Przychodnie mają obowiązek udostępniania danych nieszczepionych dzieci
Fotolia
Zdrowie

Nie szczepisz? Dane twojego dziecka muszą trafić do sanepidu

Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka? Zobacz, co na to Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Liczba niezaszczepionych dzieci w Polsce zwiększa się każdego roku. Pod koniec 2013 r. było ich 10 tys., pod koniec 2014 – 15,4 tys., a na koniec 2015 r. już 22,3 tys. Ruch antyszczepionkowy przybiera na sile, nic więc dziwnego, że do Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych zgłasza się coraz więcej rodziców z zapytaniem, czy przekazywanie do sanepidu przez placówki lecznicze informacji o braku szczepień jest legalne. 

Czy lekarze mogą informować sanepid, kto nie szczepi dziecka?

"Podmioty lecznicze mają nie tylko prawo, ale wręcz obowiązek przekazywania danych osobowych niezaszczepionych pacjentów powiatowym inspektorom sanitarnym, zobowiązują je do tego przepisy" – poinformował Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych.

Wynika to z ustawy  o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, która nakłada obowiązek szczepień ochronnych. Wykonywanie obowiązku szczepień sprawdzane jest przez sanepid. Rodzice niezaszczepionego dziecka otrzymują wezwanie do zaszczepienia dziecka w ciągu 7 dni. Brak reakcji może skutkować nałożeniem na rodziców kary grzywny - maksymalnie 10 tys. zł; grzywna może być nakładana wielokrotnie, ale łączna suma nie może przekroczyć 50 tys. zł. 

Stanowisko GIODO

"Osoby przeprowadzające szczepienia ochronne są zobowiązane do prowadzenia dokumentacji medycznej dotyczącej obowiązkowych szczepień ochronnych, w tym przechowywania karty uodpornienia oraz dokonywania wpisów potwierdzających wykonanie szczepienia i sporządzania sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych oraz sprawozdania ze stanu zaszczepienia osób objętych profilaktyczną opieką zdrowotną, które przekazują państwowemu powiatowemu inspektorowi sanitarnemu" – wyjaśnia generalny inspektor. 

Rozporządzenie ministra zdrowia z 2011 r. w sprawie obowiązkowych szczepień nakazuje  przekazywanie kwartalnego sprawozdania z przeprowadzonych obowiązkowych szczepień ochronnych w terminie 7 dni od zakończeniu kwartału.

Wątpliwości interpretacyjne

GIODO zwraca uwagę, że niektóre regulacje mogą jednak powodować wątpliwości interpretacyjne. Dane osób nieszczepionych sporządzane są bowiem na podstawie nieprecyzyjnego sformułowania "imienny wykaz", które – zdaniem GIODO – jest nieprecyzyjne i nie daje gwarancji pełnej ochrony wrażliwych danych osobowych. Generalny inspektor wystąpił z postulatem do Głównego Inspektora Sanitarnego i do Ministerstwa Zdrowia o wyraźne uregulowanie w ustawie kwestii przekazywania przez podmioty lecznicze informacji o niezaszczepionych pacjentach do PPIS. Główny Inspektor Sanitarny zapewnia, że podejmie takie działania. 

Szczepienia ratują życie

Ruch antyszczepionkowy skutkuje niestety powrotem groźnych chorób, którym udawało się zapobiegać dzięki masowym szczepieniom. Przykładem takich chorób jest np. krztusiec i odra. O tym, że liczba zachorowań na odrę wzrasta, tak samo jak liczba nieszczepionych dzieci, świadczą dane z Państwowego Zakładu Higieny:
2010 r. - 13 osób w Polsce zachorowało na odrę
2012 r. - 70 osób
2013 r. - 85 osób
2014 r. – 110 osób

Pamiętaj! Nieszczepione dziecko może zarazić inne dzieci, które nie zostały zaszczepione, bo np. są za małe lub są w trakcie leczenia wykluczającego szczepienie.

źródło: gazetaprawna.pl

Zobacz też:

Szczepienia zalecane [Wirtualne Warsztaty]

Fotolia.pl
Czas wolny
Chroń swoje dane osobowe na wakacjach, żeby nie wrócić z pustym kontem albo kredytem
Czy wiesz, że nie musisz zostawiać dokumentów potwierdzających tożsamość w zamian za wypożyczony sprzęt sportowy na wakacjach?

Będąc z dziećmi na wakacjach korzystamy z wielu rozrywek niemal każdego dnia pobytu na urlopie. Wypożyczalnie sprzętów sportowych: łodzi,  kajaków, rowerów wodnych, bananów, quadów czy skuterów w sezonie zacierają ręce, bo biznes kwitnie. Często zdarza się, że wypożyczalnia sprzętu sportowego żąda od nas pozostawienia w zastaw dokumentu potwierdzającego tożsamość, np. dowodu osobistego, prawa jazdy albo legitymacji szkolnej lub studenckiej. Czy może?   Zatrzymanie dokumentu przez wypożyczalnie sprzętu jest nielegalne Nie może tak robić! To nielegalne i niebezpieczne.  Jak informuje Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych zatrzymanie takich dokumentów jest niezgodne z przepisami prawa. Dlaczego? Zatrzymywanie czyjegoś dowodu osobistego, zgodnie z ustawą o dowodach osobistych, stanowi wykroczenie, które jest zagrożone karą ograniczenia wolności do 1 miesiąca albo karą grzywny. Do zatrzymania prawa jazdy lub dowodu rejestracyjnego uprawnione są jedynie podmioty wymienione w przepisach prawa, do których należy m.in. Policja, i to tylko w ściśle w nich określonych sytuacjach. Czytaj też: Z dzieckiem na żagle   GIODO radzi co robić, gdy wypożyczalnie żądają dowodu - Jeśli ktoś prosi nas o pozostawienie w  zastaw jakichkolwiek dokumentów potwierdzających tożsamość narusza również ustawę o ochronie danych osobowych – przypomina dr Edyta Bielak-Jomaa, Generalny Inspektor Ochrony Danych Osobowych. -  Zgodnie z jej przepisami, aby wykorzystywanie danych osobowych zawartych w dokumentach było legalne, musi mieć podstawę prawną. Tymczasem właściciele punktów wypożyczania np. sprzętu sportowego nie mają żadnych podstaw prawnych, które ich do tego uprawniają. Jeśli celem zatrzymywania dokumentów potwierdzających tożsamość jest wniesienie...

żłobki i przedszkola tylko dla szczepionych dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Żłobki i przedszkola będą tylko dla szczepionych dzieci? Podpiszesz?
Jeżeli jesteś „za” to podpisz się pod projektem ustawy w tej sprawie, która w piątek trafi do marszałka Sejmu. To idealny moment na takie wsparcie - właśnie 7 grudnia odchodzimy Ogólnopolski Dzień Szczepień.

Czasu jest niewiele - tylko przez 3 miesiące można zbierać podpisy, ale skoro antyszczepionkowy zebrali poparcie pod pomysłem zniesienia szczepień obowiązkowych dla dzieci, to dlaczego zdrowo myślący Polacy nie byliby w stanie zebrać poparcia dla swojej propozycji? Potrzeba 100 tys. podpisów - Szczepienia to nie jest sprawa jednostki , jako rodzic mam prawo wierzyć, że w publicznym przedszkolu i żłobku, do którego posyłam moje dziecko, będzie ono w bezpiecznym środowisku – powiedział prezes Okręgowej Izby Lekarskiej w Warszawie Łukasz Jankowski. Pierwsze tysiąc podpisów pod projektem ustawy „Szczepimy – bo myślimy” zostanie złożonych w piątek. Ale żeby projekt trafił pod obrady Sejmu i stał się prawem, potrzeba pod nim zebrać 100 tys. podpisów Polaków. W piątek zostanie oficjalnie zarejestrowany Komitet Obywatelski Ustawy „Szczepimy, bo myślimy”. To odpowiedź na działania ruchów antyszczepionkowych, które chciały znieść w Polsce obowiązek szczepień ochronnych dzieci. Politycy rządzącego Prawa i Sprawiedliwości odrzucili ten pomysł. „Nie” dla nieszczepionych dzieci w przedszkolach Chodzi o wprowadzenie takich zmian w prawie, aby samorządy mogły odmówić przyjęcia do przedszkoli i żłobków nieszczepionych dzieci. Wyjątkiem byłyby tylko dzieci niezaszczepione z powodu przeciwwskazań medycznych. Krytycy takiego rozwiązania uważają, że narusza ona wolności obywatelskie. - Nie chodzi tu o wolność jednostki, lecz o kwestie zdrowia publicznego – odpowiada Jankowski. Liczy, że projekt ustawy stanie się mocnym głosem w dyskusji na temat zasadności szczepień. Podpisy można składać m.in. we wszystkich izbach lekarskich w Polsce. 7 grudnia przypada Ogólnopolski Dzień Szczepień, to idealny moment, aby przypomnieć dlaczego trzeba szczepić dzieci. Lekarze i epidemiolodzy apelują o rozsądek w tej sprawie....

przybywa zachorowań na odrę - kary za nieszczepienie dzieci
Adobe Stock
Aktualności
Przybywa chorych na odrę, rodzice dostaną wysokie kary pieniężne za nieszczepienie
Sanepid coraz częściej wnosi o ukaranie rodziców odmawiających szczepienia dzieci. To są duże kary pieniężne.

Najnowsze dane Państwowego Zakładu Higieny mówią o wzroście zachorowań na odrę, chorobę zakaźną, która dzięki obowiązkowym szczepieniom została już przed laty wyeliminowana. Niestety coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. W tej sytuacji coraz częściej otrzymują od urzędników karę zapłacenia grzywny. Zobacz, gdzie jest najgorzej ze szczepieniami w Polsce. Kolejne przypadki odry Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego-Państwowego Zakładu Higieny wynika, że do 15 listopada 2018 roku zarejestrowano 193 zachorowania na odrę , w analogicznym okresie w 2017 roku było ich 60. Od 10 października, tylko w województwie mazowieckim, sanepid odnotował 79 podejrzeń lub zachorowań na tę chorobę. Wśród zakażonych znalazły się zarówno dzieci w wieku do 10 lat, jak i dorośli. Metodą walki z odrą są profilaktyczne szczepienia. Tymczasem coraz więcej rodziców decyduje się nie szczepić swoich dzieci. Robią to ze strachu przed skutkami ubocznymi szczepień. Państwowy Zakład Higieny podaje, że NOP ( niepożądany odczyn poszczepienny) zdarza się jedynie raz na 10 tys. przypadków. Najczęściej jest to:   gorączka, bolesny obrzęk, niepokój, ból kończyny, zaczerwienienie w miejscu wstrzyknięcia czy wysypka. Ciężkie NOP, czyli wymagające np.hospitalizacji lub stanowiące zagrożenie dla życia występują niezwykle rzadko - to ok. 0,1 proc. w odniesieniu do zgłoszonych NOP w danym roku. Z danych PZH wynika, że w ciągu ostatnich 20 lat w Polsce nie zanotowano zgonu związanego ze szczepieniem. Wysokie kary za nieszczepienie dzieci Urzędnicy mają prawo zmusić rodzica do zaszczepienia dziecka. W przypadku odmowy mogą też karać go grzywnami – od 100 zł do nawet 5 tys. złotych . Pracownicy sanepidu coraz częściej muszą interweniować wobec rodziców, którzy uchylają się od obowiązkowych szczepień. Na terenie...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz