
Niemowlęta karmione piersią brudzą pieluszkę nawet do 10 razy na dobę, robiąc dość luźne kupki, dzieci karmione sztucznie – 2–3 razy, a kupki mają konsystencję gęstej papki. Przyczyną jest inny skład mleka modyfikowanego w porównaniu z mlekiem mamy. Maluchy karmione butelką mają większą skłonność do zaparć.
Kiedy można uznać, że dziecko ma zaparcie?
U dzieci poniżej szóstego miesiąca życia rozpoznaje się je, gdy malec ma trudności ze robieniem kupki (może być ona nawet zbita w kulki), płacze, napina się, jest niespokojny, jego brzuszek po naciśnięciu wydaje się twardy. Dopiero po zrobieniu kupki brzuszek staje się miękki, dziecko odczuwa ulgę i uspokaja się.
Czy to źle, jeśli maluch karmiony piersią robi kupkę co kilka dni?
Gdy dziecko dobrze przybiera na wadze, jest spokojne, ma dobry apetyt, oddaje gazy, nie ma wzdętego brzuszka, a niepokojące jest tylko to, że co kilka dni robi dużą luźną kupkę, nie ma powodu do zmartwienia. To nie jest zaparcie. Po prostu maluszek tak dobrze trawi i przyswaja pokarm mamy, że resztek pokarmowych jest niewiele.
Dlaczego w czasie infekcji dzieci miewają kłopoty z wypróżnianiem?
Na ogół dzieje się tak podczas chorób przebiegających z gorączką, np. przy zapaleniu dróg oddechowych, moczowych, chorobach zakaźnych. Dziecko rzadziej robi kupkę i jest ona twarda, bo w tym czasie jelita gorzej funkcjonują i mniej sprawnie przesuwają resztki pokarmowe. Istotną sprawą jest też to, że gorączkujący maluch najczęściej nie ma apetytu, więc je mniej, a zdarza się, że czasem również zbyt mało pije.
Jak można pomóc malcowi?
Aby przemiana materii przebiegała prawidłowo, maluch musi odpowiednio dużo pić. Niedobór płynów często jest przyczyną zaparć. Niemowlętom można podawać do picia wodę mineralną (tylko tyle, ile chcą wypić), nektary i świeżo wyciskane soki (ok. 150 ml dziennie), herbatkę z kopru włoskiego lub rumianku, niesłodzone kompoty. Wypróżnienie może też ułatwić podanie na czczo wody – do trzeciego miesiąca dwie łyżeczki. Czteromiesięczny malec może wypić wywar z suszonych śliwek lub moreli (bez owoców) lub z siemienia lnianego. Aby zrobić kleik lniany, zalej dwie łyżki siemienia zimną przegotowaną wodą, a po kilku godzinach zagotuj. Odcedź nasiona. Podawaj dziecku do picia po dwie łyżki kleiku z dodatkiem soku lub mleka do smaku. Kleik ma działanie lekko przeczyszczające.
Polecamy: Jak odżywiać dziecko, gdy ma zaparcia, biegunkę, wymioty