ząbkujące niemowlę
Adobe Stock
Zdrowie

Gorączka przy ząbkowaniu: podwyższona temperatura nie jest normą! Kiedy iść do lekarza?

Gorączka przy ząbkowaniu, przeciwnie do ślinienia, płaczliwości i braku apetytu, nie jest normalnym objawem. Może świadczyć o toczącej się chorobie, dlatego zawsze wymaga konsultacji z lekarzem.
Aleksandra Symonides
lek. Aleksandra Symonides
Konsultacja merytoryczna

Powszechne założenie, że ząbkowanie wywołuje gorączkę u dziecka, jest błędne. O ile stan podgorączkowy nie musi budzić niepokoju, to wysoka temperatura przy ząbkowaniu zawsze wymaga wizyty u lekarza. Gorączka przy ząbkowaniu jest sygnałem ostrzegawczym. O czym może świadczyć?

Spis treści:

Jak mierzyć temperaturę dziecku: przez te 3 błędy wynik jest fałszywy!

Gorączka przy ząbkowaniu – czy to normalne?

Zdaniem lekarzy, gorączka pojawiająca się podczas ząbkowania, nie jest normalnym objawem wyrzynających się zębów. 

Amerykańska Akademia Pediatrii (AAP) opublikowała wyniki badania przeprowadzonego przez naukowców, które wykazują niezbicie, że gorączka nie jest objawem przebijania się mleczaków przez dziąsła, a jedynymi osobami, które przypisują ją temu wydarzeniu, są rodzice.

Pojawienie się pierwszych zębów u dziecka ma zwykle miejsce około 6 miesiąca życia. Wtedy zaczyna spadać odporność dziecka nabyta od matki. Znaczne obniżenie stężenia immunoglobulin pochodzących od matki sprzyja rozwojowi infekcji. 

Co oznacza gorączka przy ząbkowaniu?

Gorączka pojawiająca się w okresie ząbkowania może oznaczać rozwijającą się chorobę. Podobnie jest z kaszlem i katarem. To również nie są typowe objawy ząbkowania. Mogą świadczyć o alergii lub infekcji, dlatego wymagają konsultacji z lekarzem

Dla przykładu: na 50 dzieci przyjętych do szpitala pediatrycznego w Edynburgu (Szkocja) na podstawie objawów przypisywanych wyrzynaniu się zębów mlecznych przez rodziców lub lekarza pierwszego kontaktu:

  • u 48 dzieci znaleziono chorobową przyczynę gorączki,
  • u 11 dzieci wystąpiły drgawki gorączkowe,
  • jedno dziecko miało zapalenie opon mózgowych.
Jeśli twoje ząbkujące dziecko ma gorączkę, powinnaś pójść z nim do lekarza. Oczywiście możesz podać mu lek przeciwgorączkowy, np. ibuprofen lub paracetamol dla dzieci (kiedy temperatura przekracza 38,5 stopnia), ale nie bagatelizuj problemu.

Stan podgorączkowy a gorączka podczas ząbkowania

Zazwyczaj przy wyrzynaniu się zębów pojawia się nieznaczny wzrost temperatury ciała, czyli stan podgorączkowy (nie więcej niż do 37,8°C). Temperatura ciała ząbkującego malucha nie powinna być jednak wyższa niż 38°C. 

​U niektórych dzieci podwyższona temperatura pojawia się już na samym początku wyrzynania się zębów, u innych, dopiero gdy ząb przebija się przez dziąsło. Średnio podwyższenie temperatury ciała utrzymuje się do 3 dni i powinno ustąpić wraz z końcem ząbkowania.

W okresie, w którym u dziecka zaczynają pojawiać się pierwsze zęby, podwyższona temperatura (ale nie wysoka gorączka) może być objawem zapalenia dziąseł.

Dziąsła ząbkującego dziecka są opuchnięte, zaczerwienione i szczególnie wrażliwe, więc łatwo może dojść do stanu zapalnego. W takim przypadku temperatura ciała niemowlęcia nie powinna jednak przekraczać 38°C i po maksymalnie 2-3 dniach powinna wrócić już do prawidłowej wartości. O gorączce mówi się wtedy, gdy temperatura ciała wynosi 38 lub więcej stopni. 

Łagodzenie objawów i stanu podgorączkowego przy ząbkowaniu

Jeśli dziecko podczas ząbkowania nie ma wysokiej temperatury, kataru i kaszlu, można na własną rękę łagodzić dolegliwości towarzyszące wyrzynaniu się zębów: ból i przekrwienie dziąseł, które z kolei wywołują rozdrażnienie i płaczliwość. W aptekach można kupić specjalne preparaty do smarowania dziąseł dziecka. Wielu dzieciom pomagają również gryzaki, które schładza się w lodówce.

Jeden i drugi sposób zmniejsza przekrwienie, ogranicza stan zapalny i łagodzi ból. Jeżeli dziecko nadal cierpi, można podać mu łagodne środki przeciwbólowe, które przy okazji zmniejszą stan zapalny i stan podgorączkowy – przed ich podaniem warto jednak skonsultować się z pediatrą lub poprosić o pomoc farmaceutę.


Zobacz także:

zęby mleczne
Fotolia
Zdrowie
Wszystko o mleczakach: kiedy pojawiają się zęby mleczne i co jest normą
Zęby mleczne tworzą się już w brzuchu mamy, zanim w ogóle pomyślisz o ząbkowaniu! Sprawdź, w jakiej kolejności wyrzynają się mleczaki i jakie są objawy ząbkowania oraz co może być powodem do niepokoju.

Zęby mleczne, czyli tzw. mleczaki to pierwsze zęby dziecka. Pierwsze z nich - dolne jedynki - wyżynają się ok. 6 miesiąca życia, a ostatnie - piątki - w 3 roku życia dziecka. Człowiek ma 20 zębów mlecznych (zaczynają formować się już w 6 tygodniu życia płodowego). W uzębieniu mlecznym nie ma zębów przedtrzonowych. Mleczaki wypadają najczęściej między 6-13 rokiem życia, robiąc miejsce zębom stałym. Kolejność wyrzynania się zębów mlecznych   Kalendarz wyrzynania się zębów mlecznych wygląda następująco: Dolne jedynki - pojawiają się około 6. miesiąca życia , ale równie dobrze może to nastąpić w okolicy 1. urodzin (mogą to być także – chociaż rzadziej – dwójki lub górne jedynki). Górne jedynki. Górne oraz dolne dwójki. Kły - w 2. roku życia (najpierw – jak w przypadku siekaczy – dół, potem góra). Zęby trzonowe , czyli czwórki. Piątki (ostatnie zęby mleczne)   pojawią się około 3. urodzin. Wtedy też zanika lub zmniejsza się szczelina między przednimi zębami. O zęby mleczne trzeba dbać tak samo jak o zęby stałe! Pamiętaj o ich myciu i nie podawaj dziecku nocą mleka (poza własnym) oraz napojów innych niż woda. Małe dziecko u dentysty nauczy się, że zęby trzeba kontrolować i że gabinet stomatologiczny nie jest straszny, dlatego koniecznie odwiedźcie dentystę, żeby pokazać mu mleczaki! To ważne: Nie tylko kolejność pojawiania się zębów mlecznych może być nietypowa. Mogą one również rosnąć po kilka naraz. Warto pamiętać, że późne ząbkowanie bywa cechą rodzinną. U dziewczynek pierwsze mleczaki pojawiają się zazwyczaj wcześniej niż u chłopców. Objawy ząbkowania Od momentu, kiedy u płodu zaczynają się formować zęby mleczne, stopniowo pokrywa je twarde, bogate w wapń szkliwo . Ta warstwa będzie przyrastać jeszcze przez kilka...

ząbkowanie
RF
Zdrowie
Ząbkowanie to nie choroba
Wyrzynanie się zębów to naturalny proces rozwoju uzębienia. U niektórych dzieci pierwsze zęby pojawiają się niespodziewanie, ale większość nie ma takiego szczęścia. Przeczytaj, jak pomóc maluchowi przetrwać ten okres.

Co to jest ząbkowanie? Ząbkowanie to naturalny etap rozwoju dziecka. Polega na przebijaniu się przez dziąsła pierwszych zębów mlecznych. Najwcześniej pojawiają się jedynki, zwykle dolne, ale mogą to równie dobrze być dolne dwójki lub jedynki na górze.  Kiedy zęby zaczynają się wyrzynać? Pierwsze objawy pojawiają się czasem już w 2. miesiącu życia dziecka , częściej jednak miesiąc lub dwa później. Dziecko zaczyna obficie się ślinić, wkładać rączki do buzi , by pocierać swędzące dziąsła. Są one zaczerwienione i podrażnione. Pierwsze ząbki wychodzą zwykle około 6. misiąca życia malucha, ale równie dobrze może to być pół roku później. Jeśli rodzice ząbkowali późno, dziecko raczej nie pochwalli się pierwszym zębem w wieku 4-5 miesięcy. Proces ząbkowania trwa kilka tygodni i nie jest to łatwy okres ani dla dziecka, ani dla rodziców. Jakie dolegliwości mogą wystąpić? Wyrzynające się ząbki powodują ból, swędzenie i dyskomfort u dziecka. Dlatego maluch popłakuje, wkłada do buzi ręce, twarde przedmioty, gryzie, ślini się, często towarzyszą temu niepokój, zaburzenia snu. Ząbkowanie trwa kilka tygodni, czasem kilka miesięcy, ważne więc jest, żeby umieć pomóc cierpiącemu niemowlakowi. Jak pomóc dziecku? Na pewno niejedna mama słyszała rady, by podawać dziecku schłodzony gryzaczek (nie jest jednak dobrze przesadzać z chłodzeniem, by nie spowodować szoku termicznego), przemywać dziąsła rumiankiem czy masować dziąsła . Są to metody niefarmakologiczne. Przy ich stosowaniu należy zwrócić szczególną uwagę na to, by gaza czy silikonowa nakładka do masowania były czyste i jałowe, podobnie gryzak. Inaczej można spowodować infekcję bakteryjną, a to na pewno nie pomoże obolałym dziąsłom. Jaki środek wybrać, kiedy dziecko boleśnie ząbkuje? W aptekach znajdziemy wiele specyfików na bolące dziąsła, jednak...

ząbkowanie
Fotolia
Zdrowie
Twoje dziecko ząbkuje? Sprawdź, kiedy powinnaś iść z nim do lekarza
Ząbkowanie to naturalny proces, jednak czasem nie przebiega prawidłowo i konieczna okazuje się konsultacja ze specjalistą. Kiedy trzeba iść z ząbkującym niemowlakiem do lekarza?

Ząbkowanie to niełatwy czas zarówno dla dziecka, jak i rodziców, ponieważ wyrzynaniu się pierwszych ząbków zazwyczaj towarzyszy ból i swędzenie. Objawy te można skutecznie łagodzić, np. stosując żel na ząbkowanie taki jak Dentinox N. Czasem jednak ząbkowanie wymyka się spod kontroli, a domowe sposoby nie pomagają. Wtedy niezbędna może być wizyta u pediatry. Kiedy iść z ząbkującym dzieckiem do lekarza? Gdy dziecko ma biegunkę. Podczas ząbkowania czasem pojawia się biegunka, jest ona jednak niebezpieczna zwłaszcza dla niemowląt, bo może prowadzić do szybkiego odwodnienia małego organizmu. Najlepiej więc skonsultować się z lekarzem, który zaleci odpowiednie postępowanie. Gdy dziecko ma gorączkę przekraczającą 38 st. C. Ząbkujące dzieci czasem gorączkują, temperatura nie powinna jednak przekraczać 38 st. C. Jeśli Twoje dziecko ma wyższą gorączkę, skonsultuj się z lekarzem. Gdy dziecko ma podwyższoną temperaturę dłużej niż 3 dni. Gorączka spowodowana wyrzynaniem się ząbków nie powinna trwać dłużej niż 3 doby. Jeśli maluszek ma podwyższoną temperaturę, a leki przeciwgorączkowe dostępne bez recepty nie pomagają, idź z dzieckiem do pediatry. Gdy dziąsła znajdują się w stanie zapalnym. Czasem ząbek ma problem z przebiciem się przez dziąsło, co wywołuje stan zapalny. Dziąsło jest wtedy bardzo obrzmiałe, zaczerwienione, a dziecko – bardziej rozdrażnione niż zwykle. By szybko ulżyć maluchowi w cierpieniu, warto skonsultować się z lekarzem. Gdy ząbkowaniu towarzyszą inne objawy zbliżone do przeziębienia. W czasie ząbkowania dziecko może mieć nieco obniżoną odporność, a wtedy nietrudno o przeziębienia czy infekcje. Jeśli zauważysz, że maluch ma katar lub trudności z przełykaniem, idź z nim do lekarza – być może oprócz żelu na ząbkowanie, konieczne będą także leki na przeziębienie. Gdy dziecko skończyło...

Nasze akcje
dziecko na szczepieniu
O szczepieniach
Szczególne znaczenie szczepień przeciw pneumokokom u niemowląt i dzieci w dobie pandemii COVID-19
Partner
mata na piknik
Pielęgnacja
Jedziecie na piknik? Oto 6 wskazówek, dzięki którym się uda
Partner
częste oddawanie moczu u dziecka
Zakupy
Szukasz najlepszego nocnika dla dziecka? Sprawdź nasz ranking!
Partner
Podróże z Marko BeSafe
Rozwój
Oto sposób na przewożenie dziecka 5 razy bezpieczniej niż dotąd!
Partner
Polecamy
Porady
jak ubierać noworodka latem
Noworodek
Jak ubierać noworodka latem, żeby go nie przegrzać?
Małgorzata Wódz
Nowe urlopy dla rodziców
Prawo i finanse
Nowe urlopy dla rodziców w 2022 roku: od kiedy więcej dni wolnych?
Małgorzata Sztylińska-Kaczyńska
Bon turystyczny: jak wykorzystać w 2022?
Aktualności
Gdzie można wykorzystać bon turystyczny – lista podmiotów + zmiany przepisów
Ewa Janczak-Cwil
Rabarbar w ciąży
Dieta w ciąży
Czy w ciąży można jeść rabarbar? Tak, ale trzeba pamiętać o jednej rzeczy
Luiza Słuszniak
imiona unisex
Imiona
Imiona unisex – jak nazwać dziecko bez wskazywania na płeć? 168 propozycji!
Ewa Janczak-Cwil
biegunka w ciąży
Zdrowie w ciąży
Biegunka w ciąży: przyczyny i leczenie rozwolnienia w ciąży i przed porodem
Ewa Janczak-Cwil
bon turystyczny do kiedy
Aktualności
Bon turystyczny 2022 – ważność bonu. Do kiedy można wykorzystać?
Małgorzata Wódz
zapłodnienie
Starania o dziecko
Zapłodnienie: przebieg, objawy, kiedy dochodzi do zapłodnienia
Magdalena Drab
Czop śluzowy
Przygotowania do porodu
Czop śluzowy – co to, jak wygląda, kiedy odchodzi?
Joanna Biegaj
wyprawka noworodka
Niemowlę
Wyprawka dla noworodka na lato: ubranka i rzeczy do szpitala [LISTA ZAKUPÓW]
Małgorzata Wódz
uczulenie na jad pszczeli / uczulenie na jad osy
Zdrowie
Uczulenie na jad pszczeli i jad osy: objawy, co robić i jak przebiega leczenie
Katarzyna Pinkosz
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania
Dieta w ciąży
Szparagi w ciąży: czy można jeść, właściwości, przeciwwskazania 
Luiza Słuszniak
jak pobrać bon turystyczny
Prawo i finanse
Jak pobrać i aktywować bon turystyczny: instrukcja rejestracji na PUE ZUS (krok po kroku)
Milena Oszczepalińska
domowe sposoby na komary
Aktualności
Domowe sposoby na komary: co robić, żeby komary nie gryzły?
Joanna Biegaj
twardy brzuch w ciąży
Zdrowie w ciąży
Twardy brzuch w ciąży – kiedy napięty brzuch jest powodem do niepokoju?
Ewa Cwil
plan porodu
Lekcja 2
Plan porodu: jak go napisać, czy jest obowiązkowy? Wzór do druku
Małgorzata Wódz
pozytywny test ciążowy
Ciąża
Pozytywny test ciążowy – co dalej? Kiedy test ciążowy jest fałszywie pozytywny?
Joanna Biegaj
plamienie implantacyjne
Objawy ciąży
Plamienie implantacyjne: co to jest, jak wygląda, ile trwa? Czy zawsze występuje w ciąży?
Małgorzata Wódz