Biały nalot w buzi dziecka (który nie daje się łatwo zetrzeć, bo nie jest pozostałością mleka), to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką. Bakteria wywołująca tę zmianę to bielnik biały, na stałe obecny w ustach i pochwie.
Infekcja grzybicza, bo tym są pleśniawki, rozpoczęła się już w twoich drogach rodnych jako następstwo działania grzybów drożdżopochodnych. Najprawdopodobniej to tam dziecko się zaraziło.
Czym są pleśniawki? Pleśniawki występują pod postacią białych wypukłych plam, podobnych do twarogu. Pojawiają się u maluszka:
- na wewnętrznej stronie policzków,
- na dziąsłach,
- na języku
- na podniebieniu.
Przy próbie ścierania, mogą krwawić. Jeśli podejrzewasz pleśniawki, konieczna jest wizyta u lekarza.
Karmiąca mama też ma pleśniawki
Pleśniawka może pojawić się również na brodawkach mamy karmiącej piersią (łatwo je poznasz: skóra swędzi, łuszczy się lub twardnieje, piecze). Należy wówczas zastosować leczenie przeciwgrzybiczne zarówno u matki, jak i dziecka (leczenie trwa 1-2 tygodnie)! Nie zachodzi konieczność odstąpienia od karmienia piersią, choć jest to utrudnione, bo piersi podczas karmienia bolą.
Zobacz też: 8 pytań o zakażenie układu moczowego u niemowląt

Jak rozpoznać pleśniawki u niemowlaka? Pleśniawki to białe plamki lub nalot wewnątrz jamy ustnej, policzków albo na języku, który nie schodzi po potarciu palcem. Choroba nie jest groźna. Chyba każde niemowlę miało ją przynajmniej raz. Przyczyną pleśniawek są drożdżaki Candida albicans, które wywołują zmiany zapalne na błonach śluzowych jamy ustnej. Drożdżaki uaktywniają się, np. w wyniku leczenia antybiotykiem lub gdy dziecko wkłada do buzi brudne rączki. Pleśniawki u noworodka są skutkiem zarażenia się dziecka od mamy w czasie porodu. Chory maluch może być niespokojny lub tracić apetyt. Jeśli nie chce jeść lub pić z powodu bolesnego podrażnienia jamy ustnej, należy iść z nim do lekarza. Co na pleśniawki? Najczęściej wystarczy pędzlowanie wnętrza buzi kilka razy dziennie wodnym roztworem gencjany. Lekarz może też zalecić przeciwgrzybiczny lek (np. Nystatynę ) i odpowiednie postępowanie przy pielęgnacji. Afty u niemowlaka – czym się różnią od pleśniawek Afty mają biały kolor, lecz w odróżnieniu od pleśniawek otacza je czerwona obwódka. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, podniebieniu lub języku i zwykle mają wielkość ziarna pieprzu. Powodują dyskomfort i ból, np. podczas jedzenia albo mycia zębów, lecz na szczęście zwykle samoistnie goją się po około siedmiu dniach. Afty u dziecka mogą pojawić się przy opryszczkowym zapaleniu jamy ustnej, zapaleniu gardła wywołanym przez wirusy, np. Coxsackie . Mogą być również jednym z objawów obniżenia ogólnej odporności, ale najczęściej pojawiają się po drobnym urazie śluzówki, np. przypadkowym przygryzieniu policzka. Gdy chore dziecko nie chce pić lub jeść, trzeba iść z nim do lekarza. Co na afty? Leczenie aft jest objawowe i polega na łagodzeniu bolu. Można stosować preparaty takie jak Aphtin, Tantum Verde. Opryszczka u...

Skóra noworodka - różowa, marmurkowa, czasem nieco sina Skóra noworodka nie przypomina idealnej skóry dzieci z reklam. Jest cieniutka jak pergamin. Zgrubieje z czasem, gdy rozwinie się elastyna w skórze właściwej. Ponieważ u noworodka płuca dopiero uczą się swojej funkcji, skóra wspomaga też oddychanie: wchłania tlen i „oddaje” część dwutlenku węgla. Zdarza się, że dziecko tuż po porodzie ma siny kolor – to efekt gorszego utlenienia krwi podczas porodu . Przez jakiś czas skóra może też mieć dwa odcienie: brzuszek różni się od nóżek albo prawa strona od lewej. Bywa, że same dłonie lub nóżki są niebieskawe, a reszta ciała różowa. Takie różnice są wynikiem niedojrzałości układu nerwowego i krążenia . Po prostu niektóre naczynia krwionośne kurczą się, a inne rozszerzają bardziej niż pozostałe. Efektem tego są także białawe cętki na skórze. Taki „marmurek” pojawia się, gdy dziecku jest za chłodno. Wystarczy chwila, żeby maluchowi trzęsła się z zimna bródka. Noworodek oziębia się (i przegrzewa) bardzo szybko, bo traci przez skórę znacznie więcej ciepła niż dorosły. Wszystko dlatego, że ośrodek termoregulacji w mózgu nie jest jeszcze w pełni ukształtowany. Trądzik noworodkowy Noworodki bardzo często miewają czerwone krosteczki z białym czubkiem na skórze policzków, czasem również bródki. To trądzik niemowlęcy . Jest on spowodowany działaniem hormonów mamy w okresie płodowym dziecka, a także niedojrzałością gruczołów łojowych, do których wyjątkowo łatwo dostają się różne zanieczyszczenia. I to właśnie zatkane gruczoły doprowadzają do powstania wykwitów na skórze malucha. Trądzik noworodkowy zwykle znika po kilku tygodniach, ale u niektórych dzieci utrzymuje się do szóstego miesiąca życia. Ustąpi on samoistnie, jednak po konsultacji z lekarzem można to jego zniknięcie przyspieszyć, stosując...
Biały nalot w buzi dziecka, który nie jest pozostałością mleka, to prawdopodobnie grzyb zwany pleśniawką (bakteria wywołująca tę zmianę to bielnik biały, na stałe obecny w ustach i pochwie). Przyczyny: Infekcja rozpoczęła się już w Twoich drogach rodnych jako następstwo działania grzybów drożdżopochodnych i to tam dziecko się zaraziło. Objawy: Pleśniawki występują pod postacią białych wypukłych plam, podobnych do twarogu. Pojawiają się na wewnętrznej stronie policzków, dziąsłach, języku i podniebieniu. Przy próbie ścierania, mogą krwawić. Pleśniawka może pojawić się również na brodawkach mamy karmiącej piersią (skóra swędzi, łuszczy się lub twardnieje, piecze). Należy wówczas zastosować leczenie przeciwgrzybiczne zarówno u matki, jak i dziecka (leczenie trwa od jednego do dwóch tygodni). Nie zachodzi konieczność odstąpienia od karmienia piersią, choć jest to utrudnione. Jak się leczy? Skutecznym i sprawdzonym sposobem na pleśniawki jest stosowanie kilka razy dziennie miejscowo płynów i żeli antyseptycznych np. Aftin, Hextril, Pansoral, preparatów przeciwgrzybiczych oraz witamin z grupy B. Jeśli jednak to nie pomoże i zakażenie wciąż się utrzymuje, a dodatkowo u maleństwa pojawi się chrypka, należy niezwłocznie udać się do lekarza. Istnieje bowiem niebezpieczeństwo rozszerzenia się zapalenia na krtań, a wówczas konieczne jest bardziej intensywne leczenie.