Wyniki
Wyniki
Laureaci
Wyniki
Wyniki
Wyniki
ziajka krr
Wyniki
Nivea Klub Rodzica Recenzenta
Wyniki
nivea baby 2w1 krr
Wyniki
Pampers KRR
Wyniki
Wyniki
Wyniki
Wyniki
zapytajnik3.jpg
Zdrowie

Dziecko zbyt mało waży - czy to powód do zmartwienia?

 

 

Mój trzyletni synek waży 12,4 kg przy wzroście 98 cm. Gdy miał rok, ważył 8 kg i miał 74 cm wzrostu, dwa lata - 10,4 kg i mierzył 86 cm. Doświadczony szczeciński pediatra twierdzi, że jego obecna waga oscyluje między 10 a 25 centylem i że wszystko jest w porządku, natomiast nasz lekarz rodzinny na podstawie innych siatek centylowych twierdzi, że Antek ma dużą niedowagę. Moje dziecko przez 1,5 roku piło właściwie tylko mleko z piersi, teraz je wszystko, rozwija się doskonale, ale jest bardzo szczupłe. Morfologię ma w normie. Proszę się zbytnio nie martwić małą wagą synka. Często pocieszam stroskane mamy, mówiąc, że lepiej być szczupłym niż grubym. U małych dzieci bardziej liczy się wzrost niż waga. Jeżeli mały jest ruchliwym dzieckiem i nie zapada zbyt często na infekcje dróg oddechowych, nie trzeba się martwić tym, że mało waży.
Normy rozwojowe dzieci i siatki centylowe opracowuje się w różnych regionach kraju i z tego faktu wynikają różnice. Inne normy przeznaczone są dla dzieci wiejskich, a inne dla dzieci z dużych miast. Na pewno doświadczony pediatra, nie odnosząc się nawet do siatek centylowych, potrafi zauważyć, czy jego mały pacjent rozwija się prawidłowo. Gdy ma wątpliwości, zaleca wykonanie podstawowych badań: morfologii krwi, OB, ogólnego badania moczu, USG narządów jamy brzusznej. W ocenie rozwoju psychoruchowego dziecka bierze się pod uwagę również wzrost i wagę jego rodziców. Jeżeli oboje są szczupli, to trudno oczekiwać, że ich dziecko będzie grube, i odwrotnie.


Odpowiada: dr Andrzej Malinowski, pediatra.
 

 

 

Czkawka u noworodka – najlepsze sposoby, aby ulżyć dziecku

nadwaga u dziecka, siatki centylowe, waga a wzrost, odchudzanie dziecka
Pantermedia
Zdrowie
Jak sprawdzić na siatce centylowej, czy dziecko ma nadwagę?
Nadwaga u dziecka może powodować problemy zdrowotne, dlatego kontroluj wagę dziecka, najlepiej za pomocą siatek centylowych. Krok po kroku wyjaśnimy, jak sprawdzić, czy twoje dziecko nie waży za dużo. Jeśli masz wątpliwości, zawsze o radę warto poprosić też pediatrę.

Dzieci z nadwagą  są mniej sprawne fizycznie i mają wiele innych problemów, np. są narażone na niemiłe docinki rówieśników. Poza tym nadwaga u dziecka szybko może przerodzić się w otyłość .  Dlatego kontroluj wagę swojego dziecka przy pomocy siatek centylowych . Podpowiadamy jak to zrobić. 1. Zważ i zmierz dziecko  Długość ciała dziecka jest zawsze potrzebna do ocenienia prawidłowej wagi dziecka . Zapisz otrzymane wyniki. 2. Znajdź siatki centylowe Siatki centylowe są na pewno w książeczce zdrowia dziecka. Ale możesz je także znaleźć w internecie - wtedy warto je wydrukować, by móc na nie nanieść dane dziecka. Zobacz też:   Siatki centylowe  dla dziewczynek i   siatki centylowe dla chłopców    od 1. do 12 miesiąca  życia. 3. Odszukaj siatkę centylową dla wzrostu dziecka i jego płci Siatki centylowe są osobne dla dziewczynek, chłopców i wcześniaków.  4. Na jednej osi znajdź wiek dziecka, a na drugiej jego wzrost Poprowadź z tych miejsc linie. W miejscu ich przecięcia postaw kropkę. Odczytaj, na jakim centylu znajduje się ta kropka, czyli wzrost dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 5. Odszukaj siatkę centylową dla wagi dziecka i jego płci Postępuj z siatką centylową dla wagi tak samo jak z siatką centylową dla wzrostu. Na koniec odczytaj, na jakim centylu znajduje się waga dziecka (3, 10, 25, 50, 75, 90 i 97). 6. Porównaj wyniki z obu siatek centylowych Jeśli są na tym samym centylu lub na sąsiednim (np. wzrost i waga na 25 albo wzrost na 25, a waga na 50), dziecko rozwija się harmonijnie. Z nadwagą mamy do czynienia wówczas, gdy różnice między centylami są większe i przeskakują o dwa centyle lub więcej, np. waga jest na 90 centylu, a wzrost na 25.  Co robić, gdy dziecko ma nadwagę? Na pewno trzeba o tym powiedzieć lekarzowi, który spróbuje ustalić...

mleko modyfikowane
Adobe Stock
Karmienie
Ile powinno jeść niemowlę? Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? Tabela
Ile powinno jeść niemowlę – to pytanie nurtuje rodziców. Być może martwisz się, bo niemowlę wypija tylko pół porcji mleka albo ciągle mu mało i je ponad miarę. Wyjaśniamy, ile mleka modyfikowanego nalewać do butelki, by mieć pewność, że dziecko się najada. Sprawdź w tabeli, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę.

Jeśli zastanawiasz się, ile powinno jeść niemowlę, pewnie nie masz pewności, czy dobrze szykujesz mieszankę. Przygotowanie mleka modyfikowanego tylko pozornie jest łatwym zadaniem. Zgodnie z nowymi zleceniami niemowlę powinno jeść na żądanie bez względu na to, czy je mieszankę, czy mleko z piersi mamy. Nie ma stałych godzin i ilości wypitego mleka. Trudno też jednoznacznie określić, ile razy na dobę powinno jeść niemowlę. Ile mleka powinno jeść niemowlę? Dla rodziców to nie lada wyzwanie przygotować odpowiednią ilość posiłku. Czy martwić się, jeśli malec nie dojada? A może dziecko je zbyt dużo? I ile powinien jeść noworodek ? Na szczęście są wytyczne, które pomogą ci upewnić się, czy dziecko się najada. Pokazujemy je w przejrzystej tabeli. Jeśli nie karmisz piersią, przez pierwsze 4-6 miesięcy dziecko pije wyłącznie mleko modyfikowane lub mieszankę mlekozastępczą, którą zaleci mu pediatra. Z tego, co je, buduje wszystkie komórki ciała. Według aktualnych zaleceń, jeśli podajesz niemowlakowi mleko modyfikowane, również powinnaś karmić go na żądanie.   Ile powinno jeść niemowlę: tabela i orientacyjne normy  wiek dziecka ilość porcji w ciągu dnia ilość mleka 1. miesiąc 7 porcji 90-110 ml 2. miesiąc 6 porcji 110-130 ml 3. miesiąc 6 porcji 130 ml 4. miesiąc 6 porcji 150 ml 5-6. miesiąc* 4 porcje* 180 ml* * dziecko jest w trakcie rozszerzania diety i je nowe posiłki: zupki, kaszki, owoce, gotowane warzywa​ Ile mleka modyfikowanego przygotować dla niemowlaka? W karmieniu butelką ważna jest dyscyplina przy odmierzaniu ilości proszku. Na opakowaniach podane są ilości mieszanki zalecane dla danego...

Rozwój
Jak zmienia się waga dziecka w pierwszym roku życia?
Po porodzie dziecko traci około 10 procent masy urodzeniowej. Później zaczyna przybierać na wadze. Zobacz, jak zmienia się waga niemowlaka.

Już w chwili narodzin dzieci różnią się między sobą wagą i wzrostem. Lekarze przyjmują, że przeciętny donoszony zdrowy noworodek waży od 2,8 do 4,2 kg (zazwyczaj chłopcy są nieco ciężsi niż dziewczynki; często także drugie dziecko waży troszkę więcej niż pierwsze) i mierzy od 48 cm do 56 cm. Różnica w wadze oraz wzroście chłopców i dziewczynek wynosi przeciętnie 5%. Dlaczego noworodek waży mniej? Większość noworodków w pierwszych trzech dobach życia traci swoją masę urodzeniową o około 5-10%. Młoda mama często jest bardzo rozczarowana, gdy maleństwo, z którym wychodzi ze szpitala do domu, waży mniej niż w chwili urodzenia. To normalne zjawisko spowodowane: oddaniem smółki oraz moczu; parowaniem przez skórę oraz utratą wody z oddechem. Inne przyczyny zmniejszenia wagi urodzeniowej to: niepobieranie przez dziecko pokarmu przez kilka lub kilkanaście godzin po urodzeniu (w łonie mamy maluch był odżywiany "na bieżąco", zaś po urodzeniu często zasypia lub z różnych powodów jest oddzielony od mamy). Nawet wczesne przystawienie do piersi (w ciągu dwóch godzin po porodzie) sprawia, że maluch zjada tylko niewielką ilość siary , która poprzedza pojawienie się mleka; spożywanie małej ilości mleka przez pierwsze godziny, a nawet dni życia (dzieci przesypiają niemal całą dobę, zasypiają często podczas karmienia); zmiana środowiska (stres poporodowy, zmiana temperatury otoczenia, światło - to wszystko może wpływać na spadek masy ciała dziecka ). Kiedy noworodek wraca do masy urodzeniowej? Dziecko jest wypisywane wraz z mamą ze szpitala, gdy potrafi efektywnie ssać . Powrót do masy ciała z chwili narodzin odbywa się około dziesiątego dnia życia (normy przewidują nawet dwa tygodnie). Jak niemowlę przybiera na wadze? Przez pierwsze trzy miesiące życia dziecko przybiera na wadze około 1 kg miesięcznie (jest to...

Nasze akcje
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Współpraca reklamowa
Kobieta czyta książkę
Zakupy
Tej książce ufają miliony rodziców! Czy masz ją na półce?
Współpraca reklamowa
łojotokowe zapalenie skóry
Pielęgnacja
Test zakończony sukcesem! 99% osób poleca te kosmetyki
Współpraca reklamowa
Polecamy
Porady
kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko
Aktualności
Kiedy nie można odliczyć ulgi na dziecko? Przepisy w 2023
Ewa Janczak-Cwil
rekrutacja do szkół podstawowych
Aktualności
Rekrutacja do szkoły podstawowej 2023: zasady, zapisy. Kiedy zaczyna się nabór?
Ewa Janczak-Cwil
przedszkole integracyjne
Edukacja
Przedszkole integracyjne: co to jest, dla kogo? Program
Magdalena Drab
Rekrutacja do szkół średnich: jak wygląda, ważne terminy, obliczanie punktów
Aktualności
Rekrutacja do szkół średnich: kiedy składa się papiery do liceum? Kalendarz 2023
Luiza Słuszniak
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi
Prawo i finanse
Ile może zarobić dziecko, żeby nie stracić ulgi – aktualne przepisy
Ewa Janczak-Cwil
Wielki Post: co to jest, ile trwa, historia, symbole
Święta i uroczystości
Wielki Post: ile trwa, historia, symbole, jak się go obchodzi? Kiedy się zaczyna i kończy w 2023 roku?
Luiza Słuszniak
Dzień Wagarowicza
Czas wolny
Dzień wagarowicza 2023 – kiedy obchodzimy i jak go spędzić?
Dominika Bielas
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu
Święta i uroczystości
Rekolekcje wielkopostne: co to jest, ile trwają, co mają na celu i czy są obowiązkowe
Luiza Słuszniak
pierwszy dzień wiosny
Czas wolny
Pierwszy dzień wiosny 2023 – kiedy wypada, jak się obchodzi? (tradycje i zwyczaje)
Ewa Janczak-Cwil
Czy alimenty wlicza się do dochodu
Prawo i finanse
Czy alimenty wlicza się do dochodu: czy liczą się do zasiłku rodzinnego i do kredytu?
Milena Oszczepalińska
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Uczeń
Nabór elektroniczny do szkół i przedszkoli 2023
Luiza Słuszniak
Pewniaki na egzamin ósmoklasisty z języka polskiego
Język polski
Pewniaki na egzaminie ósmoklasisty: co warto powtórzyć przed egzaminem z języka polskiego?
Luiza Słuszniak
AMR, schemat żywienia niemowląt
Dieta
Schemat żywienia niemowląt: aktualne zalecenia 2023
Magdalena Drab
olej z wiesiołka
Starania o dziecko
Olej z wiesiołka na płodność: czy pomaga zajść w ciążę?
Magdalena Drab
poród w szpitalu
Poród naturalny
Chwyt Kristellera – co to jest, jak wygląda, czym grozi i czy to legalne?
Luiza Słuszniak
Marzanna: co to jest i jak wygląda? Co symbolizuje obrzęd topienia marzanny?
Aktualności
Marzanna: jak wygląda, co symbolizuje topienie marzanny?
Luiza Słuszniak
Edukacja
Rodzaje przedszkoli: poznaj typy przedszkoli, by wiedzieć, które będzie najlepsze dla twojego dziecka
Luiza Słuszniak
Egzamin ósmoklasisty 2022  z języka polskiego. Zakres materiału
Uczeń
Egzamin ósmoklasisty 2023 z języka polskiego: co trzeba umieć, zakres materiału
Luiza Słuszniak