cwil
pas poporodowy
Połóg
Pas poporodowy: kiedy i ile godzin nosić pas brzuszny? [EFEKTY I OPINIE]
Agnieszka Majchrzak
latające kleszcze
Święta i uroczystości
Latające kleszcze – czy strzyżak sarni jest niebezpieczny?
Magdalena Drab
angielskie imiona
Imiona
Angielskie imiona żeńskie i męskie: popularne i ładne (+ ich polskie odpowiedniki)
Joanna Biegaj
uczulenie na słońce
Pielęgnacja
Uczulenie na słońce u dziecka: jak wygląda wysypka od słońca u dziecka? Leczenie, zapobieganie
Małgorzata Wódz